Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-06-08, 22:24
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Πολλά τα ερωτηματικά ! ...... δύσκολη η απάντηση ?
Το να σου πω πως χρειάζεσαι εκπαιδευτή tec ίσως ακουστεί χοντρό, το αντίθετο ίσως ακουστεί ινδιάνικο ….οπότε

Θα έλεγα να αγοράσεις κάτι από αυτό που θα σου προτείνουν τα παιδιά και να το μάθεις μόνος σου στα ρηχά…αν νομίζεις πως δεν τα καταφέρνεις ζήτα τη βοήθεια ενός εκπαιδευτή…

Υπάρχουν πολλά βίντεο και πολλές συζητήσεις όπως αυτή εδώ που μπορείς να πάρεις απόψεις διαφορετικές και σωστές ίσες με ένα σχολείο…(καλά περίπου αλλά πολλές φορές στη θεωρία και ανώτερη)
Αυτό που έχει σημασία εδώ, και σε όλα τα πράγματα που έχουν να κάνουν με καταδυτοπαιχνιδακια είναι η εξάσκηση.
Οπότε ξεκίνα στα ρηχά (3-5μ) στο τέλος της κάθε κατάδυσης σου και σήκωνε μπαλονάκι. Ποτέ μην το δέσεις επάνω σου (όπως σωστά είπε ο Γιώργος)
και μετά από 10-15 βουτιές χαλαρά θα είσαι πιθανότατα έτοιμος και για τα βαθειά..

Προσωπικά το δούλεψα μόνος μου και είμαι ικανοποιημένος με αυτό.


Να το έχεις πάντα μαζί σου ανεξάρτητα με το που και πως βουτάς γιατί δεν ξέρεις πότε πραγματικά θα χρειαστεί.
Προσωπικά το κουβαλούσα-ω πάντα μαζί μου και όταν πραγματικά χρειάστηκε αυτό λιαζόταν στο σκάφος….από τότε πάντα μαζί…



Επιτυχία = εξάσκηση…
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-06-08, 22:29
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Και κάτι ακόμα…

Δεν χρειάζεται από την αρχή να είσαι πλασαρισμένος στα μεσονερα για να το μάθεις…ακουμπά στην άμμο ελαφρά αρνητικός και παίξε με ασφάλεια…
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-06-08, 23:12
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

μια παλια σηζητηση εδω :
http://www.theabyss.gr/community/index.php?topic=1511.0

και υλικα εδω :
http://www.deepbluedive.com/category...bproducts=true
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-06-08, 23:35
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Είπε και κάτι σωστό αυτός ο Μυλωνάκης

Πάντως μια εισαγωγή στην χρήση DSMB (ανάπτυξη από τα μεσόνερα) πρέπει να γίνεται αν όχι στο Deep Dive του AOWD (μια που μιλήσαμε για PADI) τουλάχιστον στην αντίστοιχη Deep Dive ειδικότητα. Στα πλαίσια τέτοιου είδους εκπαίδευσης (advanced nitrox, wreck dive κτλ) είναι καλό κάποιος να το μάθει (ιδιαίτερα αν κάνει βαθιές ή απαιτητικές βουτιές), αλλά και πάλι το μυστικό της επιτυχίας είναι η τριβή και η εξάσκηση φυσικά πρώτα στα ρηχά και εύκολα και μετά όταν οι συνθήκες το απαιτήσουν. Προσωπικά βλέπω χρήσιμο οτιδήποτε έχει να κάνει με την χρήση μίτου καθώς σε πολλες από τις λιγες βουτιές μου τα τελευταία 3 χρόνια (τα έκλεισα πριν από λίγες μέρες ) πολλες φορές έχω πει "αν τον είχα..."

GKAM Έχεις κάποιο δίκιο με τις ενστάσεις σου, μόνο προσπάθησε να καταλάβεις και το μυαλό ενός ανθρώπου που δεν ξέρει και κάνει 1000 άχρηστες ερωτήσεις για να καταλάβει κάτι πολύ απλό.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-06-08, 00:01
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Είπε και κάτι σωστό αυτός ο Μυλωνάκης
Βρε αι κοιμήσου!!!

