Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-11, 19:55
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Διαχειριση βιοτοπου ...........

http://www.youtube.com/watch?v=_Tc6ywqoL6o
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-11, 20:11
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Διαχειριση βιοτοπου ...........

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη έτσι που έβαλες το video, αποκομένο από το υπόλοιπο ντοκυμαντέρ και χωρίς σχόλια, δείχνει σαν μια καταστροφική επέμβαση.

Είναι ένα μικρό απόσπασμα από το δεύτερο επεισόδιο "Deserts" της νέας σειράς του BBC "Human Planet" - και στην πραγματικότητα αποτελεί όντως μια σοφή διαχείριση βιοτόπου:
Αυτοί οι άνθρωποι παρ' όλο που ζουν με ελάχιστους πόρους, έχουν τη σοφία να ψαρεύουν σ' αυτή τη λίμνη μόνο 1 μέρα το χρόνο!

Αλίμονο σ' εμάς τους "πολιτισμένους" που εκμεταλευόμαστε όλους τους θαλάσσιους πόρους εντατικά 365 μέρες το χρόνο.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-11, 09:09
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Διαχειριση βιοτοπου ...........

Αρα το τσαλαπατημα και πολτοποιηση του βενθικου οριζοντα ενος τετοιου τοπου οπως επισης και το απολυτο αδειασμα καθε ενος ψαριου απο αυτον , μπορει να ειναι και ευεργετικο . Χμμ , δεν εχω γνωσεις , πιστευα το αντιθετο , αλλα για δες τι μπορει να γινεται !
Σαν θεαμα ομως ειναι συγκλονιστικο .
Μου λενε καποιοι απο τους δικους μου οτι κατι τετοιο γινοταν τα παλια χρονια (ισως και πιο προσφατα) στον Βοσπορο , οπου επεφταν κατα εκατονταδες οι ανθρωποι στην θαλασσα κρατωντας καλαθια και γεμιζαν τα καλαθια με σαρδελλες (και οχι μονον , απλα δεν θυμαμαι τι αλλα ψαρια) συγκεκριμενες μερες του χρονου .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-11, 11:08
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Διαχειριση βιοτοπου ...........

http://www.fliesandmice.com/do/




_____________________
(later addition)

και ένα αφιερωμένο σε όσους φρικαραν με το προηγουμενο
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 01-02-11 στις 11:40.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-11, 12:12
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Διαχειριση βιοτοπου ...........

Τώρα εγώ να μην το συγκρίνω με την Αίγυπτο ........... ή Ένα Δεκέμβρη πριν από μερικά, όχι πολλά, χρόνια στην Αθήνα!!

__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-11, 12:33
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Διαχειριση βιοτοπου ...........

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοί οι άνθρωποι παρ' όλο που ζουν με ελάχιστους πόρους, έχουν τη σοφία να ψαρεύουν σ' αυτή τη λίμνη μόνο 1 μέρα το χρόνο!

Αλίμονο σ' εμάς τους "πολιτισμένους" που εκμεταλευόμαστε όλους τους θαλάσσιους πόρους εντατικά 365 μέρες το χρόνο.
ΟΚ , τοτε να πουμε να ψαρευουν και εδω μια φορα τον χρονο αλλα με παρομοιο τροπο και με παρομοια καλυψη περιοχης . Ουτε λογικο , ουτε επιθυμητο το βλεπω . Για την συγκεκριμενη λιμνη δεν ξερω (για τιποτα δεν ξερω δηλαδη , αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ) , αλλα δεν μου φαινεται και τοσο σωστο . Εκτος αν οντως και ψαραδες μας που ειπαν οτι κανουν καλο στον βυθο με τα συρομενα εχουν δικιο και πραγματικα οργωνουν για να σπειρει ο Γιαραμπής .
(Φοιβο τα λεω με μια δοση ειρωνιας , αλλα οχι προσωπικα )
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-11, 12:40
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Διαχειριση βιοτοπου ...........

