Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 19-07-10, 17:11
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε λίγο φίλε μου γιατί τώρα μπερδευόμαστε;;; Υπάρχουν δυο κατηγορίες πελατών: οι τακτικοί και οι Εποχιακοί/εκτακτοι, πες το όπως θες.

Τους τακτικούς σου πελάτες τους ξέρεις, ξέρεις τι καπνό φουμάρουν, τι βουτιές συνήθως κάνουν κλπ κλπ. Σε αυτούς συμφωνώ μαζί σου, να αρνηθείς να ενοικιάσεις εξοπλισμό εφ' όσον ξέρεις οτι παρανομούν.

Στους "έκτακτους" (που απ' ότι κατάλαβα, αυτός είναι και ο προβληματισμός σου) που θα έρθουν διακοπές ή θα έρθουν γιατί δεν πρόλαβαν/δεν βρήκαν να πάρουν μπουκάλα απο εκεί που παίρνουν συνήθως δεν μπορείς να κάνεις "διαγνωση" μέσα σε 5 λεπτά που θα μπεί ο άλλος στο μαγαζί σου και θα σου ζητήσει μια φιάλη.



Μπράβο και μαγκιά σου, αν και εγώ θα του γέμιζα και αφού τον είχα "ψαρέψει" για το μέρος και την ώρα του "εγκλήματος" θα πήγαινα κατευθείαν στο Λιμεναρχείο για έγγραφη καταγγελία.
Η μάλλον ακόμα καλύτερα θα του γέμιζα αφαιρώντας το φίλτρο λαδιού



Σιγά.... το πολύ-πολύ του χρόνου να αγοράσει ένα μικρό κομπρεσεράκι και να μην το ξαναδείς!!!!



Η λύση δεν είναι να μην νοικιάζεις. Γιατί όπως είπες και παραπάνω "γενικά γεμίζεις", αν λοιπόν έρθω στο καταδυτικό σου με την φιάλη μου, θα μου την γεμίσεις (παρ' όλο που δεν με ξέρεις) αν όμως έρθω και σου ζητήσω να νοικιάσω μια φιάλη δεν θα μου νοικιάσεις Μάλλον κάποιος άλλος είναι λόγος, λοιπόν
Άντε πάλι τα ίδια.... Καλέ μου φίλε. Ας πάρει ο καθένας ότι θέλει, κομπρεσέρ, υποβρύχια....το θέμα είναι τί κάνεις εσύ μέσα στο μαγαζί σου. Δέν θέλω να σε θίξω - πραγματικά - αλλά με αφορμή το μένος σου για το θέμα θα ήθελα να σε ρωτήσω - με όλο τον σεβασμό βέβαια.. Εσένα γενικά σου νοικιάζουνε;
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-07-10, 17:15
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, θα ήθελα να μάθω πόσο ωραία θα σας (στους υπέρμαχους της άρνησης υπηρεσιών έναντι και καλά πιθανής κακής χρήσης) φαινόταν αν:

Πηγαίνατε σε ένα νησί και δεν σας νοίκιαζαν αυτοκίνητο αν δεν πληρώνατε και σωφέρ για το σύνολο της διάρκειας ενοικίασης, γιατί "σε νησί είστε και θα οδηγήσετε μεθυσμένοι"

Πηγαίνατε να κάνετε μια σύνδεση DSL και σας το αρνούνταν γιατί "θα κατεβάσετε παράνομο υλικό"

κ.ο.κ.

