Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-12-10, 01:36
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Canon G11 + Housing

ELS, θα πρέπει καλύτερα να μας πεις για τι χρήση προορίζεις την υποβρύχια φωτογραφική σου μηχανή, ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Σκοπεύεις να ασχοληθείς ευκαιριακά/τουριστικά ή πιο σοβαρά με το hobby? Αν δεν ξέρεις, μπορείς να ξεκινήσεις με την ποιο οικονομική λύση και μετά αποφασίζεις. Σε όλα τα housing που αναφέρεις έχεις τη δυνατότητα να συνδέσεις φλας, είτε με ηλεκτρικό είτε με οπτικό τρόπο. Παίζει και εδώ ρόλο η χρήση της συγκεκριμένης μηχανής, μιας και το αν θα χρειαστείς TTL ή όχι είναι και θέμα... θεματολογίας!

Οπότε:
  • macro ή wide (ή και τα δύο)?
  • ρηχά ή βαθιά (>40m)?
  • ενδιαφέρει η αγορά έξτρα ευρυγώνιου ή/και macro wet-lens?
Επίσης, να ξέρεις ότι μπορεί το housing της Ikelite να σου φαίνεται βαρύ εκτός νερού, αλλά λόγω μεγάλου (συγκριτικά με τα υπόλοιπα υποψήφια housings) κενού εσωτερικού όγκου, φαντάζομαι ότι θα είναι το πιο "ελαφρύ" υποβρυχίως. Πάντως, σίγουρα τα πιο "μαζεμένα" housings είναι πιο εύχρηστα...

__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-10, 01:43
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Canon G11 + Housing

Επίσης, να σου πω ότι, πέρα από τα γνωστής ποιότητας housing της Canon και Ikelite, έχω πιάσει στα χέρια μου τα αντίστοιχα της 10Bar και της Patima και ομολογώ ότι εμπνέουν στιβαρότητα, λειτουργικότητα και σιγουριά...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-12-10, 21:12
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Canon G11 + Housing

GB, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Την G11 την πήρα για να μπορώ να βγάλω λίγο πιο σοβαρές φωτογραφίες υποβρυχίως, χωρίς να φτάσω στο επίπεδο μίας DSLR με το αντίστοιχα πολύ υψηλό για τις απαιτήσεις μου κόστος για housing. Αλλά ενδιαφέρομαι για κάτι περισσότερο από το να πάρω που και που μία φωτογραφία να θυμάμαι υποβρυχίως. Το 60μ rating μου κάνει, δεν ενδιαφέρομαι για πιο βαθειά υποχρεωτικά΄.
Με έχει τραβήξει το Housing της Patima. έρχεται μαζί με έναν αντάπτορα για πρόσθετους φακούς ευρυγώνιους και μάκρο. είναι μαζεμένο και το βρήκα σε ακόμα καλύτερη τιμή (730 περίπου Ε). Έχει έξοδο για φλας Ιnon ή Níkonos (πρέπει να επιλέξει κανείς τι θέλει)
Το Housing της 10Βar είναι επίσης καλό, αλλά διάβασα ότι υπάρχει μία μικρή δυσκολία στο χειρισμό των κουμπιών υποβρυχίως. Υπάρχει δυνατότητα χρήσης του φλας της μηχανής (σε αντίθεση με το Patima), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα μου χρησιμεύσει (ίσως για καμια macro).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.