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DHMHTRHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα εγώ να μην το συγκρίνω με την Αίγυπτο ........... ή Ένα Δεκέμβρη πριν από μερικά, όχι πολλά, χρόνια στην Αθήνα!!

Δημήτρη εσύ -φαντάζομαι- μιλάς για πλιάτσικο ενώ το video της Μαρίας δείχνει ενθουσιασμένους ανεγκέφαλους καταναλωτές:
Παράθεση:
This video was taken at a Walmart on Black Friday 2008 to showcase how people react when a bundled Xbox360 is on sale.
Είδες πόσο έχουν φτάσει να μοιάζουν αυτά τα δυο?
Πετυχημένη τελικά η καπιταλιστική διαστροφή των βασικών μας αναγκών...
Σε λίγο θα βγαίνουμε για κυνήγι με τόξα βέλη και τσεκούρια στα πολυκαταστήματα. Μιλάμε για πολιτιστική επανάσταση όχι αστεία...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-11, 12:54
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Διαχειριση βιοτοπου ...........

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ , τοτε να πουμε να ψαρευουν και εδω μια φορα τον χρονο αλλα με παρομοιο τροπο και με παρομοια καλυψη περιοχης . Ουτε λογικο , ουτε επιθυμητο το βλεπω . Για την συγκεκριμενη λιμνη δεν ξερω (για τιποτα δεν ξερω δηλαδη , αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ) , αλλα δεν μου φαινεται και τοσο σωστο . Εκτος αν οντως και ψαραδες μας που ειπαν οτι κανουν καλο στον βυθο με τα συρομενα εχουν δικιο και πραγματικα οργωνουν για να σπειρει ο Γιαραμπής .
(Φοιβο τα λεω με μια δοση ειρωνιας , αλλα οχι προσωπικα )
Μιχάλη, στο λινκ που παρέθεσα προηγουμένως -Burning question: Who RESTOCKS those poor fish? (και συγγνώμη που δεν ανέπτυξα περισσότερο)- εξηγεί ότι η λίμνη αυτή είναι μια εποχική (φυσική) δεξαμενή που σχηματίζεται κατά τις πλημμύρες του Νίγηρα και ξαναεξαφανίζεται κατά τη διάρκεια της ξηρής περιόδου. Τα ψάρια (που παγιδεύονται εκεί από τον φυσικό πληθυσμό του Νίγηρα) είναι ούτως ή άλλως καταδικασμένα.
Προφανώς μετά από αυτή τη μαζική επιδρομή δεν μένει τίποτα. Τα ψάρια θα ξανάρθουν την επόμενη χρονιά, με τις επόμενες πλημμύρες.
Όσοι τυχεροί Dogon πιάσουν ψάρι εκείνη τη μέρα, θα φάνε τη μοναδική μερίδα τους για όλο το χρόνο....



Δημήτρη, πώς στο καλό χώρεσες μια Αίγυπτο που αγωνίζεται ενάντια σε ένα δικτατορικό καθεστώς σε αυτό το θέμα;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 01-02-11 στις 12:57.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-11, 12:59
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Διαχειριση βιοτοπου ...........

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ , τοτε να πουμε να ψαρευουν και εδω μια φορα τον χρονο αλλα με παρομοιο τροπο και με παρομοια καλυψη περιοχης . Ουτε λογικο , ουτε επιθυμητο το βλεπω. Για την συγκεκριμενη λιμνη δεν ξερω (για τιποτα δεν ξερω δηλαδη , αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ) , αλλα δεν μου φαινεται και τοσο σωστο. Εκτος αν οντως και ψαραδες μας που ειπαν οτι κανουν καλο στον βυθο με τα συρομενα εχουν δικιο και πραγματικα οργωνουν για να σπειρει ο Γιαραμπής .
(Φοιβο τα λεω με μια δοση ειρωνιας , αλλα οχι προσωπικα )
Μιχάλη δεν το παίρνω προσωπικά, αλλά θα έλεγα πως η σύγκριση που κάνεις είναι άνιση:

=> Από τη μιά έχεις μια λίμνη σε έρημο που θα στεγνώσει έτσι κι αλλιώς στην εποχή της ξηρασίας (διάβασε το κείμενο στο link της Μαρίας) και φτωχούς ανθρώπους που τρώνε ψάρι μια φορά το χρόνο.