γενικότερα δε, σε οποιαδήποτε υπηρεσία που χρησιμοποιείτε, πως θα σας φαινόταν να είναι στο χέρι του καθενός να αποφασίζει με ad hoc προσωπικούς κανόνες (πέραν αυτών που ορίζει ο νόμος) κατά πόσον εσείς είστε "άξιος" ή όχι...
Πές μου φίλε μου ότι στο επάγγελμα που ασκείς (το οποίο δεν γνωρίζω βέβαια ποιό είναι) δέν έχεις αρνηθεί - για τους δικούς σου λόγους - να περάχεις υπηρεσίες και σταματάω επι τόπου αυτή τη συζήτηση. Προς θεού, δέν θέλω να σε προσβάλω ή να σε θίξω σαν άτομο.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-07-10, 17:23
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Θα ήθελα επίσης (χωρίς να υπάρχει δόλος βέβαια) να μάθω πόσο κοστίζει η ενοικίαση ενός πλήρους εξοπλισμού (BCD, reg, φιάλη) Αθήνα και Θεσσαλονίκη, και πόσο κοστίζει μια συνοδευόμενη κατάδυση γενικά σε μεγαλουπόλεις αλλά και νησιά. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ Ρωτάω απο περιέργεια και επαγγελματικό ενδιαφέρον και απαντάτε μόνο άν θέλετε.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-07-10, 18:02
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Εκτός από το να ρωτάς, δεν κάνεις και κανά κόπο να απαντήσεις τπτ επί της ουσίας;

ΓΙατί το έχεις γράψει 5-6 φορές ότι θες να συνδιαλλαγείς, και να σε καταλάβουμε και και και αλλά μέχρι στιγμής αυτό που έχω εκλάβει εγώ είναι ότι θες να πεις τα δικά σου και πάνω κάτω χέστηκες για οτιδήποτε σου γράφει οποισδήποτε άλλος που δεν συμφωνεί μαζί σου
(good try και με την επίκληση στο λιθοβολισμό)
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-07-10, 18:59
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

αντρεα νομιζω οτι ο συναδελφος απο τη ροδο μαλλον εχει παρεξηγηθει κ η παρεξηγηση οφειλεται στην αδυναμιες που δημιουργει η συζητηση μεσω γραπτου λογου... (το ιδιο πιστευα εξαρχης οταν ανεβασε την απορια του ο φοιβος για το κειμενο του σαϊτ του deep rhodos σχετικα με τη νομιμοτητα ή μη της ανεξαρτητης καταδυσης )

στην ουσια τωρα....

νομιζω οτι ειναι δικαιωμα του καθενα επαγγελματια να νοικιαζει ή οχι τον εξοπλισμο του σε οποιον επιθυμει...χωρις μαλιστα να χρειαζεται να απολογηθει σε οποιονδηποτε...

Αν ως τουριστας επιθυμουσα να καταδυομαι ανεξαρτητα καταδυτικου θα επελεγα ενα προορισμο που θα μου εδινε την επιλογη αυτη (οσοναφορα την ενοικιαση εξοπλισμου ή μη)...

αν με ρωτησετε κατα πόσο -ως ιδιοκτητης καταδυτικου σε νησι, που δεν ειμαι!- θα νοικιαζα εξοπλισμο σε καθε καταλληλα πιστοποιημενο δυτη, θα απαντουσα καθετα ΝΑΙ και μαλιστα θα ειχα ετοιμες πληροφοριες για το που και πως μπορει ο καθενας να καταδυθει...
Παραλληλα θα διαφημιζα με καθε τροπο την σαφη ανωτεροτητα του να καταδυθει κανεις με το σκαφος μου και τη αφεντια μου παρεα... και ο καθε δυτης ας εκανε οτι ηθελε...

Παντως ειναι κοινη πρακτικη στα καταδυτικα των νησιων να μην ενοικιαζουν εξοπλισμο και καποτε (οταν εργαζομουν στη Σαντορινη) ασπαζομουν την επιχειρηματολογια της συγκεκριμενης αρνησης...

Οι καιροι ομως εχουν αλλαξει και πραγματικα δεν βλεπω κανεναν ουσιαστικο λογο για να αρνηθει καποιος την ενοικιαση εξοπλισμου σε εναν υποψηφιο πελατη...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-07-10, 19:16
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
αντρεα νομιζω οτι ο συναδελφος απο τη ροδο μαλλον εχει παρεξηγηθει κ η παρεξηγηση οφειλεται στην αδυναμιες που δημιουργει η συζητηση μεσω γραπτου λογου... (το ιδιο πιστευα εξαρχης οταν ανεβασε την απορια του ο φοιβος για το κειμενο του σαϊτ του deep rhodos σχετικα με τη νομιμοτητα ή μη της ανεξαρτητης καταδυσης )

στην ουσια τωρα....

