Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-04-09, 09:55
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is online now
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-04-09, 14:17
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη γιατί είναι παράνομο;
Την απαντηση αυτη την εδωσα για να καλυψω την ουσια της ευλογης ερωτησης του billy και οχι γιατι δεν διαβασα καλα την αρχικη σου διατυπωση.

Η εξεταση (που δε γινεται σε ελεγχ περιβαλον) ειναι ενα ευαισθητο κοματι της εκπαιδευσης και χρειαζεται προσοχη για να διατητρηθει στα ορια δοκιμασιας χωρις να γινει καψονι.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-04-09, 14:39
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αστα να πανε....
Γι΄αυτο σας λεω τιποτα δεν ειναι standard!
...
Εχεις δικιο στο οτι υπαρχει μεγαλη διαφαροποιηση σε οργανισμους και εκπααιδευτες. Εχεις δικιο στο οτι δεν ειναι κακο σε πολλα ο εκπαιδευτης να ανακαλυπτει και να διατηρει την ιδιομορφια του.
Ομως σε αυτο μονο το θεμα, το χειρισμο περιστατικου διακοπης παροχης, στο οποιο υπαρχει ιδιαιτερα μικρος χρονος αποκρισης και ειναι αμεσο για τη ζωη δεν ισχυει αυτο.
Εκανες αυτο που απεφυγα συνειδητα να κανω για λογους που εξηγησα. Προτεινες τη δικη σου θεση, τεκμηριωθηκες, (αφορισε και λιγο) χωρις να προβληματιστεις οτι ακομα και δικιο να εχεις (συμπτωματικα ειμαι κοντα) συντελεις στο να απκλινουμε απο standard.
Σε αυτο το θεμα εχουμε ευθυνη οι εκπαιδευτες που δεν υποχρεωνουμε τους σοφους της ηγεσιας καθε οργανισ ου να τα βρουνε καθισουν σε ενα τραπεζι και να συμφωνησουν σε κατι.
Δεν επιτρεπεται ζητηματα ζωης θανατου να τα κανουμε ring για marketing μονομαχιες.
Δεν υπαρχουν αυτοι οι φορεις χωρις εμας, εμεις τους διαμορφωνουμε.
Απο τις εμπειριες ολων μας πια δεν νομιζω να διαφωνουμε στο οτι ειναι πιο ασφαλεστερο ενα μετριο σε αξια διεθνως επιβεβλημενο πρωτοκολο ενεργειων στο περιστατικο αυτο παρα δεκαδες σοφες παραλλαγες διεσπαρμενες στη κοινοτητα των αυτοδυτων που τους εχει κανει πυρο της βαβελ.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-04-09, 22:43
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Ασχετο με το παρον post αλλα λαμπρο παραδειγμα ΟΟG
κανεις νοημα, σηκωνει τα χερια και περνεις το χταποδι.




http://www.youtube.com/watch?v=Mh6DZ...eature=related

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris : 26-04-09 στις 22:48.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-09, 16:04
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Βρε Δημητρη μου, (και Παρη)....
δεν συμφωνω (ντε και καλα) να αποκλινουμε απο τα standard.
Δεν ισχυριστηκα αυτο....
Απλως βαζω αν θελετε και την σκεψη μου και την λογικη πανω σε θεματα εκπαιδευσης (νομιζω εχω αυτο το δικαιωμα - ολοι οι εκπαιδευτες το εχουμε) και τροποποιω σημεια που κρινω οτι δεν προσφερουν ή αν θελετε οτι γινονται και διαφορετικα βρε αδελφε. Παντα με γνωμονα τον εκπαιδευομενο και χωρις να αλλαζει δραματικα η ποιοτητα της εκπαιδευσης.
Μπορω να απαριθμησω δεκαδες σημεια στην εκπαιδευση που χριζουν προσοχης σε θεματα προσαρμοστικοτητας. Ειμαι σιγουρος οτι εχετε ανακαλυψει και εσεις τα ιδια!

Υ.Γ. δεν ανοιγουμε ενα post ειδικο?????
να τα συζητησουμε εκει....
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-09, 17:02
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

ε πραγματι ήρθε η ώρα για νέο topic

Σε κάθε οργανισμό μπορεί ο εκπαιδευτής να ρωτήσει αν ένας συγκεκριμένος τρόπος επίδειξης είναι μέσα στα standards.

Προτείνω λοιπόν τους κκ εκπαιδευτές, σαν τους πλεον αρμόδιους, της παρέας να κάνουν την ερώτηση στους οργα(νι)σμούς τους.

