Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 03-07-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο,

Ο υπολογισμός των πιθανών σεναρίων κινδύνου και η μέριμνα για αντιμετόπισή τους θεωρείται εκ των ουκ άνευ. Δεν αποτελεί εφεύρεση των τελευταίων 6-7 χρόνων.
Κανένας όμως δεν μας το έχει διδάξει, έστω και με "ανεπίσημο" τρόπο... μας λέγανε 100 bar και γυρίζεις... εκτός και αν άλλους τους διδάξανε διαφορετικά, οπότε πάω πάσο...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν έχετε εντυπωσιάστεί από την παρουσίαση του ριτσαρντ σας διακιολογώ διότι όπως έχω συζητήσει με ένα φιλαράκι που ποστάρει σε ένα άλλο φορουμ στο Ζηνοβία το περασμένο Σάββατο κατάλαβα αρκετά το γενικό επίπεδο ποιότητας στην εκπαίδευση εν Ελλάδι διακιολογεί τις αντιδράσεις σας.
η αφορμή ήταν αυτή η παρουσίαση, η οποία δυσαρέστησε πολλούς... ο μόνος εκπαιδευτής που ήρθε ήταν ο Γιώργος και ο Νίκος ο Καρατζάς... κανείς άλλος... μάλλον τα ξέρουν όλα, δεν θέλουν να μάθουν τίποτα ή σνομπάρουν τα πράγματα...

Όσο για την τελευταία σου παρατήρηση, συμφωνώ απόλυτα, γιαυτό και άνοιξα ένα καινούριο thread...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 03-07-07, 13:07
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

ναι Θανο μου φαινεται απιθανο, απειρως πιο απιθανο απο το να πνιγει στην επομενη 26 ωρη σπηλαιοκαταδυση ενας σπηλαιοδυτης .

Αυτο τι σημαινει? Σημαινει οτι ο σπηλαιοδυτης δε θα βουτηξει? μα θα βουτηξει. Αν μπορουσε να κουβαλαει μαζι του ενα θαλαμο αποσυμπιεσης , θα τον κουβαλουσε? ναι θα τον κουβαλουσε.
Εγω θα τον κουβαλουσα για να παω στα 30μ? πρεπει?

Αν τον κουβαλουσα θα ημουν πιο ασφαλης? Θα ημουν.
Θα τον κουβαλησω? ΟΧΙ

Γιατι οχι? Γιατι οι πιθανοτητες να τον χρειαστω ειναι απειρως μικρες ωστε να μπω στον κοπο

Ζητω συγγνωμη απο το φορουμ για το χαμηλο επιπεδο του προηγουμενου επιχειρηματος μου , αλλα εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να εξηγω οτι ολα ειναι θεμα πιθανοτητων. Και οτι εδω εχουμε να κανουμε με την προσπαθεια μιας ιδιωτικης επιχειρησης να μπει στο κομματι της καταδυσης αναψυχης οπου υπαρχει το πολυ χρημα.

Και ΝΑΙ να το κανει.ΔΕν εχω προβλημα με αυτο. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ χρησιμοποιωντας επιχειρηματα τυπου G.W.BUSH, οτι κινδυνευουμε ολοι ανα πασα στιγμη, γιατι απλα δεν ειναι ετσι....Εαν δεν θελετε να το δειτε ετσι μην το δειτε....δυστυχως δεν μπορω να σας πεισω, ισως να μπορουν σας πεισει το γεγονος οτι κανενας μαθητης μου δεν εχει φυγει απο τον ματαιο τουτο κοσμο εν καταδυση αναψυχης. και μιαλμε για χιλιαδες κοσμο...με χιλιαδες βουτιες

