Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 29-06-07, 16:05
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Όταν κατεβάσεις ελαφρώς τους τόνους σου και καταλάβεις ότι ούτε εγώ είμαι ο άσπονδος εχθρός του κατεστημενου ούτε κι εσύ ο Σωτήρας του, θα μπορέσουμε να συζητήσουμε (φαντάζομαι).

Όπως παρερμηνεύω εγώ, παρερμηνεύεις κι εσύ. Είσαι η αδράνεια προσωποποιημένη σε αυτό το θέμα Γιώργο!! Χαλάρωσε και θα τα ξαναπούμε


Συγγνώμη ταπεινό και στους ανθρώπους που "παρέσυρα" μια που "ειμαι σε θεση να επηρρεαζω αντιληψεις λογω της εντονης συμμετοχης μου σε αυτο το χωρο" (!!!!! )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 29-06-07 στις 22:08.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-06-07, 16:19
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

μου ζητας να κατεβασω του τονους οταν αποκαλεις συλληβδειν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ολους αυτους που ακολουθουν ενα παγκοσμιο συστημα ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΣΦΑΛΕΣ και συνεχιζεις να αερολογεις χωρις να παρεις πισω ουτε μια λεξη απο οτι εγραψες ενω συγχρονως ειρωνευεσαι....
και μαλιστα τους αποκαλεις επικινδυνους βαζοντας αυτη τη λεξη στο στομα του Richard κατι που ο ιδιος δεν ειπε ποτε....

Τοτε τι ακριβως παρερμηνευω?
Παράθεση:
Ζίνα στα 40 μέτρα, νομίζω ότι ο Richard το εξήγησε πολύ καλά, ο τρόπος που γνωρίζαμε έως σήμερα να βουτάμε, είναι επικίνδυνος.
Επομένως αυτό το 40μέτρα5λεπτά που βρίσκει κανείς στον πίνακα της PADI θα έπρεπε να καταργηθεί, γιατί (γνώμη μου) η PADI δε σε εκπαιδεύει με τρόπο ώστε να μπορείς να το κάνεις σωστά.
ΥΓ α και ειναι 40 μετρα 9 λεπτα, χωρις να συνυπολογιζεις το χρονο ανοδου, αλλα μαλλον δε το εψαξες και παρα πολυ, ισως η δικη σου εκπαιδευση να ειναι ελλειπης κατι για το οποιο δε φταιει ομως το συστημα.


ΥΓ2 περιμενω τις δημοσιευμενες αποψεις επιστημονων του καταδυτικου κοσμου που συμπνεουν με την αποψη σου,ειμαι προκαταβολικα σιγουρος οτι θα κουραστεις αρκετα να βρεις εστω και μια.....

ΥΓ3 τα περι αδρανειας τα ξεπερναω...τι να σου απαντησω αλλωστε...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-06-07, 16:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Δεν ειρωνεύομαι όταν σου λέω να χαλαρώσεις. Το εννοώ. Αν το θέμα καταλήξει προσωπικό θα είναι καλύτερα να το συζητήσουμε τηλεφωνικά. Γι'αυτό ζητάω να ρίξεις τους τόνους γιατί τράβα ο ένας τράβα ο άλλος, θα το σκίσουμε το θρεντ.....

Δεν έχω να εξηγήσω τίποτα παραπάνω σε σχέση με το τι αποκάλεσα επικίνδυνο. Το πλάνο που ανέλυσε ο Richard, έδειξε ότι σε περίπτωση που ένας από τους δύο δύτες μείνει από αέρα στα 40 μέτρα, όπου έχουν μείνει 1 λεπτό και όχι 9 (ευχαριστώ για την ευγενέστατη διόρθωση), τότε η βουτιά μας με μια 15λιτρη και buddy breathing ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ και μας αναγκάζει σε μια αυξημένη ταχύτητα ανόδου που μπορεί να μας προκαλέσει νόσο (ιδού ο κίνδυνος). Μια κατάσταση που μπορεί να με οδηγήσει σε νόσο είναι επικίνδυνη. Η λέξη αυτή δεν είναι πιο βαριά από οποιαδήποτε άλλη χρησιμοποιούσα (ελλιπής κλπ κλπ). Καταλάβαμε νομίζω όλοι τι θέλω να πω και καιρός είναι να τελειώνουμε με αυτή την επίθεση που ξεκίνησες εναντίον μου μόνο και μόνο γιατί ένιωσες μια αδιόρατη απειλή.

