Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Νέες εκδόσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εκδόσεις σχετικές με την κατάδυση, νέα DVD κ.λπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-01-10, 15:48
ydetor ydetor is offline
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Μηνύματα: 9
Απάντηση: Συστάσεις

Αγαπητοί φίλοι, όπως πολύ σωστά γράψατε εμείς ως επαγγελματίες του χώρου δεν επιτρέπεται να επενδύουμε "μετοχές" σε ένα σύλλογο και να ζητάμε μετά την εισπραξή τους! Επομένως δεν έχει νόημα να συζητάμε γι' αυτό.
Εγώ χαίρομαι και είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος για το έργο που γίνεται από όλους τους ερασιτέχνες δύτες εθελοντές, όπως υπήρξα και εγώ για πολλά χρόνια.
Παράλληλα όμως ανησυχώ για τα φαινόμενα και τις διαθέσεις λογοκρισίας που παρουσιάζονται και νομίζω ότι αυτά είναι που οφείλουμε να συζητάμε.
Κλείνοντας το θέμα θα ήθελα αν σας ενδιαφέρει να αναλάβει κάποιος από το φόρουμ να παραλάβει μεσω e-mail δωρεάν τα νέα βιβλία μου και να δημοσιεύσετε μετά τα σχολιά σας όπως θα ήθελαν υποθέτω και τα μέλη του φόρουμ.

Γιάννης Δετοράκης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-10, 16:37
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ψηφιακά Βιβλία του Γιάννη Δετοράκη

Κύριε Δετοράκη,

Η προσφορά σας στον χώρο της κατάδυσης δεν αμφισβητείται, όπως και η γνώση σας και η παρουσία σας στον χώρο για πολλά χρόνια. Δεν σας έχω γνωρίσει από κοντά, όμως έχω ακούσει για εσάς μόνο καλά λόγια.

Προφανώς θα είχατε εμπλακεί ενεργά παλαιότερα στην ίδρυση κάποιου συλλόγου αυτοδυτών. Είμαι νέος στον χώρο και δεν είχα την τύχη να εμπλακώ νωρίτερα από το 2005 στα του χώρου. Όμως αυτός ο σύλλογος δημιουργήθηκε μετά από την συσπείρωση ερασιτεχνων αυτοδυτών και φτιάχτηκε από το 0.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει διάθεση λογοκρισίας από τους διαχειριστές, παρά μόνο τα αντανακλαστικά των μελών και η υποχρέωση των διαχειριστών να εφαρμόσουν όσα δημοκρατικά αποφάσισαν τα μέλη του συλλόγου για την λειτουργία του forum. Η έμμεση διαφήμιση δεν επιτρέπεται. Αν και πολλές φορές μας δυσκολεύει σε αρκετούς τομείς μας λύνει τα χέρια σε άλλους (δεν μπορούμε να αναλωνουμε την ενέργεια μας σε λαικά δικαστήρια περί διαφήμισης και αν παίρνουμε μίζες και γιατί αυτόε και όχι εκείνος κτλ κτλ). Έτσι μπορούμε να επικεντρώνουμε την ενέργειά μας στα θέματα που εμείς πιστεύουμε ότι θα ωφελήσουν την θάλασσα, την κατάδυση και τους δύτες. Είμαι σίγουρος ότι δεν έχετε ανάγκη ούτε έμμεση διαφήμιση το κάνετε ούτε τίποτα. Χαιρόμαστε που σας έχουμε στο forum.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 26-01-10 στις 16:39. Αιτία: Διόρθωση τελευταίας παραγράφου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-10, 23:48
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ψηφιακά Βιβλία του Γιάννη Δετοράκη

Κύριε Δετοράκη,

Σώτος από Κύπρο. Συνομίληκος, γεννηθείς το 1968. Είμαι μέλος του φόρουμ αυτού εδώ και καιρό και επίσης δηλώνω θαυμαστής της δουλειάς που κάνει αυτή η ομάδα ατόμων για το καλό της κατάδυσης, της θάλασσας και του αυτοδύτη. Υπήρξα επαγγελματίας στο χώρο αλλά έχω αποσυρθεί για προσωπικούς λόγους.