νομιζω οτι ειναι δικαιωμα του καθενα επαγγελματια να νοικιαζει ή οχι τον εξοπλισμο του σε οποιον επιθυμει...χωρις μαλιστα να χρειαζεται να απολογηθει σε οποιονδηποτε...

Αν ως τουριστας επιθυμουσα να καταδυομαι ανεξαρτητα καταδυτικου θα επελεγα ενα προορισμο που θα μου εδινε την επιλογη αυτη (οσοναφορα την ενοικιαση εξοπλισμου ή μη)...

αν με ρωτησετε κατα πόσο -ως ιδιοκτητης καταδυτικου σε νησι, που δεν ειμαι!- θα νοικιαζα εξοπλισμο σε καθε καταλληλα πιστοποιημενο δυτη, θα απαντουσα καθετα ΝΑΙ και μαλιστα θα ειχα ετοιμες πληροφοριες για το που και πως μπορει ο καθενας να καταδυθει...
Παραλληλα θα διαφημιζα με καθε τροπο την σαφη ανωτεροτητα του να καταδυθει κανεις με το σκαφος μου και τη αφεντια μου παρεα... και ο καθε δυτης ας εκανε οτι ηθελε...

Παντως ειναι κοινη πρακτικη στα καταδυτικα των νησιων να μην ενοικιαζουν εξοπλισμο και καποτε (οταν εργαζομουν στη Σαντορινη) ασπαζομουν την επιχειρηματολογια της συγκεκριμενης αρνησης...

Οι καιροι ομως εχουν αλλαξει και πραγματικα δεν βλεπω κανεναν ουσιαστικο λογο για να αρνηθει καποιος την ενοικιαση εξοπλισμου σε εναν υποψηφιο πελατη...
Πού δραστηριοποιείσαι Γιώργο;
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-07-10, 19:19
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Η δική μου παρεξήγηση ξεκίνησε κάπου εδώ:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις λάθος φίλε μου.
Γιά ψάξτο καλύτερα.
Όταν συμμετέχεις σε μια συζήτηση και απαντάς κάπως έτσι...

ΑΠό 'κει και πέρα.
Εγώ δεν αμφισβητώ τους λόγους για τους οποίους το κάνει, ούτε έχω κάποιο ενδιαφέρον να μάθω τα ελατήριά του (δεν νομίζω να έχω γράψει κάτι διαφορετικό).

Το ένα ζήτημα είναι το κατά πόσον έχει όντως κάποιος το δικαίωμα να αρνηθεί να παρέχει υπηρεσίες όταν δεν συντρέχει κάποιος προφανής λόγος. Εγώ έχω την ισχυρή εντύπωση ότι ΔΕΝ έχει τέτοιο δικαίωμα, αλλά σαφώς και το ψάχνω καλύτερα Επ' αυτού δεν νομίζω κανείς να κλήθηκε να απολογηθεί.

Πέραν τούτου. Ωραία πες και στις καταδύσεις που σε γενικότερο επίπεδο είναι ήσσονος (κοινωνικά) σημασίας, να πούμε εντάξει ο καθένας να έχει δικαίωμα να κάνει face control με ό,τι του κατεβάζει η κούτρα του.

Αντιλαμβανόμαστε τους κινδύνους που έχει η αποδοχή μιας τέτοιας συμπεριφοράς από κάθε πιθανή επαγγελματική μερίδα;

Ανέφερα μερικούς:
Πως θα μας φαινόταν αν κανείς δεν μας ενοικίαζε αυτοκίνητο χωρίς σωφέρ;
Πως θα μας φαινόταν αν κανείς δεν μας έκανε σύνδεση internet αλλά μας προέτρεπε να πηγαίνουμε μόνο σε Internet cafe;
Πως μας φαίνεται η φάση της πόρτας στα μαγαζιά;
Πως μας φαίνεται όταν ένας ταρίφας με αναμμένο καπέλο μας γράφει στ@@ του και δεν μας παίρνει;
κ.ο.κ.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι, Once again, μόνο για τηνπάρτη μας δεν δεχόμαστε να μας λένε "πως να κάνουμε τη δουλειά μας", αλλά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να λένε σε όλους τους άλλους πως να κάνουν τη δική τους.

