Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-08-08, 23:07
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεοκλή δεν είναι δύσκολο κάνε τις δοκιμές σου και σύγκρινε με την ρόδα RDP. Μετά κάνε σύγκριση και του χρόνου που χρειάζεσαι για να σχεδιάσεις τη βουτιά. Δεν θέλει πιστοποίηση. Επαλήθευση θέλει.
Εγώ δεν είπα ότι είναι δύσκολο. Εγώ είπα ότι είναι λιγότερο εύκολο. Όσο για το αποτέλεσμα δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να το αναλύσω μια που υπάρχουν τόσοι παράγοντες που δεν μπορώ να γνωρίζω, που προτιμάω τα νούμερα που βγάζω να επαληθεύονται και με ένα manual παρά με την δική μου θεώρηση περί σωστού και λάθους.

Πάντως μεταξύ πίνακα και τροχού συμφωνούν τα pressure groups. Δηλαδή μπορείς να σχεδιάσεις μια βουτιά με τον τροχό και με το "γράμμα" που βγαίνεις να συνεχίσεις με τον πίνακα (και το αντίθετο). Αυτό δεν συμβαίνει με άλλους πίνακες. Δεν μπορείς δλδ να χρησιμοποιήσεις τον USN μετά τον τροχό
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-08-08, 06:36
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα και βέβαια! Χρειάζονται μόνο 3-4 προσθέσεις και αφαιρέσεις για να βγάλεις ένα αποτέλεσμα (που δεν το πιστοποιεί κανένας)
Μη πιστοποιημένο?.. και άρα επικίνδυνο?

Ο τροπος που παρουσιαζέι ο Σώτος ουσιαστικά ειναι σχεδιασμός επαναληπτικών βουτιών χωρίς ενδιάμεση σταση.. (μα αυτό δεν ειναι κατ' ουσίαν οι multilevel βουτιές?.. κανω λάθος?)




ΥΣ: Ζητώ συγνώμη απο σένα Νεοκλή, από την Padi και από τον θεό της καταδυσης που δεν θεωρησα ποτε ευχρηστη τη ρόδα της Padi και ψάχνω να βρώ καποιον άλλο τρόπο σχεδιασμού των πολυεπίπεδων βουτιών..
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-08-08, 08:51
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Μην απογοητευεσαι Ζινα ! Οι περισσοτεροι εκπαιδευτες ουτε που θυμουνται τον τροχο . Μονον οσοι τον διδασκουν σχεδον καθημερινα ειναι σιγουροι . Καπου εχω μεταφρασμενο τον οδηγο του τροχου (με ευκολο τροπο) , θα κοιταξω να σου το στειλω . Αλλωστε ειναι πολυπλοκο (οχι δυσκολο) . Ακομα και οταν πεις οτι εισαι παγκοσμιος πρωταθλητης στη χρηση του , τρεις μερες μετα τον κοιτας βουρκωμενος και παιζεις φρισμπυ μαζι του γιατι μονον αυτο ξερεις να κανεις με αυτον .
Επεται σαρωμενο αντιγραφο (εν καιρω - μαλλον το απογευμα)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-08-08, 09:18
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Εγώ πάντως σε μία άλλη, αθωότερη ζωή, θα ρωτούσα τη Ζίνα ποιός ήταν ο εκπαιδευτής της στο advanced, αλλά δε θα το κάνω γιατί
1) ξέρω
2) είχα τον ίδιο και δε μου δίδαξε ποτέ τη ρόδα.....
Συγκεκριμένα, κάνουμε μάθημα τη ρόδα και διαπιστώνω ότι παρά την καλή θέληση και προσπάθεια που καταβάλλω, δεν το έχω πολυπιάσει το θέμα. Δε θέλω βέβαια να κρεμάσω την τάξη (νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που δεν καταλάβαινε), οπότε το αφήνω να περάσει. Στο διάλειμμα πηγαίνω και τον πιάνω ιδιαιτέρως
- Ρε συ, δεν την κατάλαβα τη ρόδα... θα μου τη δείξεις άλλη μια φορά;
- Γι'αυτό σου λέω ρε Μαράκι.... πάρε ένα DC...