Θα ήθελα να εκφράσω την απορία μου ως προς το ύφος των δημοσιεύσεών σας σε αυτό το θέμα ως εξής:

Α. Λέτε ότι υπήρξατε ιδρυτικό μέλος του συλλόγου αυτού και επιμένετε κιόλας. Από όσο λοιπόν μπορώ να γνωρίζω ισχύουν τα εξής:

Την Τρίτη 16 Μαΐου 2006 έγινε η πρώτη συγκέντρωση ιδρυτικών μελών του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ και παρευρέθηκαν οι ακόλουθοι:

1 Ευθυμίου Χρήστος (Χρηστος Ευθυμιου)
2 Ολιβωτός Χριστόφιλος
3 Ίσσαρης Γιάννης (grandbleu)
4 Βιλανάκης Φοίβος (fivos)
5 Σφούγγαρης Μπάμπης
6 Δημητροπούλου Δήμητρα (kristalia)
7 Τσίμπας Τάσος (Tasso)
8 Δημαρέσης Γιάννης (jdim)
9 Μπιρμπίλης Νίκος (Nikos)
10 Ρουσουνέλος Γιάννης (yian)
11 Ευθυμίου Ingeborg


Εσείς δεν ήσασταν παρών ούτε τότε ούτε και έπειτα.

Επομένως λύστε μας σας παρακαλώ την απορία, και απαντήστε αν μη τι άλλο από ευγένεια, στην ερώτηση που απηύθυνε προς εσάς η Μαρία Σαλωμίδη (Physallia) για το που αναφέρεστε όταν λέτε ότι υπήρξατε ιδρυτικό μέλος αυτού εδώ του συλλόγου. Αν όντως έχετε μπερδέψει τα φόρουμ και νομίζατε ότι γράφατε σε κάποιο άλλο φόρουμ τότε πείτε το μας, για να μην δημιουργούνται υπόνοιες ότι όντως υπήρξατε ιδρυτικό μέλος αυτού του συλλόγου και για κάποιο λόγο τώρα δεν αναγνωρίζεστε! Δηλαδή όντως υπήρξατε ιδρυτικό μέλος του ΤΗΘΥΣ και για κάποιο λόγο ιδιοτέλειας ή από αγνωμοσύνη οι υπόλοιποι δεν σας αναγνωρίζουν ως τέτοιο?

Β. Μπαίνετε σε ένα διαδικτυακό χώρο για πρώτη φορά και δεν ακολουθείτε την πεπατημένη και τετριμμένη οδό. Ποια είναι αυτή? Είναι πρώτα από όλα να γράψετε ένα μήνυμα συστάσεων για το άτομό σας! Στη συνέχεια να δείτε τη θεματολογία του φόρουμ να ενημερωθείτε για το χαρακτήρα του, να δείτε ποιοι άλλοι γράφουν και πώς γράφουν, τι κανόνες ισχύουν βρε αδερφέ. Όταν κάνατε εγγραφή είδατε πιστεύω ότι ισχύουν κάποιοι κανόνες. Στη συνέχεια προβαίνετε σε δύο δημοσιεύσεις εκ των οποίων η μία (αυτή εδώ δηλαδή) αντιβαίνει με κάποιους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ διότι είναι προβολή της επαγγελματικής σας ιδιότητας ως συγγραφέας καταδυτικών βιβλίων. Σας γίνεται μια ευγενικότατη σύσταση και εσείς θεωρείτε ότι επιχειρείται ούτε λίγο ούτε πολύ να σας φιμώσουνε και έρχεστε να ισοπεδώσετε τους κανονισμούς και να αναφερθείτε με τρόπο απαξιωτικό για άλλους που τους ονομάζετε ανύπαρκτους! Σε ποιους αναφέρεστε και τι είναι εκείνο που σας δίνει το δικαίωμα να αναφέρεστε με το ύφος που αναφέρεστε σε κάποιους άλλους ανύπαρκτους σε ένα φόρουμ όπου κανείς δεν σας έχει δώσει την παραμικρή αφορμή για να εκδηλώσετε οποιαδήποτε πικρία, επίθεση ή κάρφωμα έμμεσο ή άμεσο?

Γ. Μπαίνετε σε αυτό εδώ το φόρουμ με ένα σκοπό που είναι εμφανής σε όλους μας. Μπαίνετε να ανακοινώσετε ότι υπάρχουν δύο βιβλία σας και ότι μπορούμε να τα αγοράσουμε από το διαδίκτυο. Δεν θα ήταν καθόλου λανθασμένη η ενέργειά σας υπό κάποιες προϋποθέσεις που καλό θα ήταν να τις γνωρίζετε:

1. Θα στέλνατε ένα email στο ΔΣ πρώτα για να πάρετε άδεια για να διαφημίσετε τη δουλειά σας.

