Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-09, 21:27
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Επιλογή βιντεοκάμερας για υ/β λήψεις

Λοιπον θελω την γνωμη των ειδικων.Θελω μια Βιντεοκαμερα Hd μαλλον με σκληρο(δεχομαι και αποψεις για καρτα).Τι προτεινεται?Ψαχνω κατι γυρω στα 1000 ευρω δηλ στην καλη κατηγορια πριν απο τις ημιεπαγγελματικες.Η προυποθεση να μπαινει σε θηκη "εκ των ων ουκ ανευ"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-09, 10:04
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

Το σημαντικοτερο ειναι να μας πει για ποιο λογο την θελεις, θα μονταρεις ταινιες ή απλα θελεις να εχεις πλανα απο τις βουτιες σου για σενα...?

ρωταω γιατι το μονταζ σε hd εχει μεγαλες απαιτησεις σε hardware κ software

παντως θελεις οπωσδηποτε μια καμερα που να κανει manual whitebalance ευκολα με ενα εξωτερικο κουμπι υποβρυχιως για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα

κ αν εχεις απαιτησεις απο τα πλανα σου χρειαζεσαι οπωσδηποτε φωτα

επισης θα πρεπει να δεις κατα ποσο το housing σου εχει φτηνο wide angle adaptor, το οποιο επισης θα σου δινει τη δυνατοτητα για ομορφοτερα πλανα...

μπορω να σου γραψω πολλα ακομα αν μου πεις ποιος ειναι ο σκοπος σου
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-09, 16:00
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

Εννοειται πως θελω να μονταρω πλανα αλλιως τι να το κανω.Το μονταρισμα θα γινει μαλλον σε μακ μιας και προγραματιζω την αγορα του.Τωρα απο αυτες τις καμερες που ειδα μου αρεσε μια canon HFS 11.Η γνωμη σου?Προτεινε μου καποια μοντελα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-09, 18:26
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

κοιτα η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω και πολλα απο τις καμερες που κυκλοφορουν καθοτι εχω μια sony camera και με αυτη θα πορευτω....

διαβασα καλα λογια για την hfs11 και το κυριοτερο ειναι οτι διαβασα οτι με τα gates housing εχει manual wb...δεν ξερω με τα υπολοιπα....πριν παρεις housing να σιγουρευτεις για αυτο....

αφου θα μονταρεις και λες οτι θα παρεις και ενα μακ για αυτη τη δουλεια, να θυμασαι οτι αυτη τη στιγμη σχεδον καμμια πλατφορμα δεν δουλευει natively avchd αρχεια (νομιζω οτι κατι κανει το καινουριο premier cs4) αλλα και να το δουλευει η αποδοση του μηχανηματος ειναι μικρη καθοτι τα mts αρχεια (avchd) εχουν μια πολυ μυστηρια συμπιεση...

για να δουλεψεις σε final cut τα αρχεια σου μετατρεπονται σε mov κατα τη διαρκεια του capture γεγονος που σημαινει οτι ναι μεν δουλευεις σε hd περιβαλλον αλλα τα αρχεια σου εχουν εναν ογκο x8 απο τον αρχικο....

οσο για φωτα , προσωπικα εχω της amphibico που ειναι βολικα λογω μικρου ογκου και λογω οτι οι μπαταριες τους ειναι πανω τους αλλα ειναι πολυ αδυναμα για συνθηκες με πολυ φως....στη νυχτα τα σπανε....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-09, 20:09
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

Ολα αυτα που μου λες καλα αλλα το πρωτο προβλημα ειναι πια καμερα να διαλεξω.Και ποια εχει χειροκινητο white balance?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-09, 20:30
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

Κανείς δεν πρόκειται να σου προτείνει 1 κάμερα, γιατί πολύ απλά δεν θέλει την ευθύνη του ποια κάμερα θα διαλέξεις εσύ. Αυτή είναι τελικά η δική σου επιλογή.




Οι κατευθυντήριες γραμμές που σου έδωσε ο Γιώργος αρκούν για να ψαχτείς στις κλασσικές εταιρίες (JVC, CANON, SONY, PANASONIC).

