Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Προβλήματα και προτάσεις βελτίωσης
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Βοηθήστε μας να κάνουμε το site ακόμη καλύτερο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-08, 12:15
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Κανόνες ηθικής

Θα ηθελα να απευθυνω ενα ερωτημα προς το Δ.Σ του Συλλογου σχετικα με την αντιμετωπιση περιστατικων που εχουν να κανουν με το σχολιασμο καποιων posts συμμετεχοντων απο αλλα ''επισημα'' (και μη) μελη του Συλλογου με σχετικα ειρωνικο ή και απρεπες τονο/ υφος...

Υφισταται η δυνατοτητα αξιολογησης επισημου γραπτου παραπονου (μεσω Pm) οποιουδηποτε συμμετεχοντα στο forum απο την ομαδα του Δ.Σ, η οποια θα αξιολογησει κατα ποσο υφισταται το ''θεμα'' και στην συνεχεια θα προβει στις αναλογες διαδικασιες του να γινουν οι απαραιτητες συστασεις/ ενεργειες ...(παντα μεσω Pm)???

Δεδομενου του οτι η ερωτηση απευθυνεται προς ολο το Δ.Σ θα παρακαλουσα οπως απαντηθει μεσω του χρηστη ''ΣΕΑ Τηθυς''.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

/Normoxic
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-08, 14:36
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Κανονες ηθικης

Normoxic.
Για να σου απαντήσει ο ΣΕΑ Τηθύς θα πρέπει να συζητήσουν και να καταλήξουν σε κοινό ανακοινωθέν τα μέλη του ΔΣ του τουλάχιστον....
Οπότε ελπίζω να συγχωρείς την παρέμβασή μου εντωμεταξύ.

Αν δεις, στην πάνω δεξιά γωνία του κάθε μηνύματος υπάρχει ένα τριγωνάκι με θαυμαστικό το οποίο λειτουργεί ως "Αναφορά στους συντονιστές". Το χρησιμοποιείς ελεύθερα για κάθε μήνυμα/χρήστη που θεωρείς ότι σε θίγει και οι συντονιστές καλούνται αυτόματα να αναλάβουν μια κάποια δράση.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι η ένστασή σου (με την οποία προσωπικά συμφωνώ) ανοίγει ένα γενικό θέμα, που όμως ο ίδιος ζητάς στη συνέχεια να μείνει κλειστό. Αλλά οι κανονες ηθικής είναι ένα πολύ σημαντικό ζήτημα που αφορά όλους τους συμμετέχοντες ενός φόρουμ.
Ίσως θα ήταν καλύτερα αν -κι εφόσον η αρχή έγινε- αφήναμε αυτό το θρεντ ανοιχτό ώστε να θέσουν και άλλοι τις απόψεις τους γενικά επί των θεμάτων ηθικής και συμπεριφοράς.

Θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σου πάνω σε αυτό.

(Αλλά, σε οποιαδήποτε περίπτωση, σας θερμοπαρακαλώ, τα ειδικά παράπονα ας αναφέρονται πρωτίστως με αυτό το παλιοκουμπάκι που είχαμε έως σήμερα τη χαρά να μην έχουμε χρειαστεί ποτέ... )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-08, 15:00
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Κανονες ηθικης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι η ένστασή σου (με την οποία προσωπικά συμφωνώ) ανοίγει ένα γενικό θέμα, που όμως ο ίδιος ζητάς στη συνέχεια να μείνει κλειστό. Αλλά οι κανονες ηθικής είναι ένα πολύ σημαντικό ζήτημα που αφορά όλους τους συμμετέχοντες ενός φόρουμ.
Ίσως θα ήταν καλύτερα αν -κι εφόσον η αρχή έγινε- αφήναμε αυτό το θρεντ ανοιχτό ώστε να θέσουν και άλλοι τις απόψεις τους γενικά επί των θεμάτων ηθικής και συμπεριφοράς.

Θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σου πάνω σε αυτό.
Physalia,

Προσωπικα εκανα μια εισηγηση και θα περιμενω ΟΣΟ χρειαστει για να μαθω την επισημη θεση του Δ.Σ

Οσο για την γνωμη μου που ρωτας, εαν επιθυμουσα εξ αρχης το ολο θεμα να ειχε αυτη την μορφη που προτεινεις εσυ σαφως και θα το ειχα θεσει διαφορετικα...

Δεν επιθυμω σαφως την εκπονηση καποιου ''νομοσχεδιου'', απλα, να εκφρασω ΕΠΙΣΗΜΑ την δυσαρεσκεια μου για κατι προς το Δ.Σ του Συλογου και αυτο με την σειρα του να κανει επισημα ΕΑΝ βεβαιως το θεωρει ορθο μια συσταση.

Αρκετα πια....

/Νοrmoxic
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-08, 15:35
Το avatar του χρήστη Manogr
Manogr Manogr is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 122
Απάντηση: Κανονες ηθικης

Οι κανονες ηθικης ειναι αρκετα περιεργοι και πολυ δυσκολο να εφαρμοστουν σε ενα forum... Δεν μπορει κανενα Δ.Σ. και κανενας συντονιστης να υπαγορευσει σε καποιο μελος τι και πως θα το λεει ΕΚΤΟΣ αν ειναι αντιθετο με τους κανονες οπως αναλυονται ΕΔΩ

....απο εκει και περα με την παροδο του χρονου φανταζομαι το ιδιο το forum μας θα δημιουργησει ενα στυλ και θα ενεργει αναλογα...μεχρι τοτε ομως υπαρχουν μονο οι κανονισμοι οπως αναφερονται παραπανω. Αν ο καθε ενας μπορουσε να αυτοσχεδιαζει για καθε post τοτε δεν θα ειχαμε αναγκη απο κανονισμους...
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-08, 16:02
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Κανονες ηθικης

Αγαπητοί φίλοι,

Για όσους δεν το γνωρίζουν υπάρχει στο προφίλ κάθε χρήστη (δεξιά) το ΜΑΓΙΚΟ κουμπάκι: Προσθήκη του της στην Λίστα Αποκλεισμένων

To MΑΓΙΚΟ αυτό κουμπάκι είναι ΜΑΓΙΚΟ διότι είναι απίστευτα φιλελεύθερο, δημοκρατικό και ενδυναμωτικό. Δίνει τη δύναμη σε κάθε ένα από εμάς να αποκλείουμε αυτόν ή αυτή που βρίσκουμε προσβλητικό/ενοχλητικό/ανήθικο κλπ, χωρίς να περιμένουμε την αστυνομία του ΤΗΘΥΣ να αναλάβει δράση! Η δύναμη είναι στα χέρια μας (στο ποντίκι μας μάλλον)

Σωστά τα του φίλου μου Normoxic, αλλά αφού έχω το κουμπί δεν χρειάζεται να υπάρχει εκπροσωπούμενη δημοκρατία/δικαστήρια κλπ...έχουμε άμεση δημοκρατία με την δύναμη να επιλέγουμε ΕΜΕΙΣ οι ΙΔΙΟΙ ποιον θέλουμε να βλέπουμε και ποιον όχι, εύκολα, απλά και τζάμπα!!!

The power is in your hands...use it!

ΥΓ. Το έχω ήδη χρησιμοποιήσει... ο ΧΧΧΧΧ δεν υπάρχει πιά στο κόσμο μου...διεγράφει
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 02-06-08 στις 16:12.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-06-08, 20:54
Το avatar του χρήστη Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ
Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ is offline
Ανακοινώσεις Δ.Σ. του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Μηνύματα: 984
Απάντηση: Κανονες ηθικης

Θεωρούμε ότι το κλίμα που επικρατεί μέχρι τώρα στο forum είναι άκρως φιλικό και δημιουργικό κι οι τριβές και παρεξηγήσεις μεταξύ των μελών ελάχιστες, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει πως είναι ανύπαρκτες.

Η ιντερνετική επικοινωνία είναι από τη φύση της δυσκολότερη από το να μιλάμε σε κάποιον που έχουμε απέναντί μας κι επειδή δεν έχουμε όλοι την ίδια ικανότητα ή την ίδια διάθεση να διακρίνουμε και να σεβαστούμε τη διαφορετικότητα των άλλων, μια συζήτηση μπορεί πολύ εύκολα να παρεκτραπεί σε παρεξηγήσεις.