ΥΓ. Θανο δεν ξερω πως εγινε να εισαι DM και ενας απο το γκρουπ σου να εχει 20 bar και να μην το εχεις παρει πρεφα? Υπηρχε αστοχια υλικου, δεν το προσεξε κανενας? Αλλα οτι και να εγινε δημιουργηθηκε καμμια μη αναστρεψιμη κατασταση?
Δε θα ηταν καλυτερα να ειχατε αναδυθει στα 50 bar, χωρις συντροφικες αναπνοες κλπ κλπ? Δεν θα μπορουσατε να το κανετε ετσι απλα και χωρις dir?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 03-07-07, 13:27
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Θανο δεν ξερω πως εγινε να εισαι DM και ενας απο το γκρουπ σου να εχει 20 bar και να μην το εχεις παρει πρεφα? Υπηρχε αστοχια υλικου, δεν το προσεξε κανενας? Αλλα οτι και να εγινε δημιουργηθηκε καμμια μη αναστρεψιμη κατασταση?
Δε θα ηταν καλυτερα να ειχατε αναδυθει στα 50 bar, χωρις συντροφικες αναπνοες κλπ κλπ? Δεν θα μπορουσατε να το κανετε ετσι απλα και χωρις dir?
Λάθος που δεν περιέγραψα όλο το συμβάν για να δείξω ότι δεν είναι κάτι απίθανο...
Συνόδευα 2 AOWD σε βουτιά, ο ένας είχε βάλει (παρά τις σχετικές μας παρατηρήσεις) πολλά κιλά στην ζώνη αλλά αρκετές βουτιές στο ενεργητικό του...
είχαμε πει ότι στα 100 bar γυρίζουμε ότι και αν γίνει ... μετά απο 10 λεπτά βουτιάς και αφου τον ρωτάω για τον αέρα, μου λέει 100 bar οποτε και αρχίζουμε την επιστροφή.. μετά απο 2 λεπτά, και ενώ είχαμε αρχίσει σιγά σιγά την άνοδό μας, τον πιάνει κράμπα ... μετά απο 2 λεπτά ξεκούρασης, βλέπω στο μανόμετρό του 40 bar, οπότε τους χρησιμοποιώντας το χταπόδι της κοπέλας (της άλλης δύτριας ή οποία δεν μπορούσε με τίποτα να ρυθμίσει την πλευστότητά της ), και εμένα δίπλα, αρχίζουμε την άνοδο κάνοντας μια στάση στα 6μ και βλέποντας συνέχεια το μανόμετρο της κοπέλας και προσπαθώντας να μην μας παρασύρει το ρεύμα...

σε συζητήσεις μεταξύ δυτών, όλοι έχουν να πούν απο μια παρόμοια περίπτωση, οπότε μάλλον δεν το θεωρώ και ΤΟΣΟ απίθανο να συμβεί...άλλο που μερικοί να μην θέλουν να το πούνε δημοσίως

ούτε περιμένουμε την φιλοσοφία DIR να μας το πεί, όπως σωστά επισήμανε ο Σώτος... να αγνοούμε τον κίνδυνο όμως είναι άλλο πράγμα...και όταν ένα οργανισμός, με επιχειρήματα και λογική, σε βάζει να σκέφτεσαι, τότε πρέπει να του πούμε ένα μπράβο, ανεξαρτήτως έαν αυτός λέγεται Padi, ANDI, IAND, NAUI, SSI,SDI,GUE κλπ .

Το ξέρεις ότι δεν προσπαθώ να σου αλλάξω την φιλοσοφία σου και ούτε τον τρόπο που σου υπαγορεύει να διδάσκεις ο οργανισμός που αντιπροσωπεύεις

Φιλικά
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 03-07-07, 13:52
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

θανο φιλε μου,

μου περιγραφεις ενα ακραιο περιστατικο το οποιο το αντιμετωπισες επιτυχως.

Ετσι δεν ειναι? χρησιμοποιησες dir? μπα....αυτο ακριβως λεω...αλλα το να μη σε πειθω ...σημαινει οτι δεν μπορουμε να συνεχισουμε να το κουβεντιαζουμε ...

ομως μπορουμε να συνεχιζουμε να βουταμε μαζι αν θελεις....

αλλα να ξερεις θανο οτι για βουτιες μεχρι τα 40 μετρα δεν προκειται να κουβαλαω ενα σκασμο ζυμπραγκαλα μαζι μου, δεν τα χρειαζομαι. Ουτε χρειαζεται να ακολουθησω μια Μαοΐκη αντιληψη στην καταδυση.

Πολλες φορες μεσα σε αυτη την κουβεντα προσπαθω να κοιταξω μεσα μου και να δω αν ειμαι το πνευμα της αδρανειας και της συντηρητικοτητας για το οποιο κατηγορηθηκα...

Και ξερεις τι λεω Θανο (και οσοι αλλοι διαβαζουνε)?