Θα ζητήσω και συγγνώμη και θα τα πάρω όλα πίσω αν πεις αυτή τη στιγμή στη Ζίνα και όλους εμάς τους κοινούς θνητούς της PADI ότι δεν είναι επικίνδυνο να πάρουμε μια 15αρα και να πάμε για βουτιά στα 40 (9 λεπτά!!!). Ειλικρινά, περιμένω.....

(πριν από όλη αυτή την ιστορία, εσύ ο ίδιος αντιδρούσες όταν σου έλεγα για τις κατά καιρούς "βαθειές" βουτιές μου με αέρα. Τώρα τι έγινε, τα 40 και τα 45 δεν είναι πια βαθειά βουτιά;; Δεν είναι πια επικίνδυνο;;;)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-06-07, 17:07
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Δεν ασχολουμαι με σενα μαρια γιατι εχω εμπαθεια , ασχολουμαι με το αστηριχτο της θεσης σου γιατι απλα ειναι αστηριχτο, οχι γιατι το λεω εγω αλλα γιατι εσυ δεν μπορεις να το αποδειξεις.

Και μια που οτιδηποτε εχει να κανει με την καταδυση εχει να κανει με πιθανοτητες...

Οι πιθανοτητες να παθεις νοσο μπορει να ειναι 1:1000000 με τον ισχυοντα τροπο και 1:2000000 με τον dir τροπο στην οριακη περιπτωση της καταδυσης αναψυχης στα 40μ, ειναι στατιστικα αποδεκτό αυτό? Για σενα οχι και για αυτο το θεωρείς επικινδυνο

Για τηn DIR προσεγγιση επισης δεν ειναι επικινδυνο αλλοιως θα το ελεγε ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΕΙ, δεν το λεει βρε μαρια, γιατι δεν το καταλαβαινεις? Ανοιξε το εγχειριδιο της GUE και ψαξε που μιλαει για επικινδυνοτητα. Ξερεις ομως τι λεει? Λεει οτι για μας ειναι πιο ασφαλες, οχι απλα ασφαλες.. ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ. Αυτο δεν κανει τον τροπο που βουταω επικινδυνο...

Παράθεση:
Μια κατάσταση που μπορεί να με οδηγήσει σε νόσο είναι επικίνδυνη
Σωστο! αν και αν προσπαθησεις να στηριξεις τη θεση σου λιγο ακομα θα καταληξεις στο παρακατω....

αντιγραφω απο τον κ. Lippmann, "essentials of deeper diving" p.48

"How can we avoid dcs? The simple answer to the question is that we cannot completely avoid getting bent. Some unlucky divers will get dcs after diving very concervative and apparently safe dives...... the only way we can guarrantee that we'll not get bend is to give up diving... "

καλο σνορκελινγκ αδερφια....

ΥΓ2 οι πιθανοτητες αδερφια να παθουμε νοσο χαζευοντας νεμο στην ερυθρα στα -14 μ ειναι μηδαμινες....
Οι πιθανοτητες να παθουμε νοσο στα 40 μετρα ειναι τρομερα αυξημενες και για αυτο το λογο τα αποφευγουμε. Επισης για αυτο το λογο βουταμε μεχρι τα 30 μ στο AOW. Ετσι ΜΑρια ξεκιναω καθε AOW που κανω, και οχι γιατι ειμαι καλυτερος απο τους αλλους, αλλα γιατι το λενε οι σημειωσεις της PADI.
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 29-06-07 στις 17:20.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-06-07, 17:19
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Για να τελειώνω με αυτό το βαρετό πλέον (για μένα) θέμα: ό,τι είναι πιο ασφαλές, είναι λιγότερο επικίνδυνο κι ό,τι είναι λιγότερο ασφαλές είναι πιο επικίνδυνο. Απλή καρτεσιανή λογική χρησιμοποιώ, δεν νομίζω ότι θα χρειαστούν περαιτέρω στατιστικά στοιχεία, πιθανότητες και χαοτικές εξισώσεις.

(και δεν μας απάντησες ακόμα..... προτείνεις τελικά να την πάρουμε την 15αρα με τη Ζίνα να πάμε για μια βουτιά στα 40, ναι ή όχι;;;; )
(Κάποιος άλλος που μας / δεν μας το προτείνει ίσως;;; )

(Συγγνώμη βρε Ζίνα που χρησιμοποιώ το όνομά σου επί ματαίω, απλά σε βρήκα εύκαιρη τώρα και σ' έκανα ζευγάρι )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-06-07, 17:25
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

εχεις δικιο για το υστερογραφο , απολογουμαι και το εσβησα ηδη.

