Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-10-08, 13:08
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Κώστα μια έρευνα στο Pubmed με τα παρακάτω κριτήρια καταλήγει σε 1547 δημοσιεύσεις. Θα το ψάξω λίγο το θέμα και όποιος μπορεί ας το ψάξει επίσης ίσως βρούμε κάτι σχετικό.

("Phthalic Acids/poisoning"[Mesh] OR "Phthalic Acids/radiation effects"[Mesh] OR "Phthalic Acids/toxicity"[Mesh]) OR ("Phenol/poisoning"[Mesh] OR "Phenol/toxicity"[Mesh])

πάντως σαν προυπόθεση εκδήλωσης οποιασδήποτε ανεπιθύμητης/τοξικής δράσης μάλλον είναι η απ' ευθείας επαφή βλεννογόνων / δέρματος ή η εισπνοή ή κατάποση των ουσιών αυτών. Οπότε χρειάζεται προσοχή σε σπασμένα cyalume αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα όταν το πλαστικό δοχείο παραμένει ανέπαφο και δεν έχουμε διαρροές. Ισχύει το ίδιο και με τις μπαταρίες νομίζω...Άρα μου φαίνεται κάπως οξύμορο να λέμε ότι το cyalume είναι τοξικό ενώ τα κάθε λογής φωτιστικά που δουλέυουν με ρεύμα μπαταρίας δεν είναι. Τι νομίζετε γι' αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-08, 13:20
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Οκ, κι εγώ θα κοιτάξω στο http://scholar.google.com, στο www.questia.com και στο www.ieee.com κι επανέρχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-08, 13:46
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα μου φαίνεται κάπως οξύμορο να λέμε ότι το cyalume είναι τοξικό ενώ τα κάθε λογής φωτιστικά που δουλέυουν με ρεύμα μπαταρίας δεν είναι. Τι νομίζετε γι' αυτό?
Σώτο, άντε να κάνω εγώ το συνήγορο του διαβόλου

α. Η μπαταρία πρέπει να πεταχτεί και να μείνει στο νερό για να γίνει τοξική. Το cyalume αν σου σπάσει στο νερό δεν μπορείς να το μαζέψεις (εκτός αν εξατάζουμε μόνο την τοξικοτητα σε ανθρώπους). Ομολογουμένως βέβαια δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει σπάσει κάποιο σε διάρκεια κατάδυσης.

β. Οι μπαταρίες μπορούν να είναι επαναφορτιζόμενες και άρα επιβαρύνουν λιγότερο το περιβάλλον με το να τις χρησιμοποιήσεις π.χ. 500 φορές πριν τις πετάξεις. Τo cyalume είναι μιας χρήσης με ότι σημαίνει αυτό όσον αφορά πρακτικές ανακύκλωσης και μείωσης της κατανάλωσης.

γ. Μια συσκευή με μπαταρίες δεν είναι μιας χρήσης, άρα οι πιθανότητες να την πετάξεις στο νερό μαζί με τις μπαταρίες είναι πολύ μικρότερες.

δ. και κυριότερο: Οι μπαταρίες το ξέρουμε (ελπίζω) πως είναι τοξικές. Για το cyalume πόσοι το ξέραμε?

(εγώ πάντως το έμαθα τώρα σ' αυτό εδώ το θέμα ).
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-08, 13:48
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Κατ'αρχήν εννοείται ότι όταν μιλάμε για τοξικότητα μιλάμε για την τοξικότητα του περιεχομένου και όχι του περιέκτη......
Εξαρχής είπα ότι αυτό που χρειάζεται να προσέχουμε είναι να μην το πετάμε στην παραλία φεύγοντας (κι αυτό γιατί το έχω δει άπειρες φορές να γίνεται ). (Και μην ξεχνάμε πως ό,τι είναι ακίνδυνο για μας δεν είναι απαραίτητα και για όλους τους άλλους γύρω μας μπλα μπλα )....

Μία ουσία που ερεθίζει το δέρμα ή τα μάτια είναι προφανώς τοξική, ασχέτως του βαθμού επικινδυνότητάς της....
Και η χλωρίνη είναι τοξική αλλά όλοι την έχουμε σπίτια μας. Το να προσπαθούμε όμως να της κάνουμε σωστή χρήση και διάθεση, είναι δείγμα πολιτισμού και ευαισθητοποίησης... thats all....

