Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-10-07, 21:30
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Νικόστρατε θα το θέσω λοιπόν από την άλλη μεριά. Βλέπω ότι είσαι πολιτικός μηχανικός. Μια δουλειά με ευθύνη.

Σκέψου το εξής σενάριo:

Οποιοσδήποτε (Μα όποισδήποτε) μπορεί με συνολικά 300 ώρες σχολείο να γίνει πολιτικός μηχανικός. Κάποιες σχολές έστω ότι νόμιμα "παράγουν" πολιτικούς μχανικούς με γνώσεις και εμπειρία 300 ωρών. Εσύ έχεις ένα γραφείο που έχεις επενδύσει πολλές ώρες μελέτης πολλά χρήματα σε τεχνολογία και μέσα που κρίνεις ότι πρέπει να χρεώνεις μια στατική μελέτη όχι λιγότερο από 2000 Ευρώ (ένα νούμερο λέω).

Σε κάποια φάση όμως έχει γεμίσει ο τόπος με πολιτικούς μηχανικούς. Κάνουν σχετικά "καλά" τις εύκολες δουλειές μέσα στην αδυναμία τους αν και εσύ είσαι πολύ καλύτερός τους. Χρεώνουν περίπου 300 Ευρω την στατική μελέτη. Κάποιοι πελάτες τους είναι υπερευχαριστημένοι και υπερευτυχισμένοι. Τους κάνουν μάλιστα και διαφήμηση στον κύκλο τους και στο συγγενολόι τους. Πολύ καλός ο νέος και πολύ φτηνός! Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ο Νικόστρατος χρεώνει τα τριπλάσια. Κάτι λάθος πρέπει να πηγαίνει με αυτό το μυστήριο τύπο που λέει ότι κάνει καλύτερη δουλειά.

Σιγά - σιγά κάποιες από τις στατικές μελέτες αποδυκύνονται κακές και έχουν οδηγήσει σε κακοτεχνίες (οι κακώς εκπαιδευμένοι δύτες). Το συζητάνε και καταλήγουνε στο συμπέρασμα ότι οι πολιτικοί μηχανικοί είναι χαραμοφάηδες, άσχετοι, και αρχίζουν σιγά σιγά να βλέπουν μέσα στην τύφλα τους ότι την έχουν πατήσει.

Δυστυχώς όμως αυτά τα συμβάντα δεν βγάινουν πάρα έξω και δεν αναλύονται ποτέ με δίκαιο τρόπο. Οι πολιτικοί μηχανικοί μπαίνουν όλοι στο ίδιο καλάθι. Όλοι άσχετοι!! Οι ανταγωνιστές σου συνεχίζουν να θησαυρίζουν και εσύ να προσπαθήσεις να δικαιολογήσεις τις "αδιακιολόγητα" ψηλές τιμές σου. Προφανώς έχεις χάσει το τρένο. Τα στάνταρντς της αγοράς έχουνε πλέον πέσει χαμηλά και κανένας δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται για την ποιότητα και την ασφάλεια. Οι κακοτεχνίες έχουνε πλέον γίνει τόσο πολλές που αποτελούν τον κανόνα και όχι την εξαίρεση (εδώ υπερβάλλω κάπως αλλά εκεί οδηγούμαστε...).

Πρέπει να γινεις και συ λοιπόν φτηνός? Η αλλάζεις επάγγελμα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 19-10-07 στις 21:33.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-10-07, 21:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Πάντως, πριν απαντήσει ο Νικόστρατος, ήθελα να πω Σώτο ότι ναι μεν έχεις δίκιο για την "απαξίωση" του επαγγέλματος, όμως τα παιδιά (Νικόστρατος, Yiannis και neokles, δεν είδα πουθενά να αναφέρουν ότι διάλεξαν τους εκπαιδευτές τους με γνώμονα το "χαμηλό κόστος". Πιστεύω μάλιστα ότι εάν ερωτηθούν θα απαντήσουν ότι πλήρωσαν κανονικά τις τιμές της αγοράς... όχι;


Αν ισχύει πάντως αυτό, τότε δεν βλέπω πως η "κακή" εκπαίδευση σχετίζεται με την ελαχιστοποίηση του κόστους....

