Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-07-07, 17:28
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Νεοκλή και Χρήστο συμφωνώ και με τους δύο. Όχι λόγω διπλωματίας.

Απλώς απαντάτε σε διαφορετικές ερωτήσεις.

Οι ερωτήσεις είναι:

Τι είναι πιο καθησυχαστικό για τον δέκτη?
Τι είναι πιό εύκολο για τον δότη?
Τι είναι πιό πρακτικό?
Αλλά ακόμα και τι είναι εκείνο που βγαίνει αυθόρμητα σε πραγματικές συνθήκες όταν θα πρέπει να αντιδράσεις σε χρόνο dt?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 05-07-07 στις 17:32.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-07-07, 17:30
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

neokles

Εξακολουθείς να αγνοείς τον ποιο σημαντικό παράγοντα παρότι το έχω αναφέρει πολλές φορές, την ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ του πανικόβλητου δύτη. Έχεις κερδίσει πραγματικά την εμπιστοσύνη του με το που θα βγάλεις τον ρυθμιστή σου και θα του τον δώσεις α) είναι απασχολημένος με τις πρώτες αναπνοές του, β) αποκτά την σιγουριά ότι τον βοηθάς, γ) στην συνέχεια αφήνετε στα χέρια σου διότι σου έχει εμπιστοσύνη. Στο διάστημα αυτό και μιλάμε για δευτερόλεπτα επανέρχεται σιγά σιγά η ηρεμία. Εγώ έχω όλο τον χρόνο να πάρω το χταπόδι μου και να ελέγξω την κατάσταση, α) να ρυθμίσω την πλευστότητα ανάλογα με την περίπτωση να βάλω ή να βγάλω αέρα στο δικό μου BCD και αν είμαι άνετος ρυθμίζω και την δική του πλευστότητα..

Μα αν φύγει κατά πάνω θα φύγει ούτως ή άλλως!

Μα αυτό είναι το ζητούμενο να το αποτρέψουμε άμεσα με τους παραπάνω λεπτούς χειρισμούς.

Απέναντι και να τον κρατάς (σφιχτά και ακόμα καλλίτερα απο το BCD) μπορείς να το κάνεις με το χταπόδι.

Θα χάσεις τα πρώτα πολύτιμα δευτερόλεπτα και ίσως στον πανικό του να μην καταφέρεις να ελέγξεις την κατάσταση. Είναι ευκολότερο να ελέγξεις τον εαυτό σου παρά έναν πανικοβλημένο δύτη.

Αν τελικά αρχίζει να φεύγει πάνω και εσύ για χ λόγους δεν έχεις το β'στάδιο στο στόμα... είσαι ομολογουμένως σε δύσκολη κατάσταση, δεν είσαι;

Δεν μπορεί να σου φύγει εύκολα διότι έχεις την δυνατότητα να αδειάσεις το δικό σου BCD και στην συνέχεια το δικό του και να πάτε και λίγο ποιο πάνω δεν είναι τραγικό θα σταματήσεις όμως την βίαιη άνοδο.

Επιπλέον μια ακόμα σκέψη. Αν κάποιος είναι πανικοβλημένος (και άρα επικίνδυνος) μήπως είναι καλλίτερα να τον αφήσουμε να ξεπανικοβληθεί; Στο κάτω κάτω καλλίτερα ένας τραυματισμός παρά δύο (μην με φάτε μια κουβέντα είπα

Εσύ θα ήθελες αν βρεθείς σε μια δύσκολη στιγμή να σε αφήσει ο σύντροφος σου να φύγεις αβοήθητος προς τα πάνω?? Εγώ δεν θα το ήθελα.

Απεναντίας θα έκανα ότι περνάει από το χέρι μου να βοηθήσω φτάνοντας ακόμα και στα όρια μου. Γι’ αυτό άλλωστε μετά από 33 χρόνια που καταδύομαι συνεχίζω να εκπαιδεύομαι και να μαθαίνω.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-07-07, 18:02
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Νεοκλή, επειδή δε βουτάω ποτέ (πλέον) με ανθρώπους που δεν είναι δικοί μου άνθρωποι και καλοί μου φίλοι, δε θα σκεφτώ ποτέ "αστον να χαλαρώσει μόνος του". Το πρόβλημα οποιουδήποτε buddy μου είναι αυτομάτως και δικό μου πρόβλημα. Από την άλλη, ακόμα και κάποιον άγνωστο να είχα να αντιμετωπίσω, πάλι κάπως έτσι θα το προσπαθούσα.... Η διαχείριση του πανικού είναι το πρώτο και σημαντικότερο task σε οποιαδήποτε καταδυτική περίπτωση....

