Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-06-08, 18:47
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι στο αντιστοιχο σεμιναριο του 2007 σχεδον κανενας απο τους επαγγελματιες της καταδ εκπαιδευσης δεν θυσιασε ουτε το μυθικο ποσο των 350 απο το budget του για να αποκτησει αποψη για ενα τοσο συναφες πεδιο με το επαγγελμα του. Απλα δε παιζομαστε!
Δημήτρη, θα πρέπει να αλλάξουν πολλά στην Ελλάδα για να θεωρήσει κάποιος επαγγελματίας της καταδυτικής εκπαίδευσης ότι ένα τέτοιο σεμινάριο είναι συναφες με το επάγγελμά του - όπως έχουν τώρα τα πράγματα, προφανώς και δεν είναι: Καλά - καλά δεν επιτρέπεται να βουτήξει κανείς στα "πολιτιστικά μας κειμήλια" (=ναυάγια = ένα μάτσο λαμαρίνες τις περισσότερες φορές) που βυθίστηκαν 50 χρόνια πριν, φαντάσου πόσοι αιώνες θα περάσουν ώστε να μπορούν να βουτήξουν δύτες - έστω συνοδευόμενοι - σε αρχαιολογικούς χώρους.

Επίσης, για να μη ξεχνιόμαστε το σεμινάριο του 2007 δεν κόστιζε 350 ευρώ αλλά 1000 - όσο δηλ. και του 2008.
Ιδού και η αντίστοιχη συζήτηση του 2007 στο Abyss όπου είχαμε αντίστοιχες αντιδράσεις σχετικά με το κόστος:
Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας από Ι.ΕΝ.Α.Ε.

Προφανώς και έχει κόστος ένα τέτοιο σεμινάριο και είναι δύσκολο να γίνει "τζάμπα" αλλά όταν κάποιος ενσωματώνει στο κόστος το ξενοδοχείο και το φαγητό χωρίς να σου δίνει τη δυνατότητα να κλείσεις μόνος σου δωμάτιο τότε είναι εύλογο να υπάρχει η υποψία ότι κάποιος άμμεσα/έμμεσα πάει να βγάλει λεφτά από αυτή την ιστορία και δεν έχει καμμιά πρόθεση επιμόρφωσης.

Για να μη κουράζομαι, αντιγράφω την άποψη που είχα και τότε (2007) μια και τίποτα δεν έχει συμβεί στο ενδιάμεσο για να μου την αλλάξει:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον, αλλά διαβάζοντας την ανακοίνωση - εντελώς καλοπροαίρετα- μου δημιουργήθηκαν διάφορες απορίες...

Απευθύνεται σε "χομπίστες" αρχαιολόγους ? (υπάρχουν και τέτοιοι?)
Απευθύνεται σε κάποιους που απλά σκοπεύουν στην προσωπική τους επιμόρφωση ?
Μπορεί να αξιοποιήσει κάποιος αυτή τη βεβαίωση για να ασχοληθεί κατόπιν επαγγελματικά ?
Σε ποιον πηγαίνουν τα λεφτά ? Στους εισηγητές ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia
Να πάμε, να πάμε,
Είναι και φτηνούλιιιιιιιι
Οι ερασιτέχνες αυτοδύτες βουτάνε -τώρα πια- σε πολύ περισσότερα σημεία και διαρκώς ψάχνουν καινούργιες περιοχές.
Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον θα ήταν να γίνει ένα ανοιχτό σεμινάριο, με σκοπό να αποκτήσει ο έλληνας ερασιτέχνης αυτοδύτης την στοιχειώδη εμπειρία να αναγνωρίζει π.χ. τις ενδείξεις ενός αρχαίου ναυαγίου, ώστε αν εντοπίσουμε κάτι να βοηθήσουμε κι εμείς στην αρχαιολογική έρευνα.

Φυσικά στην περίπτωση αυτή, οι τιμές θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον συμβολικές για να μη πω ότι θα έπρεπε να είναι δωρεάν ή επιδοτούμενο και βάλετε τα γέλια.

Ξέρω... ξέρω... αυτό, παίρνοντας υπόψιν την τρέχουσα ελληνική νοοτροπία, μάλλον ανήκει στη σφαίρα του φανταστικού για τα επόμενα 100 χρόνια... :-(

Το βασικό είναι πως μια τέτοια κίνηση, θα προϋπέθετε κατ' αρχήν τη στοιχειώδη εμπιστοσύνη προς εμάς τους ερασιτέχνες αυτοδύτες που μεθοδευμένα τόσα χρόνια τώρα μας κατηγορούν κάποιοι για αρχαιοκάπηλους.

Σκεφτείτε το όμως και λίγο ανάποδα: Αν το επιμορφωτικό επίπεδο αυτού του σεμιναρίου μπορεί να προσφέρει κάτι σε αρχαιοκάπηλους, το μόνο σίγουρο είναι πως μπορούν άνετα να το παρακολουθήσουν (1000 ευρώ είναι ένα τίποτα μπροστά σ' αυτά που βγάζουν).
Ένας καλοπροαίρετος ερασιτέχνης αυτοδύτης, είναι σχεδόν σίγουρο πως δεν μπορεί να διαθέσει τόσα λεφτά απ' την τσέπη του...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-06-08, 18:59
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Συμφωνω απολυτα με τον Γιωργο.