Είναι προφανές ότι θα πρέπει να ψάξεις πρώτα για ποιες κάμερες διατίθενται housing, αυτό είναι ένα βασικό χαρακτηριστικό που θα σε βοηθήσεις να καταλήξεις σε ένα μικρό αριθμό συσκευών. Μετά, ψάχνεις μια μια τις κάμερες για reviews, το google θα είναι ο οδηγός σου...

Έτσι λοιπόν, ξεκίνα από τις εταιρίες που φτιάχνουν housign: Ikelite, Gates, Amphibico. Δες και αυτό το κατάστημα στις ΗΠΑ που έχει ξεσκαρτάρει από μόνο του τις τρέχουσες καλές επιλογές.

Υπάρχουν και άλλες εταιρίες κατασκευής housing, μόνο που εγώ δεν έχω εμπειρία μαζί τους και δεν μπορώ να σου τις συστήσω, κανείς άλλος?

Τέλος, σκέψου από που θα αγοράσεις το housing. Έχεις δυνατότητα να το πάρεις από το εξωτερικό ή θα το παραγγείλεις από Ελλάδα? Οι παραπάνω εταιρίες που αναφέρω έχουν όλες Έλληνα αντιπρόσωπο...




Καλό ψάξιμο. Αν έχεις κάποια εξειδικευμένη απορεία πάνω σε κάποιο μοντέλο (όχι του στυλ αυτή η κάμερα είναι καλή ή κακή?), το ξανασυζητάμε.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 16-11-09 στις 20:36. Αιτία: μορφοποίηση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-09, 20:54
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

οι πιο πολλές φτηνές κάμερες έχουν το manual wb θαμμένο μέσα στο μενού τους χωρίς εσύ ευρισκόμενος υποβρυχίως να μπορείς να το "φτάσεις"...

διάβασα για την canon οτι με gates housing (εξαιρετικα εργαλεία με αντίστοιχη τιμή) μπορείς να το αλλάξεις ευκολα υποβρυχίως...

κοιτα sid (αλήθεια πως σε λένε γιατι με τα ψευδώνυμα έχω παλιό θέμα), όλες οι κάμερες στα 900-1000ευρώ είναι μια χαρά...και πάνω κάτω έχουν τις ιδιες δυνατότητες...

τα ουσιαστικοτερα κατ'εμε θεματα στο υ/β βιντεο ειναι αλλου και για αυτό σου φαίνονται αλλα λόγια να αγαπιόμαστε οι απαντήσεις μου...

όπως λέει και ο γιάννης...δες τι παίζει με το housing....ειναι σαφως πιο σημαντικό και βέβαια πιο ακριβό υλικό απο την κάμερα αυτή καθεαυτή.


ααα....και οπως βλεπεις δεν βαριέται κανείς να απαντάει οποτε feel free...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-09, 21:39
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

φιλε Γιωργο το ονομα μου ειναι Νικολας.Καταλαβαινω πως απως λεει και ο grandblue εσεις δεν θα μου πειτε παρε την ταδε καμερα,αλλα μπορειτε να μου δωσετε καποιες κατευθηντηριες.Π.χ. καποιοι λενε οτι η καμερα πρεπει να εχει 3 ccd.ισχυει?ποια ειναι τα κυρια στοιχεια που πρεπει να προσεξω για να μου τρβαει υποβρυχιος καλα.Π.χ. κοιταω το μεγεθος του αισθητηρα γιατι πιστευω οτι οσο πιο μεγαλος τοσο πιο πολυ φως μπορει να "τραβηξει".Ισχυει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-09, 23:20
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

γεια σου λοιπον νικολα!

οι καινουριες καμερες εχουν (στην κατηγορια τιμης που ψαχνεις) πανω κατω τους ιδιους cmos σενσορες, οι ccd ειναι οι παλιοτεροι σενσορες...

