Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-03-09, 11:26
Το avatar του χρήστη Lepidas
Lepidas Lepidas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Μηνύματα: 87
Απάντηση: Μασκα με φακους μυωπιας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
β) Είχα ακούσει ότι πλέον υπάρχει τεχνολογία με την οποία κατασκευάζεται πλαστικό επιπεδόκοιλο κομμάτι φακού που μπορεί να κολληθεί στην εσωτερική πλευρά του κρυστάλλου της μάσκας. Αυτό έχει το πλεονεκτήματα ότι δεν επηρεάζει την στεγανότητα της μάσκας, καθώς και ότι μπορεί να εφαρμοστεί και σε μάσκες με ενιαίο κρύσταλλο, αλλά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάποιον κατασκευαστή στην Ελλάδα.
Αν κάποιος ξέρει να μας πει, θα με ενδιέφερε πολύ κι εμένα

Φοίβε μου το είπε κι εμένα φίλος οπτικός και το διαστάυρωσα κι από αλλού, αν θες σου βρίσκω και λεπτομέρειες αλλά δε μου το σύστησε -επίσης είναι μόνο για πρεσβυωπία απότι μου είπε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-03-09, 12:05
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μασκα με φακους μυωπιας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DrIVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρος Καρτελιάς
Μαζί σου

H μάσκα ετοιμάστηκε μέσα σε 1 λεπτό (κυριολεξία) και μετά από 4 χρόνια δεν έχω πρόβλημα. Η εργασία που γίνεται είναι η αντικατάσταση των κρυστάλλων, με άλλα μυωπικά. Τα κρύσταλλα τα δίνει ο κατασκευαστής της μάσκας (TUSA). Έτσι η διόρθωση υπάρχει σε όλο το οπτικό πεδίο.

Επειδή πρέπει να βρω και ενα αρνητικό (για τα μάτια του κόσμου) το 2005 δεν υπήρχαν πολλαπλάσια του 0.25 αλλά του 0.5. έτσι αν είχες 1.75 θα έπρεπε να πάρεις ή 2 ή 1.5.

Ερώτηση: Έχεις τόσο πολύ αστιγματισμό; Οι φακοί σου διορθώνουν τον αστιγματισμό;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-03-09, 23:22
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Μασκα με φακους μυωπιας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων

β) Είχα ακούσει ότι πλέον υπάρχει τεχνολογία με την οποία κατασκευάζεται πλαστικό επιπεδόκοιλο κομμάτι φακού που μπορεί να κολληθεί στην εσωτερική πλευρά του κρυστάλλου της μάσκας. Αυτό έχει το πλεονεκτήματα ότι δεν επηρεάζει την στεγανότητα της μάσκας, καθώς και ότι μπορεί να εφαρμοστεί και σε μάσκες με ενιαίο κρύσταλλο, αλλά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάποιον κατασκευαστή στην Ελλάδα.
Αν κάποιος ξέρει να μας πει, θα με ενδιέφερε πολύ κι εμένα

Πράγματι, υπάρχει. Και είναι όλοι οι συνδιασμοί φακών δυνατοί με εξαιρετική ποιότητα. Μπορεί κανείς να τους βάλει στη μάσκα του, αρκεί να ξέρει ο τεχνικός τα οπτικά κέντρα και την διακορική απόσταση. Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι παίζει, αλλά στη Γερμανία υπάρχει αυτό:

www.pingel-optik.de
www.optische-tauchmasken.de
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-09, 21:18
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Μασκα με φακους μυωπιας?

Δημητρη, απο Mares η Opera / απο Techisub η Look
αν θελεις θα ψαξω και αλλες εταιριες....
Παντως αυτες ειναι μασκες που βγαινουν συνεχεια εδω και χρονια και δεχονται κρυσταλλα ολων των ειδων ή αγοραζονται ετοιμες επι παραγγελια.
Αν εισαι Αθηνα πηγαινε στον Καρτελια για την Look (ταιριαζει σε ολα τα προσωπα σχεδον)
Μην επιλεξεις την λυση Mark Allen η Διαμαντοπουλος κ.α. (μεγαλα οπτικα στην Αθηνα) καθως σκιζουν στις τιμες (μπορει να βγει 120-150ευρω μια μασκα)

