Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-05-11, 09:55
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβγαλα το open water πρίν από έναν χρόνο και από τότε μέχρι τώρα είχα την ευκαιρία να βουτήξω 11 φορές.. Η τελευταία βουτιά έγινε το Νοέμβριο και από τότε κατάφερα να ξαναβουτήξω αυτές τις μέρες (Μαιο)..
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη τελευταία βουτιά που έγινε ύστερα από 6 μήνες αποχής, πρίν το μέγιστο βάθος και ξαφνικά άρχισε το περιβάλλον να μη μου αρέσει... Ήταν αρκετά θολά και κρύα, ο τοίχος από πάνω μου, κάπως μου φάνηκε.., παρότι στο ίδιο μέρος είχα βουτήξει άλλες 3 φορές...
Και πιο κάτω

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
Open water με 11 βουτιές….. και μέσα στις 11 βουτιές βάθη 30,7m και 40m. Και η επόμενη κατάδυση μετά από 6 μήνες…
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επιπλέον τα μέτρα που συνέβη το περιστατικό ήταν ήδη πολλά περισσότερα από όσα θα έπρεπε για μια βουτιά μετά από 6 μήνες.
Όλα τα παραπάνω στοιχεία φωτογραφίζουν το σύνδρομο “Essoufflement” γαλλική λέξη που μεταφράζεται σε υπερκαπνία, δύσπνοια, σύνδρομο το οποίον εμφανίζεται υποβρυχίως αναπνέοντας από καταδυτική συσκευή που μπορεί να εξελιχτεί ακόμα και σε Black-out.

Συνήθως παρουσιάζεται σε αυτοδύτες οι οποίοι:
  • δεν έχουν καλή φυσική κατάσταση
  • έχουν παθολογικά αίτια
  • όταν δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε πολύ δύσκολες απαιτήσεις μιας κατάδυσης
  • σε κατάδυση με χαμηλή θερμοκρασία νερού
  • εκτελούν αυξημένη σωματική εργασία
  • έχουν πρόβλημα κλειστοφοβίας κ.λ.π.

Τα πρώτα σημάδια είναι:
  • ανασφάλεια
  • φοβία
  • ταχυπαλμία
  • αυξημένος ρυθμός αναπνοής…..
Στην συνέχεια υπάρχει η αίσθηση ότι δεν επαρκεί ο αέρας που μας δίνει ο ρυθμιστής με αποτέλεσμα να εντείνεται ο ρυθμός της αναπνοής ακόμα περισσότερο. Στην εξέλιξη του φαινομένου συμβάλλουν και άλλοι παράγοντες όπως:
  • η δύσκολη αναπνοή λόγου της πυκνότητας του αέρα που αναπνέουμε (σε κάπως μεγαλύτερα βάθη)
  • ο στροβιλισμός του αέρα μέσα στους πνεύμονες ο οποίος εμποδίζει σημαντικά την ανταλλαγή και την εκπνοή των αερίων
  • η αλλαγή τρόπου αναπνοής υποβρυχίως (βλέπε σημείωση).
Η αίσθηση ότι δεν επαρκεί ο αέρα μας αναγκάζει υποσυνείδητα να έχουμε πάντα τους πνεύμονες γεμάτους με αποτέλεσμα να αναπνέουμε μικρότερη ποσότητα αέρα, μερικές φορές ο αέρας παραμένει στους νεκρούς χώρους του αναπνευστικού μας συστήματος χωρίς να φτάνει σωστά στους πνεύμονες. Έτσι αυξάνει το διοξείδιο του άνθρακα CO2 ακόμα περισσότερο στο αίμα που ως γνωστόν ρυθμίζει το αναπνευστικό μας σύστημα.

Από κει και πέρα είναι θέμα 20-30 δευτερολέπτων το ξέσπασμα του πανικού. Πέρα των 20-30 δευτερολέπτων σε αυτό το στάδιο ο πανικός δεν είναι πλέον διαχειρίσιμος από το ίδιο άτομο.

