Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-07, 22:23
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Housing Service

...και ξεκινάω με τις απορίες μου...

Έχω μηχανή Canon Α95, με το αντίστοιχο συμπαθέστατο housing που την συνοδέυει...
Μετά από 110 βουτιές περίπου, κάποια κουμπάκια δείχνουν σοβαρή ανυπακοή όταν τα πατάω με αποτέλεσμα να νιώθω μια ακατάσχετη επιθυμία να τα ξεκολήσω ή να τα σπάσω ή να τα διαλύσω ...(πάντα έχω εναλλακτικές...)

Από την Canon θέλουν 15εργάσιμες ημέρες για να το φτιάξουν, 50ευρώ περίπου για κάθε ώρα εργασίας τους συν ότι έξοδα προκύψουν από τυχόν αλλαγή o-ring.

Μήπως υπάρχει άλλος ασφαλής τρόπος να κάνω το service κάπου συντομότερα, με μικρότερο κόστος;
Έχετε δοκιμάσει ποτέ να κάνετε service μόνοι σας;
(Βασικά, ο άξονας του κουμπιού έχει πιάσει άλατα...)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-07, 23:32
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: service housing

Φαντάζομαι σε λεκάνη με φρέσκο νεράκι για 1-2 μέρες το έχεις βάλει
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-07, 23:48
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: service housing

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε δοκιμάσει ποτέ να κάνετε service μόνοι σας;
(Βασικά, ο άξονας του κουμπιού έχει πιάσει άλατα...)
Emmy είχα παρόμοιο πρόβλημα με το housing της Olympus 5050 (PT-015) μετά από καμμιά 100οστή βουτιές και καθάρισα τα κουμπιά μόνος μου.
Τις τελευταίες φορές που βούτηξα -καμμιά 50αριά βουτιές μετά την επέμβαση- έχει αρχίσει να το παρουσιάζει πάλι και σκοπεύω να ξανακάνω την επέμβαση.

Το κόλλημα των κουμπιών εμφανίζεται συνήθως περισσότερο όσο αυξάνεται το βάθος (αυξημένη εξωτερική πίεση, σταθερή δύναμη του ελατηρίου επαναφοράς) και οφείλεται συνήθως:

(α) Στην αυξημένη τριβή του άξονα του κουμπιού λόγω συσώρευσης αλάτων (όπως παρατήρησες)

(β) Στο ότι τα μικρά o-rings στεγανότητας γύρω από τον άξονα του κουμπιού αρχίζουν σιγά-σιγά να χάνουν την ελαστικότητά τους.

Υποτίθεται ότι για να είσαι 100% ασφαλής θα πρέπει να αλλάζεις όλα τα o-rings, δηλ. τα μεγάλα o-rings στεγανοποίησης της θήκης και τα μικρά των κουμπιών κάθε χρόνο. Προσωπικά, δουλεύω την Olympus από το 2003 χωρίς πρόβλημα έχοντας κάνει μόνο ένα καθαρισμό, αλλά στις περισσότερες βουτιές μου έχω ένα taper με γλυκό νερό και την ξεπλένω μόλις βγω από τη βουτιά.

Αν μπορείς να αγοράσεις είτε από την ελληνική αντιπροσωπεία είτε επ' έξω ένα σετάκι από όλα τα o-rings και να το αντικαταστήσεις μόνη σου, καθαρίζοντας ταυτόχρονα τους άξονες των κουμπιών, νομίζω αυτή είναι η καλύτερη και ίσως η πιο οικονομική λύση.


Δεν είναι πολύ δύσκολη διαδικασία:

(α) Κάθε κουμπάκι έχει μια εσωτερική ασφάλεια την οποία αφαιρείς χρησιμοποιώντας μια λαβίδα ή κάποιο μυτοτσίμπιδο - αλλά με προσοχή για να μη τη σπάσεις ή παραμορφώσεις το σχήμα της. Μετά μπορείς να αφαιρέσεις όλα τα εξαρτήματα του κουμπιού (άξονας, ελατήριο, o-ring).

(β) Δεν ξέρω αν είναι ενδεδειγμένο, αλλά εγώ καθάρισα τον άξονα και τα o-rings με καθαρό οινόπνευμα. Ίσως καλύτερα θα ήταν με κάτι πιο ήπιο π.χ. ξύδι.