Οσο, για τους αρχαιολογους λυπαμαι πραγματικα που μια απο τις πιο
ενδιαφερουσες ειδικοτητες συνεχιζει τον μοναχικο της δρομο που οδηγει στο περιθωριο. Διαφαινεται ξεκαθαρα το οραμα και οι στοχοι των ανθρωπων που κρατανε στα χερια τους τις τυχες της υπηρεσιας. Απλως δεν εχουν οραμα και στοχους. Ετσι δειχνουν αυτες οι σπασμωδικες κινησεις.
Αλλωστε σημερα ειναι - αυριο δεν ειναι! Ετσι δεν ειναι? ή μηπως κανω λαθος? Αντι λοιπον να ανοιξουν το θεμα, να πληροφορησουν σωστα, να το προβαλουν σωστα, αυτοι συνεχιζουν να διοργανωνουν ουτοπικα σεμιναρια των 1.000 ευρω!!!

Αν θελουν να μαθει ο καθε Ελληνας και Ελληνιδα την εναλια ιστορια μας ας βοηθησουν προς αλλη κατευθυνση. Εχουμε τοποθετηθει ολοι μας εκατονταδες φορες εδω μεσα και αλλου. Με ενα 2ημερο σεμιναριο δεν τρεχει και τιποτα. Εχουμε χορτασει απο τετοια. Εχω βαρεθει (σας μιλαω ειλικρινα) να παρεβρισκομαι σε διαφορων λογιων σεμιναρια (ακομα και επανω στην δουλεια μου) που ειναι αναμοχλευσεις και ανακατεμα παλιων διαφανειων και μαλιστα πολλες φορες ειναι copy / paste.
Ας ελπισουμε το μελλον να μας διαψευσει ολους.
Πολυ θα το χαιρομουν (μα την αληθεια) να βγω ψευτης και να ειμαι εκει να παραδεχτω την πλανη μου!
Ειδωμεν.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-06-08, 21:21
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

α) εγινε λογος για 'προσαρμογη σε ελληνικα δεδομενα' και δεν μπορω να καταλαβω πως τα ελληνικα δεδομενα θα μειωναν τις οικονομικες αναγκες ενος εργου. αλλα τι λεω αν το κανεις χωρις να βραχεις θα τις μειωναν.
β) φοιβο, δε ξεχνιομαστε καθολου για τα 350 (ημουν εκει αλλωστε), απλα θεωρω οτι λιγοι επαγγελματιες εχουν τοση πολυτελεια χρονου μεσα στη σεζον για πρακτικο μερος (750) και αλλωστε δεν θα τους αφορα αυτο αμεσα στη δουλεια τους. αν συνεχισουμε να λεμε στην ελλαδα αυτο δικαιολογειται τοτε απλα συμμετεχουμε. οσο για το 'μαγαζι' που υπαινισεσαι εμεσα, απλα καμια σχεση.
γ) κωστα, το ΙΕΝΑΕ, η υπηρεσια (προφανως ενοεις εναλιων) και οι 'αρχαιολογοι' δεν ειναι τρια συνωνυμα μιας ενοιας αλλα διαφορετικα πραγματα. Ετσι δε 'διαφαινεται' τιποτα. Και οραμα εχουν και στοχους οι ανθρωποι αυτοι πραγμα που δειχνει η δονκιχωτικη καποιες φορες αφοσιωση τους στη δουλεια (το σεμιναριο δεν ειναι κεντρικη δραση τους). τους εδινε κατι στο επεαγνωριζω οτι το σεμιναριο 2007
Ο νομοθετικος στρουθοκαμηλισμος του κλαδου ειναι μια απελπισιας αμυνα απεναντι στην ανιση αντιμετωπιση ως προς την χρηματοδοτηση. Και εμενα με εξοργιζει η λογικη του περιμενε με απαγορευση μεχρι να κανουμε αυτοψια αλλα και το να ακολουθησεις σταση οχλου εναντιον τους δεν ειναι παραγωγικο. Η σωστη κριση απαιτει νο νομιζω γνωση. Ο στοχος ειναι κοινος. Να μη χαθει κατι πολυτιμο. Γιατι ειναι ολων μας.
Για τις διαφανειες και τα copy paste συμφωνω απολυτα (γιαυτο και δεν πεφτω στο πειρασμο )
Δε με πειραζει που ειμαι μειοψηφια (δεν ειναι πρωτη φορα). Προτιμησα την εμπειρια απο την καχυποψια, και ηταν ειλικρινα χρησιμη οχι σε τεχνικο επιπεδο τοσο οσο σε επιπεδο κρισης.
Ελπιζω να μη παρεξηγητε.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-08, 13:41
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο στοχος ειναι κοινος. Να μη χαθει κατι πολυτιμο. Γιατι ειναι ολων μας.
Αν η πολιτεία δεν μπορεί να βοηθήσει στη δράση αυτή, τότε,
θα έπρεπε να ψάξουν και να ζητήσουν χορηγία από όσους μπορούν να το κάνουν.

Αυτά τα σεμινάρια θα έπρεπε να γίνονται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΩΡΕΑΝ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.