Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 03-07-07, 09:53
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία να γίνεται η βοηθητική αναπνοή ακουμπωντας στο πυθμένα αλλά τί γίνεται εάν πρέπει να γίνει στα μεσόνερα;;; γιατί κανένας οργανισμός δεν το διδάσκει αυτό;;
Έλα ντε!!!!
Πάντως για ένα είμαι σίγουρος Θάνο. Είδατε και οίδατε φως
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 03-07-07, 10:06
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη για την επiμονή μου... αλλά ειναι ατυχές το παράδειγμα των 40 μ.
Στο πινακάκι μου ειναι τα 40 και τα 42 μετρα, αλλα δεν ειναι για να φτιάξω πλάνο κατάδυσης.
Οπως αναφέρει και ενα βιβλιαρακι της PADI: "42 meters are for emergency porposes only, do not dive to this depth"

τα 40 μετρα ειναι το όριο βάθους που έχει ενας με ειδικότητα deep diver!!!
πως ο Rich λοιπόν μου παροουσιαζει πλάνο 40μ για κατάδυση αναψυχής..??
(εκτός αν οι GUE recreational divers εχουν πιο επεκτάσιμα όρια βάθους... )

φιλικά (πάντα)
Ζινα
Ζίνα, γιατί κόλλησες στα 40μ;; Κάντο βρε κορίτσι 30μ, δεν αλλάζει τίποτα στην σκέψη και στην φιλοσοφία... δες το παράδειγμα που σου έγραψα για τα 30μ..σε καλύπτει;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 03-07-07, 10:09
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα ντε!!!!
Πάντως για ένα είμαι σίγουρος Θάνο. Είδατε και οίδατε φως
Ένοιωσα σαν Open Water δύτης... το ίδιο (σχεδόν) νοιώσανε και τα άλλα τα παιδιά (και όλοι τους είναι Technical ή Trimix δύτες με αρκετες βουτιές στην πλάτη)
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 03-07-07, 10:29
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Οριζόντια ελεγχόμενη πλευστότητα με πλευστικές κινήσεις μόνο από τα πόδια. Αυτό είναι όλο το χαρτί Θάνο που ανοίγει άλλες διαστάσεις στην κατάδυση. Συγχαρητήρια σε όλους όσους πήρατε μέρος.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 03-07-07, 10:29
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Unhappy Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζίνα, γιατί κόλλησες στα 40μ;; Κάντο βρε κορίτσι 30μ, δεν αλλάζει τίποτα στην σκέψη και στην φιλοσοφία... δες το παράδειγμα που σου έγραψα για τα 30μ..σε καλύπτει;;
Λυπάμαι που δεν εχεις καταλάβει αυτό που λέω... Δεν εχω κολλησει στα 40 μετρα... Η συζήτηση αρχισε με το παράδειγμα του Rich που ήταν για τα 40μ και συνεχίστηκε βασει αυτού...
Το 40 ειναι απλώς το αρχικό παραδειγμα για την σκεψη και φιλοσοφια που διέπει τις βουτιές με τη μεθοδο Rich, και κατεπεκταση και τις βουτιές στα 30 και στα 20 κτλ.

Ποτε δεν ήμουν καλή στην εκθεση ιδεων..οποτε αυτό που καταλαβαίνω ειναι οτι ισώς καλύτερο ειναι να μη γράφω για να μη παρεξηγούμαι!!

φιλικά..
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 03-07-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι που δεν εχεις καταλάβει αυτό που λέω... Δεν εχω κολλησει στα 40 μετρα... Η συζήτηση αρχισε με το παράδειγμα του Rich που ήταν για τα 40μ και συνεχίστηκε βασει αυτού...
Το 40 ειναι απλώς το αρχικό παραδειγμα για την σκεψη και φιλοσοφια που διέπει τις βουτιές με τη μεθοδο Rich, και κατεπεκταση και τις βουτιές στα 30 και στα 20 κτλ.

Ποτε δεν ήμουν καλή στην εκθεση ιδεων..οποτε αυτό που καταλαβαίνω ειναι οτι ισώς καλύτερο ειναι να μη γράφω για να μη παρεξηγούμαι!!

φιλικά..
Διαφωνείς λοιπόν στην μέθοδο αυτη του υπολογισμού του αερίου που χρειαζόμαστε... από' τι κατάλαβα, διόρθωσέ με εάν είμαι λάθος, προτιμάς την ταχτική του.. βουτάμε μέχρι τα 100 bar, όπότε και επιστρέφουμε, σωστά;

Για να συνοψίσουμε... η μια μέθοδος λέει, ξεκίνα την επιστροφή σου με 100 bar ενώ η άλλη μέθοδος λέει να υπολογίσεις το αέριο που απαιτείτε απο δύο δύτες να ανέβουν από το βαθύτερο μέρος της βουτιάς στην επιφάνεια.