Λυπάμαι για τη διαπίστωση αλλά με όποιον δάσκαλο καθίσεις......
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-08-08, 09:28
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
2) είχα τον ίδιο και δε μου δίδαξε ποτέ τη ρόδα.....
Λυπάμαι για τη διαπίστωση αλλά με όποιον δάσκαλο καθίσεις......


μερικά πραγματα δεν αλλάζουν ποτε..
στη δική μου τάξη δεν θυμόταν καν πως να την πιάσει και ρωτησε κάποιον αλλον παρευρισκόμενο για το πως λειτουργεί...
επειτα προσπάθησε κακήν κακώς να μας εξηγήσει αλλα....

τελως πάντων δεν καταλαβα ποτέ, δεν εχω ρόδα και ούτε θέλω να αποκτήσω!!!
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-08-08, 09:29
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως σε μία άλλη, αθωότερη ζωή, θα ρωτούσα τη Ζίνα ποιός ήταν ο εκπαιδευτής της στο advanced, αλλά δε θα το κάνω γιατί
1) ξέρω
2) είχα τον ίδιο και δε μου δίδαξε ποτέ τη ρόδα.....
Συγκεκριμένα, κάνουμε μάθημα τη ρόδα και διαπιστώνω ότι παρά την καλή θέληση και προσπάθεια που καταβάλλω, δεν το έχω πολυπιάσει το θέμα. Δε θέλω βέβαια να κρεμάσω την τάξη (νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που δεν καταλάβαινε), οπότε το αφήνω να περάσει. Στο διάλειμμα πηγαίνω και τον πιάνω ιδιαιτέρως
- Ρε συ, δεν την κατάλαβα τη ρόδα... θα μου τη δείξεις άλλη μια φορά;
- Γι'αυτό σου λέω ρε Μαράκι.... πάρε ένα DC...


Λυπάμαι για τη διαπίστωση αλλά με όποιον δάσκαλο καθίσεις......
Phys,

Δεν είναι υποχρεωτική η διδαχή της ρόδας στο AOW της PADI. Το ΑΟW αποτελείται από 5 καταδύσεις "εμπειρίας", εκ των οποίων 2, η βαθειά και ο υποβρύχιος προσανατολισμός είναι υποχρεωτικές. Οι υπόλοιπες 3 μπορεί να είναι EANx, ναυαγιοκατάδυση και φωτογραφία... όπου και δεν χρειάζεται η ρόδα. Η κατάδυση multilevel δεν είναι υποχρεωτική για να πάρεις το AOW.

ΜΦΧ,

Α.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-08-08, 09:37
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ρόδα της padi δεν την εχω και δεν την θεωρώ και πολύ ευχρηστη...
Τί είναι η "ρόδα"? (δεν είμαι PADI)

Κάτι σαν τον μηχανισμό των αντικυθήρων, από ότι κατάλαβα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-08-08, 09:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Phys,

Δεν είναι υποχρεωτική η διδαχή της ρόδας στο AOW της PADI. Το ΑΟW αποτελείται από 5 καταδύσεις "εμπειρίας", εκ των οποίων 2, η βαθειά και ο υποβρύχιος προσανατολισμός είναι υποχρεωτικές. Οι υπόλοιπες 3 μπορεί να είναι EANx, ναυαγιοκατάδυση και φωτογραφία... όπου και δεν χρειάζεται η ρόδα. Η κατάδυση multilevel δεν είναι υποχρεωτική για να πάρεις το AOW.

ΜΦΧ,

Α.
Χάνω κάτι; ...γιατί δεν κατάλαβα καθόλου τι θες να πεις με την απάντησή σου αυτή....

