Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 19-06-08, 20:51
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι φαινεται ο Thanos μαλλον δεν το θελει το δωρακι σου....

...αμαρτια δεν ειναι να παει χαμενο...???

εαν δεν θελει επισης το σχολειακι που του προτεινεις και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα απο οτι λες......πολυ ευχαριστως να....παρω εγω τον Buddy του και να ερθω να το κανουμε μαζι.......!

(με απαραιτητη προυποθεση απλα να.....ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ & ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!,ειτε με 40αρη/ 80αρη ειτε με 50αρη/ 100αρη, ειτε ντιρ ειτε ξεντιρ...)
Στα δωράκια δεν λένε ποτέ όχι ... όσο για το σχολείο εάν υπάρχει καλή παρέα
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 20-06-08, 07:32
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Stroke test

Αν και το έχετε ρίξει πάλι στα τεχνικά ...
θα μου επιτρεψετε να πω την ταπεινή μου γνώμη..
Γιώργο αναφέρεις μια υπερειδική περίπτωση ενός 90χρονου "stroke" δύτη...
Για ρώτα με εμένα ποσες φορες 20χρονος έως και 40χρονος με εχει αφήσει μόνη μου στη μέση του πουθενα... πραγμα που μπορεί να το έχω κάνει και εγώ (οχι σε τετοιο βαθμό βέβαια).. πόσες φορές έχω βουτήξει και ειμαι σίγουρη οτι ο buddy μου δεν είναι σε θέση να με βοηθήσει ή αντίστοιχα να τον βοηθήσω εγώ... ??
και ολα αυτα γιατι? ...γιατι η εκπαίδευση της Padi (αυτή την εκπαιδευση έχω) θα τολμήσω να πω πως είναι αρκετα ελιππής οχι λόγω της ποσοτητας ή της "ποιοτητας" των ασκήσεων όσο του τρόπου που γίνονται.. (μπορώ να το αναλύσω αυτό αν ζητηθεί)
βγαίνουν καταβάση "stroke" δυτες, δύτες που ειναι ετοιμοι για να καταδυθούν μόνο υπο την καθοδηγηση dive master... (που πάλι η padi τους παράγει).. κοινώς τουρίστες..
και δεν υπάρχει κανενα θέμα με τον τουρισμό .. ζουν άνθρωποι από αυτο... αλλά οι θάλασσες ειναι ελέυθερες και νομίζω πως ενας OW που μολις βγήκε απο τη σχολή δεν μπορει να πάει με ασφάλεια να βουτήξει με τον συμμαθητή του..
Θα μου πεις "μπες μέσα και κολύμπα... "
Πόσο ευκολο/ασφαλές ειναι να πάρω εναν συμμαθητή μου για να επαναλάβουμε τις ασκήσεις που κάναμε στο course (οι οποιες παρεπιπτόντως πέρασαν σα ταινία μπροστα απο τα μάτια μας).. Ή κατα πόσο ειναι διαθέσιμος ένας εμπειρος δύτης να σου μάθει?
Ή μηπως τελικά ειναι καλύτερο να πέρασω από όλα τα σταδια των έμπειρων δυτών που ξέρω (solo diving, βαθειές βουτιές με αέρα κτλ), να τη γλιτώσω φτηνά και μετα να ξέρω τι πρέπει να κάνω και τι όχι?

Εν κατακλείδι σύμφωνα με όσα έχω ακουσει/διαβάσει μια GUE εκπαίδευση μου φαινεται πιο επαρκής.. στη τελική αν δε το κατέχεις το άθλημα δεν το πάιρνεις το ρημάδι το πτυχίο και οχι επείδη πλήρωσες έγινες και "δυτης"...

Αυτα..
sorry αν χαλασα τον ειρμό σας
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 20-06-08, 08:53
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ Θανούλη... τα ευκόλως εννοούμενα.. Πρέπει μαλλον να σου κάνω δώρο το manual της DSAT...

Μου φαίνεται χρειάζεσαι έαν Tec Trimix να μπείς στο νόημα (σε πολύ, πολύ καλές τιμές...) βέβαια πρέπει να έρθεις με το buddy σου...
Ισχύει και για άλλους η προσφορά??
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 20-06-08, 10:10
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι φαινεται ο Thanos μαλλον δεν το θελει το δωρακι σου....

...αμαρτια δεν ειναι να παει χαμενο...???

εαν δεν θελει επισης το σχολειακι που του προτεινεις και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα απο οτι λες......πολυ ευχαριστως να....παρω εγω τον Buddy του και να ερθω να το κανουμε μαζι.......!