Είναι πολύ καλύτερο να γράφεις ώστε να ανταλλάσσουμε απόψεις... εγώ ήμουν χάλια στην έκθεση Κανείς δεν προσπαθεί να αλλάξει την γνώμη κανενός, ανταλλαγή απόψεων κάνουμε, απο την οποία κάτι θα βγεί

Φιλικά
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 03-07-07, 12:09
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

μην ξεχνας την DIP μεθοδο που λεει οτι οφειλω να υπολογιζω τον αερα που θελουν 3 δυτες να ανεβουν απο τα 20 μτ....οταν ο ενας εχει δυσκολια στην αναπνοη , ο αλλος ειναι πανχοντρος, και ο τριτος κατουριεται

η οποια μαλιστα προσφερεται δωρεαν απο το φοιβο και οχι μια ιδιωτικη εταιρια επι πληρωμη
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 03-07-07, 12:32
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ξεχνας την DIP μεθοδο που λεει οτι οφειλω να υπολογιζω τον αερα που θελουν 3 δυτες να ανεβουν απο τα 20 μτ....οταν ο ενας εχει δυσκολια στην αναπνοη , ο αλλος ειναι πανχοντρος, και ο τριτος κατουριεται

η οποια μαλιστα προσφερεται δωρεαν απο το φοιβο και οχι μια ιδιωτικη εταιρια επι πληρωμη
Δηλαδή Γιώργο το σενάριο σου φαίνεται απίθανο;;

Εμένα πάντως μου έχει τύχει όταν έκανα το Divemaster μου.... σε βουτιά στον Πάτροκλό, όπου ο ένας δύτης βγήκε με 20 bar και ο άλλος με άδεια μπουκάλα, με την χρήση χταποδιού και 100 μέτρα μακριά απο το σκάφος... ναι ο ένας ήταν εύσωμος και είχε βάλει και περισσότερα κιλά, στον γυρισμό έπαθε και κράμπα, με αποτελέσμα να αδείασει την μπουκάλα του σε χρόνο dt
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 03-07-07, 12:40
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ξεχνας την DIP μεθοδο που λεει οτι οφειλω να υπολογιζω τον αερα που θελουν 3 δυτες να ανεβουν απο τα 20 μτ....οταν ο ενας εχει δυσκολια στην αναπνοη , ο αλλος ειναι πανχοντρος, και ο τριτος κατουριεται

η οποια μαλιστα προσφερεται δωρεαν απο το φοιβο και οχι μια ιδιωτικη εταιρια επι πληρωμη
Γιώργο, σε θεωρούσα πάντα σαν έναν άνθρωπο ο οποίος μιλά με επιχειρήματα. Τι έγινε ξαφνικά και χρησιμοποιείς τέτοια πολεμική; Δεν νομίζω „η σύμβαση σου να ένοιωσε απ΄ αυτούς μιαν άλλη απειλή“ (τους GUE και το DIR εννοώ). Πέρα από το γεγονός ότι η πιο ασφαλής μορφή κατάδυσης είναι πραγματικά τρις δύτες μαζί (3x12 ltr στα 200 bar = 7200 ltr αέρα), όλα τα άλλα υπήρχε λόγος να τα γράψεις; Το αν κάποιοι από μας θεωρούν τον Α ή Β τρόπο κατάδυσης πιο σωστό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει σώνει και καλά να γίνουν ο περίγελος της παρέας, μ΄ όλα αυτά τα DIR-MIR κλπ. Αν κάποιος δεν συμφωνεί ας θέσει τα επιχειρήματα του. Αν τώρα οι GUE στους υπολογισμούς τους διαπιστώνουν ότι ο αέρας από ένα συγκεκριμένο βάθος κι΄ έπειτα δεν φθάνει ή μειώνουν το βάθος ή σου προτείνουν να αλλάξεις σε 2x12 ltr σύστημα διπλής μπουκάλας με manifold. Αν τώρα εσύ πιστεύεις ότι φθάνει, συνέχισε να διδάσκεις τους μαθητές σου με τον τρόπο που έμαθες. Πάντως ο χλευασμός δεν είναι η σωστή απάντηση και δεν σου ταιριάζει. Φιλικά όλ΄ αυτά ειπωμένα Γιώργο!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 03-07-07 στις 12:44.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 03-07-07, 12:46
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Θάνο,

Ο υπολογισμός των πιθανών σεναρίων κινδύνου και η μέριμνα για αντιμετόπισή τους θεωρείται εκ των ουκ άνευ. Δεν αποτελεί εφεύρεση των τελευταίων 6-7 χρόνων.

Στο προκείμενο.

Εξετάζουμε την πιθανότητα έλλειψης αέρα σε βάθος Χ και αν ο αέρας (αέριο) του δότη αρκεί για ασφαλή ανάδυση του ζευγαριού.

Το νέο στοιχείο που πιθανόν να σας σοκάρει έιναι ότι η κατανάλωση αέρα σε δύσκολες καταστάσεις το έχουμε μετρήσει και ανεβαίνει 10-15 φορές σε σχέση με την κατανάλωση σε ηρεμία!

Επομένως η κάθε καταδυτική ομάδα έχει να λάβει σοβαρά υπόψη της το βαθμό δυσκολίας μιας κατάδυσης και να μεριμνήσει ώστε να υπάρχει σχέδιο αντιμετόπισης έκτακτης ανάγκης σε όλα τα πιθανά ενδεχώμενα!

Δεν διαφωνώ καθόλου με την μέθοδο διδασκαλίας της συντροφικής αναπνοής στα μεσόνερα. Γι' αυτό άλλωστε αν ρωτήσεις κάποιους μαθητές μου θα σου εξηγήσουν πως ο τρελλός ο Σώτος ζητούσε τη μάσκα στα μεσόνερα από τον δέκτη και ακολούθως έπρεπε να κάνει ανάδυση με συντροφική αναπνοή με τη βοήεθια του συντρόφου του (με τη μάσκα).

Αν έχετε εντυπωσιάστεί από την παρουσίαση του ριτσαρντ σας διακιολογώ διότι όπως έχω συζητήσει με ένα φιλαράκι που ποστάρει σε ένα άλλο φορουμ στο Ζηνοβία το περασμένο Σάββατο κατάλαβα αρκετά το γενικό επίπεδο ποιότητας στην εκπαίδευση εν Ελλάδι διακιολογεί τις αντιδράσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.