2. Θα είχατε μία συμμετοχή στο φόρουμ τέτοια ώστε η συμμετοχή σας σε άλλα θέματα και γενικότερα η προσφορά σας στο φόρουμ και στην κοινότητα ΤΗΘΥΣ θα ήταν υπαρκτή! Σας παραπέμπω σε δύο βασικούς κανόνες που αν τους διαβάζατε το λιγότερο που θα μπορούσατε να κάνετε είναι να απολογηθείτε αλλά φαίνεται ότι δεν τους διαβάσατε:

(3) Απαγορεύεται η Δημιουργία Αμιγώς Διαφημιστικών Θεμάτων / ΜηνυμάτωνΔεν επιτρέπεται η δημιουργία νέου θέματος ή μηνύματος γενικώς και ειδικότερα στην περιοχή των καταστημάτων που να αφορά συγκεκριμένη επιχείρηση και να έχει διαφημιστικό χαρακτήρα.

Η δημοσίευσή σας έχει διαφημιστικό χαρακτήρα. Αυτό δεν αναιρεί ούτε απαξιώνει την δουλειά σας αλλά δεν παύει να είναι διαφήμιση. Εδώ οι διαφημίσεις αυτού του τύπου απαγορεύονται!

(5) Αν μοναδικός σκοπός σας είναι η διαφήμιση τότε γραφτήκατε σε λάθος κοινότηταΜέλη της κοινότητας που παρουσιάζουν ελάχιστη ή καθόλου συμμετοχή στις υπόλοιπες συζητήσεις του forum και παράλληλα το σύνολο ή το μεγαλύτερο μέρος των μηνυμάτων τους αφορά την προβολή ή την αρνητική κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων, κατ' αρχή θα προειδοποιούνται και αν δεν συμμορφωθούν θα διαγράφονται. Ως κοινότητα ερασιτεχνών αυτοδυτών, έχουμε πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να ασχοληθούμε από τις τυχόν μικροσυντεχνιακές διαμάχες των επαγγελματιών του χώρου.

Μπήκατε και προσφέρατε τι στο φόρουμ? Μια διαφήμιση και μία αυτοπροβολή? Αυτό δεν κάνατε?

Επίσης είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι δεν δίνετε την δέουσα σημασία στους οικοδεσπότες αυτού του χώρου ή έστω στους συνομιλητές σας και αποφεύγετε να συζητήσετε μαζί τους, δηλαδή δεν απαντάτε σε διευκρινιστικές ερωτήσεις που σας υποβάλλονται ευλόγως, διότι αφήνετε αιχμές. Ερχεστε επίσης με ένα τουπέ και μια απαίτηση να σας αναγνωριστεί το δικαίωμα του ελεύθερου λόγου έστω και αν αυτός είναι αντίθετος με τους κανόνες λειτουργίας του χώρου που μόλις μπήκατε. Ονομάζετε ακόμα λογοκρισία το γεγονός ότι δεν υπήρχε στις σχετικές ανακοινώσεις παραπομπή στο καταδυτικό σας κέντρο ενώ αυτό συμπληρώθηκε μόλις αναφέρατε τα στοιχεία σας όπως γίνετε εδώ και τόσο καιρό με τα υπόλοιπα καταδυτικά κέντρα. Αλλά ούτε αυτό το κατανοήσατε. Τα παιδιά που έχουν κτίσει αυτό το φόρουμ δεν είναι υποχρεωμένα να έχουν ολοκληρωμένους καταλόγους διότι δεν είναι ο ΟΤΕ και επίσης δεν έχουν αρνηθεί σε κανένα επαγγελματία να μπεί στον σχετικό κατάλογο. Επομένως άκυρες και οι έμμεσες αναφορές που κάνετε περί λογοκρισίας του στυλ ... κλπ κλπ.