Όπως και να'χει εγώ δεν πιστεύω ότι έχουμε κακούς εκπαιδευτές στην Ελλάδα (και στην Κύπρο κατά πώς φαίνεται!). Όχι τουλάχιστον σαν κανόνα. Οι εξαιρέσεις εμφανίζονται σωρηδόν κατά καιρούς αλλά τις τρώει η μαρμάγκα. Άντε δύο σχολεία κι έχουν πάρει πόδι. Δεν κάνουν όλοι για δύτες αλλά πολύ παραπάνω δεν κάνουν όλοι για εκπαιδευτές αυτοδυτών.
Έχω γνωρίσει τέτοιες περιπτώσεις, δεν είναι πολύ ανησυχητικές.... Ειδικά τώρα που η πληροφορία ρέει άφθονη η επιβίωσή τους μάλλον αμφίβολη είναι.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-10-07, 22:39
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως, πριν απαντήσει ο Νικόστρατος, ήθελα να πω Σώτο ότι ναι μεν έχεις δίκιο για την "απαξίωση" του επαγγέλματος, όμως τα παιδιά (Νικόστρατος, Yiannis και neokles, δεν είδα πουθενά να αναφέρουν ότι διάλεξαν τους εκπαιδευτές τους με γνώμονα το "χαμηλό κόστος". Πιστεύω μάλιστα ότι εάν ερωτηθούν θα απαντήσουν ότι πλήρωσαν κανονικά τις τιμές της αγοράς... όχι;

ακριβως !
ισα-ισα που εγω ειχα πληρωσει τοτε τιμες σημερινες !!
βασικα δεν το ειχα ψαξει και πολυ......
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-10-07, 01:28
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς όμως αυτά τα συμβάντα δεν βγάινουν πάρα έξω και δεν αναλύονται ποτέ με δίκαιο τρόπο. Οι πολιτικοί μηχανικοί μπαίνουν όλοι στο ίδιο καλάθι. Όλοι άσχετοι!! Οι ανταγωνιστές σου συνεχίζουν να θησαυρίζουν και εσύ να προσπαθήσεις να δικαιολογήσεις τις "αδιακιολόγητα" ψηλές τιμές σου. Προφανώς έχεις χάσει το τρένο. Τα στάνταρντς της αγοράς έχουνε πλέον πέσει χαμηλά και κανένας δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται για την ποιότητα και την ασφάλεια. Οι κακοτεχνίες έχουνε πλέον γίνει τόσο πολλές που αποτελούν τον κανόνα και όχι την εξαίρεση (εδώ υπερβάλλω κάπως αλλά εκεί οδηγούμαστε...).

Πρέπει να γινεις και συ λοιπόν φτηνός? Η αλλάζεις επάγγελμα?
Σώτο καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις, αλλά ενώ το παράδειγμά σου είναι πετυχημένο για το χώρο των πολιτικών μηχανικών και στέκει κάλλιστα και για πολλά άλλα ελεύθερα επαγγέλματα, νομίζω πως δεν είναι τόσο πετυχημένο για το χώρο της καταδυτικής εκπαίδευσης.

Ο λόγος είναι πολύ απλός: Η ελεύθερη αγορά πρέπει να είναι πραγματικά ελεύθερη για να λειτουργήσει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης αλλά και της αξιολόγησης της ποιότητας του παρεχόμενου προϊόντος.

Αν το δούμε ρεαλιστικά όμως, η PADI σήμερα αποτελεί ένα ισχυρό μονοπώλιο και οι τιμές του Open Water είναι σχεδόν προκαθορισμένες μεταξύ 300-350 ευρώ.
Αν κάποιος επαγγελματίας δοκιμάσει να το πουλήσει 500 ευρώ, το αποτέλεσμα είναι δεδομένο: Δεν πρόκειται να σταυρώσει πελάτη.

Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι πολέμιος της PADI και πιστεύω πως η τυποποίηση της εκπαίδευσης και η σταθερή, χαμηλή τιμή είναι κάτι θετικό για τον υποψήφιο δύτη, αρκεί να συνοδεύεται από ελεγμένα καλές υπηρεσίες εκπαίδευσης.

