Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-09, 12:27
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Καλιμπράρισμα οθόνης;

Μόλις παρέλαβα τη νέα μου ViewSonic VX2260wm -TFT- 22".
Πως μπορώ να την καλιμπράρω;
Το μεγαλύτερο ποσοστό του χρόνου μου είναι για δουλειά αλλά είναι σημαντικό να βλέπω σωστά τις φωτογραφίες μου...όταν βγάζω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-09, 15:24
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Καλιμπράρισμα οθόνης;

νομίζω κυκλοφορούν softwareάκια γι' αυτο το σκοπό. Ντεγκραντέ διαφόρων χρωματισμών σου δείχνουν, και σου λέει να ρυθμίσεις έως ώτου βλέπεις/δεν βλέπεις κάποιους συγκεκριμένους τόνους.
Με λίγο googling θα βρεις αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-09, 15:54
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλιμπράρισμα οθόνης;

Κάτι κάνει βέβαια το software calibration αλλά το hardware calibration είναι κλάσεις ανώτερο.

Είχα χρησιμοποιήσει κάποια στιγμή αυτό εδώ και πραγματικά "είδα το φώς μου":

Eye-One Display 2

Είναι απο τα πιο φτηνά και πιο αξιόπιστα. Ουσιαστικά έχει έναν αισθητήρα που βάζεις πάνω στην επιφάνεια της οθόνης και το αντίστοιχο πρόγραμμα αναλαμβάνει όλα τα υπόλοιπα σχεδόν αυτόματα, για να σου φτιάξει ένα κατάλληλο color profile που ενσωματώνεται στις ρυθμίσεις του Η/Υ.

Ακούγεται βέβαια τραβηγμένο να αγοράσει κανείς ειδικό hardware για να ρυθμίσει την οθόνη του, κι η πρώτη σκέψη είναι ότι απευθύνεται μόνο σε επαγγελματίες φωτογράφους γραφίστες κλπ.
Η διαφορά όμως στο αποτέλεσμα μετά τη ρύθμιση είναι τεράστια και όλοι οι ψαγμένοι ερασιτέχνες φωτογράφοι που ξέρω έχουν κάνει μια τέτοια ρύθμιση - έστω και δανειζόμενοι το μηχάνημα από κάποιο φίλο.

Είναι ο μοναδικός τρόπος:

α) να σιγουρευτείς ότι βλέπεις τις φωτογραφίες κάποιου άλλου -στο internet- όπως θα ήθελε αυτός να τις δεις - με την προυπόθεση βέβαια ότι και οι δύο έχουν κάνει calibration.

β) Aυξάνει δραματικά την αξιοπιστία και την επαναληψιμότητα στο δικό μας workflow όταν επεξεργαζόμαστε και τυπώνουμε φωτογραφίες.

Σημαντικός παράγοντας επίσης για να έχουμε σταθερή αντίληψη της φωτεινότητας και του χρώματος είναι να μην αλλάζει ο φωτισμός του περιβάλλοντος χώρου που βρίσκεται η οθόνη μας (δεν είναι καλό π.χ. να βρίσκεται η οθόνη μας δίπλα από ένα παράθυρο - εκτός αν δουλεύουμε μόνο νύχτα ).
Αν δείτε τις καλές οθόνες Mac που προορίζονται για γραφίστες, έχουν ένα "σκίαστρο" μερικών πόντων γύρω από την οθόνη και ειδικά στο πάνω μέρος


ΥΓ1: Αααααα και σε γενικές γραμμές, μια φτηνή οθόνη CRT είναι καλύτερη από μια φτηνή/μέση οθόνη TFT όσον αφορά τη διαχείριση χρώματος/φωτογραφιών. Για να πάρουμε ποιότητα αντίστοιχη με μια μέση CRT (300-400 ευρώ) πρέπει να σκάσουμε πάνω από 1000-1500 ευρώ σε οθόνη TFT.