Το προβλημα μου θανο εχει να κανει μονο με την τρομολαγνια που βλεπω οτι εχει κατακλεισει τον δυτικο κοσμο σαν μια καινουρια μορφη πανουκλας.

Και οταν αυτη η πανουκλα (που θα μας οδηγησει πολυ συντομα στον μεγαλο αδερφο, αν δεν εχει γινει ηδη αυτο) περναει σε αυτο που αγαπαω χωρις κανενα λογο παρα μονο το ανοιγμα μιας καινουριας αγορας, θα αντιδρασω. Και δυστυχως μερικες φορες θα αντιδρασω χωρις ψυχραιμια και ξανααπολογουμαι για αυτο.

Το ολο θεμα λοιπον ειναι θεμα φιλοσοφικης θεωρησης. Και μια φιλοσοφικη κουβεντα μπορει να πραγματοποιηθει μονο εαν υπαρχει εστω και ενα μικρο σημειο κοινης αναφορας. Αυτη η κοινη αναφορα θα μπορουσε να ηταν το αν κινδυνευω που βουταω ή οχι? Θα πρεπει αυτος ο κινδυνος να με κανει να βαζω συρματοπλεγματα γυρω μου ή οχι? Θα πρεπει τα παιδια μου να παιζουν ελευθερα εξω στον κηπο ή μπορει να τα απαγαγουν? Στην αγγλια τα παιδια εχουν σταματησει να παιζουν στον κηπο ηδη. Τα δικα σας? Το ρισκο να τα απαγαγουν (παλι οι πιθανοτητες μπροστα μας) αξιζει το ρισκο να βγουν προβληματικα?

Αυτη ειναι η ουσια της διαφωνιας μου με το dir στην καταδυση αναψυχης και οχι μηπως μου φαει το ψωμακι μου οπως νομιζουν μερικοι...Αλλωστε τουριστικος πρακτορας ειμαι,και προσεχως "βιντεας", το εκπαιδευτης καταδυσης ειναι σε τριτο πλανο....

συγγνωμη και παλι αν εριξα το επιπεδο της κουβεντας, ειλικρινα στεναχωριεμαι για αυτο...αλλα μερικες φορες με εκνευριζει το να με αντιμετωπιζουν σαν κανενα χθεσινο στο χωρο...λαθος μου
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 03-07-07, 14:06
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Δεν νομίζω ότι αναφέρθηκε κανείς σε διπλές και τριπλές μπουκάλες για καταδύσεις αναψυχής, αλλά σε σωστό υπολογισμό των αεριών που θα χρειαστούν για την βουτιά... δηλαδή, εάν είναι να κάνω μια βουτιά στα 40, μην πάρω 10άρα μπουκάλα γιατί εάν τύχει κάτι δεν θα μπορέσω να ανέβω με το ζευγάρι μου. Αυτό νομίζω δεν είναι ανάγκη να σου το πεί κανένας, το ξέρεις και μόνος σου, ίσως να το λές στους μαθητές σου.

Δεν νομίζω ότι κανένας έχει βάλει σκοπό να τρομοκρατήσει τον κόσμο, αλλά να ανταλλάξουμε απόψεις και να δούμε και μια διαφορετική προσέγγιση, που μας βγάζει στο ίδιο αποτέλεσμα..

Κάνω μια κατάδυση στα 25 μέτρα με την 15άρα μου.... γιατί πρέπει να γυρίσω στα 100bar;; Δεν το βλέπεις παράλογο να ζητάς το ίδιο πράγμα από κάποιον που βουτάει με 18άρα, και σε έναν που έχει βουτήξει με μία 10άρα;;;; Απλά πράγματα αναρωτιέμαι... Δηλαδή ποιος έβαλε τον κανόνα των 100 bar;;; Τι γίνεται με τις 300άρες τις μπουκάλες;;; Και αυτοί στα 100 bar;;;

Κανένας δεν θέλει να τρομοκρατήσει τον κόσμο... να σκεφτόμαστε λιγάκι και να μην μασάμε έτοιμο φαγητό
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 03-07-07, 14:14
Το avatar του χρήστη DiVeBuDDy
DiVeBuDDy DiVeBuDDy is offline
 