Συν ότι ναι έχω ένα a priori πρόβλημα με "προληπτικά" μέτρα, με οποιονδήποτε θέλει να με "ψυχανεμιστεί", με οποιονδήποτε απαιτεί "να κερδίσω την εμνπιστοσύνη του" κ.ο.κ.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-07-10, 19:27
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Εγώ ξέρω τι θα έκανα στον ιδιοκτήτη του καταδυτικού αν ο γυιός μου εμφανιζόταν σε κατάσταση ευθυμίας κι αυτός για να μην χάσει τα πέντε; δέκα; ευρώ έμενε στο "τυπικό" και του νοίκιαζε εξοπλισμό αντί να του ρίξει ένα κουβά νερό...

Δημήτρης
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-07-10, 21:12
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

δεν ξερω ρε αντρεα τι λεει ο νομος για τους παροχεις υπηρεσιων, αλλα εχω αρνηθει να προσφερω υπηρεσιες στη ζωη μου σε κοσμο και υπαρχουν πολλοι λογοι και ακομα περισσοτεροι τροποι για να το κανω αυτο....

δεν ειμαι υπερ των αποκλεισμων και του face control αλλα ειλικρινα υπαρχουν διακριτες ιδιαιτεροτητες και στις 2 επαγγελματικες μου δραστηριοποιησεις που με αναγκαζουν -ιδιαιτερως σπανιως ευτυχως- να γινομαι "κακος"...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-07-10, 00:10
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω ρε αντρεα τι λεει ο νομος για τους παροχεις υπηρεσιων, αλλα εχω αρνηθει να προσφερω υπηρεσιες στη ζωη μου σε κοσμο και υπαρχουν πολλοι λογοι και ακομα περισσοτεροι τροποι για να το κανω αυτο....

δεν ειμαι υπερ των αποκλεισμων και του face control αλλα ειλικρινα υπαρχουν διακριτες ιδιαιτεροτητες και στις 2 επαγγελματικες μου δραστηριοποιησεις που με αναγκαζουν -ιδιαιτερως σπανιως ευτυχως- να γινομαι "κακος"...
Δεν νομίζω ότι έγραψα ότι δεν έχει δικαίωμα κανείς και για κανένα λόγο.
Έγραψα νομίζω ρητώς, ότι αν υπάρχουν προφανείς λόγοι τότε ΟΚ [ελπίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνω quote τον εαυτό μου]

Το πρόβλημα μου είναι με την άρνηση χωρίς κανένα προφανή λόγο [δεν τον ξέρω άρα άκυρο, το ότι δεν θέλει να έρθει μαζί μου είναι a priori ύποπτο κλπ]

Αντιλαμβάνομαι ότι το βλέπετε από τη σκοπιά του επαγγέλματός σας και του ατόμου σας. Εγώ δεν το στοχοποιώ το συγκεκριμένο επάγγελμα, ούτε τους συγκεκριμένους ανθρώπους.

Καλώς ή κακώς υπάρχουν πλείστα όσα επαγγέλματα με πολύ μεγαλύτερη κοινωνική επίπτωση από τις καταδύσεις.
Αναγνωρίζουμε ή όχι τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν αν ο κάθε επαγγελματίας αρνείται με το έτσι θέλω να παρέχει υπηρεσίες; Προσωπικά χέστηκα αν δεν κάνω μια κατάδυση, αλλά δεν χέστηκα καθόλου για άλλα 1000 πράγματα.