Από την άλλη, δε θα σου πρότεινα να εφαρμόσεις κάτι τέτοιο αν εσύ δε νιώθεις καλά με αυτό. Μόνο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα όταν στη μία ανασφάλεια προστεθούν κι άλλες.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-07-07, 00:38
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Δεν ξέρω τι θα έκανα αν έβλεπα έναν άνθρωπο πανικόβλητο. Αν θα τον παρατούσα ή όχι. Πάντως δεν θα ήθελα με τίποτα να ζήσω και να έχει πνιγεί το ζευγάρι μου επειδή έμεινα απο αέρα και πανικοβληθηκα. Βέβαια η Physalia έχει δίκιο. Δεν είναι το ίδιο να μιλάμε θεωρητικά όταν ζευγάρι σου μπορεί να είναι ο αδερφός σου, ο κολητός σου, η γυναικα σου ο άντρας σου, το παιδί σου.

Απο την άλλη θεωρώ όλη την μανούβρα πολύ θεωρητική για να πετύχει. Νομίζω (από αυτά που καταλαβαίνω) ότι απαιτεί μεγάλη σωματικη δύναμη, μεγάλη ακρίβεια και μια δόση τύχης (εντελώς έξω απο μένα που είμαι αδύναμος και γκαντέμης ). Αν ο άλλος (ιδιαίτερα αν είναι μεγαλόσωμος) αρχίσει πεδιλιες προς τα πάνω τότε δύσκολα τον κρατάς κάτω. Έχει καλλίτερες πιθανότητες αν βγει και ακολουθήσω σιγά σιγά πηγαίνοντας τον στην στεριά και στην ιατρικη βοήθεια που σίγουρα θα χρειαστεί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 06-07-07 στις 00:46.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-07-07, 15:06
DIMITRIOU GEORGE DIMITRIOU GEORGE is offline
Αποκλεισμένος χρήστης (διπλοεγγραφή)
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΩΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΥΖΗΤΙΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ DIR, GUE, ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ. ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ;

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Η ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-07-07, 15:17
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Γιώργο να πετάγεσαι όσο θες και να ρωτάς ό,τι θέλεις αλλά μήπως θα μπορούσες να μη χρησιμοποιείς κεφαλαία please?
Ευχαριστώ!!


Αν θες ρίξε μια ματιά στους Κανόνες και Όρους Λειτουργίας
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-07-07, 15:28
DIMITRIOU GEORGE DIMITRIOU GEORGE is offline
Αποκλεισμένος χρήστης (διπλοεγγραφή)
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Συγνώμη.

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-07-07, 15:50
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παραθέτω την περίληψη από τη θέση της PADI που έχω πάρει στη σχετική ερώτηση.

Η PADIαρχικά κάνει διαφοροποίηση του περιστατικού που ανέφερα και μιας τυπικής ψυχαγωγικής κατάδυσης. Ένας εκπαιδευτικός στη θέση μου αναγνωρίζει η PADI πως πολύ πιθανόν να ενεργούσε με τον ίδιο τρόπο καθώς υπάρχει το πρωταρχικό καθήκον της προστασίας του μαθητή. Επισημαίνει τη σημασία της άμεσης απάντησης που μπορεί να έπαιξε καθοριστικό ρόλο στον τρόπο της αντίδρασής μου και συμμερίζεται την σκέψη μου πως πάρα πολλοί εκπαιδευτές θα έκαναν το ίδιο.