Όπως αποδεικνύουν συστηματικές έρευνες, πολλά ατυχήματα οφείλονται σε αυτό ακριβώς το φαινόμενο, αυτοδύτες βρέθηκαν πνιγμένοι ενώ οι ρυθμιστές ήταν εντάξει και στις φιάλες με αρκετή ποσότητα αερίου, παρόλα αυτά βρέθηκαν πνιγμένοι και σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις χωρίς ρυθμιστή στο στόμα.

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε ώστε να αποφύγουμε μια τέτοια εξέλιξη?
Κατά αρχήν το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται ξαφνικά και αυτό είναι το ευτύχημα.
Αφού καταλάβουμε τις πρώτες ενδείξεις που προανέφερα, κάνουμε οικονομία δυνάμεων, δηλαδή σταματάμε να κολυμπάμε, αναπνέουμε και εκπνέουμε βαθιά (ελεγχόμενα) 3 - 4 φορές ανανεώνοντας τον αέρα στους πνεύμονες.

Κατ’ αυτό τον τρόπο επιστρατεύουμε τις τελευταίες αντιδράσεις του οργανισμού μας και μας δίνει την ευκαιρία μιας στοιχειώδους διαχείρισης του προβλήματος. Στην συνέχεια με την βοήθεια του συντρόφου μας (είναι καθοριστικής σημασίας και επιδρά θετικά στην ψυχολογία) αρχίζουμε ελεγχόμενη άνοδο φτάνοντας σιγά σιγά σε μικρότερο βάθος όπου η αναπνοή αρχίζει να επανέρχεται σε κανονική λειτουργία.

Σε κάμια περίπτωση δεν συνεχίζουμε την κατάδυση, παρά την διακόπτουμε αμέσως τηρώντας ταχύτητα ανόδου και τυχόν στάσεις αποσυμπίεσης.

Σημείωση:
Στο φυσικό μας περιβάλλον κάτω από ομαλές συνθήκες η εκπνοή είναι η κανονική κατάσταση, υποβρύχιως όμως και χωρίς την θεληση μας αντιστρέφεται και η κανονική κατάσταση είναι η εισπνοή. Αλλάζει επομένως και η χρονική σχέση του κύκλου αναπνοής. Ενώ στο φυσικό μας περιβάλλον o κύκλος αναπνοής είναι αναπνοή- εκπνοή-μικρό διάλειμμα-αναπνοή....., υποβρυχίως στην πλειοψηφία των δυτών είναι αντίστροφα, μικρό διάλειμμα-εκπνοή-εισπνοή-μικρό διάλειμα.........

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
Την άλλη βδομάδα ξεκινάω το σχολείο για το advanced και θέλω να μου πάει καλά..


Χρήστος Ευθυμίου
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-05-11, 11:06
MAIK MAIK is offline
 
Εγγραφή: 25-04-2011
Περιοχή: ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Κρίση πανικού.

καλημέρα vanilly .
εγώ θα σου απαντήσω ότι όπως εσύ , εγώ και άλλοι μέ μικρή πείρα πάνω στην κατάδυση να έχουμε τέτοια περιστατικά όπως το δικό σου. πιστεύω όμως ότι θα το ξεπεράσουμε έχοντας δίπλα μας ανθρώπους με πείρα , μεταδοτικότητα και αγάπη σε αυτό που κάνουμε , μα πάνω απο όλα η συντροφικότητα που ειναι πολύ σημαντική . για μένα αν πραγματικά το θέλεις αυτό που κάνεις συνέχισε με το advance , μην το βάζεις κάτω στην πρώτη αναποδιά. ίσως να φταίει και ότι είχες καιρό να βουτήξεις .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-05-11, 11:15
Το avatar του χρήστη ntontos
ntontos ntontos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-05-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 26
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Έχουν ήδη ειπωθεί τα σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου για το θέμα, οπότε θα υπενθυμίσω απλά ότι τα 30+ μέτρα ΔΕΝ είναι λίγα και οι 11 βουτιές ΔΕΝ είναι πολλές για να ξεθαρεύουμε.
Από κεί και πέρα συνέχισε και τις βουτιές και την εκπαίδευση σου, χωρίς να βιάζεσαι να δοκιμάσεις τα όρια σου.