Εσένα Γιώργο σε ξέρω οπότε (και καλά) γνωρίζω με τι κριτήρια θα το κάνεις, εμπιστεύομαι τους λόγους που επικαλείσαι. Για τον Rhodos δεν έχω ιδέα, αλλά ουδέποτε εξέφρασα ότι αμφισβητώ τα κίνητρά του.
Εντάξει, δεν είστε μόνο εσείς όμως. Και το επάγγελμά σας δεν είναι το μοναδικό στον κόσμο. Υπάρχει και μια bigger picture.

Και σε αυτή τη bigger picture πολλοί άνθρωποι μπορούν να επικαλεστούν πολλά πράγματα.

Επίσης, αν θέλουμε να το βάλουμε στη βάση του "πράττω βάσει συνείδησης", εγώ αυτό θα έβλεπα ως "τίμια" στάση:

Εγώ αρνούμαι να παρέχω υπηρεσίες σε αυτούς που για τον άλφα ή βήτα λόγο κρίνω ότι πρέπει να αρνηθώ, το ξέρω ότι είναι παράνομο και αναλαμβάνω τις ευθύνες μου. Γιατί έχω κάποια πιστεύω, έχω κάποια αίσθηση δικαίου που με υποχρεώνει να κάνω κάτι κι ας είναι παράνομο. Δεν το κάνω επειδή θέλω να πιστεύω ότι είναι δικαίωμά μου, γιατί έτσι θα "νομιμοποιούσα" χιλιάδες φορές περισσότερες καταστάσεις, με πολύ μεγαλύτερη κακή επίπτωση, παρά όση καλή θα ήθελα να κάνω.

Καλά, κάπου πετάχτηκε και ένα "εντάξει μωρέ, εγώ θα τη σκαπουλάρω κι όλας τελικά" που δεν μου κολλάει με κανέναν τρόπο Από τη μία η ανωτερότητα της αίσθηση υποχρέωσης, και από την άλλη η αποφυγή του κόστους, δεν κάθονται καλά μαζί.

All in all : Δεν είμαι κατά του να βάζει κάποιος τη συνείδησή του πάνω από τους νόμους.
ΑΛΛΑ είμαι σαφέστατα κατά του "έτσι μ' αρέσει κι εξηγήσεις δεν δίνω", και ακόμα περισσότερο του "έτσι κάνω και όποιος πιστεύει ότι μπορεί να με κυνηγήσει θα πάρει τ@@ μου".
Δεν μπορώ να ξέρω τί έχει καθένας στο κεφάλι του, αλλά τουλάχιστον μια στάση που λέει αναλαμβάνω το κόστος των ευθυνών μου δείχνει ότι σε κάτι πιστεύει αρκετά, ώστε να είναι διατεθειμένος να πληρώσει γι' αυτό [περισσότερο από τα 10-20 ευρώ του χαμένου πελάτη]

Γιατί διαφορετικά, βλέπω πολύ περισσότερα κακά στο ζήτημα [να μην απαριθμήσω πάλι περιπτώσεις] παρά καλά. Αν είστε 5 σοβαροί άνθρωποι, καλώς ή κακώς το 95% των ανθρώπων είναι...
Ε... αν τους δώσουμε το δικαίωμα να παρανομούν άνευ κόστους... τότε ζήτω που καήκαμε.


Γενικά το σύστημα της υποχρέωσης ανοιχτής παροχής λειτουργεί καλύτερα από το σύστημα των κλειστών κλαμπ, των αποκλεισμών κλπ Αν αμφιβάλλει κανείς τότε απλώς ας σκεφτεί ότι για τα μεγαλύτερα δεινά του κόσμου τελικά αυτό που κατηγορείται είναι ότι... ακόμα υπάρχουν κλειστά κλαμπ και αποκλεισμοί!
Αν κάτι by default έχει εξαιρετικά αρνητική κοινωνική λειτουργία, ε... δυσκολεύομαι να αποδεχτώ ως επιχείρημα το ότι "δικαίωμά μου είναι, και στο κάτω κάτω δεν θα με αναγκάσει κανείς".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη psyche : 20-07-10 στις 01:28.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.