Σε μία τυπική ψυχαγωγική κατάδυση τα πράγματα είναι διαφορετικά. Δεν μπορεί να φανταστεί δύο ευδιάκριτες ομάδες δυτών που η μία θα έχει εκπαιδευτεί με τον Α τρόπο και η άλλη με τον Β τρόπο διότι σε περίπτωση ανάγκης θα επικρατούσε μια χαώδης κατάσταση. Σαν αποτέλεσμα πολλοί εκπαιδευτικοί οργανισμοί συμπεριλαμβανομένης και της PADIέχουν τυποποιήσει τις προδιαγραφές εκπαίδευσης και τις ενδεδειγμένες ενέργειες σε πραγματικό περιστατικό ώστε να υπάρχει μια ομοιομορφία και αυξημένη πιθανότητα να γίνουν οι σωστές ενέργειες κατά τρόπο άμεσο σε ένα περιστατικό. Έτσι λοιπόν διδάσκουν μια κοινώς αποδεκτή πρακτική.

Οι προδιαγραφές εκπαίδευσης της PADIορίζουν με σαφήνεια πως ο μαθητής πρέπει να κάνει την άσκηση εντοπίζοντας το εφεδρικό δεύτερο στάδιο, ασφαλίζοντας το και αναπνέοντας από αυτό (locate, secureandbreathfrom…). Επομένως ο μαθητής δεν θα ήταν σε θέση να καλύψει αυτήν την απαίτηση εάν έδινε ο σύντροφός του την εναλλακτική πηγή αέρα.

Σε συνέχεια αυτού, οι άγνωστες με τα εκπαιδευτικά εγχειρίδια της PADIδιαμορφώσεις εξοπλισμού και οι τρόποι χρήσεις του, που εκτρέπονται από αυτούς που ορίζουν οι προδιαγραφές και που περιλαμβάνει το ενιαίο εκπαιδευτικό σύστημα της PADI, μπορούν να προκαλέσουν τη σύγχυση στους μαθητές και να επιβαρύνουν την διαδικασία κατάρτισής τους και επομένως είναι καλύτερο να αποφεύγονται.

Σε ότι αφορά την χρήση σωλήνα μεγάλου μήκους η PADIδεν έχει στα στάνταρτ της κάποια σχετική απαγόρευση. Όμως τάσσεται ενάντια στη χρήση του καθώς ενδέχεται ο βρόγχος γύρω από το λαιμό να παρεμποδίσει την εκπαιδευτική διαδικασία, μειώνοντας την ικανότητα πρόσβασης του μαθητή στον εξοπλισμό του, περιπλέκοντας την διαδικασία αφαίρεσης του εξοπλισμού υποβρυχίως και στην επιφάνεια που αποτελεί μέρος της εκπαίδευσης του, και προκαλώντας σύγχυση ανάμεσα στους δύτες που θα έχουν διαφορετικό εξοπλισμό. Μη ξεχνάμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των δυτών παγκόσμια χρησιμοποιεί την διάταξη όπου το εφεδρικό δεύτερο στάδιο βρίσκεται στη γνωστή θέση μπροστά στο στήθος. Η PADIεπισημαίνει με έμφαση ότι ο κάθε εκπαιδευτής της, θα πρέπει να αναλογιστεί πάρα πολύ καλά το κατά πόσο αυτή η διάταξη μπορεί να θεωρηθεί και να αποδειχθεί σαν bestpracticeστην περίπτωση που θα έχει να λογοδοτήσει και να πείσει ένα δικαστήριο αν η μεθοδολογία του τεθεί υπό αμφισβήτηση / αμφιβολία απο ένα δημόσιο κατήγορο, σαν συνέπεια ενός καταδυτικού ατυχήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-07-07, 15:53
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Η γνώμη της PADI για μένα προσωπικά έχει ιδιαίτερη βαρύτητα καθώς περισσότεροι από τους μισούς δύτες παγκοσμια έχουν πιστοποιηθεί με εκπαιδευτικά προγράμματα της PADI. Δεν είναι τυχαία η πρώτη θέση με διαφορά από τον δεύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-07-07, 15:57
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραθέτω την περίληψη από τη θέση της PADI που έχω πάρει στη σχετική ερώτηση.

Η PADIαρχικά κάνει διαφοροποίηση του περιστατικού που ανέφερα και μιας τυπικής ψυχαγωγικής κατάδυσης. Ένας εκπαιδευτικός στη θέση μου αναγνωρίζει η PADI πως πολύ πιθανόν να ενεργούσε με τον ίδιο τρόπο καθώς υπάρχει το πρωταρχικό καθήκον της προστασίας του μαθητή. Επισημαίνει τη σημασία της άμεσης απάντησης που μπορεί να έπαιξε καθοριστικό ρόλο στον τρόπο της αντίδρασής μου και συμμερίζεται την σκέψη μου πως πάρα πολλοί εκπαιδευτές θα έκαναν το ίδιο.