=> Από την άλλη βάζεις τα συρόμενα εργαλεία της Ελλάδας, μιας (υποτίθεται) πιο ανεπτυγμένης χώρας που (υποτίθεται πάλι) μπορεί να κάνει σαφείς επιλογές στο πόσο θα ψαρέψει, στο πως θα ψαρέψει, στο τι θα ψαρέψει, στο αν θα αναπτύξει εναλλακτικές μεθόδους όπως η ιχθυοκαλλιέργεια κλπ κλπ.

Νομίζω πως όσο λιγότερες επιλογές έχει κάποιος για να επιβιώσει, τόσο πιο επιεικείς θα πρέπει να είμαστε στο πως διαχειρίζεται το περιβάλλον του.

Αυτό που τελικά διαπιστώνω, είναι το πόσο λίγο μπορούμε να καταλάβουμε τους άλλους όταν είμαστε κλεισμένοι στο μικρόκοσμό μας.
Δες π.χ. ένα σχόλιο που έχει γραφτεί στο link του video που ανέβασες:

Παράθεση:
THEY PUT DIRTY FISH IN THEIR MOUTHS, COMING FROM DIRTY WATER, FULL OF THOUSANDS OF DIRTY FEET.. THEN THEY GET SICK AND ASK OTHER COUNTRIES FOR HELP. NICE
Αντί να προσπαθήσει δηλ. ο σχολιαστής να καταλάβει την ανάγκη τους και να αισθανθεί συμπάθεια γι αυτούς τους ανθρώπους, αισθάνεται θυμό για την βοήθεια που πιθανόν θα δώσει η χώρα του στη χώρα τους...

ΥΓ: Μαρία μαζί γράφαμε...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 01-02-11 στις 14:34.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-11, 11:34
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Διαχειριση βιοτοπου ...........

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως όσο λιγότερες επιλογές έχει κάποιος για να επιβιώσει, τόσο πιο επιεικείς θα πρέπει να είμαστε στο πως διαχειρίζεται το περιβάλλον του.
Φοιβο , ξερεις , αρχισαν οι δουλειες μου να μη πηγαινουν καλα και ,μια και εχω τον εξοπλισμο , εχω και τις γνωσεις , ας εισαστε επιεικεις μαζι μου αλλα απο κανενα μαυρο ή κανενα μουστακι να τραβαω σε καθε μου βουτια (θα δανειστω κανενα τουφεκι) , γιατι αρχιζουν τα προβληματα με τα λεφτα . Δεν εχω την δικαιολογια της αγνοιας και - ή της κτηνωδιας , διοτι , δοξα τω θεω και σε καλα σχολεια πηγα στην Ελλαδα και στο εξωτερικο και διαβαζω και ταξιδευω και καποια αντιληψη την εχω , εστω και χαζορομαντικη και κατσαριδα σαν ολους αυτους που κανουν τους φουκαραδες πισω απο τις οθονες τους , δεν ειμαι . Επειδη λοιπον αυτην την εβδομαδα εμεινα με 10 Ευρω στην τσεπη και περιπου 250 ευρω λογαριασμους που πιστολιασα (νερο, κοινοχρηστα και NOVA !!) , να βγαλω κατιτις , να το πουλησω και να σβησω τα χρεη μου , ΟΚ ? Ακουσα οτι αυτη η κλαψα πιανει και στο Λιμενικο καμμια φορα .
Σιγουρα δεν συγκρινω τις συθηκες αυτων των ανθρωπων με τις δικες μας , αλλα προσεχε , αυτο σηκωνει πολλη συζητηση (συνθηκες - ορια)



(ξεχασα πως εχω και το νοικι να πληρωσω , μην δω φωκια μπροστα μου..... )
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 02-02-11 στις 12:26.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.