Εγγραφή: 03-06-2007
Περιοχή: Κίσαμος, Χανιά, Κρήτη
Μηνύματα: 57
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Λοιπόν παίδες,
αρχικά συγχαρητήρια για την εκδήλωση! Χρειάζονται τετοιες προσπάθειες και μπράβο σε όσους συνέβαλαν γι ' αυτό...
αλλα

Ωραιο και το DIR ωραίος και καλός και αυτός που το ασπάζεται και φυσικά σεβομαι την φιλοσοφία του για κάποιον που θέλει να μπεί και στο tech thinking απο νωρίς και κατανοώ και τον ενθουσιασμό ορισμένων για κάποια σοβαρά σχολεία που γίνονται από σοβαρούς ανθρώπους (την ιδια πλακα παθαμε και περσι κάποιοι που είχαμε τη χαρά να δούμε το πρωτο DSAT TEC DEEP)αλλά μέχρι εκεί...

και γινονται ασκήσεις βοηθητικής αναπνοής που δεν είναι στατικές
και τριμάρονται βάρη
και και και και και και και
μιλάμε για τις πρώτες βαθμίδες...

και επειδή δε θα μου άρεσε να αντιγράφω στανταρτς καλό είναι
ο καθένας να ψάχνει όσο καλύτερα μπορεί να διαμορφώσει άποψη για το προφίλ της εκπαίδευσης που θεωρεί οτι του ταιριάζει και όταν πάει τελικα να εκπαιδευτεί οι εκπτώσεις να γίνονται στις τιμές και όχι στην πληρότητα των προγραμμάτων...

ΟΥΓΚ
__________________
στης Γραμπούσας τα νερά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiVeBuDDy : 03-07-07 στις 14:19.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 03-07-07, 15:33
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

θανο αγορι μου εννοειται οτι πρεπει να σκεφτεσαι για να μπορεις να βουτας με ασφαλεια αλλα δεν γινεται να διδαξεις στο ow ολα τα ζητηματα της καταδυτικης θεωριας. Και αυτο στο λεω ως ενας ανθρωπος που εχει κανει διπλωματικη στην διδακτικη και εχει διδαξει ντουζινες ανθρωπων στη φυσικη και μαθηματικα και χιλιαδες στην καταδυση.

αλλα γιατι δεν βλεπεις την τρομολαγνεια που παει να περασει η GUE για να εδραιωθει σε μια αγορα που τελικα δεν ανηκει?

για μενα πιο τρομακτικο ειναι να εθιζεις τον κοσμο σε καταδυσεις στα 120μ και μεσα σε σπηλαια 4χιλιομετρων...εκει πνιγεται ο κοσμος θανο γιατι δεν το βλεπεις? απο την αλλη παλι δε μπορω να σου πω να μην το κανεις, κανε το. Το εγραψα και παλιοτερα, ο ανθρωπινος πολιτισμος βασιζεται στους τολμηρους.

Τι λεω λαθος και δεν μπορω να στο εξηγησω?

Οταν μαλιστα ο ριτσαρντ πεταξε οτι σε 8 μερες (οταν θα διδαξουν απο την αρχη καταδυση) θα κανουν nitrox, σωστικα, θεωρια και πρακτικη στο πρωτο επιπεδο εκπαιδευσης μου σηκωθηκαν τα μαλλια (οσα εχω)...

Κι οταν πηγα να το κουβεντιασω μαζι του γιατι μπορει να καταλαβα κατι λαθος δεν τα καταφερα...και εμεινα με την απορια

Θανο σου εξηγω αυτο που βλεπω απο εξω..η φιλοσοφια dir οπως σας την περνανε (ή την αντιλαμβανεστε) δημιουργει ενα ελιτισμο και μια απαξιωση προς τους ολους τους υπολοιπους που για μενα ειναι τρομερα επικινδυνη. Επικινδυνη σε συνολικο κοινωνιολογικο επιπεδο και οχι σε στενα καταδυτικο.

Ο λογος που ασχολουμαι ( και θελω να με πιστεψεις σε αυτο) δεν ειναι εμπορικος τελικα, ειναι καθαρα φιλοσοφικος....