Διαφωνώ…
Από το open water αν ήταν δυνατό καλά θα ήταν…
Για πιο λόγο να εκπαιδεύεται μονό στα tec η στα deep?
Δηλαδή ένας νέος δεν μπορεί να βουτήξει μεσοπέλαγα στα 15 μέτρα , να έχει χάσει τη βάρκα , και από πάνω να περνούν οι προπέλες χαλαρά?
Στην ερυθρά χρειάστηκε σε όλες σχεδόν τις βουτιές…ξέρεις πόσοι ow ειμασταν?
Χτυπούσα το κεφάλι μου που δεν το πήρα μαζί μου και πρόσεχα μην φύγω μακριά από τον ένα από τους 3-4-5 της ομάδας που είχε μαζί του μπαλονάκι…δεν με είχαν ενημερώσει καλά…
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-06-08, 07:14
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
GKAM Έχεις κάποιο δίκιο με τις ενστάσεις σου, μόνο προσπάθησε να καταλάβεις και το μυαλό ενός ανθρώπου που δεν ξέρει και κάνει 1000 άχρηστες ερωτήσεις για να καταλάβει κάτι πολύ απλό.
Neokles, υπάρχουν δύο τινά: ή εγώ αυτή τη στιγμή περνάω μια φάση αυτισμού ή εσύ δεν διάβασες καλά αυτό που έγραψα.
  • Πρώτον, δεν έκανα καμία ένσταση
  • Δευτερον, το post μου αναφέρεται στις απαντήσεις που έχουν ήδη δοθεί χωρίς να καλύπτουν ορισμένα βασικά σημεία
/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-06-08, 08:13
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να κάνουμε ρε Γιάννη? Δεν είμαστε εδω μόνο για esoteric συζητήσεις για ratio deco που άντε maximum 10 άτομα καταλαβαίνουν εδώ μέσα... Δεν πρέπει να μεταδόσουμε και αυτά που ξέρουμε? να ανταλλάξουμε απόψεις, έστω και για θέματα που μερικοί μπορεί να θεωρούν παιδαριώδη? Τι θά ήθελες να πώ? Ελάτε να σας κάνω DSMB Specialty της PADI (όντως υπάρχει...) με μόνο €150 ειδική προσφορά στα παιδιά του ΤΗΘΥΣ?

Surface Marker Buoy Distinctive Specialty Instructor Rating


Καταρχην ναι. Να κανεις μια ειδικη προδφορα για τα μελη του Τηθυς (παρ'τα! )

Και σιγα που δεν θα υπηρχε ειδικοτητα. Δεν μου κανει εντυπωση. Και καλα κανει και υπαρχει. Καλα κανει και υπαρχει οτιδηποτε πουλαει. Μερικες φορες, το ερωτημα δεν ειναι "γιατι το πουλας?" αλλα "γιατι το αγοραζεις?".

Ομως, ειναι αλλο το να αποφευγεις το marketing των οργανισμων και αλλο το να αποφευγεις την εκπαιδευση.
Ειχα την αισθηση οτι αυτα ειναι ξεκαθαρα για τους περισσοτερους, αλλα τελικα, πολυ συχνα συναντω δυτες οι οποιοι προκειμενου να μην πληρωσουν μια ειδικοτητα ή ακομα κι ενα σχολειο (απο αποψη, οχι απο τσιγκουνια) επιχειρουν να ξανα-ανακαλυψουν τον τροχο (το dsmb στην προκειμενη).

Δεν χρειαζεται ρε φιλε. Υπαρχουν 2, αντε 3 τροποι να γινει η δουλεια, and that's it! Ουτε χρειαζεται να ανακαλυπτουμε κινδυνους μονο και μονο για να βρουμε πρωτοποριακες λυσεις.

Ειμαι υπερ των συζητησεων στα fora, ειμαι υπερ της δωρεαν-εθελοντικης εκπαιδευσης, ειμαι κατα της μιζεριας και της ανοητης φιλοδοξιας που υποβιβαζει την – εκ των ουκ ανευ - επικινδυνοτητα της καταδυσης.


bb
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-06-08, 09:59
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων


Τόση κουβέντα και ανάλυση για χρώματα, τα +/- 35,446 cm απόκλισης και τις +/- 10,45 μοίρες από την αρχική θέση, πεδιλιές και τσαρουχιές και κανείς δεν επεσήμανε ξεκάθαρα δύο βασικά πράγματα :
  • Πως ΔΕΝ είναι όλα τα «λουκάνικα» κατάλληλα για χρήση ως DSMB. Ορισμένα, δεν συγκρατούν τον αέρα υπό ορισμένες συνθήκες και άλλα μπορεί να «σκάσουν» αν δεν είναι ανοιχτού τύπου ή δεν έχουν βαλβίδα εκτόνωσης
  • Το reel (καρούλι), ΔΕΝ πρέπει ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να είναι κλιπαρισμένο πάνω στον δύτη κατά την διάρκεια του φουσκώματος του DSMB ώστε να μην τον παρασύρει στην επιφάνεια σε περίπτωση εμπλοκής.
(αυτά για αρχή, και μετά περνάμε στις λεπτομέρειες)

