Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-14, 15:29
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Ναυάγια Chateaurenault και UC 38

Η ιστορία των πλοίων αυτών με είχε απασχολήσει πριν μια 10ετία...Υπήρχαν ελάχιστες πληροφορίες σχετικά με τη βύθισή τους στο διαδίκτυο, σίγουρα καθόλου ακριβείς πληροφορίες σχετικά με το σημείο που βυθίστηκαν....

Καθοριστικό για την έρευνα των πλοίων στάθηκε το γεγονός ότι βρήκα στο διαδίκτυο και αγόρασα την εφημερίδα L' Illustration της 9 Φεβρουαρίου 1918. Κατόπιν απέκτησα πρόσβαση και σε πολλές πηγές και προμηθεύτηκα και κάποια Γερμανικά και Γαλλικά βιβλία που μου επέτρεψαν να πάρω μια πολύ λεπτομερή εικόνα σχετικά με την ταυτόχρονη βύθιση των δύο πλοίων στις 14 Δεκεμβρίου 1917...

Στη συνέχεια και συμμετέχοντας στη συζήτηση στο Γαλλικό φόρουμ pages 14-18 έγινα γνώστης και άλλων άγνωστων πτυχών σχετικά με τις βυθίσεις των πλοίων. Πλέον οι συμμετέχοντες ανεβάζουν συχνά σημαντικά ντοκουμέντα...

Αν και τα πλοία βρίσκονται βυθισμένα σε βάθη που ίσως ξεπερνούν τα 250-300 μέτρα και δεν έχουν καταδυτικό ενδιαφέρον αποφάσισα να ανεβάσω στο φόρουμ την έρευνα όχι μόνο γιατί έχει Ιστορικό ενδιαφέρον , αλλά κυρίως γιατί πρόκειται για μια ιστορία που εκτυλίχθηκε στα νερά της χώρας μας, και εδώ υπάρχουν ακόμα τα κουφάρια των δύο πλοίων...

Προσπάθησα να ξεφύγω από μια στείρα Ιστορική διήγηση και υιοθέτησα τον τρόπο που παρουσίασε το γεγονός η Ιllustration χρησιμοποιώντας διαλόγους ....

Προσπάθησα να επιλέξω τα καλύτερα σημεία από τους διαλόγους της εφημερίδας και να τους εμπλουτίσω με δικούς μου διαλόγους που δημιούργησα βασιζόμενος στις καταθέσεις των Γάλλων πλοιάρχων που έλαβαν μέρος στην αναμέτρηση δηλαδή των καπετάνιων του Chateaurenaul, Mameluk και Lansquent... αλλά και την κατάθεση του Γερμανού πλοιάρχου του UC 38 Hermann Wendlandt που έδωσε σε Γαλλική φυλακή.

Πρόσφατα και λόγω κατάργησης ενός blog στο οποίο είχα ανεβάσει πρόχειρα την ιστορία μου δόθηκε η ευκαιρία να την μεταφέρω στο wordpress και να διορθώσω κάποια λάθη και Ιστορικές ανακρίβειες...

Ελπίζω να σας αρέσει

http://patraikosgulf.wordpress.com/2...renault-uc-38/
[/font]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ : 01-02-14 στις 15:41.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-14, 16:31
Το avatar του χρήστη Πολικός
Πολικός Πολικός is offline
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 67
Απάντηση: Ναυάγια Chateaurenault και UC 38

Πολύ ενδιαφέρον Γιώργο και ειδικά η περιγραφή της βύθισης των δυο πλοίων.
Πριν κάτι χρόνια είχα ακούσει οτι κάποιο ίδρυμα του εξωτερικού είχε καταθέσει αίτηση για να γίνει εξερεύνηση στο ναυάγιο ενός πλοίου αλλά πήραν αρνητική απάντηση από το "μέγιστο" κράτος μας. Έχω την εντύπωση οτι ήταν για το Chateaurenault. Καλά θυμάμαι;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-14, 19:11
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Ναυάγια Chateaurenault και UC 38

Πολικέ εκπλήσομαι που το γνώριζες... Πράγματι επι βασιλείας της φώκιας της Δελαπόρτα είχε ζητήσει άδεια για κατάδυση στο Chateurenault με βαθυσκάφος γνωστή εταιρεία που εξειδικεύεται σε καταδύσεις σε μεγάλα βάθη.... Οι πληροφορίες μου λένε ότι επρόκειτο για την πασίγνωστη COMEX...

`Στην περιοχή βρίσκονται βυθισμένα -όπως άλλωστε θα γνωρίζεις - δεκάδες σημαντικά πολεμικά και εμπορικά πλοία από την εποχή των 2 μεγάλων πολέμων....

Σκεφτόμενος πιο πονηρά θα μπορούσα να υποθέσω ότι το πραγμαtικό ενδιαφέρον θα μπορούσε να ήταν στα 2 μεγάλα μεταγωγικά τα Marburg και Kybfels που βυθίστηκαν το 1941 εκεί κοντά και μετέφεραν οχήματα και εξοπλισμό της 2ης Γερμανικής μεραρχίας Panzer....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-14, 10:01
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Ναυάγια Chateaurenault και UC 38

Και για να μην χαρακτηριστώ.... πάλι.... γκρινιάρης και φαντασιόπληκτος να τεκμηριώσω την άποψή μου σχετικά με το μικρό ενδιαφέρον για τους επαίοντες (βάσει πιθανοτήτων) για μια κατάδυση σε μεγάλο βάθος με μεγάλο κόστος με σκοπό τη βιντεοσκόπιση του Chateaurenault....

Ο λόγος είναι ότι αυτού του είδους τα πλοία (παλιά καταδρομικά, θωρηκτά κλπ...) του ΑΠΠ κυρίως που είχαν μεγάλες και βαριές υπερκατασκευές όταν βυθίζονταν, και δη σε μεγάλα βάθη γύριζαν ανάποδα και συνήθως έτσι κατέληγαν να βρίσκονται βυθισμένα στο βυθό.....όπως μεγάλα θωρηκτά της ναυμαχίας της Γιουτλάνδης , του Scapa flow ή το Βρετανικό King Edward VII....

Ίσως ακόμα η άδεια τότε να μην ζητήθηκε για το Chateaurenault αλλά για κάποιο άλλο ναυάγιο της περιοχής... αλλά και εγώ είχα ακούσει ότι υπήρχε ενδιαφέρον για το Chateaurenault .....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.