εχεις δικιο να αρχισεις να μιλας για λιγοτερο επικινδυνο ή περισσοτερο επικινδυνο. Αυτη ηταν και η ουσια της θεσης μου

Θα εχεις ακομα περισσοτερο δικιο να δεχτεις την επικινδυνοτητα του προφιλ στα 40μ για 1 λεπτο με οποια αναδυση διαλεξεις.

I rest my case
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-06-07, 17:26
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 18 μέτρα είναι σούπερ και κανείς δε χρειάζεται να αλλάξει τίποτα (σχεδόν) στην εκπαίδευση των δυτών έως αυτό το βάθος. Από εκεί και πέρα, όσοι πραγματικά θέλουμε να βλέπουμε και τα 40 μέτρα, καλό είναι να το ψάξουμε κάπως παραπάνω. Αυτό ακριβώς προσπαθούμε να κάνουμε και αυτο ήταν το κυρίως μήνυμα της χτεσινής παρουσίασης κατά την άποψή μου.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
οι πιθανοτητες αδερφια να παθουμε νοσο χαζευοντας νεμο στην ερυθρα στα -14 μ ειναι μηδαμινες....
Οι πιθανοτητες να παθουμε νοσο στα 40 μετρα ειναι τρομερα αυξημενες και για αυτο το λογο τα αποφευγουμε. Επισης για αυτο το λογο βουταμε μεχρι τα 30 μ στο AOW.

Και να φανταστείς ότι τόση ώρα υποτίθεται ότι -για κάποιο λόγο- διαφωνούμε......
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-06-07, 17:41
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Γειά σε όλους και χαίρομαι που είχατε πράγματι ένα ενδιαφέρον απόγευμα και είδατε και μια σεβαστή κατα τα άλλα εκπαιδευτική άποψη. Δεν μπορώ να πάρω θέση καθώς δεν ήμουν στην παρουσίαση.

Δύο σχόλια όμως να κάνω μπορώ?

Μέσα από αυτά που έχετε γράψει, και επιφυλάσσομαι γιατί αναμένω το ολοκληρωμένο ρεπορτάζ του Θάνου , δεν είδα που ακριβώς είναι η καινούργια αντίληψη ή έστω η νέα προσέγγιση σε διαχρονικές αρχές. Με αυτή την έννοια καταλαβαίνω τον Δελβερούδη που είμαι σίγουρος ότι αυτά που δηλώνετε πως σας έχουν εντυπωσιάσει τόσο πολύ τα διδάσκει και ο ίδιος στους μαθητές του. Δεν σου κάνω τον δικηγόρο Γιώργο αλλά ξέρω τι διδάσκεται λίγο πολύ στα εκπαιδευτικά προγράμματα και των παραδοσιακών έστω οργανισμών.

SAC Rate δηλαδή υπολογισμός προσωπικού ρυθμού κατανάλωσης επιφανείας με τις σχετικές του εφαρμογές όπως ο υπολογισμός της απαιτούμενης ποσότητας αναπνευστικού αερίου είναι κάτι που διδάσκω στή δεύτερη κιόλας διάλεξη του εισαγωγικού επιπέδου της NAUI.

Η PADI για να σου εκδόσει πτυχίο να καταδύεσαι μέχρι τα 40 μέτρα πρέπει να κάνεις σχολέια 10 τουλάχιστον εκπαιδευτικών καταδύσεων (OWD, Adventure diver, και DEEP SPECIALTY COURSE, και αυτά τα θέματα όπως διαχείρηση αερίων διδάσκονται.

Τέλος να κάνω και μια σχετική αναφορά από την φαρμακευτική. Σε ένα πείραμα αποτελεσματικότητας μιας φαρμακευτικής ουσίας γίνεται ένας τέτοιος σχεδιασμός ώστε να απομακρύνεται η οποιαδήποτε επίδραση του φαινομένου placebo. Τι είναι αυτό το φαινόμενο. Δεν θα δώσω τον ορισμό αλλά θα πώ ένα παράδειγμα για να το καταλάβουμε. Ένα νέο φάρμακο βρισκόταν κάποτε υπό μελέτη στην κλινική του φάση. Οι ασθενείς χωρίστηκαν με σωστό στατιστικό τρόπο σε δύο ομάδες. Στην μία ομάδα το φάρμακο το χορηγούσε η νοσοκόμα σε ένα πλαστικό ποτηράκι χωρίς σχόλεια, ούτε καν ένα χαμόγελο. Στην άλλη ομάδα το φάρμακο χορηγούσε ο ίδιος ο διευθυντής της κλινικής έρευνας με προσπάθεια να υποβάλει στους ασθενείς ότι αυτό φάρμακο είναι ότι πιο εξελιγμένο διαθέτει σήμερα η επιστήμη για άμεση αντιμετώπιση του προβλήματος. Τα αποτελέσματα ήταν στατιστικά σημαντικά καλύτερα στην ομάδα του διευθυντή προγράμματος.