Τι θα πει υποχρεωτικό και μη;;;
Εμένα το πρόγραμμά μου έλεγε Multilevel.....
...που σημαίνει κατά τη γνώμη σου ότι, παρόλο που καθόμουν σε μία τάξη και διδασκόμουν τις πολυεπίπεδες καταδύσεις, ο εκπαιδευτής μου δεν ήταν υποχρεωμένος να ξέρει να μου τις διδάξει?????
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-08-08, 09:52
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάνω κάτι; ...γιατί δεν κατάλαβα καθόλου τι θες να πεις με την απάντησή σου αυτή....

Τι θα πει υποχρεωτικό και μη;;;
Εμένα το πρόγραμμά μου έλεγε Multilevel.....
...που σημαίνει κατά τη γνώμη σου ότι, παρόλο που καθόμουν σε μία τάξη και διδασκόμουν τις πολυεπίπεδες καταδύσεις, ο εκπαιδευτής μου δεν ήταν υποχρεωμένος να ξέρει να μου τις διδάξει?????
Δεν χάνεις τίποτα...

Εάν το πρόγραμμα που ακολούθησες για το AOW της PADI περιείχε multilevel κατάδυση, ο εκπαιδευτής σoυ όφειλε να σου διδάξει τη ρόδα. ΄

Τώρα, εάν δεν το έκανε ή δεν ήξερε, τότε οφείλεις εσύ να ενημερώσεις και τον ιδιοκτήτη του καταδυτικού (εάν είναι διαφορετικό πρόσωπο) και την PADI για μη τήρησ standards.

A.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-08-08, 09:58
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σχεδιασμός Μultilevel..

Μαρία αυτό που λέει ο Αντρέας είναι ότι η πολυεπίπεδη κατάδυση είναι επιλεγώμενη. Η επιλογή γίνεται με βάση τις δυνατότητες που υπάρχουν στο καταδυτικό κέντρο και μέρος που βρίσκεται (δεν μπορείς π.χ. να επιλέξεις drift dive σε μέρος όπου δεν υπάρχουν ποτέ ρεύματα). Ο δύτης επιλέγει με την καθοδήγιση του εκπαιδευτή του 3 από τις πέντε καταδύσεις.

Πέρα από αυτό ο AOW υποψήφιος που επιλέγει την πολυεπίπεδη κατάδυση στο σύστημα εκπαίδευσης της PADI θα πρέπει να μάθει την χρήση της ρόδας.

Κάθε κατάδυση έχει και κάποιες προδιαγραφές αναφορικά με τις δεξιότητες που πρέπει να κατέχει πολύ καλά ο εκπαιδευόμενος προκειμένου να περάσει με επιτυχία. Αυτές για την πολυεπίπεδη κατάδυση είναι:


1. Calculate the no decompression limits of a two depth-level dive
using The Wheel.
2. Execute a no decompression, two depth-level dive that begins
with a direct descent to the deepest level, progresses to the second
depth level, followed by a direct ascent to 5 metres/15 feet
for at least a three minute safety stop.
3. Ascend between depth levels at a rate not to exceed 18 metres/
60 feet per minute using a depth gauge and timing device
or dive computer.

Όπως φαίνεται στο πιό πάνω η χρήση της ρόδας είναι υποχρεωτική.


Επίσης στο σύστημα εκπαίδευσης της PADI αναφέρεται η έννοια του "mastering the skill" ή απλά "mastery" που σημαίνει η επιδειξη δεξιότητας ή απαραίτητης γνώσης από μέρους του εκπαιδευόμενου και η αναγκαία επιβεβαίωση από μέρους του εκπαιδευτή ότι ο δύτης μπορεί με επαναλήψιμο τρόπο και χωρίς δυσκολία να εκτελεί τις δεξιότητες ή να χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη γνώση.

Δύτης που επιλέγει την πολυεπίπεδη κατάδυση οφείλει να μάθει τη ρόδα και ο εκπαιδευτής του οφείλει να το διασφαλίσει αυτό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.