ΥΓ2: Άντε για να μη σας πω για την περίπτωση ενός γνωστού από τη Ρόδο που έψαξε λάμπες θερμοκρασίας D65 (6500K) και ειδικά χρώματα (Neutral Grey) για να βάψει τους τοίχους στο χώρο δουλειάς/επεξεργασίας/εκτυπώσεων με γκρίζο 18% και ...σας στείλω αδιάβαστους...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 16-01-09 στις 01:00.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-09, 17:04
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Καλιμπράρισμα οθόνης;

ισως σκιζω λιγο το ποστ αλλα αναρωτιεμαι το εξης (και ο eye love scuba θα βοηθουσε)

με το καλιμπραρισμα των ατομικων μας αισθητηρων φωτος τι γινεται?

ολοι βλεπουμε το ιδιο?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-09, 17:39
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Καλιμπράρισμα οθόνης;

Όχι δεν είναι όλα τα μάτια εξίσου ευαίσθητα στα διάφορα μήκη κύματος του φωτός. Δεν έχω πρόχειρα citations κλινικών πειραμάτων, αλλά είχα ξεκινήσει μια τέτοια συζήτηση σε "πανεπιστημιακό περιβάλλον" και μου τα είχαν υποδείξει. Προφανώς μιλάμε για μη παθολογικές περιπτώσεις.

Τα πειράματα περιορίζονταν φυσικά στην "αντικειμενική" αντίληψη των χρωμάτων, δλδ ευαισθησία και διακριτική ικανότητα διαφόρων εντάσεων και αποχρώσεων, νευρικά σήματα που παράγονται κλπ
Η υποκειμενική αντίληψη του χρώματος (μήπως αυτό που αισθάνομαι εγώ ως κόκκινο ο άλλος το αισθάνεται ως το δικό μου μπλε κ.ο.κ.), δλδ η διανοητική αναπαράσταση ενός δεδομένου ερεθίσματος, είναι μάλλον δύσκολο να διαπιστωθεί. Για μια εποχή με απασχολούσε πάρα πολύ το συγκεκριμένο ερώτημα. Μετά τα παράτησα
Πιθανώς όντως να βλέπουμε διαφορετικά τα χρώματα. Πιθανώς όντως αν είχαμε μια mental picture μέσα από κάποιου άλλου τα μάτια να βλέπαμε ένα πρωτόγνωρο -χρωματικά- κόσμο.
Ίσως βέβαια αυτός είναι ο λόγος που διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικά γούστα στους συνδιασμούς χρωμάτων. Επειδή τα βλέπουν διαφορετικά, και όχι επειδή είναι κακόγουστοι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη psyche : 15-01-09 στις 17:42.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-09, 00:49
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλιμπράρισμα οθόνης;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως βέβαια αυτός είναι ο λόγος που διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικά γούστα στους συνδιασμούς χρωμάτων. Επειδή τα βλέπουν διαφορετικά, και όχι επειδή είναι κακόγουστοι
Υπάρχει και μια υπόθεση ότι οι γυναίκες βλέπουν μεγαλύτερη γκάμα χρωμάτων αλλά μπορεί και να φταίει απλώς η μόδα

Γιώργο προφανώς και δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι το ίδιο τα χρώματα.
Προσωπικά ανήκω στους "προβληματικούς" γιατί έχω μια ελαφρά δυσχρωματοψία (υπάρχουν και online test για όποιον θέλει να το ψάξει).

Ακόμη όμως και στον φυσιολογικό πληθυσμό, σαφώς και υπάρχουν διαφορές. Υποθέτω πως η ρύθμιση της οθόνης αφορά πολύ πιο "χοντρική" μεταβολή στην αντίληψη των χρωμάτων και της φωτεινότητας απ' ότι οι διαφορές μεταξύ των ατόμων.

Εξ' άλλου σ' αυτό συνηγορεί ότι όσοι έχουν ρυθμίσει την οθόνη τους συμφωνούν ότι μετά τη ρύθμιση βλέπουν πολύ πιο "πλούσια" χρώματα, περισσότερους τόνους του γκρίζου κλπ άσχετα με το το πως το αντιλαμβάνεται καθένας τελικά.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 16-01-09 στις 00:58.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:43.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.