κατα την ταπεινη μου γνωμη αν ηξερα οτι ξερω τωρα πριν 3 χρονια,

αντι να αγοραζα την πανακριβη τοτε HD SR1 high definition sony μου,
θα αγοραζα μια 3ccd standard definition (ενας σενσορας για καθε βασικο χρωμα)....καθοτι εκτοτε ποτε δεν καταφερα να μονταρω μια HD ταινια....και οι 3 σενσορες φυσανε στα δυσκολα -χρωματικως- υποβρυχια περιβαλλοντα.

τωρα ομως διαβαζω πυρετωδως το manual του Final Cut στο καινουριο μου μακ και ειμαι σχεδον ετοιμος να κανω την πρωτη αποπειρα (3 χρονια μετα και 16 ταινιες!!!!)

βεβαια δεν ξερω αν θα βρω καπου να την δω σε HD και κατα ποσο ενδιαφερει τον κοσμο που την παιρνει να την εχει σε HD μια που η πλειοψηφια του κοσμου ακομα ειναι στις SD τηλεορασεις κ dvd players......

Για να μην αναφερω οτι δεν εχω ιδεα ποιος θα ειναι ο ογκος της ταινιας σε HD format για να ξερω αν χρειαζεται να την καιω σε Blue Ray (που ετσι κι αλλιως δεν μπορω!!!!!) ή σε απλο DVD (χλωμοτατον!!!)

Που θελω να καταληξω....πριν 3 χρονια ημουν σιγουρος οτι το SD εφαγε τα ψωμια του και επενδυσα σε HD....αλλα φευ....

Εσυ εισαι σιγουρος οτι και για τα επομενα χρονια (που θα χρησιμοποιεις την συγκεκριμενη καμερα, πριν φαει τα ψωμια της) θα χρειαζεσαι την HD λειτουργια της?

Το να παρεις 3ccd HD καμερα ειναι εκτος κουβεντας λογω κοστους....Θα ηταν βεβαια η ιδανικη λυση...

ΥΓ εκτος λοιπον που θα πρεπει να σκασεις κανα 1000 τουλαχιστον για φωτα, σκεψου οτι θα πρεπει να σκασεις min 800 για housing (πολυ αισιοδοξο ποσό αυτο, για τα απλα της ikelite),
κανα σκασμο για φορτιστες ,εξτρα μπαταριες κλπ....
θες και ενα mac....μην ελπιζεις οτι θα τη σκαπουλαρεις με κανενα air....
και βεβαια πολυ αποθηκευτικο χωρο σε γρηγορους δισκους (7200, esata ή firewire) της ταξεως των 2 terra τουλαχιστον...
δεν αναφερω δευτερη οθονη γιατι θα αρχισεις να βριζεις αν δεν το εχεις κανει ηδη!

και ολα αυτα για την δοξα ενος ομορφου βιντεο!!!!

προσωπικα ειμαι μαζι σου ηθικα!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-11-09, 23:42
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

To HD or not to HD, ιδού η απορεία...


Για τον ερασιτέχνη που θέλει να κάνει το κέφι του, SD είναι μια χαρά. Αλήθεια, υπάρχουν ακόμη SD κάμερες?



Αν όμως Γιώργο (και κατ' επέκταση Νικόλα και υπόλοιποι επίδοξοι Υ/Β βιντεογράφοι) θελήσεις αύριο κιόλας, Τρίτη, να πουλήσεις ένα πολύ όμορφο πλάνο σου σε κάποια εταιρία παραγωγής του εξωτερικού ή σε online βάση multimedia, το SD δε θα στο πάρουν πια. Αν κάποιος σκέφτεται την προοπτική "να βγάλει" τα έξοδα της αγοράς του εξωπλισμού του, θα πρέπει να βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Στην Ελλάδα είμαστε λίγο πίσω, γιατί οι τηλεοπτικοί μας σταθμοί είναι τεχνολογικά απαρχειωμένοι (οι περισσότεροι, εξαίρεση ο ΣΚΑΙ και το ALTER αν δεν κάνω λάθος). Προβλέπονται όμως σημαντικές αλλαγές στην επόμενη 2ετία...

Υπερβολικό στην προκειμένη περίπτωση, το αναφέρω απλά μήπως καλυφθούν και άλλοι που μπορεί να διαβάζουν το παρόν θέμα
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.