Ο σεβασμός όπως έχω μάθει από παιδί κερδίζεται με σεβασμό. Μην συγχέετε την προσωπική σας ιστορία και προσφορά στο χώρο της κατάδυσης γενικότερα με απλά πράγματα όπως είναι ο σεβασμός του κάθε ξένου χώρου στον οποίο εισέρχεστε! Έτερον εκάτερον!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-10, 14:09
ydetor ydetor is offline
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Μηνύματα: 9
Ψηφιακό βιβλίο "Φυσιολογία της Ελεύθερης Κατάδυσης"

Κύριε Χριστοδούλου

Ευχαριστώ για το σύντομο φροντηστήριο ηθικής και συμπεριφοράς.

Να θέσω και εγώ ένα - δύο ερωτήματα σε εσάς:

1. Δεν φαίνεστε καθόλου χαρούμενος με την 2η έκδοση του βιβλίου μου "Φυσιολογία ης Ελεύθερης Κατάδυσης" σε ψηφιακό βιβλίο. Γιατί;

2. Πείτε μας, ποια είναι η σχέση σας με την φυσιολογία της ελεύθερης κατάδυσης μέχρι σήμερα;

3. Συγνώνη και πάλι που η παρουσία μου ενοχλεί κάποιους, αλλά τι να κάνουμε, κάποτε όλοι περνάμε το όριο της ευγενικής σιωπής.

Γιάννης Δετοράκης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-10, 14:15
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ψηφιακό βιβλίο "Φυσιολογία της Ελεύθερης Κατάδυσης"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ydetor Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Συγνώνη και πάλι που η παρουσία μου ενοχλεί κάποιους, αλλά τι να κάνουμε, κάποτε όλοι περνάμε το όριο της ευγενικής σιωπής.
Αυτά τα κάποιους και σιωπή και ομίχλη δεν τα καταλαβαίνω. Ποιούς και γιατί ενοχλεί η παρουσία σας; Ονόματα και λόγοι παρακαλώ. Αλλιώς το θέμα θα πρέπει να μεταφερθεί στην ενότητα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε (σχήμα λόγου, δεν υπάρχει τέτοια ενότητα)

Νεοκλής
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-10, 14:15
elinoplop elinoplop is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 92
Απάντηση: Ψηφιακό βιβλίο "Φυσιολογία της Ελεύθερης Κατάδυσης"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ydetor Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριε Χριστοδούλου

Ευχαριστώ για το σύντομο φροντηστήριο ηθικής και συμπεριφοράς.

Να θέσω και εγώ ένα - δύο ερωτήματα σε εσάς:

1. Δεν φαίνεστε καθόλου χαρούμενος με την 2η έκδοση του βιβλίου μου "Φυσιολογία ης Ελεύθερης Κατάδυσης" σε ψηφιακό βιβλίο. Γιατί;

2. Πείτε μας, ποια είναι η σχέση σας με την φυσιολογία της ελεύθερης κατάδυσης μέχρι σήμερα;

3. Συγνώνη και πάλι που η παρουσία μου ενοχλεί κάποιους, αλλά τι να κάνουμε, κάποτε όλοι περνάμε το όριο της ευγενικής σιωπής.

Γιάννης Δετοράκης

Kύριε Δετοράκη

τις ερωτήσεις σας ίσως και να τις απαντήσει ο Κος. Χριστοδούλου, αλλά εσείς γιατί δεν απαντάτε στις δικές του ή της Κας. Σαλωμίδη?

Η παρουσία σας δεν ενοχλεί κανένα, ο τρόπος σας όμως είναι ενοχλητικός για μένα

Ελίνα Σαμαρά
__________________
www.medi-sea.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-10, 14:30
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ψηφιακό βιβλίο "Φυσιολογία της Ελεύθερης Κατάδυσης"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ydetor Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριε Χριστοδούλου

Ευχαριστώ για το σύντομο φροντηστήριο ηθικής και συμπεριφοράς.

Να θέσω και εγώ ένα - δύο ερωτήματα σε εσάς:

1. Δεν φαίνεστε καθόλου χαρούμενος με την 2η έκδοση του βιβλίου μου "Φυσιολογία ης Ελεύθερης Κατάδυσης" σε ψηφιακό βιβλίο. Γιατί;

2. Πείτε μας, ποια είναι η σχέση σας με την φυσιολογία της ελεύθερης κατάδυσης μέχρι σήμερα;

3. Συγνώνη και πάλι που η παρουσία μου ενοχλεί κάποιους, αλλά τι να κάνουμε, κάποτε όλοι περνάμε το όριο της ευγενικής σιωπής.

