Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 08-07-11, 12:04
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

βλεπω οτι το "τροφη για σκεψεις" τριγγαρισε καποιες απαντησεις μεχρι τωρα, και επειδη μου αρεσε παρα πολυ ο τροπος που εκλεισες την απαντηση σου, μου δινει σειρα να (σου) απαντησω κι εγω.

Στο Φατσοβιβλιο αναρτησα πρόσφατα, πριν καμια 15αρια μερες το ακολουθο κειμενο. Επειδη πολλοι δεν εχουν ή δεν θελουν να εχουν Φατσοβιβλιο, αντι για λινκια ας μου επιτραπει να παραθεσω ολοκληρο το μηνυμα εδω.

Επειδη κρατα καποιον χρονο η αναγνωση του, για να μην χαθει ο ειρμος των σκεψων, να κλεισω την απαντηση μου εδω και ακολοθει μετα το κειμενο.

Δεν ειμαι αρχαριος αυτοδυτης, αλλα ουτε θεωρω οτι οι 160+ καταδυσεις μου με κατατασσουν σε κανενα... πανθεον των εν ενεργεια και εν ζωη κορυφαιων δυτων, ανελαβα την πρωτοβουλια να δωσω ... τροφη για σκεψεις (πως μ'αρεσει αυτη η προβοκατσια, φαινεται, φαινεται ? )

Περα απο το ευχολογιο, ας το κανουν οι άλλοι, σκεφτηκα να κανω κατι με σαρκα και οστα, κατι χειροπιαστο. δεν το ήξερες αυτο, και δεν πειραζει, γι αυτο ας συνεχίσουμε και ας πάμε στο δια ταυτα.

Ακολουθει λοιπόν το κειμενο, όπως το περιεγραψα πιο πανω

Απογευματινές βουτιές !


από τον Ανδρέας Θεοδωρόπουλος, Δευτέρα, 20 Ιουνίου 2011 στις 6:21 μ.μ.



Κάποτε, οχι και πριν πολύ καιρό, συνηθίζαμε και πηγαίναμε για βουτιά (καταδυση) μεσοβδόμαδα, μετα τη δουλεια, τις λεγόμενες "απογευματινές". Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία απαγορευεται η καταδυση μια ώρα μετά τη δυση του ηλίου, που μπορεί να διαβαστει και αναποδα ως, μέχρι μια ωρα μετα τη δυση του ηλίου επιτρέπεται να χαζευεις τον βυθο, με όλους τους κατοίκους του να ξυπνάνε απο τον ... μεσημβρινό τους υπνάκο ! Καλό ? Καλό !



Υπάρχουν αρκετες τοποθεσιες εδω κοντά στην Αθήνα, που πολύ, μα πάρα πολύ ευκολα μπορεί να φτασει κανείς μετα την ωρα που τελειωνει η δουλεια, χωρίς κανενα τρεχαλητό, μιας που λόγω εποχής αργει να δυσει ο ήλιος, υπάρχει αρκετή ώρα για μια βουτιά των 60+ λεπτών ! Πως γίνεται αυτό ? Ας πούμε ότι σχολάμε στις 4, 4μιση ή 5 μμ. Δίνουμε ραντεβού ας πούμε στις 6μιση σε μια απόσταση μέχρι και 25 χλμ απο το κέντρο της Αθήνας, απόσταση που μπορεί να καλυφθει χαλαρά μεσα σε 2μιση ή και 1μιση ώρα, αναλογα με το πότε σχολάει καποιος/α !



Σαν τοποθεσίες με χαλαρη πρόσβαση υπάρχει ο "Λάμπρος" ή για όσους γκρινιάζουν τωρα, το πρωτο, το δευτερο και το τρίτο λιμανακι της Βουλιαγμένης. Για οσους όσους γκρινιάζουν ακόμα ("τα εχουμε κανει, τα εχουμε βαρεθει") υπάρχουν και πολλές τοποθεσίες ενδιάμεσα, υπάρχουν πέραν της ¨κλασσικής" και άλλες διαδρομές, άλλες θεματικές "αποστολές" που μπορούμε να κάνουμε, π.χ πάμε μια πορεία με πυξίδα ? έχει πολύ πλάκα ! Καί οποιος γκρινιάζει ακόμα, ας κρατήσει την όρεξη του να πηγαινει μια φορα στα 2 χρόνια στο εξωτερικό ή ας αλλάξει χόμπυ. Η θάλασσα ειναι θαλασσα και τι να κάνουμε, για να αλλαξει η θαλασσα στα μερη μας, δεν ειναι και τόσο ευκολο !


Απο πλευρας ώρας, αμα μαζευτει το τήμ το πολύ 6μιση, μεχρι να αλλαξει και να καταδυθεί, ακόμα και στις 7μιση να ειναι όλοι στο νερό, εχουμε χαλαρα.... Ξερετε πότε δύει ο ήλιος ? Οκτώμιση και βαλε ! Συν μια ώρα... Αλήθεια, θελετε να καταδυθειτε μονο με μια 15άρα φιάλη ? Και σιγά την ωρα που θα "φαμε" αλλάζοντας, καλοκαιράκι ειναι, ενα μονοσόρτς φτανει και περισσεύει !



