Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Ιστορία της Αυτόνομης Κατάδυσης
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ιστορικά στοιχεία από τη γέννηση της αυτόνομης κατάδυσης μέχρι σήμερα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-08, 08:34
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
GSD Spinnaker B

Πρόσφατα απέκτησα αυτόν το συλλεκτικό ρυθμιστή GSD Spinnaker B του 1977. Είναι ένα ενδιαφέρον κομμάτι με πρωτοποριακό σχεδιασμό για την εποχή του το οποίο προωθήθηκε στην αγορά μέσα από την ταινία «The Deep». Όπως βλέπετε μοιάζει μάλιστα με μακρινό ξαδελφάκι του Poseidon Triton.



Η Ιταλική εταιρία GSD (Gatti, Stradella & Danielle) κατασκεύαζε ρυθμιστές, βαθύμετρα, μάσκες για επαγγελματικές καταδύσεις και ψαροντούφεκα τις δεκαετίες 1970-1980. O Spinnaker B ήταν ο πιο δημοφιλής ρυθμιστής τους αλλά ήταν ακριβός και αρκετά δύσκολος στη συντήρηση. Για κάποιο λόγο από όσο ξέρω, η GSD έπαψε πλέον να λειτουργεί και χάθηκαν όλα τα ίχνη τους.

Ο Γερμανός που είχε τον ρυθμιστή στην κατοχή του, μου ανέφερε πως η GSD είχε κατασκευάσει περίπου 1.000 κομμάτια Spinnaker B το 1977/78 για το Ελληνικό Π.Ν. (!) αλλά για κάποιο λόγο τελικά δεν τα αγοράσαμε. Είμαι περίεργος αν κανένας από τους «παλαιούς» μπορεί να επιβεβαιώσει αυτή την πληροφορία ή αν μπορεί να δώσει περισσότερο φώς.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-08, 13:11
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: GSD Spinnaker B

Καλορίζικος !
Είχε την GSD στην Ελλάδα ο Σειτανίδης (ΒΥΘΟΣ) τους θυμάμαι διότι είχα εκπαιδευτεί στο σέρβις μάλιστα πρέπει να έχω ακόμα μια βιντεοκασέτα VHS που εξηγεί πως κάνουμε το σέρβις σε όλα τα υλικά της GSD.
Θυμάμαι πως είχαν πρωτοποριακό σχεδιασμό για την εποχή τους και κάποιο μοντέλο ίσως το 250, πίεση λειτουργίας 5,5 Bar !
Ίσως να έχω και το manual.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-08, 13:28
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: GSD Spinnaker B

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλορίζικος !
Είχε την GSD στην Ελλάδα ο Σειτανίδης (ΒΥΘΟΣ) τους θυμάμαι διότι είχα εκπαιδευτεί στο σέρβις μάλιστα πρέπει να έχω ακόμα μια βιντεοκασέτα VHS που εξηγεί πως κάνουμε το σέρβις σε όλα τα υλικά της GSD.
Θυμάμαι πως είχαν πρωτοποριακό σχεδιασμό για την εποχή τους και κάποιο μοντέλο ίσως το 250, πίεση λειτουργίας 5,5 Bar !
Ίσως να έχω και το manual.
Ναι Κώστα, έχει πολύ περίεργο σχεδιασμό. Έχω βρει τα exploded views από το Α’ και Β’ στάδιο και είναι εξαιρετικά σύνθετα – το σέρβις πρέπει να ήταν εφιάλτης.

Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, ο Spinnaker έχει δύο διαφράγματα και δύο βαλβίδες εξαγωγής στο Β’ στάδιο! Η ενδιάμεση πίεση είναι 4 bar ενώ έχει παροχή 280 λίτρα το λεπτό. Μιλάμε δηλαδή για αστεία πράγματα σε σχέση με τους σημερινούς ρυθμιστές. Τον βρίσκω όμως πολύ κομψό για την εποχή του και με βάρος μόνο 1,300 γραμμάρια. Α, ρε Ιταλοί … όλο μόστρα και design , αλλά από επιδόσεις…

Ίσως ο Σεϊτανίδης ξέρει περισσότερα για την ιστορία με το Π.Ν. Ευχαριστώ για το tip !

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-08, 13:51
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: GSD Spinnaker B







Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-08, 13:55
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: GSD Spinnaker B

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων






Κώστα, είσαι αυτό που λένε "πηγή"
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.