Φιλικά,
Θοδωρής
__________________
Θοδωρής Κασίμης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-05-11, 11:20
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MAIK Εμφάνιση μηνυμάτων
έχοντας δίπλα μας ανθρώπους με πείρα , μεταδοτικότητα και αγάπη σε αυτό που κάνουμε ,
Να βουτάμε με ανθρώπους με πείρα αλλά μέχρι εκεί που έχουμε εκπαιδευτεί και μέχρι εκεί που είμαστε άνετοι. Μην το ξεχνάμε ποτέ αυτό. Και με τον καλλίτερο δύτη δίπλα μας όταν έχουμε περάσει τα ΔΙΚΑ μας όρια, δεν είμαστε ασφαλείς, ούτε εμείς ούτε το έμπειρο ζευγάρι μας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-05-11, 11:48
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Θα το εκτιμούσα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας επί του θέματος..
Ευχαριστω!!
Ας πω λοιπόν και την δικιά μου, αφού ως γνωστόν ... όλοι έχουμε από μία

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
...
(ήταν 30.7 και το μεγιστο μου στα 40 για κανα δυό λεπτά μία φορά)...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι... Το καλό της υπόθεσης (εκτός φυσικά από το μάθημα στο ότι επιβάλλεται να είσαι συνετός και ταπεινός εάν έχεις καιρό να βουτήξεις και δεν έχεις και την ανάλογη εμπειρία για σχετικώς βαθειές βουτιές,..!!)
...
τα 30.7, πολύ δε περισσότερο τα 40 "για κανα δυό λεπτά" δεν είναι σχετικώς βαθιά βουτιά. Είναι βαθιά βουτιά. Τελεία.
Ειδικά για έναν δύτη με 11 βουτιές (μήπως περιλαμβάνονται σ' αυτές και αυτές της εκπαίδευσης?? )


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
...
είναι ότι είδα ...
...ότι ειδοποιώ κατευθειαν τον εκπαιδευτή μου και του εξηγώ τί μου συμβαίνει
...
από αυτό να συμπεράνω ότι ο εκπαιδευτής σου σε πήγε σ' αυτή τη βουτιά, με τα δεδομένα που είπες παραπάνω?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
... Βέβαια το μάθημα περί σύνεσης, μάθημα..!!!
αν ναι, ο πρώτος που χρειάζεται το μάθημα (μεταξύ άλλων και) σύνεσης είναι ο "εκπαιδευτής" σου .

Σχετικά με την πρόθεσή σου να ξεκινήσεις το επόμενο σχολείο με τόσο μικρή προηγούμενη εμπειρία, θα συμφωνήσω με τον προβληματισμό του Χρήστου, σε προηγούμενο post.

Μόνο που θα προσθέσω και τον προβληματισμό μου για τον εκπαιδευτή, που λέγαμε παραπάνω.

Φιλικά
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-05-11, 15:43
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Κατά φωνή...ένα εξαιρετικό paper από τον Gareth Lock .!!!

Human Factors in Sport Diving Incidents and Accidents

και η σχετική συζήτηση....
http://www.direxplorers.com/general-...nts-paper.html
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-05-11, 16:27
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς γειά σε όλους..! Είμαι νέα στο forum και νέα και στην κατάδυση..
Περίμενα ότι θα έβρισκα κάποιο θέμα εδώ σχετικά με τη συχνή -από ότι ακούω- εμπειρία της κρίσης πανικού κατά τη διάρκεια της βουτιάς.. Εάν μου διέφυγε sorry..
Έβγαλα το open water πρίν από έναν χρόνο και από τότε μέχρι τώρα είχα την ευκαιρία να βουτήξω 11 φορές.. Η τελευταία βουτιά έγινε το Νοέμβριο και από τότε κατάφερα να ξαναβουτήξω αυτές τις μέρες (Μαιο).. Εώς τώρα, έστω από το μικρό δειγμα βουτιών φαινόταν να έχω πολύ καλή συμπεριφορά δύτη, ήμουν πάντα πολύ ήρεμη στο νερό, σοβαρή και είχα αντίληψη των καταστάσεων..
Στη τελευταία βουτιά που έγινε ύστερα από 6 μήνες αποχής, πρίν το μέγιστο βάθος και ξαφνικά άρχισε το περιβάλλον να μη μου αρέσει... Ήταν αρκετά θολά και κρύα, ο τοίχος από πάνω μου, κάπως μου φάνηκε.., παρότι στο ίδιο μέρος είχα βουτήξει άλλες 3 φορές... Ξαφνικά με κυρίευσε ένα αίσθημα ανασφάλειας, άρχισα να τα βλέπω όλα προφανώς πιο τρομακτικά από όσο ήταν στη πραγματικότητα και με επιασε ταχυπαλμία. Από την ταχυπαλμία άρχισα να νοιώθω πως η αναπνοή κόβεται με αποτέλεσμα να πίνω τον αέρα αρκετά γρήγορα και πάει λέγοντας.. Τελικά έπειτα από συνενόηση ανεβήκαμε πιο πάνω όπου μετά από κάποια λέπτά ηρέμησα και τελικώς ολοκληρώσαμε τη βουτιά... Βέβαια το περιστατικό δε με άφησε να την απολάυσω...