Έχω την εντύπωση πάντως ότι ο τρόπος που είδαμε στο video δεν είναι υποχρεωτικός.

Στο IM το
"
ασφαλίζει την εναλλακτική πηγή αέρα του ζευγαριού του
"
έχει προέλθει από το
securing alternate airsource

αυτό δίνει την δυνατότητα στον εκπαιδευτή να χρησιμοποιήσει όποια διαδικασία πιστεύει καλλίτερη για να γίνει αυτό το securing και όποια εναλλακτική πηγή αέρα θεωρεί καλλίτερη-σωστότερη. Αυτό πάντα είναι η γνώμη μου μια που δεν είμαι εκπαιδευτής κανενός οργανισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-09, 21:16
Το avatar του χρήστη manthos
manthos manthos is offline
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Βριλήσσια
Μηνύματα: 28
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Αυτό το post μου άρεσε από την αρχή. Νομίζω ότι ο Νεοκλής έθεσε ένα πολύ εύστοχο ερώτημα και το post ξέφυγε τρελλά
Θα ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου από τρεις διαφορετικές πλευρές.
1. Μια από την πλευρά του πωλητή, αλλά και τεχνικού ρυθμιστών και να πω ότι κάθε κατασκευαστής διαθέτει ρυθμιστές με χταπόδι το οποίο είναι ανάλογο επιδόσεων με το κύριο 2ο στάδιο. Διαθέτουν βέβαια και άλλες εκδόσεις έτσι ώστε να καλύπτουν κάθε απαίτηση. Οι ίδιοι προτείνουν (ή τουλάχιστον αυτός που εγώ συνεργάζομαι) να γίνεται χρήση εφάμιλλών χταποδιών με το πρωτεύων 2ο στάδιο, έτσι ώστε να μη βρεθούμε ποτέ σε κατάσταση ανεπάρκειας του χταποδιού.
2. Από τη μεριά του δύτη, θα συμφωνούσα με την άποψη ότι δίνεις αυτό που εκείνη τη στιγμή προλαβαίνεις, έχεις εύκολο ή αντανακλαστικά προσφέρεις.
Πιστέψτε με ότι έτυχα κάποιες φορές σε τέτοια περιστατικά (αληθινά όχι εκπαίδευση), ένα μάλιστα ήταν αρκετά σοβαρό. Σε κάθε περίπτωση αντανακλαστικά έδωσα αυτό που είχα στο στόμα μου κι ας είχα εκπαιδευτεί και κάνει άπειρές φορές το δόσιμο του χταποδιού. Γιατί άραγε;
3. Από την άποψη του εκπαιδευτή θα πω ότι γενικά σαν άνθρωπος, αλλά και εκπαιδευτής, είμαι ανοικτό μυαλό και δέχομαι κάθε άποψη που δουλεύει αποτελεσματικά. Οπότε εδώ θα πω ότι σίγουρα ένα χταπόδι εφάμιλο του κύριου 2ου σταδίου δουλεύει σίγουρα το ίδιο καλά, ενώ ένα υποδιέστερο ΟΧΙ.
Τι θα δώσει ο μαθητής και πως θα το δώσει; Κι εδώ τα πράγματα είναι απλά. Οι οργανισμοί εκπαίδευσης, όλοι μα όλοι και είμαι εκπαιδευτής 5 οργανισμών, εκπαιδεύουν ασφάλεια. Μακράν πρώτη η PADI, διδάσκει περισσότερα από 40 χρόνια με μεθόδους δοκιμασμένες πο λειτουργούν πραγματικά. Και οι άλλοι το ίδιο κάνουν όμως το εκπαιδευτικό υλικό, τα βίντεο και οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες και δεν αφήνουν καμιά αμφιβολία.
Λοιπόν ας ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα, Ο εκπαιδευτής πρέπει να κλείσει τον αέρα του open water μαθητή και δεν είναι παράνομο, εφ' όσον έιναι μέσα στην Ευρωπαική νομοθεσία και τα πρότυπα. Ο μαθητής πρέπει πολύ σωστά λέιε ο Νεοκλής να ασφαλίσει (ή εξασφαλίσει) secure, το χταπόδι του δότη. Δεν λέι πως ο δότης το προσφέρει, δίνει, ανοίγει τα χέρια και προτείνει το στήθος κλπ. Στο βίντεο είναι μια υπόδειξει που κάνει έυκολο τον εντοπισμό από το μαθητή. Αν τώρα ο δότης δώσει το χταπόδι με το χέρι του, δεν υπάρχει τίποτα ακό εκεί, φτάνει ο μαθητής να το βρει και ασφαλίσει.
Όσο αφορά τα θέματα μακριού σωλήνα, hogarthian και άλλα τέτοια, όλα δουλεύουν και το καθένα θέλει τον τρόπο του.
Βασικό είναι να γνωρίζω πως να χρησιμοποιώ άριστα τον εξοπλισμό μου και ο buddy μου επίσης. Ξέρετε πόσοι μαθητές μου μου ήρθαν με hogarthian, μακριούς σωλήνες κλπ και γίνανε ένα κουβάρι όταν η άσκηση απαιτούσε δόσιμο χταποδιού;
Να κλείσω το μακρύ αυτό ποστ που ίσως κούρασε. Ότι δουλεύει, δουλεύει και ότι γνωρίζω καλύτερα είναι αυτό που κάνω. Ποτέ η PADI και κανένας άλλος οργανισμός δεν το αρνήθηκε, φτάνει να ήταν μέσα στα στανταρτς και αν τα διαβάσουμε προσεκτικά μπορούμε να είμαστε μέσα.
Οσό για το χταπόδι;
Μην πιστεύετε τους εμπόρους. Πάρτε ένα καλό χταπόδι και μάλιστα της ίδιας εταιρείας με το ρυθμιστή σας. Κάντε τους απαραίτητους ελέγχους πριν την κατάδυση, τα service και τότε σίγουρα θα λειτουργεί πάντα και θα ξέρω ότι αν δώσω αυτό ή το κύριο 2ο, ο σύντροφός μου θα αναπνεύσει άνετα μέχρι την επιφάνεια...
Φιλικά
Μάνθος
__________________
manthos marras
ANDI TriMix / Rebreather Advanced Instructor
PADI IDC Staff Instructor
DDI Pro Trainer
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-09, 22:16
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Κώστα έτσι όπως το θέτεις δε νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς, αλλά σε σχέση με το