Αλλωστε στα ιδιαιτερα φυσικης, η ωρα κοστιζει 50 ευρω. Στην καταδυση ποσο? 3 και 60

Δεν εχω το παραμικρο προβλημα με τους tekkies, απλα βρισκω την ομορφια της καταδυσης σε αλλο επιπεδο, μεσα στην απολυτη χαλαροτητα και ηρεμια... κατι που δεν υπαρχει οταν καταδυεσαι στην αβυσσο και αγωνιζεσαι να εφαρμοσεις πεντακοσια διαφορετικα πραγματα για να επιβιωσεις. Απο την αλλη παλι, η αδρεναλινη ειναι αυτη που μας φτιαχνει σε πολλες εκφανσεις της ζωης μας. ΘΑΝΟ εχω τουλαχιστον 100 καταδυσεις trimix και μπορει πανω απο 300 technical και εκπαιδευτηκα μονος μου (μεσω της θεωριας της ANDI και την παρακολουθηση και αρωγη των πιο εμπειρων ζευγαριων μου, βεβαια).Εχω ζησει κουφες καταστασεις μεσα στο βυθο και ευτυχως ζω για να τις διηγουμαι. Αυτα δεν στα λεω γιατι ειμαι ψωνιο, στα λεω για να σου εξηγησω οτι ξερω τι παιζεται , ξερω ποια η ομορφια του πραγματος και ποια η επικινδυνοτητα...

Θανο η καταδυση ειναι η ζωη μου, πολλες φορες αναρωτιεμαι αν θα αξιωθω να βουταω μεχρι τα 98 μου (οπως η lennie rifenstahl), και πιστεψε με , τοτε κανενα dir δε θα μου διασφαλιζει την επιτυχη επιστροφη μου στην επιφανεια...κι ομως ελπιζω οτι θα μπορω να βουταω

τελειως φιλικα
Γιωργος
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 03-07-07, 15:51
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Γιώργο θα κουράσουμε τον κόσμο (εάν δεν το έχουμε κάνει ήδη )

Έκανα μια απλή ερώτηση, αλλά δυστυχώς δεν έλαβα απάντηση...

Γιατί να αρχίσω να επιστρέφω όταν έχω 100 bar στην μπουκάλα μου;;

Ο ένας λέει επειδή έτσι λεώ εγώ (ανεξάρτητα εάν έχεις 10άρα ή 18άρα μπουκάλα) και ο άλλος λέει επιστρέφεις όταν εχεις σε λίτρα τον αέρα που θα χρειαστείς εσύ και το ζευγάρι σου να επιστρέψετε στην επιφάνεια.

Λέω πουθενά για DIR ή για GUE;;

Λέω πουθενά για βαθιές βουτιές;

Ανάφερα πουθενά για ελιτισμό; ή μήπως για απαξίωση;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 03-07-07, 16:35
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

....σε bar ή σε λιτρα....αυτο ειναι που σε απασχολει πραγματικα ολες αυτες τις μερες που κουβεντιαζουμε για το τι παιζεται με το dir?

Προσπαθησα να σου δειξω τι με απασχολει τοσο πολυ ώστε να καθομαι να γραφω και να ξαναγραφω σχετικα με το dir αλλα το ξεπερασες χωρις κανενα σχολιο...Η επαρση και ο ελιτισμος υπαρχει ειτε το παραδεχεσαι ειτε οχι...το αντιμετωπιζω καιρο τωρα στην καταδυτικη μου καριερα

υπαρχει και ενα κομικ στο diver ( οχι το ελληνικο) που προσπαθει να διακωμωδησει αυτη την κατασταση,

"Γυριζει το ψαρι στο αλλο ψαρι και του λεει:
how deep do the divers go?
και η απαντηση
it depends on the weight of their egos"

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ, το εγραψα και πριν.... στους πρωτοπορους οφειλουμε τον πολιτιμσο....αλλα....

Περαν τουτου

και σχετικα με τα επουσιωδη ( κατ'εμε) που ρωτας και παντα στο επιπεδο της καταδυσης αναψυχης, (το ξανατονιζω...)

Γιατι για δυο δυτες και οχι για τρεις?

Γιατι να τα υπολογισω ολα με τα λιτρα ενω γνωριζω οτι η μεταβολη μου ειναι ισοχωρη και για αυτο πρεπει να συνυπολογισω και αλλους παραγοντες οπως η θερμοκρασια?

Και γιατι να αναγω την καταναλωση σε μεσες τιμες και οχι να ολοκληρωσω το πραγματικο ρυθμο μεταβολης της καταναλωσης σε σχεση με την πραγματικη επι των καθε συνθηκων προσωπικη αναγκη επι τοπου?