Και πλέον αναρωτιέμαι... Είναι πραγματικά ένα συχνό φαινόμενο? Έχει συμβεί στο καθέναν? Είναι δείγμα ότι ''δε μου πάει'' το σπορ...??
Την άλλη βδομάδα ξεκινάω το σχολείο για το advanced και θέλω να μου πάει καλά.. Καταλαβαίνετε...
Θα το εκτιμούσα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας επί του θέματος..
Ευχαριστω!!
Δεν εχω χρόνο να διαβάσω απαντήσεις , ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι
κ γίνομαι κουραστική αλλά στα γρήγορα και σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία θα σου πω:

Θυμάμαι να έχω αυτή την αίσθηση στην αρχή, λόγο κούρασης κυρίως.
Δεν είχα καλή πλευστότητα και έκανα άσκοπες κινήσεις με τα χέρια μου, με αποτέλεσμα να κατασπαταλώ άδικα την ενέργεια μου,
να κουράζομαι , να αποκτώ δύσπνοια και το περιβάλλον να μου είναι δυσάρεστο.
Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο τι έχεις κάνει την προηγούμενη νύχτα!
Αν έχεις πιει αλκοόλ κ έχεις παει για βουτια με λιγες ωρες ύπνο, παθαίνεις υπερκόπωση υποβρυχίως πανεύκολα!
Βάζε παντα την κατάδυση προτεραιότητα-ας χασεις και ένα ξενύχτι!
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-05-11, 18:43
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Κρίση πανικού.

ερωτηση

γιατι με το OWD και με 11 βουτιές, πορφανως συμπεριλαμβανομενων και αυτων του σχολειου, ΠΡΕΠΕΙ να πας στα -30, στα -40, ενω στην άκρη του μυαλού σου ΞΕΡΕΙΣ οτι δεν πρεπει να το κάνεις ? έχεις την καταλληλη εμπειρεια, εκπάδευση, εξάσκηση, επαναλήψεις για να το κανεις ?

το αγχος που λες οτι νοιώθεις, ειναι η ιδια η αντιδραση του οργανισμου σου.

μην την ... βιάζεις !

και μεχρι τα 18μ υπάρχουν παααααααρα πολλά και να δεις, και να κανεις, και να εξασκησεις τις τεχνικες που εμαθες τωρα μόλις στο πρωτο σου σχολειο....
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-05-11, 23:49
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πιο κάτω





Όλα τα παραπάνω στοιχεία φωτογραφίζουν το σύνδρομο “Essoufflement” γαλλική λέξη που μεταφράζεται σε υπερκαπνία, δύσπνοια, σύνδρομο το οποίον εμφανίζεται υποβρυχίως αναπνέοντας από καταδυτική συσκευή που μπορεί να εξελιχτεί ακόμα και σε Black-out.