Και οι μπαταρίες, εύστοχο παράδειγμα Σώτο, ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Γι'αυτό ακριβώς υπάρχουν ειδικοί συλλέκτες στα διάφορα μαγαζιά και δεν τις πετάμε όπου βρούμε...
Αν χρησιμοποιούσε ο κόσμος τόσο συχνά το cyalume όσο χρησιμοποιεί τις μπαταρίες θα είχαμε και ειδικούς κάδους για το cyalume
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-10-08, 13:56
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Φοίβο εύστοχος ο προβληματισμός σου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο, άντε να κάνω εγώ το συνήγορο του διαβόλου

α. Η μπαταρία πρέπει να πεταχτεί και να μείνει στο νερό για να γίνει τοξική. Το cyalume αν σου σπάσει στο νερό δεν μπορείς να το μαζέψεις (εκτός αν εξατάζουμε μόνο την τοξικοτητα σε ανθρώπους). Ομολογουμένως βέβαια δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει σπάσει κάποιο σε διάρκεια κατάδυσης. Ο μόνος τόπος που έχω δει πεταμένα cyalum στους τόπους που καταδύομαι είναι στο εσωτερικό του Zenobia. Τα τοποθετούν οι ναυαγιοκαταδύτες και "ξεχνάνε" να τα μαζέψουν στην έξοδο. Αλλού δεν έχω δει που μάλλον δείχνει ότι το πρόβλημα δεν είναι αξιοσημείωτο. Είναι νομίζω πρόβλημα γνώσης / άγνοιας. Αν κάποιος τους μιλήσει για αυτό το θέμα μάλλον δεν θα ξαναδούμε ξεχασμένα cyalume πουθενά και σε κανένα ναυάγιο. Σε ότι αφορά στην τοξικότητα του περιβάλλοντος και κατ' επέκταση των άλλων όντων που ζουν στον πλανήτη (υδροβίων και χερσαίων) αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα. Έχω όμως την εντύπωση πως και με τα cyalume δεν είναι το πρόβλημα στο αν τα χρησιμοποιούμε ή όχι. Όπως έγραψε και η Μαρία με την οποία συμφωνώ είναι ο τρόπος που τα χρησιμοποιούμε και η μέριμνα μας ώστε τα οποιαδήποτε τοξικά να μην καταλήγουν σε ζωντανούς οργανισμούς. Από ότι μπορώ να φανταστώ η χρήση των cyalume δεν αποτελεί σοβαρό κίνδυνο ρύπους για το περιβάλλον. Η μήπως αποτελεί και κάτι χάνω? Άντε για να δώσω και την έκταση του προβλήματος μας προκαλώ να σκεφτούμε πόσο σημαντική είναι η μόλυνση του νερού από τα ξεχασμένα άντε και σπασμένα cyalume σε σχέση με τη μόλυνση που έχει προκαλέσει ένα ναυάγιο με πετρέλαια, χρωστικές κλπ κλπ. Πόσα cyalume άραγε θα πρέπει να σπάσουμε στην Σαντορίνη για να φτάσουμε ένα επίπεδο μόλυνσης παρόμοιο με εκείνο που προκάλεσε το sea diamond?

β. Οι μπαταρίες μπορούν να είναι επαναφορτιζόμενες και άρα επιβαρύνουν λιγότερο το περιβάλλον με το να τις χρησιμοποιήσεις π.χ. 500 φορές πριν τις πετάξεις. Τo cyalume είναι μιας χρήσης με ότι σημαίνει αυτό όσον αφορά πρακτικές ανακύκλωσης και μείωσης της κατανάλωσης. Αντιπαραθέτω το γεγονός ότι έχω σαν δύτης χρησιμοποιήσει πολύ περισσότερες μπαταρίες από cyalume. Εδώ φαίνεται να ισχύει το ότι η συνήθεια είναι εκείνη που καθορίζει τον βαθμό επιβάρυνσης του περιβάλλοντος και όχι το ίδιο το προιόν και τα χαρακτηριστικά του. Ναί?

γ. Μια συσκευή με μπαταρίες δεν είναι μιας χρήσης, άρα οι πιθανότητες να την πετάξεις στο νερό μαζί με τις μπαταρίες είναι πολύ μικρότερες. Σωστά.

δ. και κυριότερο: Οι μπαταρίες το ξέρουμε (ελπίζω) πως είναι τοξικές. Για το cyalume πόσοι το ξέραμε? Και αυτό σωστό.