Σε μία τυπική ψυχαγωγική κατάδυση τα πράγματα είναι διαφορετικά. Δεν μπορεί να φανταστεί δύο ευδιάκριτες ομάδες δυτών που η μία θα έχει εκπαιδευτεί με τον Α τρόπο και η άλλη με τον Β τρόπο διότι σε περίπτωση ανάγκης θα επικρατούσε μια χαώδης κατάσταση. Σαν αποτέλεσμα πολλοί εκπαιδευτικοί οργανισμοί συμπεριλαμβανομένης και της PADIέχουν τυποποιήσει τις προδιαγραφές εκπαίδευσης και τις ενδεδειγμένες ενέργειες σε πραγματικό περιστατικό ώστε να υπάρχει μια ομοιομορφία και αυξημένη πιθανότητα να γίνουν οι σωστές ενέργειες κατά τρόπο άμεσο σε ένα περιστατικό. Έτσι λοιπόν διδάσκουν μια κοινώς αποδεκτή πρακτική.

Οι προδιαγραφές εκπαίδευσης της PADIορίζουν με σαφήνεια πως ο μαθητής πρέπει να κάνει την άσκηση εντοπίζοντας το εφεδρικό δεύτερο στάδιο, ασφαλίζοντας το και αναπνέοντας από αυτό (locate, secureandbreathfrom…). Επομένως ο μαθητής δεν θα ήταν σε θέση να καλύψει αυτήν την απαίτηση εάν έδινε ο σύντροφός του την εναλλακτική πηγή αέρα.

Σε συνέχεια αυτού, οι άγνωστες με τα εκπαιδευτικά εγχειρίδια της PADIδιαμορφώσεις εξοπλισμού και οι τρόποι χρήσεις του, που εκτρέπονται από αυτούς που ορίζουν οι προδιαγραφές και που περιλαμβάνει το ενιαίο εκπαιδευτικό σύστημα της PADI, μπορούν να προκαλέσουν τη σύγχυση στους μαθητές και να επιβαρύνουν την διαδικασία κατάρτισής τους και επομένως είναι καλύτερο να αποφεύγονται.

Σε ότι αφορά την χρήση σωλήνα μεγάλου μήκους η PADIδεν έχει στα στάνταρτ της κάποια σχετική απαγόρευση. Όμως τάσσεται ενάντια στη χρήση του καθώς ενδέχεται ο βρόγχος γύρω από το λαιμό να παρεμποδίσει την εκπαιδευτική διαδικασία, μειώνοντας την ικανότητα πρόσβασης του μαθητή στον εξοπλισμό του, περιπλέκοντας την διαδικασία αφαίρεσης του εξοπλισμού υποβρυχίως και στην επιφάνεια που αποτελεί μέρος της εκπαίδευσης του, και προκαλώντας σύγχυση ανάμεσα στους δύτες που θα έχουν διαφορετικό εξοπλισμό. Μη ξεχνάμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των δυτών παγκόσμια χρησιμοποιεί την διάταξη όπου το εφεδρικό δεύτερο στάδιο βρίσκεται στη γνωστή θέση μπροστά στο στήθος. Η PADIεπισημαίνει με έμφαση ότι ο κάθε εκπαιδευτής της, θα πρέπει να αναλογιστεί πάρα πολύ καλά το κατά πόσο αυτή η διάταξη μπορεί να θεωρηθεί και να αποδειχθεί σαν bestpracticeστην περίπτωση που θα έχει να λογοδοτήσει και να πείσει ένα δικαστήριο αν η μεθοδολογία του τεθεί υπό αμφισβήτηση / αμφιβολία απο ένα δημόσιο κατήγορο, σαν συνέπεια ενός καταδυτικού ατυχήματος.
Κάτι μου θυμίζει; Are they doing it right δηλαδή και οι άλλοι doing it wrong??? Μήπως είναι η άλλη όψη του νομίσματος;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.