Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-05-08, 08:19
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Συνήθως το OW πλασάρεται αμέσως μετά το AOW. Ο μαθητής είναι ενθουσιασμένος απο το OW και θέλει άμεσα να κάνει περισσότερες καταδύσεις και να εμπλουτίσει τις γνωσείς του.

Ζίνα τελικά τι έκανες AOW ή 2*??
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-05-08, 10:44
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, πιστεύω πως το πλήθος και το είδος των καταδύσεων έχουν μεγαλύτερη σημασία από τα πτυχία.
/GKAM
OWSI με 110 καταδύσεις ή AOW με 700?
3000 καταδύσεις στις Μαλδίβες ή 300 σε βαθειά ναυάγια στην Αγγλία?
Τrimixας με 500 ή OWSI με 2000?

η επιλογή μου είναι απλή....

Diving is like flying... you need to clock the flight hours
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-05-08, 13:10
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή αναφερθήκαμε σε DM και μήνες. Αυτό που δεν μπορούμε να χωνέψουμε σαν Έλληνες που έχουμε μάθει να κάνουμε μόνο το υποχρεωτικό (βάζω και μένα μέσα) είναι ότι τα standards είναι τα ελάχιστα. Ναι μπορεί καποιος σε 3εις μήνες να έχει κάνει τόσες βουτιές όσες δεν έχω κάνει σε 3 χρόνια.
Συμφωνώ και πιστεύω πως αν πεις σε κάποιον ότι ''ξέρεις, έκανα OW και AOW σε τρεις μήνες, αλλά έχω ήδη 60 βουτιές (δηλαδή έχω λυσσάξει και βουτάω 4 φορές την εβδομάδα τους τελευταίους 3 μήνες) θα σε αντιμετωπίσει διαφορετικά από το να του πεις: ''έχω και rescue, με 40 καταδύσεις σύνολο...''.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω Ζήνα, είναι γιατί θεωρείς ότι είναι κακόβουλο να νιώθει κάποιος ανασφάλεια να βουτήξει μαζί σου λόγω απειρίας σου... (...ή εν πάση περιπτώσει με κάποιον που σε λίγο χρόνο πήρε όλα τα πτυχία μαζί).
Η αίσθηση ασφάλειας (ή ανασφάλειας) είναι ένστικτο...δεν είναι κακεντρέχια.

(Λένε να προτιμάς ''Νέο γιατρό, γέρο δικηγόρο''. Ο πρώτος πρέπει να ενημερώνεται για νέες μεθόδους, ο δεύτερος να ξέρει τα ''παραθυράκια''. Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό μ'αυτό. Αλλά να αφήσω τον πανέξυπνο και συμπαθέστατο δεκαοκτάχρονο να μου κάνει εγχείριση, επειδή στο simulator δεν του πέθανε κανένας ασθενής, ε, όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emmy : 23-05-08 στις 14:19.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-05-08, 13:46
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων

Ζίνα τελικά τι έκανες AOW ή 2*??
πήρα το OW τον Ιαν του 2007 και το AOW τον Μαρ του 2007

Παράθεση:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω Ζήνα, είναι γιατί θεωρείς ότι είναι κακόβουλο να νιώθει κάποιος ανασφάλεια να βουτήξει μαζί σου λόγω απειρίας σου... (...ή εν πάση περιπτώση με κάποιον που σε λίγο χρόνο πήρε όλα τα πτυχία μαζί).
Η αίσθηση ασφάλειας (ή ανασφάλειας) είναι ένστικτο...δεν είναι κακεντρέχια.
Τα "κακόβουλα σχόλια" δεν εχουν σχέση με την ανασφάλεια που νιώθουν για να βουτήξουν μάζι μου.. (δε προκύπτει απο πουθενα αυτή σου η διαπίστωση)
in fact προκειται για μια αντίδραση μεταξύ χιουμορ και ειρωνειας... σιγουρα καταλαβάινεις τι εννοω!
και εν παση περιπτώσει μιλάω για συζητήσεις που γινονται μεταξύ μας και εχουν σχεση με αυτό το "φαινόμενο"
δε μιλάω μόνο για μένα

fyi: 3x4x4=48<60
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-05-08, 14:00
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

ΖΙνα η καχυποψια ξεκινα απο το γεγονος οτι εισαι κοριτσι.....

και ως γνωστον για πολυ κοσμο τα κοριτσια κανουν μονο για το σπιτι.....


η ποιοτητα του δυτη μετριεται με πολλους τροπους και σιγουρα οχι απο το αν κατουραει ορθιος.....(ή απο το αν στην αρχη πορωθηκε τοσο ωστε να κανει το ενα σχολειο πισω απο το αλλο....).

Η ποιοτητα που με ενδιαφερει εχει να κανει με το αν ειναι καταλληλος για ζευγαρι, για συνοδος , για δασκαλος.....

αν ειναι καταλληλος για πειραματοζωο για να εξελιχθει η καταδυτικη θεωρια, δεν με ενδιαφερει καθολου....