Γιάννης Δετοράκης
Κύριε Δετοράκη, όπως έγραψα και κατ' ιδίαν σε άτομα του φόρουμ οι παρεμβάσεις μου γίνονται με φιδώ διότι είμαι χύμα, αθυρόστομος και ενίοτε άκρως παρεξηγίσμος. Τελωσπάντων. Επειδή όμως σέβομαι το κάθε άτομο με το οποίο συνομιλώ θα σας απαντήσω στα ερωτήματα που μου θέσατε.

1. Κάθε άλλο! Πληροφορήθηκα για την ύπαρξη του βιβλίου σας από το διαδίκτυο και ίσως το αγοράσω κιολας. Έχω δει με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις σελίδες που παραθέσατε και ομολογώ πως θα διάβαζα το βιβλίο σας χωρίς περιστροφές. Στο κάτω κάτω να επιτέλους και κάτι ελληνικό από άτομα που φαίνεται πως ξέρουν την δουλειά τους. Σας συγχάιρω για το έργο σας και πάντα τέτοια!

2. Η σχέση μου με τη φυσιολογία γενικότερα πηγάζει από την επαγγελματική μου φύση καθότι είμαι φαρμακοποιός εν ενεργεία και έχω διατελέσει επι σειρά ετών υπάλληλος σε φαρμακευτικές εταιρείες στον τομέα της ιατρικής ενημέρωσης. Σαν μέρος των σπουδών μου λοιπόν και σαν μέρος της δουλειάς μου μετέπειτα η ενασχόληση με τη φυσιολογία ήταν μια φυσική κατάσταση η οποία και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Δεν έχω συμμετέχει σε καμία έρευνα αλλά είμαι αναγνώστης των εξελίξεων μπαίνω καθημερινά στο medline, παραγγέλνω άρθρα από τη βιβλιοθήκη του νοσοκομείου Λευκωσίας και γενικότερα ψάχνω διάφορα θέματα που με ενδιαφέρουν. Επειδή τυχγάνει να είμαι και δύτης με ιδιαίτερο προσωπικό ενδιαφέρον στη φυσιολογία της κατάδυσης έχω ψάξει το θέμα βιβλιογραφικά και έγραψα ένα - δυό σχετικά άρθρα που μπορεί ο καθένας να τα βρεί και στο διαδίκτυο. Δεν φιλοδοξώ να γίνω συγγραφέας ούτε να παίξω το ρόλο κανενός επαγγελματία καθώς όπως σας είπα ήδη έχω αποχωρήσει από το χώρο και δεν με ενδιαφέρει καθόλου ούτε η δόξα ούτε το χρήμα από αυτό τον τομέα. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.

Αν θέλετε κάποια επιπλέον διευκρίνηση στη διάθεσή σας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-10, 14:53
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Ψηφιακό βιβλίο "Φυσιολογία της Ελεύθερης Κατάδυσης"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ydetor Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Συγνώνη και πάλι που η παρουσία μου ενοχλεί κάποιους, αλλά τι να κάνουμε, κάποτε όλοι περνάμε το όριο της ευγενικής σιωπής.
Αγαπητέ κύριε Δετοράκη, με συγχωρείτε κιόλας για την επέμβαση, μια και δεν μου πέφτει λόγος, αλλά παρακολουθώ εδώ και μερικές ημέρες την εξέλιξη μιας παρεξήγησης η οποία προέκυψε από λάθος σημεία αναφοράς. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ και νομίζω και αρκετοί από τους αναγνώστες μας.

Τόσα μέλη, του ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ συλλόγου μας, σας ανέφεραν ότι ο σύλλογος αυτός δεν έχει το ίδιο πεδίο δράσης και τους ίδιους στόχους με τους επαγγελματίες, και ότι είμαστε η λάθος διεύθυνση, όμως εσείς αγνοήσατε ένα τόσο απλό πράγμα το οποίο μπορεί να συμβεί, ίσως, στον καθένα μας. Όπως ανέφεραν όλοι μέχρι στιγμής, ο σύλλογος μας είναι ερασιτεχνικός και ο Σώτος Χριστοδούλου, όπως καλώς έπραξε, ανέφερε και τα ονόματα της ιδρυτικής ομάδας.