Σ' αυτό το σημείο έχω την αίσθηση πως υπάρχουν σημαντικά προβλήματα (διορθώστε με αν έχετε διαφορετική εμπειρία):


1. Η PADI έχει μεγαλώσει τόσο που πια δεν μπορεί να ελέγξει αποτελεσματικά την ποιότητα των εκπαιδευτικών κέντρων και των εκπαιδευτών της.
Μπορεί κατά καρούς να έχουν αφαιρεθεί κάποια διπλώματα εκπαιδευτών, αλλά νομίζω πως αφορούν μόνο πολύ κραυγαλέες περιπτώσεις (πιο κραυγαλέες, ακόμη κι από αυτή που ανέφερε ο Νικόστρατος).


2. Οι ιδιοκτήτες των καταδυτικών κέντρων θέλουν να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους. Αφού δεν μπορούν να το κάνουν πουλώντας 500 ευρώ το OW προσπαθούν να το κάνουν πληρώνοντας χαμηλούς μισθούς στους εκπαιδευτές. Αυτό σημαίνει τελικά, χειρότερες υπηρεσίες εκπαίδευσης αφού πολύ τακτικά απολύουν τους έμπειρους εκπαιδευτές τους (που έχουν και μεγαλύτερες μισθολογικές απαιτήσεις) και προσλαμβάνουν συνεχώς νέους που εκ των πραγμάτων είναι άπειροι.
Μια άλλη εκδοχή είναι ότι οι ιδιοκτήτες προσπαθούν να φτιάξουν μια οικογενειακή επειχείρηση και να καλύψουν όλες τις απαιτήσεις εκπαίδευσης μόνοι τους (αυτοί και τα παιδιά τους).
Αν ήθελαν να είναι σοβαροί, θα έπρεπε να επιδιώξουν να είναι όσο πιο ποιοτικοί μπορούν και με βάση αυτή τη φήμη τους να επεκταθούν, να προσλάβουν περισσότερους εκπαιδευτές και να κάνουν περισσότερες εκπαιδεύσεις σε μία σεζόν.
Δεν το θέλουν όμως: Αντί να κάνουν επιχειρησιακό πλάνο, προτιμούν να κάνουν μια οικογενειακή "αρπαχτή" και του χρόνου έχει ο θεός.


3. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες καταδυτικών κέντρων είναι εκπαιδευτές οι ίδιοι αλλά ακόμα κι αν δεν είναι, οφείλουν να γνωρίζουν τις ευθύνες που απορρέουν από το είδος της επιχείρησης που έχουν και τις αρχές μια σωστής καταδυτικής εκπαίδευσης.
Θεωρώ απαράδεκτο να έχει προσλάβει καταδυτικό κέντρο εκπαιδευτή σαν αυτόν που περιγράφει ο Νικόστρατος και να μην τον έχει ελέγξει πάνω στην δουλειά του (υπάρχουν πολλοί τρόποι).
Θεωρώ επίσης απαράδεκτο να παραμένει εκπαιδευτής στη θέση του μετά από αναφορά παρόμοια μ' αυτή που έκαναν τα παδιά παραπάνω - εκτός αν τελικά τα μόνα κριτήρια, είναι αυτά της μεγιστοποίησης του κέρδους με τις μεθόδους που αναφέρω παραπάνω στο (2).


Πραγματικά χαίρομαι που άνοιξε αυτή η κουβέντα και παροτρύνω και επίσημα σαν γραμματέας του συλλόγου όποιον έχει παρόμοια εμπειρία να την αναφέρει εδώ επώνυμα και υπεύθυνα (με ονόματα εκπαιδευτών και καταδυτικών κέντρων) όπως αντίστοιχα να αναφερθούν επώνυμα και να επιβραβευθούν κι οι σωστοί εκπαιδευτές και τα υπεύθυνα καταδυτικά κέντρα.

Αν κάποιος εκπαιδευτής πιστεύει πως αδικείται από τα γραφόμενα ενός μαθητή του, είναι ευπρόσδεκτος να γραφτεί στο forum και να υποστηρίξει τον εαυτό του.

Η δύναμή μας σαν κοινότητα έγκειται κυρίως στην αλληλο-ενημέρωσή κι ας μην ξεχνάμε ότι εδώ δεν αναφερόμαστε σε κακά μαθήματα αγγλικών ή μαθηματικών: Κάποιες από τις παραπάνω καταγγελίες είναι τόσο σοβαρές που θα μπορούσαν μακροπρόθεσμα να στοιχίσουν ανθρώπινες ζωές.