(εγώ πάντως το έμαθα τώρα σ' αυτό εδώ το θέμα ).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 09-10-08 στις 14:04.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-10-08, 14:17
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Παράθεση:
Although we cannot declare that exposure
to chemiluminescent products is free of potentially
serious consequences, our data demonstrate that reported
exposure to such products is unlikely to result in
significant morbidity or mortality
Διαβάστε το, έχει ενδιαφέρον


(...και πλάκα ενίοτε: Although it is unlikely to occur based
on the size of these objects, ingestion of a large glow stick
may present a mechanical problem not noted in this study
)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-08, 15:07
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Μετά την πρώτη μου νυχτερινή (που ήταν και καρα-παράνομη) έμαθα ότι το
cyalume μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Το βάζεις στην κατάψυξη και για να ξανα-ανάψει, το "σπάς" παγωμένο όπως είναι. ράγματι λοιπόν, αυτό το κόλπο δουλεύει...

Βρήκα όμως ένα ηλεκτρονικό γκατζετάκι, τύπου στρομπάκι στο μέγεθος του cyalume, που με έχει βολέψει πολύ.
Σίγουρα ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τοξικό ή βλαβερό.

Έτσι, δεν αφήνουμε τίποτα, παρα μόνο μπουρμπουλήθρες...
Ούτε μπαταρίες, ούτε cyalume. Έχω δεί σε αμερικάνικες ταινίες, ότι και στα σπήλαια/βάραθρα που πάνε, σπάνε 5-6 cyalyme και τα φουντάρουν, για να δούν το βάθος...
Σκέψη δική μου : Για να κάνει κάποιος ναυαγιοκατάδυση, έχει πληρώσει δώσει αρκετά λεφτά για εκπαίδευση και εξοπλισμό. Δε νομίζω ότι αν αντί για cyalume στρώσει το δρόμο του με ηλεκτρονικά στρομπάκια θα του λείψουν ΤΑ λεφτά... Ή στο κάτω-κάτω βγάινοντας από το ναυάγιο ας πάρει και τα cyalume μαζί του...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-10-08, 19:31
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάστε το, έχει ενδιαφέρον


(...και πλάκα ενίοτε: Although it is unlikely to occur based
on the size of these objects, ingestion of a large glow stick
may present a mechanical problem not noted in this study)
Μαρία το διάβασα και νομίζω πως είναι κάτι τέτοιο που ψάχνουμε. Θα έλεγα καθησυχαστικό. Το γεγονός ότι οι περισσότεροι που έφαγαν light sticks ήταν ασυμπτωματικοί είναι σημαντικό. Η ποσότητα ουσιών σε ένα τέτοιο stick είναι πολύ μικρή και άρα η οποιαδήποτε ουσία που περιέχουν αν και μπορεί σε μεγαλύτερες ποσότητες να συμπεριφέρεται σαν τοξίνη, σε αυτή την μικρή ποσότητα συμπεριφέρεται αποκλειστικά σαν τοπικό ερεθιστικό! Παράλληλα το γεγονός ότι η αντιμετόπιση γίνεται πολύ εύκολα με έκπλυση ή αραίωση μας δίνει μία εικόνα ακίνδυνου προιόντος. Κανείς δεν κρατήθηκε πέρα από μερικές ώρες και κανείς δεν χρειάστηκε να υποβληθεί σε εργαστηριακές εξετάσεις! Βέβαια κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι αν κάποιος τα τρώει για πρόγευμα δεν θα έχει συνέπειες...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-10-08, 21:06
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Παράθεση:
Το βάζεις στην κατάψυξη και για να ξανα-ανάψει, το "σπάς" παγωμένο όπως είναι.


Το έχω δοκιμάσει και δεν λειτούργησε επαρκώς ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-08, 13:21
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Χημικό φως Cyalum και Τοξικότητα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι αν αντί για cyalume στρώσει το δρόμο του με ηλεκτρονικά στρομπάκια θα του λείψουν ΤΑ λεφτά... Ή στο κάτω-κάτω βγάινοντας από το ναυάγιο ας πάρει και τα cyalume μαζί του...
Τα cyalume να τα μαζέψει ναι αλλά να στρώσει τον τόπο με strobo δεν νομίζω να προσφέρεται, φωτίζει τόσο μακρυά που εμένα με τυφλώνει και με μπερδεύει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.