Οι κανόνες του forum scubadive.gr δημιουργήθηκαν ακριβώς με αυτό το σκεπτικό: Να δημιουργήσουν ένα μπούσουλα συμπεριφοράς με σκοπό την αποφυγή παρεξηγήσεων και καυγάδων. Δεν είναι δυνατόν αλλά ούτε και απαραίτητο να φτιαχτούν κανόνες για τα πάντα. Οι όροι λειτουργίας μας, αναφέρουν:
Παράθεση:
Απαγορεύεται αυστηρά και τυχόν παραβίαση του κανόνα αυτού θα συνεπάγεται το κλείδωμα ή/και τη διαγραφή του συγκεκριμένου θέματος και ενδεχομένως την απαγόρευση πρόσβασης στο forum για τον συγκεκριμένο χρήστη (ban) :
(...)
# H υποβολή μηνύματων ή θεμάτων που σαν στόχο έχουν να δημιουργήσουν έριδες, αντιδικίες, καυγάδες ή άσχημο κλίμα στην ζωή του forum (Trolling)
# Απαγορεύεται να βρίζουμε ή να χρησιμοποιούμε λέξεις και φράσεις που προσβάλλουν τα άλλα μέλη.
(...)
Θεωρούμε δεδομένο ότι έχουμε να κάνουμε με ευφυείς και πολιτισμένους συνομιλητές που μπορούν να καταλάβουν το γράμμα αλλά και το πνεύμα των κανόνων. Το ότι π.χ. οι κανόνες δεν αναφέρουν «δεν επιτρέπεται η συστηματική ειρωνία και υποτίμηση των συνομιλητών σας» αυτό δεν σημαίνει πως επιτρέπεται.

Το ιδανικό για μια κοινότητα είναι να αυτορυθμίζεται και οι τυχόν παρεξηγήσεις να λύνονται μεταξύ των συνομιλητών χωρίς αστυνομικές παρεμβάσεις. Αν όμως κάποιος αδυνατεί να ερμηνεύσει το πνεύμα των κανόνων και τους παραβιάζει συστηματικά, υπάρχουν κατ’ αρχήν οι συντονιστές και μετά το Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ που θα αναλάβουν να τον επιπλήξουν και να τον επαναφέρουν στην τάξη, όπως άλλωστε έχει γίνει σε 2-3 περιπτώσεις και στο παρελθόν.


Όσον αφορά το συγκεκριμένο ερώτημα που έθεσε ο Normoxic Diver:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
Υφισταται η δυνατοτητα αξιολογησης επισημου γραπτου παραπονου (μεσω Pm) οποιουδηποτε συμμετεχοντα στο forum απο την ομαδα του Δ.Σ, η οποια θα αξιολογησει κατα ποσο υφισταται το ''θεμα'' και στην συνεχεια θα προβει στις αναλογες διαδικασιες του να γινουν οι απαραιτητες συστασεις/ ενεργειες ...(παντα μεσω Pm)???
(α) Οποιοδήποτε μέλος του forum μπορεί να χρησιμοποιήσει το κουμπάκι που υπάρχει πάνω δεξιά σε κάθε μήνυμα και να στείλει μια αναφορά στους συντονιστές, εξηγώντας τους λόγους σύμφωνα με τους οποίους το συγκεκριμένο μήνυμα είναι προσβλητικό ή παραβιάζει τους κανόνες του forum.

(β) Οποιοσδήποτε θεωρεί ότι προσβάλλεται ή δέχεται συστηματική επίθεση από κάποιο άλλο μέλος μπορεί να στείλει ΠΜ (προσωπικό μήνυμα) σε οποιοδήποτε συντονιστή ή μέλος του Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ αναφέροντας το σχετικό ιστορικό.