Το σύνηθες επιχείρημα του γιατί δεν αναφέρουμε ονόματα, ότι δηλ. μπορεί τελικά να γίνει έμμεση διαφήμιση από φίλους ή εσκεμμένη δυσφήμιση από ανταγωνιστές, νομίζω ότι είναι το λιγότερο αφελές και αστείο:
Όσο πιο πολλές είναι μακροπρόθεσμα οι καταγγελίες και οι επιβραβεύσεις τόσο πιο αντικειμενική και χρήσιμη γίνεται αυτή η ανταλλαγή απόψεων και στο κάτω-κάτω είμαστε όλοι μεγάλα παιδιά και μπορούμε εύκολα να διαβάζουμε και "ανάμεσα στις γραμμές".

Το δύσκολο σημείο εδώ είναι να ξεπεράσουμε τις "καλές σχέσεις" και τις "μικρο-εκπτωσούλες" που μπορεί να έχουμε ως πελάτες του Χ καταδυτικού κατάστηματος (που μπορεί να είναι και η σχολή μας) και να προσπαθήσουμε να αναφέρουμε και τα θετικά και τα αρνητικά σημεία, αντικειμενικά και με το όνομά τους. Έχουμε πολύ δύναμη ως καταναλωτές καταδυτικών υπηρεσιών και προϊότων, το μόνο που μένει είναι να το συνειδητοποιήσουμε
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 20-10-07 στις 01:42.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-10-07, 09:08
Το avatar του χρήστη nikostratos
nikostratos nikostratos is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Σώτο αν και στον εργασιακό μου χώρο οι τιμές (των μελετών) είναι καθορισμένες ως "ελάχιστη αμοιβή", υπάρχουν πάμπολλοι που χρεώνουν ψίχουλα, αλλά πίστεψέ με έχουν τους τρόπους και τα παίρνουν διπλά και τρίδιπλα μετά...
Εκτός των άλλων, μπορείς να έχεις 10 πελάτες που τους χρεώνεις 200€ ή έναν που τον χρεώνεις 2000€ (μιλάω για το αντίστοιχο παράδειγμα του Σώτου)

Παράθεση:
Πρέπει να γινεις και συ λοιπόν φτηνός? Η αλλάζεις επάγγελμα?
Πείτε με ρομαντικό ή ότι άλλο νομίζετε, αλλά υπάρχει και μία τρίτη λύση.
Παλεύεις με τον τρόπο που θεωρείς τον σωστό και πιστέψτε με, μετά από κάποιες σφαλιάρες βέβαια, δικαιώνεσαι.

Ας μην μακρηγορούμε όμως για τον επαγγελματικό μου χώρο (ήταν παράδειγμα και όχι το αυτό πρόβλημα).

Το καταδυτικό που πήγα, είναι ίσος το ποιο παλαιό και καλά οργανωμένο στα Χανιά. Αυτές τις πληροφορίες είχα και για αυτόν το λόγο πήγα, δεν έκανα έρευνα αγοράς για τιμές.
Άλλωστε (όπως και στον τομέα της κατασκευής) η "καλή τιμή" σε κάνει να πληρώνεις ξανά και ξανά....

Θα συμφωνήσω με τον Φόιβο

Αυτό που ίσος μου καταλογίζω, είναι το οτι αν και με παρότρυνση ενός άλλου εκπαιδευτή, δεν έκανα καταγγελία στη Padi....
Μίλησα όμως στον ιδιοκτήτη του καταδυτικού, ο οποίος μας (την γυναίκα μου και εμένα) πήγε για δύο βουτιές (χωρίς χρέωση), από τις οποίες αποκόμισα μερικά πραγματάκια παραπάνω. Για το θέμα τις εκπαιδεύτριας του, όμως, το μόνο που γνωρίζω είναι οτι συνέχισε να την έχει.
Δεν γνωρίζω αν τις έκανε κάποια επίπληξη ή αν αυτή έχει διορθωθεί.
Το συμβάν της εκπαίδευσής μου το συζήτησα πρόσφατα με φίλο από τα Χανιά, ο οποίος έχει κάνει εκπαίδευση στο ίδιο καταδυτικό και μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον εκπαιδευτή που είχε...
Σαφώς φέρει ευθύνη το καταδυτικό για την εκπαιδεύτρια, αλλά και σαφώς δεν είναι όλοι οι εκπαιδευτές το ίδιο...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-10-07, 14:33
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Έχω έρθει στην θέση να συμφωνω με όλους!