(γ) Ξανατοποθετείς ο-ring και κουμπιά στη θέση τους και κάνεις μια βουτιά ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ HOUSING χωρίς φωτ. μηχανή για να ελέγξεις τη στεγανότητα.

Επίσης, αν υποψιάζεσαι ότι κάποιο o-ring έχει ταλαιπωρηθεί περισσότερο και έχει σκληρύνει (π.χ. το o-ring του κλείστρου), άλλαξέ του θέση με το o-ring κάποιου κουμπιού που δεν πολυ-χρησιμοποιείς - συνήθως είναι όλα ίδια. Θα δεις ότι έχει διαφορά

Αν μπορείς πάντως να προμηθευτείς ένα νέο set o-rings είναι η καλύτερη λύση - ψάξτο


ΥΓ: Επίσης όταν ξεπλένεις το housing μετά τη βουτιά, καλό είναι να πατάς όλα τα κουμπιά ένα-ένα αρκετές φορές μέσα στο νερό, για να εισχωρεί το γλυκό νερό καλύτερα στον άξονα και να αφαιρεί τα άλατα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 30-11-07 στις 00:01.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-07, 00:35
Το avatar του χρήστη paparazzi
paparazzi paparazzi is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Απάντηση: service housing

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων

(α) Κάθε κουμπάκι έχει μια εσωτερική ασφάλεια την οποία αφαιρείς χρησιμοποιώντας μια λαβίδα ή κάποιο μυτοτσίμπιδο - αλλά με προσοχή για να μη τη σπάσεις ή παραμορφώσεις το σχήμα της. Μετά μπορείς να αφαιρέσεις όλα τα εξαρτήματα του κουμπιού (άξονας, ελατήριο, o-ring).
Το πείραμα έκανε με το housing της Olympus 7070 ο buddy μου με θλιβερά αποτελέσματα, ξέρετε κρακ, κρακ, κρακ

Δυστυχώς αν δεν έχουν καθαριστεί τα κουμπάκια για καιρό υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να σπάσουν με την πρώτη πίεση.

Ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις το εξής:
γέμισε ένα τάπερ με νερό και βάλε μέσα λίγο ξύδι.
Όχι πολύ γιατί τότε θα γίνει πολύ όξινο και θα οξειδώσει τα εξαρτήματα της μηχανής.
Άφησέ το μέσα για τρεις - τέσσερις ώρες και στη συνέχεια ξέπλυνε το με πολύ νερό, αν σου βρίσκεται εμφιαλωμένο, έχει λιγότερα άλατα από της βρύσης.

Αν συνεχιστεί το πρόβλημα κάνε μία ακόμη απόπειρα με λίγο περισσότερο ξύδι και λίγη ώρα παραπάνω.
Αν πάλι δε γίνει τίποτα . . .
περίμενε να κατέβω Αθήνα και πάμε για κανένα ποτό.
Ξέρεις Λουτράκι style. Μετά δε θα θυμάσαι ούτε housing, ούτε τίποτα.

Υ.Γ. Καλώς ήρθες και από την εδώ γειτονιά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-07, 13:54
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Housing Service

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
...και ξεκινάω με τις απορίες μου...

Έχω μηχανή Canon Α95, με το αντίστοιχο συμπαθέστατο housing που την συνοδέυει...
Μετά από 110 βουτιές περίπου, κάποια κουμπάκια δείχνουν σοβαρή ανυπακοή όταν τα πατάω με αποτέλεσμα να νιώθω μια ακατάσχετη επιθυμία να τα ξεκολήσω ή να τα σπάσω ή να τα διαλύσω ...(πάντα έχω εναλλακτικές...)

Από την Canon θέλουν 15εργάσιμες ημέρες για να το φτιάξουν, 50ευρώ περίπου για κάθε ώρα εργασίας τους συν ότι έξοδα προκύψουν από τυχόν αλλαγή o-ring.