Όποιος και όποια θέλει, μπορεί ! Όρεξη να υπάρχει, γιατι ευκαιρίες υπάρχουν πολλές και αμα δεν τις αξιοποιούμε, περνανε (ανεκμετάλλευτες) και χάνονται !


Θέλετε ενα "πρώτο λιμανακι" σε σημειο που πολύ λιγοι/λίγες έχουν μπει στο νερό ? Ξεχάστε το κλασσικό "πρώτο λιμανακι" δεν εννοούσα στον κόλπο την κλασσική διαδρομή ! Πρόσβαση πανευκολη, το κουβάλημα λίγο, η απόλαυση δεδομένη, ο τοίχος κατα μήκος του ακρωτηρίου Ζωστήρ "βλέπει" δυτικά, για κάντε τη διαδρομή με ηλιοβασίλεμα !!! Θα με θυμηθείτε.



Ακολουθώντας μια καλή παλια πετύχημένη συνταγή, ξεκινάω πρώτος τη λίστα : Συμπληρώστε άφοβα, δεν δαγκώνω !


1. Ανδρέας
2.
3.
4.
5.



================================================== =======================



ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΜΑΤΑ

Εννοείται οτι το παρόν απευθύνεται μόνο σε ενήλικες, πιστοποιημένους δύτες και δύτριες. Κάθε πιστοποιημένος δύτης και δύτρια έχει λάβει εκπάιδευση και πιστοποίηση για συγκεκριμένο τύπο και προφίλ καταδύσεων και σε καμία περίπτωση το παρόν μηνυμα δεν μπορεί να θεωρηθεί υποκαταστατο εκπάιδευσης, παροχή καταδυτικών υπηρεσιών, προτροπή για υπέρβαση κάποιων ορίων ή νόμων.Δεν πληρωνομαι γι αυτό, δεν ζηταω χρήματα, μη μου ζητατε αποδείξεις ή ευθύνες !



Ετσι για να προλάβω τυχόν καλοπροάιρετους, γνωστες μεν, αλλα καναπεδιασμένους δε !
Ανθρωποι με ενεργή δράση δεν αναλώνονται στο να ψάχνουν με το καλαμάκι τι λάσπη μπορουν να ρίξουν σε όποιον κάνει δράση ! ( Αποψη μου ! )


---------------------------------------------------------------------------

Σαν αποτελεσμα αυτης της πρόσκλησης πήρα τα παρακατω. Επειδη δεν το βαζω κατω ευκολα, η προσκληση ισχυει ακόμα !

‎1. Ανδρέας (εγω)
2. Andrei
3.


4.
5.

και ενα like απο Στελιο Ραγκούση

__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-07-11, 12:54
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Και μου αρέσει και είμαι μέσα (αν δεν είναι μόνο για μέλη του συλλόγου)
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-07-11, 13:00
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μου αρέσει και είμαι μέσα (αν δεν είναι μόνο για μέλη του συλλόγου)
\

οχι, δεν το θεωρω προϋπόθεση, το πτυχιο του αυτοδυτη όμως ειναι απαραβατη !

(και για να μην παρεξηγηθω, και της αυτοδυτριας)


Γνωριζουμε το υφισταμενο νομικο καθεστως και σε καμια περιπτωση δεν διοργανωνω ή παρεχω οποιαδηποτε καταδυτικη υπηρεσια
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-07-11, 17:46
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kimonix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δεύτερο το ρωτάω γιατί μένω μόνιμα στο Μόναχο και θα είμαι Αθήνα για 3 εβδομάδες τον Αύγουστο οπότε θέλω να δω αν συμφέρει να το κάνω κάτω (ή έστω έρχεται στα ίδια λεφτά). Ενδεικτικά εδώ από ότι πήγα σε μια σχολή και μου είπαν, για να πάρεις το πρώτο δίπλωμα σου βγαίνει γύρω στα 400-430 ευρώ και περιλαμβάνει 2 βουτίες εκπαιδευτικές σε πισίνα, μια σε μεγάλο καταδυτικό κέντρο (σαν μεγάλη πισίνα βασικά) και 2 σε λίμνη εδώ στα περίχωρα.
Έτσι είναι και στην Ελλάδα, με την διαφορά ότι τα περισσότερα καταδυτικά δεν χρησιμοποιούν πισίνα, αλλά σε πάνε στα ρηχά σε κάποια παραλία...
Τώρα το καλοκαίρι βέβαια, πολύ συχνά το κόστος αυξάνεται ευκαιριακά. Έχω δει καταδυτικά που το ίδιο πρόγραμμα το προσφέραν με 350€ τον χειμώνα και 430€ τώρα!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-07-11, 17:29
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Ρε Αντρέα ωραία τα λες!!! Πάω να το βρω και στο FB!!!

Δημήτρης
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-09-11, 16:33
maskoforos ekdikitis maskoforos ekdikitis is offline
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Μηνύματα: 1
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Για να μιλαμε μα καταδυτικους ορους ειστε ναυαγιο... Δεν υπαρχει post που να μην σκοτωνεστε.. Μια βοηθεια ζητησε το παιδι και εσεις παλι καταφερατε να τσακωθειτε.. Απλα τραγικοι..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:04.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.