Σε κάθε περίπτωση αυτός που λαμβάνει την αναφορά θα ενημερώσει τους υπόλοιπους συντονιστές ή και τα μέλη του Δ.Σ. και – αν κριθεί απαραίτητο - οι δράσεις που θα ακολουθήσουν (επίπληξη, δεύτερη επίπληξη, προσωρινός αποκλεισμός κλπ) θα είναι ανάλογες της σοβαρότητας της αναφοράς.

Θεωρούμε ότι το ήπιο κλίμα είναι ότι πιο πολύτιμο έχουμε στην κοινότητα του ΤΗΘΥΣ, για να μπορούμε να επενδύουμε την ενέργειά μας σε όμορφες και δημιουργικές δραστηριότητες και όχι σε γκρίνιες και τσακωμούς.
Αν είστε τόσο ενθουσιασμένοι και αγαπάτε αυτό το χώρο όσο κι εμείς, κάντε μια προσπάθεια ώστε οι τυχόν διαφορές να λύνονται σε προσωπικό επίπεδο και όχι με αστυνομικά μέτρα.

Μεγάλα παιδιά είμαστε άλλωστε... και με την βοήθεια των καταδύσεων, ελπίζουμε να παραμείνουμε παιδιά για πολλά-πολλά χρόνια ακόμη...


Το Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ
__________________
Scuba Club Tethys
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-10, 11:41
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Κανονες ηθικης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι,

Για όσους δεν το γνωρίζουν υπάρχει στο προφίλ κάθε χρήστη (δεξιά) το ΜΑΓΙΚΟ κουμπάκι: Προσθήκη του της στην Λίστα Αποκλεισμένων

To MΑΓΙΚΟ αυτό κουμπάκι είναι ΜΑΓΙΚΟ διότι είναι απίστευτα φιλελεύθερο, δημοκρατικό και ενδυναμωτικό. Δίνει τη δύναμη σε κάθε ένα από εμάς να αποκλείουμε αυτόν ή αυτή που βρίσκουμε προσβλητικό/ενοχλητικό/ανήθικο κλπ, χωρίς να περιμένουμε την αστυνομία του ΤΗΘΥΣ να αναλάβει δράση! Η δύναμη είναι στα χέρια μας (στο ποντίκι μας μάλλον)

Σωστά τα του φίλου μου Normoxic, αλλά αφού έχω το κουμπί δεν χρειάζεται να υπάρχει εκπροσωπούμενη δημοκρατία/δικαστήρια κλπ...έχουμε άμεση δημοκρατία με την δύναμη να επιλέγουμε ΕΜΕΙΣ οι ΙΔΙΟΙ ποιον θέλουμε να βλέπουμε και ποιον όχι, εύκολα, απλά και τζάμπα!!!

The power is in your hands...use it!

ΥΓ. Το έχω ήδη χρησιμοποιήσει... ο ΧΧΧΧΧ δεν υπάρχει πιά στο κόσμο μου...διεγράφει
Τελικά είχες απόλυτο δίκιο...

Το κουμπάκι αυτό είναι όντως μαγικό...

Στην αρχή απάντησα, αλλά μετά θυμήθηκα ότι κάπου το είχα διαβάσει ότι είχες αναφέρει ένα μαγικό κουμπάκι.

Ετσι λοιπόν από το να δίνω αξία και να απαντώ (εστω και ευγενικά ή με χιούμορ) σε κάθε λογής σχόλια ατόμων που ήδη μου έχουν επιτεθεί και άλλες φορές προτίμησα να κάνω αυτό που έγραψες... και ως δια μαγείας τα ενοχλητικά μηνύματα εξαφανίζονται και από τον δικό μου κόσμο.

Για τους υπόλοιπους που διαβάζουν ας τα δουν και ας τα κρίνουν.

Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα λόγο να τα βλέπω και να χαλούν την όποια αισθητική μου.

Ευχαριστώ που το είχες αναφέρει.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNA : 28-05-10 στις 13:03.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-10, 12:49
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Κανόνες ηθικής

Να προσθέσω και ένα τεχνικό πρόβλημα. Εάν θέλεις να προσθέσεις κάποιον σε λίστα φίλων ή λίστα ατόμων που αγνοείς με username στα ελληνικά λέει ότι "η Βάση δεν τα αναγνωρίζει"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.