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
τροποποιω σημεια που κρινω οτι δεν προσφερουν ή αν θελετε οτι γινονται και διαφορετικα βρε αδελφε.

έχω να πω ότι προσωπικά όσες φορές το έχω κάνει δε μου έχει βγει σε καλό (χωρίς να υπονοώ τίποτα τραγικό) και τέλος πάντων αν έχω μάθει κάτι εμπειρικά, είναι ότι δεν πρέπει κανείς να υποτιμά καθόλου τους οργανισμούς και να κάνει αυτό ακριβώς που του λένε. Έτσι αποφεύγει άσκοπους κύκλους και πειραματισμούς που το πιθανότερο είναι ότι τους κάναν άλλοι πριν από αυτόν και που στο τέλος τέλος δεν έχει και το δικαίωμα να τους κάνει. Όχι λόγω τυπολατρίας για να μην παρεξηγιόμαστε, μιλάω για το ουσιαστικό δικαίωμα να πειραματίζεσαι ακόμα και με τη σωματική ακεραιότητα του άλλου. Ακόμα κι αν (ο κάθε) εγώ βουτάω ή εκπαιδεύω τα τελευταία 5-10-20-... χρόνια, η κατάδυση κι η καταδυτική εκπαίδευση υπήρχε κι εξελισσόταν πριν από μένα. Κι επίσης συνεχίζει να εξελίσσεται διαρκώς...

Ένα άλλο πράγμα (αυτό δεν έχει θιχτεί πουθενά, αλλά έτσι, θέλω να το πω) που έχω μάθει εμπειρικά από τη θητεία μου ως μαθητής σε διάφορα επίπεδα είναι ότι το «καλός εκπαιδευτής» και «καλός δύτης» δεν είναι απαραίτητα ποσά ανάλογα. Αυτό άλλωστε ισχύει στα πάντα. Τίποτα δεν μας βεβαιώνει ότι ο Αϊνστάιν θα ήταν καλός σαν καθηγητής φυσικής λυκείου...
Έτσι και καλός εκπαιδευτής ενός σχολείου open water δεν είναι σώνει και καλά αυτός που έχει πάνω από 100 καταδύσεις στο φάσμα 70-90 μέτρα (μπορεί φυσικά και να είναι), αλλά αυτός που ξέρει πως να κάνει έναν αρχάριο να κατανοήσει την έννοια της πλευστότητας και να κάνει καλό fin pivot, ακόμα κι αν ο ίδιος φοβάται να πάει κάτω από τα 30 μέτρα. Προφανώς η εμπειρία είναι σημαντικότατος παράγοντας, ποια εργασία άλλωστε πνευματική ή χειρονακτική δεν επηρεάζεται από το βαθμό εμπειρίας αυτού που την εξασκεί. Αλλά εμπειρία σε τι, στην κατάδυση ή στην εκπαίδευση κατάδυσης; Κατά τη γνώμη μου άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