υ.γ. η λυση που λεει ο eye love scuba ειναι η καλυτερη (ψαξε την)
στην ουσια ειναι ενα μικροτερο σε διαμετρο κομματι φακου κολλημενο με διαφανη ειδικη κολλα μεσα απο την μασκα και πισω απο τον υπαρχον φακο.
Κυριως ομως χρησιμοποιειται σε μοντελα που δεν επιδεχονται kit μυωπιας.
Οι μασκες που προανεφερα δεν αντιμετωπιζουν προβλημα στεγανοτητας με την αλλαγη καθως ερχονται fix με τα ανταλακτικα τους και τα δαχτυλιδια τους.
Τωρα αν δεν σου εφαρμοζει κανενα μοντελο απο τα ειδικα (και εχεις συνηθισει μια μασκα ή σου καθεται αψογα) τοτε πας αποκλειστικα στην πιο πανω λυση με το κολλητο κρυσταλλο.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seafarer : 18-03-09 στις 21:25.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-09, 21:37
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: Μασκα με φακους μυωπιας?

Αν δεν κανω λαθος ο Δημητρης καπου εγραψε οτι εχει και αστιγματισμο οποτε η λυση του καταστηματος οπτικων ειναι μονοδρομος.

Μεταφορερω απο post στο sea-gate http://www.sea-gate.gr/forum/viewtop...ghlight=#19031

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris V
Καλησπερα Μητσο.

Ως συμπασχων και εγω θα σου το εξης.

1) Μυωπια + Αστιγματισμος
Αναγκαστικα πας σε καταστημα οπτικων και σου κοβει κρυσταλα ακριβως στους βαθμους σου. Ανεξαρτητα την μασκα αρκει να ειναι μικρου ογκου με ξεχωριστα κρυσταλα.
Εφτιαξα κρυσταλα πριν 3 χρονια για την Cressi Focus και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα, κοστος ~80 €
Υποψιν οτι οσο πιο μικρα ειναι τα κρυσταλα κοστιζει και πιο φθηνα

2)Μυωπια
Κανεις μια ερευνα αγορας μεταξυ οπτικων και κατασκευαστη και αναλογως διαλεγεις

Προβλημα με σταγανοτητα δεν εχω ακουσει ποτε, απλα να ξερεις οτι φαινεται λιγο ασχημα σε σχεση με τις εργαστασιακες.

Παράθεση:
Προσοχη : Υπαρχουν διορθωτικοι φακοι που μπαινουν πανω στα υπαρχοντα κρυσταλλα της μασκας και καταλαμβανουν σε μεγεθος το μισο κρυσταλλο. Μεγαλη απατη μην κανεις καμια βλακεια και ψωνισεις τετοια πραγματα. Θα βλεπεις κοντα και με το που θα σηκωνεις τα ματια σου για να δεις στα 5 μετρα θα βλεπεις χαλια μιας και δεν καλυπτουν ολο το ευρος του φακου της μασκας.
Τακη αυτα που περιγραφεις ειναι διορθωτικα επιπροσθετα σιλικονης για πρεσβυωπια που δεν νομιζω ο Δημητρης προς το παρον να εχει τετοιο προβλημα.

Δημητρης εγω την εφτιαξα την μασκα στα οπτικα Ζαμανος www.zamanos.gr αλλα πριν λιγους μηνες που ρωτησα για μια Technisub LooK για να την εχω backup μου ειπε ~120 :-?-

Οι βαθμοι στο περιπου ειναι
ΑΡ. Μυω 3 Αστ 2 ΔΕΞ. Μυω 2,5 Αστ 2,5


Οταν ακουσα το 120 για την μασκα και τα 130 που εδωσα για να αλλαξω φακους στα γυαλια ηλιου ξανασκεφτηκα το ενδεχομενο επεμβασης. που κοστιζει απο 1100 €
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-03-09, 01:13
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Μασκα με φακους μυωπιας?

Αν ο αστιγματισμός είναι μικρός (< 0,75 cyl) o περισσότερος κόσμος δεν ενοχλείται αν δεν τον βάλει στη διόρθωση. Τώρα αν κάποιος θέλει την απόλυτα τέλεια όραση, τότε πάει σε ακριβές λύσεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.