Είμαι σίγουρος ότι πραγματικά έχετε μπερδέψει του συλλόγους. Εκτός αυτού θα ήθελα να σας πω ότι εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω να υπάρχει καμμιά εμπάθεια από τα μέλη του φόρουμ μας, ενάντια σε σας και στο εκπαιδευτικό ή ερευνητικό σας έργο.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά ίσως θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε μέσω παράθεσης των διαδικτιακών κόμβων, από διάφορους καταδυτικούς συλλόγους της Ελλάδας, μέχρι να βρεθεί ο σύλλογος στον οποίον υπήρξατε ιδρυτικό μέλος και να τελειώσει έτσι η παρξήγηση, η οποία δεν έχει και λόγο ύπαρξης. Κάνω εγώ την αρχή και σας προτείνω να ρίξετε μια ματιά στον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Εκπαιδευτών Κατάδυσης.

Κύριε Δετοράκη, είσαστε εδώ και χρόνια ένα γνωστό και συνεπές πρόσωπο στον χώρο της κατάδυσης και δεν νομίζω ότι σας ταιριάζει ούτε αυτός ο τρόπος συμπεριφοράς, αλλά ούτε και οι κατηγορίες για εμπάθεια εναντίον σας από τα μέλη του συλλόγου μας. Πολύ περισσότερο η μη παραδοχή της λανθασμένης εντύπωσης, ότι αποτελείτε ιδρυτικό μέλος του συλλόγου μας και η ταυτόχρονη μη παραδοχή του ότι βρίσκεστε να διεκδικείτε δικαιώματα στον λάθος ιστότοπο, δεν συνάδει με την μέχρι τώρα συνεπή πορεία σας. Πόσο απλό θα ήταν να πείτε ότι κάνατε λάθος στον σύλλογο και να τελειώσει εκεί το θέμα;

Η παρουσία σας δεν ενοχλεί κανέναν κύριε Δετοράκη και η σιωπή είναι μια κατάσταση η οποία δεν επιδέχεται επίθετα. Επίσης η πρόκληση για σύγκριση γνώσεων και προσφοράς με τον Σώτο Χριστοδούλου, δείχνει, αν μη τι άλλο, έναν στείρο ανταγωνισμό και μια επίδειξη για εσωτερική κατανάλωση.

Όλα αυτά είναι γραμμένα χωρίς κανένα ίχνος εμπάθειας από μέρους μου, δεν γνωριζόμαστε έτσι κι΄ αλλιώς, σε μια προσπάθεια να τελειώσει αυτή η μη κατανοητή αντιπαράθεση.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Δημήτρης Γκαλών

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 27-01-10 στις 14:57.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-10, 21:16
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ψηφιακά Βιβλία του Γιάννη Δετοράκη

δεν καταλαβαινω τιποτα πια...

πραγματικα...

Ολα γυρω μου ειναι στα ορια του παραλογου...

ειναι δυνατον η φυση να εχει εξελιξει το μονοκυτταρο σε ενα ον που μπορει να μετασχηματιζει 01010101010101 σε ιδεες, χρωματα και ηχους και ομως να μην μπορουμε στην ουσια να συνεννοηθουμε;

ειναι δυνατον το θαυμα της εξελιξης να ειναι μια τοσο μεγαλη μπαρουφα;

ειναι δυνατον να μην υπαρχει ενας θεος που να μπορει να μας σωσει απο τον ανθρωπινο εαυτο μας (που λεει και ο Κουροσαβα)

ξυπναω καθε μερα και βλεπω τον κοσμο να βγαινει στο δρομο για μαχη με οπλο ενα τιμονι

Οι συναδελφοι στη δουλεια τσιριζουν ο ενας στον αλλο....

η γειτονισα μου βριζει τα παιδια της ολη μερα

και ανθρωποι που ειναι σε αυτο τον χωρο απο υποτιθεται αγνη λατρεια για τη μαμα θαλασσα κοιτανε ο ενας τον αλλο με μισο ματι....

πως γινεται να μιλαμε ολοι ελληνικα αλλα κανεις να μην μπορει να συνεννοηθει με κανενα;

ξερει κανεις γιατι;

μπορει να βοηθησει κανενας;
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-10, 21:20
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Ψηφιακά Βιβλία του Γιάννη Δετοράκη

Για χρήμα και δόξα Γιώργο. (ΥΓ Η απάντηση αφορά μόνο το ποστ του Γιώργου και κανένα άλλο.)
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.