(με απαραιτητη προυποθεση απλα να.....ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ & ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!,ειτε με 40αρη/ 80αρη ειτε με 50αρη/ 100αρη, ειτε ντιρ ειτε ξεντιρ...)
Το ότι θα περάσουμε καλά...αυτό είναι σίγουρο! Από Σεπτέμβριο όμως γιατί η Σοφία θα με χωρίσει...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 20-06-08, 10:12
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχύει και για άλλους η προσφορά??
Αμέ!!! Τhe more the merrier...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 20-06-08, 10:21
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και το έχετε ρίξει πάλι στα τεχνικά ...
θα μου επιτρεψετε να πω την ταπεινή μου γνώμη..
Γιώργο αναφέρεις μια υπερειδική περίπτωση ενός 90χρονου "stroke" δύτη...
Για ρώτα με εμένα ποσες φορες 20χρονος έως και 40χρονος με εχει αφήσει μόνη μου στη μέση του πουθενα... πραγμα που μπορεί να το έχω κάνει και εγώ (οχι σε τετοιο βαθμό βέβαια).. πόσες φορές έχω βουτήξει και ειμαι σίγουρη οτι ο buddy μου δεν είναι σε θέση να με βοηθήσει ή αντίστοιχα να τον βοηθήσω εγώ... ??
και ολα αυτα γιατι? ...γιατι η εκπαίδευση της Padi (αυτή την εκπαιδευση έχω) θα τολμήσω να πω πως είναι αρκετα ελιππής οχι λόγω της ποσοτητας ή της "ποιοτητας" των ασκήσεων όσο του τρόπου που γίνονται.. (μπορώ να το αναλύσω αυτό αν ζητηθεί)
βγαίνουν καταβάση "stroke" δυτες, δύτες που ειναι ετοιμοι για να καταδυθούν μόνο υπο την καθοδηγηση dive master... (που πάλι η padi τους παράγει).. κοινώς τουρίστες..
και δεν υπάρχει κανενα θέμα με τον τουρισμό .. ζουν άνθρωποι από αυτο... αλλά οι θάλασσες ειναι ελέυθερες και νομίζω πως ενας OW που μολις βγήκε απο τη σχολή δεν μπορει να πάει με ασφάλεια να βουτήξει με τον συμμαθητή του..
Θα μου πεις "μπες μέσα και κολύμπα... "
Πόσο ευκολο/ασφαλές ειναι να πάρω εναν συμμαθητή μου για να επαναλάβουμε τις ασκήσεις που κάναμε στο course (οι οποιες παρεπιπτόντως πέρασαν σα ταινία μπροστα απο τα μάτια μας).. Ή κατα πόσο ειναι διαθέσιμος ένας εμπειρος δύτης να σου μάθει?
Ή μηπως τελικά ειναι καλύτερο να πέρασω από όλα τα σταδια των έμπειρων δυτών που ξέρω (solo diving, βαθειές βουτιές με αέρα κτλ), να τη γλιτώσω φτηνά και μετα να ξέρω τι πρέπει να κάνω και τι όχι?

Εν κατακλείδι σύμφωνα με όσα έχω ακουσει/διαβάσει μια GUE εκπαίδευση μου φαινεται πιο επαρκής.. στη τελική αν δε το κατέχεις το άθλημα δεν το πάιρνεις το ρημάδι το πτυχίο και οχι επείδη πλήρωσες έγινες και "δυτης"...

Αυτα..
sorry αν χαλασα τον ειρμό σας
Ζιν,

Καμμιά φορά εμείς ειδικά που κάνουμε τεχνικές καταδύσεις και έχουμε ένα (μεγάλο) θέμα με την ασφάλεια, το παρακάνουμε μεταφέροντας την (διακιολογημένη κατα τα άλλα) παράνοια μας και στην ψυχαγωγική κατάδυση. Η αλήθεια είναι μάλλον διαφορετική. Όπως έλεγε και ένας πρώην φίλος μου και πολύ έμπειρος εκαπιδευτής "κανείς δεν παθαίνει τίποτα". Οι στατιστικές είναι ξεκάθαρες... η ψυχαγωγική καταδυση είναι μία δρατηριότητα που ενώ ενέχει σημαντικούς κινδύνους, είναι πολύ ασφαλής όταν γίνεται εντός ορίων.
Εκατομμύρια άνθρωποι καταδύονται κάθε χρόνο και ελάχιστοι, μα ελάχιστοι παθαίνουν κάτι.

Κατά συνέπεια καλά κάνουμε εμείς οι εκπαιδευτές και φοβόμαστε, καλά κανουν οι τεχνικοί δύτες και είναι λίγο παρανοικοί με την ασφάλεια αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας...η κατάδυση παραμένει ένα ασφαλές σπορ/δραστηριότητα για το 99% του πληθυσμού.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 20-06-08, 12:01
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έλεγε και ένας πρώην φίλος μου και πολύ έμπειρος εκαπιδευτής "κανείς δεν παθαίνει τίποτα".
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 20-06-08, 13:43
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
χα, χα, χα, χα θα πεθάνω από τα γέλια
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.