Γιατι να μην εχω το λαπτοπ μου μαζι μου το οποιο με καποιο τροπο να επικοινωνει με το λαπτοπ του αλλου και να με ειδοποιει σε πραγματικο χρονο ποτε πρεπει να γυρισω... ( σε πολυ λιγο θα εινα εφικτο)

Μα γιατι καπου πρεπει να βαλω μια τελεια στο ποσο θα το προχωρησω το θεμα απο αποψη υπολογισμων...

Αλλιως θα αναλυσω μια βουτια αν ειμαι ο hawkins, αλλιως αν ειμαι ο οποιοσδηποτε

Οποτε το πραγματικο ερωτημα ειναι ποιοι δικαιουνται να βουτανε? μαζικα, οπως το ονειρευομαι να γινει μια μερα (αλλα σε συνθηκες τετοιες που να μην πνιγεται απο ενας τη μερα...) ή οι λιγοι και εκλεκτοι επειδη θα εχουμε θεσει στανταρ δυσθεωρητα ψηλα και οπου θα πρεπει να εχω διδακτορικο στη καταδυτικη φυσιολογια για να βουτηξω?

Στην πρωτη περιπτωση που τεινει προς την ισχυουσα ηδη (περιπου), ανα τον κοσμο τα θανατηφορα ατυχηματα τα εχουμε σε σολο καταδυσεις, σε βαθειες καταδυσεις , σε ναυαγιο καταδυσεις , σε μπουκαλοψαρεματα κλπ κλπ και απιστευτα λιγοτερα σε απολυτους αριθμους (ποσο μαλλον σε σχετικους) στην καταδυση αναψυχης. Το αρνεισαι αυτο?

Και τελικα που ειναι το οριο μεταξυ αυτων των 2 ακραιων περιπτωσεων?

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ .

ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΥΤΑΕΙ (χωρις να υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ κινδυνος να πνιγει)?

ΥΓ τι παει να πει κουρασαμε , δεν νομιζω οτι αναγκαζεται κανενας να διαβασει οτιδηποτε...ετσι δεν ειναι?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 03-07-07, 19:02
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Η γνώμη μου...
-Κάθε φιλοσοφία, σεμινάριο, συζήτηση είναι για καλό. Κάθε σχολείο θα μας δώσει κάτι και θα μας κάνει καλύτερους δύτες. Είμαστε σκεπτόμενα όντα και υιοθετούμε αυτά που μας ταιριάζουν και αυτά που μας βολεύουν στην πράξη. Πάντως η παρουσίαση ήταν καλή, δεν βρήκα κάτι στραβό και θα ήθελα και εγώ να ευχαριστήσω τον Ritch.
- Τα περί ελιτισμού ισχύουν όπως ίσχυαν και τα φαινόμενα με τους wow ρυθμιστές και τζάκετ στην προ-dir εποχή. Σε μια ερώτηση (dir) αν θα βούταγα με τον τύπο που είχε στερεώσει τη φιάλη του χαμηλά στην πλάτη του εγώ ναι , θα βούταγα μαζί του. (θα προτιμούσα βέβαια να το έκανα
με τη γυναίκα μου και τα φιλαράκια μου...)
-Μπορεί σε ένα επικίνδυνο περιστατικό στη βουτιά στα 40 μ.να μην ακολουθούσα ακριβώς το πλάνο που υποδείχθηκε και να ανέβαινα με το d.c. (oροφή) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το run time δεν είναι σωστό.
- Δεν είναι κακό να λέμε ότι ακόμα και στο open water επίπεδο υπάρχει σχολείο που σε κάνει καλύτερο και πιστεύω το συγκεκριμένο σχολείο των GUE το κάνει και είναι φυσικό ακόμα και αν έκανε περίπου τα ίδια πράγματα, δίδασκε παρόμοιες ασκήσεις και φιλοσοφία.
-Γούσταρα τη φιλοσοφία "είμαστε μαι οικογένεια, όλοι οι πορωμένοι αυτοδύτες να γίνουμε μια παρέα κλπ κλπ..." αλλά είδα ότι αυτό γίνεται με 29$ ετήσια συνδρομή ... και θα προτιμούσα να τα χώσω στο σύλλογό μου τον ΤΗΘΥΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.