Τώρα, για την ακριβή διαδικασία υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις. Σημαντικό είναι να μην υπάρχει μεγάλη απόκλιση στο βάθος και με τους χειρισμούς που επιλέξει ο δύτης να μην υπάρξει κίνδυνος εμπλοκής. Επίσης, για ορισμένες καταδύσεις τίθεται και θέμα ταχύτητας ολοκλήρωσης της όλης διαδικασίας. Από εκεί και πέρα, αρχίζει το πανηγύρι με τα posts...

Πάντως η χρήση του DSMB είναι πολύ σημαντική δεξιότητα αλλά και εξαιρετικά επικίνδυνη διαδικασία για όποιον την εκτελέσει λάθος (βλ νόσο, εμβολή κλπ βαροτράυματα)…

/GKAM
Συμφωνώ με το GKAM και επαυξάνω... άλλωστε ο προτελευταίoς θάνατος προκλήθηκε (από ότι άκουσα) από DSMB
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-06-08, 10:01
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μυλωνάκης Κων/νος Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε αι κοιμήσου!!!

Διαφωνώ…
Από το open water αν ήταν δυνατό καλά θα ήταν…
Για πιο λόγο να εκπαιδεύεται μονό στα tec η στα deep?
Δηλαδή ένας νέος δεν μπορεί να βουτήξει μεσοπέλαγα στα 15 μέτρα , να έχει χάσει τη βάρκα , και από πάνω να περνούν οι προπέλες χαλαρά?
Στην ερυθρά χρειάστηκε σε όλες σχεδόν τις βουτιές…ξέρεις πόσοι ow ειμασταν?
Χτυπούσα το κεφάλι μου που δεν το πήρα μαζί μου και πρόσεχα μην φύγω μακριά από τον ένα από τους 3-4-5 της ομάδας που είχε μαζί του μπαλονάκι…δεν με είχαν ενημερώσει καλά…
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-06-08, 10:04
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πως φουσκώνουμε/απελευθερώνουμε ένα DSMB?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην ναι. Να κανεις μια ειδικη προδφορα για τα μελη του Τηθυς (παρ'τα! )

Και σιγα που δεν θα υπηρχε ειδικοτητα. Δεν μου κανει εντυπωση. Και καλα κανει και υπαρχει. Καλα κανει και υπαρχει οτιδηποτε πουλαει. Μερικες φορες, το ερωτημα δεν ειναι "γιατι το πουλας?" αλλα "γιατι το αγοραζεις?".

Ομως, ειναι αλλο το να αποφευγεις το marketing των οργανισμων και αλλο το να αποφευγεις την εκπαιδευση.
Ειχα την αισθηση οτι αυτα ειναι ξεκαθαρα για τους περισσοτερους, αλλα τελικα, πολυ συχνα συναντω δυτες οι οποιοι προκειμενου να μην πληρωσουν μια ειδικοτητα ή ακομα κι ενα σχολειο (απο αποψη, οχι απο τσιγκουνια) επιχειρουν να ξανα-ανακαλυψουν τον τροχο (το dsmb στην προκειμενη).

Δεν χρειαζεται ρε φιλε. Υπαρχουν 2, αντε 3 τροποι να γινει η δουλεια, and that's it! Ουτε χρειαζεται να ανακαλυπτουμε κινδυνους μονο και μονο για να βρουμε πρωτοποριακες λυσεις.

Ειμαι υπερ των συζητησεων στα fora, ειμαι υπερ της δωρεαν-εθελοντικης εκπαιδευσης, ειμαι κατα της μιζεριας και της ανοητης φιλοδοξιας που υποβιβαζει την – εκ των ουκ ανευ - επικινδυνοτητα της καταδυσης.


bb
Eπειδή με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο (και ειδικά με την τελευταία παράγραφο)... με χαρά να οργανώσουμε ένα DSMB workshop το Σεπτέμβριο για όλους που ενδιαφέρονται και να διδάξουν και να διδαχθούν. Εγώ είμαι μέσα να δώσω τα φώτα μου, και εννοείται δωρεάν...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.