Μήπως υπάρχει άλλος ασφαλής τρόπος να κάνω το service κάπου συντομότερα, με μικρότερο κόστος;
Έχετε δοκιμάσει ποτέ να κάνετε service μόνοι σας;
(Βασικά, ο άξονας του κουμπιού έχει πιάσει άλατα...)
Προσωπικά χρησιμοποιώ σπρέι σιλικόνης, διαλύει αμέσως πολύ καλά τα άλατα και ταυτόχρονα λιπαίνει τις συνεργαζόμενες επιφάνειες. Κόστος 2-3 €, θα το βρεις σε όλα τα χρωματοπωλεία. Ψεκάζεις ένα ένα τα κουμπάκια στην συνέχεια τα πατάς δυο-τρις φορές και διαπιστώνεις αμέσως την διαφορά, (ίσως και να μην χρειαστεί να τα λύσεις).
Μια και το έφερε η συζήτηση με σπρέι σιλικόνης συντηρώ (λιπαίνω) και τα φερμουάρ της στολής όταν έχουν πιάσει άλατα. Μετά από λίγο ψέκασα ανοιγοκλείνουν με απίστευτη ευκολία.

Επίσης σωστή διαδικασία και αυτή που προτείνει ο φίλος μας paparazzi, αλλά ακόμα καλύτερα είναι, αντί για εμφιαλωμένο νερό να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό.

Καλώς ήρθες και ελπίζω να σε βοήθησα.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-07, 20:38
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Housing Service

Με μικρή καθυστέρηση ...σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!!

Τελικά σήμερα κατάφερα να ασχοληθώ με το service του housing, και τα έκανα όλα...

Αφαίρεση ασφαλειών-αξόνων-ελατηρίων-o-rings, βύθιση σε αφαλατικό υγρό, χρήση σπρέι σιλικόνης (μετά τον καθαρισμό των τμημάτων), γράσο σιλικόνης στα αξονάκια, επανασύνδεση!!!

Έγινε καινούργιo!!!

Νιώθω πολύ περήφανη για το κατόρθωμα (αν και είχα σημαντική βοήθεια στην επανατοποθέτηση των ασφαλειών-το τσιμπιδάκι των φρυδιών το έχω μάθει αλλά το μυτοτσίμπιδο θέλει άλλη εμπειρία... ) και ελπίζω να συνεχίσω να είμαι περήφανη μετά το ''μπλουμ-τεστ'', που διενεργείται αυτή τη στιγμή στον κουβά μου...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-07, 20:40
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Housing Service

Έμμυ.... Με εντυπωσιάζεις....!

Μήπως ξέρεις και από σασμάν?

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-07, 21:52
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Housing Service

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Έμμυ.... Με εντυπωσιάζεις....!
Μήπως ξέρεις και από σασμάν?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
και ελπίζω να συνεχίσω να είμαι περήφανη μετά το ''μπλουμ-τεστ'', που διενεργείται αυτή τη στιγμή στον κουβά μου...
...κάνε και κανένα μπλούμ-τεστ σε 2-3 μέτρα βάθος για καλό και για κακό πριν βάλεις μέσα τη μηχανή.
Αν τα έκανες όλα προσεκτικά, οι πιθανότητες είναι πως δε θα έχεις πρόβλημα αλλά ...ποτέ δε ξέρεις
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-07, 22:11
Το avatar του χρήστη Kostdive
Kostdive Kostdive is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2007
Μηνύματα: 35
Απάντηση: Housing Service

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων



...κάνε και κανένα μπλούμ-τεστ σε 2-3 μέτρα βάθος για καλό και για κακό πριν βάλεις μέσα τη μηχανή.
Αν τα έκανες όλα προσεκτικά, οι πιθανότητες είναι πως δε θα έχεις πρόβλημα αλλά ...ποτέ δε ξέρεις
το σπρει σιλικονεισ ειναι για να μιν ξεραθουνε τα οριν-γ. μπορεισ να βαλεισ και μια ελαχιστι γεφση απο γρασο αδιαβροχο<λιθιου>.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-12-07, 22:15
Το avatar του χρήστη Kostdive
Kostdive Kostdive is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2007
Μηνύματα: 35
Απάντηση: Housing Service

ε ε πος με βρεισκετε τορα με τα ελλινικα μου?

Σ¨ΕΥΧΑΡΕΙΣΤΩ ΜΑΡΙΑ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.