Ναι το πρόβλημα ξεκινάει με το τι πληρώνεις. Όταν ο εκπαιδευτής δεν πληρώνεται αυτό που πρέπει, μην περιμένεις και την καλλίτερη εξυπηρέτηση. Βέβαια δεν τους φταίει κανένας, έχουν σωματείο και αν πραγματικά θέλουν μπορούν (αυτό ισχύει για όλους μας). Το να πουλάς την δουλειά σου φτηνά μόνο και μόνο γιατί δεν βρίσκεις δουλειά δεν είναι λύση και δεν είναι επαγγελματισμός. Όταν το καταλάβουν τότε ίσως κάτι γίνει (βέβαια αυτό ισχύει και σε άλλους επαγγελματικούς κλάδους).

Η σχολή στην Αθήνα από την οποία έμεινα ευχαριστημένος, είναι από τις ακριβότερες. Βέβαια υπάρχει ακριβότερη και δεν είναι το ίδιο καλή (για να μην παρεξηγηθώ είναι καλή και αυτή). Δεν θα πω ονομα γιατί δεν έχω κάνει μάθημα μαζί τους. Πάντως είναι αλήθεια πως μου είχε κακοφανεί που πλήρωσα τόσα πολλά. Μετά σύγκρινα και τώρα δεν ξεκολάω. Είναι πιστεύω χρέος μας να ενημερώνουμε σωστά τους υποψήφιους αυτοδύτες, όχι μόνο στο θέμα τιμή ("πήγαινε σε αυτόν που θα του μιλήσω και θα σου κόψει", "μην πας σε αυτόν είναι πολύ ακριβός"), αλλά πιο πολύ σε θέματα όπως αριθμός μαθητών ανά εκπαιδευτή, τρόπος διδασκαλίας, τι γίνεται όταν ο μαθητής δεν καταφέρει μια άσκηση, βιβλίο, πίνακας, θεωρητική διδασκαλία (κάποιοι κάνουν την θεωρία στην θάλασσα!!!). Όταν βλέπω τους εκπαιδευτές να αφιερώνουν 2 και 3εις ώρες για έναν μαθητή που έχει κάποια δυσκολία, δεν μπορώ παρά να αισθανθώ τυχερός που έτυχα σε αυτούς. Το κακό όμως είναι ότι έτυχα, θα μπορούσα να πάω σε κάποιον άλλο.

Έχουμε και εμεις ευθύνη. Όταν ακούμε τέρατα και σημεία να γίνονται πρέπει να αντιδρούμε. Και δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός αποδεικνύεται ότι πρέπει να είμαστε πολύ αυστηροί. Όποτε έχω αφήσει κάτι να περάσει, κάτι κακό έχει γίνει είτε άμεσα είτε σε κάποιον άλλο. Έχουμε και ευθύνη να ενημερωνόμαστε και εμεις για τις εξελίξεις στον χώρο και με την σειρά μας να ενημερώνουμε τους υποψήφιους αυτοδύτες, για το που να πάνε και να μην πανε, τι να προσέξουν και τι να περιμένουν.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-10-07, 21:13
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Ο πρωτος μου εκπαιδευτης ηταν ο αυστηροτερος που θα μπορουσε να με εκπαιδευσει και ηταν ο πατερας μου.(παντα επρεπε να ηταν η μητερα μου διπλα να θυμιζει την ηλικια μου). Μετα ακολουθησαν ο Παυλος Στεφανιδης μαζι με την Ολγα ποζιδη στο Μediterranean dive center.

Τους ευχαριστω και τους 3 μεσα απο την καρδια μου για την βοηθεια και εκπαιδευση στα πρωτα μου βηματα!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-05-08, 13:27
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Ο πρώτος μου εκπαιδευτής και δάσκαλος ήταν ο Νίκος Τζανουδάκης. Δεν θα μπορούσα να είχα καλύτερο.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:45.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.