Μετριεται
  • απο τις ωρες που εχει ξοδεψει υποβρυχιως,
  • απο τα ειδη καταδυσης που εχει πραγματοποιησει,
  • απο τα προβληματα που εχει συναντησει και απο τους τροπους που τα ελυσε ( και βεβαια απο το αν εμαθε απο τα παθηματα)
  • απο το ποσο σεβεται (μεσα απο τα λεγομενα και τις πραξεις του) τη θαλασσα
  • απο το ποσα βιβλια εχει διαβασει για την καταδυση (και τη θαλασσα γενικωτερα)
  • απο το ποσα σχολεια εχει κανει (με εμφαση σε ολα αυτα που εχουν να κανουν με τη διασωση)
  • απο το ποσο μονοδιαστατος ειναι ως ανθρωπος ή διαθετει μια ανεπτυγμενη κουλτουρα
  • απο την ικανοτητα του να ψυχολογει τους ανθρωπους και να ζυγιζει τις καταστασεις μεσα απο μια γρηγορη ματιά στα μάτια του αλλου...
ειναι προφανες οτι καποιοι ανθρωποι το εχουν το σπορ καποιοι οχι...καποιοι που το εχουν τρελά μπορουν να γινουν εξαίρετοι εκπαιδευτες σε dt και καποιοι οι οποιοι το κληρονομησαν απο το μπαμπα δεν θα το αποκτησουν ποτε....

Η ανεπαρκεια του εκπαιδευτη-συνοδου-δυτη - κορνιζα θα φανει αργα ή γρηγορα....ευτυχως η καταδυση με τα συγχρονα στανταρ ειναι μια ασφαλης διαδικασια και δεν παιζεις το κεφαλι σου απο τα λαθη του (εκτος οριακων περιπτωσεων)


εσυ τωρα γιατι σκας? δεν ξερεις ποια εισαι? Δεν ξερεις αν εισαι καλη, κακη ή μετρια δυτρια-ζευγαρι? Περιμενεις απο τους αλλους να το μαθεις? Αν οχι μπορω να στο πω εγω σε πμ αν θες....

ΥΓ 4 απριλη του 1998 πηρα το πρωτο αστερι....τον οκτωβρη του 1998 ειχα το DM και 200 καταδυσεις και δουλευα ηδη σε καταδυτικο.....ντρεπομουν να λεω οτι ειμαι δυτης γιατι ενοιωθα πολυ ψαρουκλα....τωρα οπως και τοτε προσπαθω να παραμενω ταπεινος μπροστα στη μεγαλοσυνη της θαλασσας και ανοιχτος σε καθε καινουρια γνωση....ξερω ομως οτι ειμαι καλο ζευγαρι υποβρυχιως... αν και δεν θα παψω ποτε να προσπαθω να γινω ακομα καλυτερο...(οταν με αφηνει η καμερα μου!)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-08, 14:06
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Γενικοτερα υπαρχει μια ταση των δυτων που μολις ξεψαρωσαν να υποτιμουν και εμμεσως πλην σαφως να υποβιβαζουν τον πιο νεο δυτη.
Ειδικα αν οι ιδιοι θεωρουν οτι εχουν ακολουθησει τον σωστο δρομο, τον δρομο που ολοι θα επρεπε να ειχαμε ακολουθησει.
Νομιζω Ζινα πως αυτα ειναι περιοδικα και ασημαντα κομπλεξ κατωτεροτητας που τους κατατρεχουν.
Το ιδιο θα εχουν αντιμετωπισει κι αυτοι ή θα αντιμετωπιζουν απο τους πιο εμπειρους ραμπο της καταδυσης. Ολοι - ανεξαιρετως - τρωμε τις κρυαδες μας που και που και νομιζω πως καλο μας κανει.

Το σημαντικο ειναι να μην τους αφηνεις να σου χαλανε την ψυχολογια και αρα την βουτια. Κοινως αγνοησε τους και μην ξαναβουτηξεις μ'αυτους.

Οσον αφορα στα σχολεια, και παντα υπο την προϋποθεση οτι αυτα γινονται σωστα, το ΟW και to AOW δεν καταλαβαινω γιατι να μην μπορουν να γινουν σχεδον μαζι.
Eνα μικρο φρενο εκει για αποκτηση εμπειριων και υδροβιοτητας και μετα συνεχιζεις σε rescue, που μαλλον ειναι απαραιτητο για καποιον που βουταει συχνα.

Cheers
ΥΑΝ
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-08, 22:33
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Μιας και μιλάμε για εκπαίδευση: υπάρχει η μικρή λεπτομέρεια των αντιστοιχιών. Ιδανικά, αν ήμουν νέος δύτης θα έκανα ένα μικρό zig-zag από CMAS 1* σε σχολείο PADI Rescue Diver «πηδώντας» το AOW.

(αξίζει να διαβάζει κανείς τα ψιλά γράμματα που και πού)

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-08, 23:31
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και μιλάμε για εκπαίδευση: υπάρχει η μικρή λεπτομέρεια των αντιστοιχιών. Ιδανικά, αν ήμουν νέος δύτης θα έκανα ένα μικρό zig-zag από CMAS 1* σε σχολείο PADI Rescue Diver «πηδώντας» το AOW.

(αξίζει να διαβάζει κανείς τα ψιλά γράμματα που και πού)

/GKAM

www.diver.ru/educ/cmas/cmas_padi_agr.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-08, 07:12
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
www.diver.ru/educ/cmas/cmas_padi_agr.pdf
Ακριβώς !

Με CMAS 1* και 9 βουτιές πάς κατευθείαν για το σχολείο του Rescue Diver χωρίς να απαιτείται το AOWD και γλυτώνεις 250-300 EUR, αλλά ΔΕΝ χάνεις κάτι από την εκπαίδευση.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-08, 09:43
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Κι εγώ που δεν γνωρίζω τα προγράμματα εκπαίδευσης ερωτώ:
Γιατί όχι από CMAS 1* σε CMAS 2* αλλά σε PADI Rescue;
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:02.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.