Νεοκλή, γι’ αυτό που επαναφέρεις στο ξαναλέω ότι το έχω πολύ φρέσκο. Έκανα το εκπαιδευτικό της padi πολύ πρόσφατα κι όταν έκανα αυτήν την άσκηση με τον τρόπο που είχα μάθει στα δύο από τα τρία εκπαιδευτικά που είχα κάνει πιο πριν, η εκπαιδεύτριά μου (που παρεμπιπτόντως ήταν άψογη στη δουλειά της και εξαιρετική επαγγελματίας) με διόρθωσε και μου έδειξε τον τρόπο που είπαμε. Εγώ σου λέω ότι θα συνεχίσω να το κάνω όπως το έκανα, όχι γιατί είμαι μάγκας κι έξυπνος, αλλά γιατί έτσι το έχω μάθει από αλλού και γιατί (ουφ!) έτσι το δείχνουν και οι ίδιοι στο rescue και μου το διευκρίνησε και η ίδια, πράγμα που μου επιβεβαιώνει ότι αυτός ο τρόπος είναι οκ. Και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα χωρίς να ρωτήσω κανέναν ότι όχι, δεν αποτελεί violation of standards.
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-09, 22:39
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Ά ρε Μάνθο, είδα το ποστ σου λίγο πριν ποστάρω το δικό μου. Αν το είχα δει λίγο νωρίτερα θα έγραφα απλά ένα .



υ.γ και για να μη φανεί πως φάσκω κι αντιφάσκω σε αυτά που λέμε για τα χέρια και τα στήθια, επανέρχομαι στο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεοκλέα προφανώς κι έχεις δίκιο ότι αν παρουσιάσεις ως εκπαιδευτής μια άσκηση με έναν δικό σου τρόπο διαφορετικό από αυτόν που προτείνει ο (εκάστοτε) οργανισμός δεν πρόκειται να σου πει κανείς και τίποτα, αρκεί βέβαια να κινείσαι στα όρια της κοινής λογικής και του αποδεκτού (όχι σαν τα παραδείγματά σου ας πούμε).

Από εκεί και πέρα δεν παύει ο κάθε οργανισμός να έχει έναν συγκεκριμένο τρόπο που προτείνει να παρουσιάζονται οι ασκήσεις.
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-04-09, 08:51
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα άλλο πράγμα (αυτό δεν έχει θιχτεί πουθενά, αλλά έτσι, θέλω να το πω) που έχω μάθει εμπειρικά από τη θητεία μου ως μαθητής σε διάφορα επίπεδα είναι ότι το «καλός εκπαιδευτής» και «καλός δύτης» δεν είναι απαραίτητα ποσά ανάλογα. Αυτό άλλωστε ισχύει στα πάντα. Τίποτα δεν μας βεβαιώνει ότι ο Αϊνστάιν θα ήταν καλός σαν καθηγητής φυσικής λυκείου...
Έτσι και καλός εκπαιδευτής ενός σχολείου open water δεν είναι σώνει και καλά αυτός που έχει πάνω από 100 καταδύσεις στο φάσμα 70-90 μέτρα (μπορεί φυσικά και να είναι), αλλά αυτός που ξέρει πως να κάνει έναν αρχάριο να κατανοήσει την έννοια της πλευστότητας και να κάνει καλό fin pivot, ακόμα κι αν ο ίδιος φοβάται να πάει κάτω από τα 30 μέτρα. Προφανώς η εμπειρία είναι σημαντικότατος παράγοντας, ποια εργασία άλλωστε πνευματική ή χειρονακτική δεν επηρεάζεται από το βαθμό εμπειρίας αυτού που την εξασκεί. Αλλά εμπειρία σε τι, στην κατάδυση ή στην εκπαίδευση κατάδυσης; Κατά τη γνώμη μου άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.


Συμφωνω 10000%
Ο καλος εκπαιδευτης αυτοδυτων πρεπει οσο αγαπαει την καταδυση να αγαπαει και ... τους μαθητες


PS ΑΣΧΕΤΟ: ΖΗΤΕΙΤΑΙ admin / moderator να διαχωρισει το thread απο το 28 post και μετα
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.