Συνήθως παρουσιάζεται σε αυτοδύτες οι οποίοι:
  • δεν έχουν καλή φυσική κατάσταση
  • έχουν παθολογικά αίτια
  • όταν δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε πολύ δύσκολες απαιτήσεις μιας κατάδυσης
  • σε κατάδυση με χαμηλή θερμοκρασία νερού
  • εκτελούν αυξημένη σωματική εργασία
  • έχουν πρόβλημα κλειστοφοβίας κ.λ.π.
Τα πρώτα σημάδια είναι:
  • ανασφάλεια
  • φοβία
  • ταχυπαλμία
  • αυξημένος ρυθμός αναπνοής…..
Στην συνέχεια υπάρχει η αίσθηση ότι δεν επαρκεί ο αέρας που μας δίνει ο ρυθμιστής με αποτέλεσμα να εντείνεται ο ρυθμός της αναπνοής ακόμα περισσότερο. Στην εξέλιξη του φαινομένου συμβάλλουν και άλλοι παράγοντες όπως:
  • η δύσκολη αναπνοή λόγου της πυκνότητας του αέρα που αναπνέουμε (σε κάπως μεγαλύτερα βάθη)
  • ο στροβιλισμός του αέρα μέσα στους πνεύμονες ο οποίος εμποδίζει σημαντικά την ανταλλαγή και την εκπνοή των αερίων
  • η αλλαγή τρόπου αναπνοής υποβρυχίως (βλέπε σημείωση).
Η αίσθηση ότι δεν επαρκεί ο αέρα μας αναγκάζει υποσυνείδητα να έχουμε πάντα τους πνεύμονες γεμάτους με αποτέλεσμα να αναπνέουμε μικρότερη ποσότητα αέρα, μερικές φορές ο αέρας παραμένει στους νεκρούς χώρους του αναπνευστικού μας συστήματος χωρίς να φτάνει σωστά στους πνεύμονες. Έτσι αυξάνει το διοξείδιο του άνθρακα CO2 ακόμα περισσότερο στο αίμα που ως γνωστόν ρυθμίζει το αναπνευστικό μας σύστημα.

Από κει και πέρα είναι θέμα 20-30 δευτερολέπτων το ξέσπασμα του πανικού. Πέρα των 20-30 δευτερολέπτων σε αυτό το στάδιο ο πανικός δεν είναι πλέον διαχειρίσιμος από το ίδιο άτομο.

Όπως αποδεικνύουν συστηματικές έρευνες, πολλά ατυχήματα οφείλονται σε αυτό ακριβώς το φαινόμενο, αυτοδύτες βρέθηκαν πνιγμένοι ενώ οι ρυθμιστές ήταν εντάξει και στις φιάλες με αρκετή ποσότητα αερίου, παρόλα αυτά βρέθηκαν πνιγμένοι και σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις χωρίς ρυθμιστή στο στόμα.

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε ώστε να αποφύγουμε μια τέτοια εξέλιξη?
Κατά αρχήν το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται ξαφνικά και αυτό είναι το ευτύχημα.
Αφού καταλάβουμε τις πρώτες ενδείξεις που προανέφερα, κάνουμε οικονομία δυνάμεων, δηλαδή σταματάμε να κολυμπάμε, αναπνέουμε και εκπνέουμε βαθιά (ελεγχόμενα) 3 - 4 φορές ανανεώνοντας τον αέρα στους πνεύμονες.

Κατ’ αυτό τον τρόπο επιστρατεύουμε τις τελευταίες αντιδράσεις του οργανισμού μας και μας δίνει την ευκαιρία μιας στοιχειώδους διαχείρισης του προβλήματος. Στην συνέχεια με την βοήθεια του συντρόφου μας (είναι καθοριστικής σημασίας και επιδρά θετικά στην ψυχολογία) αρχίζουμε ελεγχόμενη άνοδο φτάνοντας σιγά σιγά σε μικρότερο βάθος όπου η αναπνοή αρχίζει να επανέρχεται σε κανονική λειτουργία.

Σε κάμια περίπτωση δεν συνεχίζουμε την κατάδυση, παρά την διακόπτουμε αμέσως τηρώντας ταχύτητα ανόδου και τυχόν στάσεις αποσυμπίεσης.