Κάντε τώρα ένα συχετισμό με τις καταδύσεις. Υπάρχει το φαινόμενο placebo και στις καταδύσεις μήπως? Η όλη φασαρία που γίνεται γύρω από μια πρόταση που παρουσιάζεται σαν σημείο σταθμός στην παγκόσμια ιστορία της κατάδυσης όπως π.χ. φιλοσοφία DIR μήπως αποβλέπει σε αυτό το φαινόμενο? Δημιουργεί δηλαδή μήπως μια πλασματική κατάσταση όπου η επίδραση των όσων ακούμε έχει να κάνει με την πηγή από την οποία τα ακούμε?

Η τρομερή διαφήμιση που γίνεται με όλες αυτές τις συζητήσεις που είναι γεγονός πως έχουν παρασύρει όλους να συμμςετέχουν και να παιρνουν θέση δημιουργούν μεταξύ άλλων και ψηλές προσδοκίες στους πιθανούς πελάτες. Ας μου συγχωρηθεί η γλώσσα του marketing αλλά νομίζω και το να πλασάρεις μια ιδέα απαιτεί πολύ marketing! Στην γλώσσα του marketing λοιπόν το να δημιουργείς ψηλές προσδοκίες έχει δύο τεινά αποτελέσματα. Είτε τα άτομα στα οποία απευθύνεσε να ακούνε για πρώτη φορά την πρόταση που τους παρουσιάζεις και πειθονται ότι αυτό δεν μπορεί παρά να είναι η μοναδική αλήθεια (διότι δηλώνεις ότι οι προηγούμενοι είναι από άλλο έργο) οπότε γίνονται οπαδοί, είτε στην δέυτερη περίπτωση τα άτομα στα οποία απευθύνεσε να μην ικανοποιηθούν κατά τρόπο ανάλογο με τις προσδοκίες που τους δημιούργησες (για διάφορους λόγους μεταξύ των οποίων η αδυναμία να τους πείσεις περι της απόλυτης διαφορετικότητας σου), οπότε καταλήγουν στην έκφραση "give me a break!" Πολύ περισσότερο αν τους προκαλείς δηλώνοντας τους με θράσος ότι YADIW (το κανεις λάθος).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 29-06-07 στις 17:46.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-06-07, 17:55
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Dear fellow divers,

we have to stress, and please let someone disagree with this, but i dont think that there will be anyone, that:

It is VERY SAFE to dive within the training envelope you have received from your training organization. Be that PADI, CMAS, GUE, or any other recognized training organization.

Experience, good dive buddies, continued education, and THINKING can add to your performance and safety envelope.

On the other hand, no amount of training from the strictest organization, or instructor, is going to save the life of an idiot that stresses the limits of his body, brain, equipment and lack.

So, have faith in your training and your capabilities, get to learn your dive buddies, augment your knowledge and dive safely.

And try to enjoy the time underwater. we dont dive to look at our shiny console, super-duper dive computer with breath-alcohol-level analyzer, or magically self-healing (but split to the bone) flippers! (coming to think of this, i own all of the above!)

We dive to be with the fish, and (knock on wood) none of my fellow divers has so far suffered through "unsafe" training. Nuff said.

Sorry for the English, but it would take me about an hour to write this is greek and the fish are getting cold!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-06-07, 18:00
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Dear fellow divers,

we have to stress, and please let someone disagree with this, but i dont think that there will be anyone, that:

It is VERY SAFE to dive within the training envelope you have received from your training organization. Be that PADI, CMAS, GUE, or any other recognized training organization.

Experience, good dive buddies, continued education, and THINKING can add to your performance and safety envelope.

On the other hand, no amount of training from the strictest organization, or instructor, is going to save the life of an idiot that stresses the limits of his body, brain, equipment and lack.

So, have faith in your training and your capabilities, get to learn your dive buddies, augment your knowledge and dive safely.

And try to enjoy the time underwater. we dont dive to look at our shiny console, super-duper dive computer with breath-alcohol-level analyzer, or magically self-healing (but split to the bone) flippers! (coming to think of this, i own all of the above!)

We dive to be with the fish, and (knock on wood) none of my fellow divers has so far suffered through "unsafe" training. Nuff said.

Sorry for the English, but it would take me about an hour to write this is greek and the fish are getting cold!
Δεν βρήκα ούτε ένα γράμμα στο οποίο να διαφωνώ ή να κάνω ένα μα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.