Σημείωση:
Στο φυσικό μας περιβάλλον κάτω από ομαλές συνθήκες η εκπνοή είναι η κανονική κατάσταση, υποβρύχιως όμως και χωρίς την θεληση μας αντιστρέφεται και η κανονική κατάσταση είναι η εισπνοή. Αλλάζει επομένως και η χρονική σχέση του κύκλου αναπνοής. Ενώ στο φυσικό μας περιβάλλον o κύκλος αναπνοής είναι αναπνοή- εκπνοή-μικρό διάλειμμα-αναπνοή....., υποβρυχίως στην πλειοψηφία των δυτών είναι αντίστροφα, μικρό διάλειμμα-εκπνοή-εισπνοή-μικρό διάλειμα.........




Χρήστος Ευθυμίου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-05-11, 19:15
vanilly vanilly is offline
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το ενδιαφέρον και τα σχόλιά σας..
Λαμβάνω πολύ σοβαρά υπ όψιν όλα όσα ειπώθηκαν και είναι τροφή για σκέψη..

Σε ότι αφορά τη κριτική για τον εκπαιδευτή... Να πώ το εξής.. Θεωρώ πολύ λογικό για κάποιον που διαβάζει ένα post στο φόρουμ να κρίνει με αντικειμενικά και σκληρά κριτίρια. Νομίζω ότι και εγώ, έστω με τη μικρή εμπειρία που έχω πάνω στο σπόρ, εάν διάβαζα ένα τέτοιο post, θα κατέκρινα αυστηρά τον εκπαιδευτή κλπ..
Βέβαια επιτρέψτε μου, μιας και έχω προσωπική επαφή μαζί του και μιας και γνωρίζω όλη του την πορεία στο σπόρ και τις επιλογές του, να τον θεωρώ υπέρτατα σοβαρό και συνεπή σε αυτό που κάνει... Νομίζω άλλωστε ότι εκ του αποτελέσματος τελικά κρίνονται οι επιλογές και η οριοθέτηση που κάνει ο καθένας.. Το γεγονός ότι σε αυτή τη κατάσταση, αντέδρασα με ψυχραιμία, συνενοηθήκαμε άψογα κλπ, ήταν κάτι που νομίζω ότι και ο ίδιος γνώριζε. Δλδ ότι στη χειρότερη περίπτωση θα γινόταν αυτο. Ήξερε ότι δεν είμαι από τους τύπους που θα έκρυβα τη δυσκολία μου μέχρι να φτάσει στο απροχώρητο... Και επιπλέον συζητήσαμε πώς και που θα πάμε και ότι για όλους τους λόγους που ειπώθηκαν, επέλεξε να με έχει συνεχώς δίπλα του και να με παρακολουθεί.. Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, νομίζω ότι η σοβαρότητα κάποιου και η συμπεριφορά του στο νερό φαίνεται έστω και από λίγες βουτιές. Και αυτά για εμένα ο εκπαιδευτής μου τα γνώριζε. Δεν είπε ''παίρνω εναν οποιονδήποτε ΟW και πάω για μια βαθειά οπως να ναι..''...

Σε ότι αφορά το αν θα έπρεπε να παρακολουθήσω το advanced ή είναι ακόμα νωρίς... Τι να πώ ρε παιδιά.. Εγώ εντάξει νοιώθω να το κάνω.. Βέβαια κάτι θα ξέρετε όσοι λέτε ότι είναι νωρίς. Αλλά από την άλλη υπάρχει και ο παράγοντας χρήμα.. (Γινομαι πεζή??) Τουτέστιν, θέλω να κάνω το σχολείο, να βουτήξω με καταδυτικά για λίγο καιρό ακόμα (το οποίο σημαίνει πορτοφόλι για κάθε βουτιά) και μετά να μπορώ να νοικιάζω μόνο τη μπουκάλα μου, μιας και έχω τη τύχη να μπορώ να βρώ εμπειρότατο και σοβαρότατο ζευγάρι...

Τέλος να ξανατονίσω ότι η εμπειρία αυτή, παρότι τελικώς όλα πήγαν καλά, μου δίδαξε πολλά..! Πως παρότι μπορεί να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, παρότι μπορεί να έχεις καλή διάθεση, να είσαι ξεκούραστος κλπ κλπ, ΠΑΝΤΑ πρέπει να προγραμματίζεις τη βουτιά σου με αντικειμενικά κριτίρια και ψυχρή λογική.. ΠΟΤΕ μη ξεθαρρεύεις vanilly..!!

Ευχαριστώ και πάλι όλους!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.