Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-11-09, 09:33
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
να θυμασαι οτι αυτη τη στιγμη σχεδον καμμια πλατφορμα δεν δουλευει natively avchd αρχεια (νομιζω οτι κατι κανει το καινουριο premier cs4) αλλα και να το δουλευει η αποδοση του μηχανηματος ειναι μικρη καθοτι τα mts αρχεια (avchd) εχουν μια πολυ μυστηρια συμπιεση...
Καλημέρα σε όλους..
πέρσι το καλοκαίρι ανανέωσα τον εξοπλισμό μου με τα εξής.
κάμερα αγόρασα την canon HG 10 (high definition, αποθήκευση σε σκληρό δίσκο 40 GB, περίπου 5,5 ώρες εγγραφής).
στεγανό πήρα της IKELITE μαζί με ένα φωτιστικό 50W (προτίμησα την αυτονομία της μπαταρίας απο την ένταση ).
software χρησιμοποιώ το pinacle studio 12 (σε win XP). δουλεύει απευθείας τα αρχεία .mts (avchd) χωρίς να τα κάνω μετατροπή σε κάποιο άλλο format. σίγουρα όμως χρειάζεται δυνατός υπολογιστής για να δουλεύεις άνετα.


το white balance στην κάμερα είναι μέσα σε menu. απο το στεγανό έχω πρόσβαση στο menu αλλά προς το παρόν δε το χρησιμοποιώ (το έχω μόνιμα στο auto). και αυτό γιατί στα κοντινά πλάνα με τη χρήση του φωτιστικού θα έπρεπε να κάνω άλλη ρύθμιση από ότι στα γενικά πλάνα και αυτό το ψιλοβαριέμαι..

μια διαφορά που είχα παρατηρήσει πέρσι όταν έψαχνα τις κάμερες high definition και τις απλές, ήταν οι ρυθμίσεις του white balance. στις απλές κάμερες είχε μόνο ένα indoor/outdoor ενώ στις high definition έχει όλες τις γνωστές επιλογές.



Παράθεση:
Για να μην αναφερω οτι δεν εχω ιδεα ποιος θα ειναι ο ογκος της ταινιας σε HD format για να ξερω αν χρειαζεται να την καιω σε Blue Ray (που ετσι κι αλλιως δεν μπορω!!!!!) ή σε απλο DVD (χλωμοτατον!!!)
αν θυμάμαι καλά, το pinacle studio μου έδινε 20 λεπτά video ποιότητας HD σε δισκάκι DVD 4.7GB.



Παράθεση:
ποια ειναι τα κυρια στοιχεια που πρεπει να προσεξω για να μου τρβαει υποβρυχιος καλα.
τα σταθερά πλάνα!!!!! (προσωπική μου άποψη)
ακόμη και οι ανεπαίσθητες κινήσεις που γίνονται στο στεγανό, στο video φαίνονται τεράστιες. σε ένα ντοκυμαντέρ που έβλεπα τελευταία, ζήλεψα τον τρίποδα που χρησιμοποιούσαν για να γράψουν το θέμα τους!!!



Παράθεση:
θελήσεις αύριο κιόλας, Τρίτη, να πουλήσεις ένα πολύ όμορφο πλάνο σου σε κάποια εταιρία παραγωγής του εξωτερικού ή σε online βάση multimedia, το SD δε θα στο πάρουν πια.
θες να πεις ότι μπορώ να πουλήσω όσα όμορφα πλάνα έχω???
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-09, 21:27
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

gmav εισαι ευχαριστημενος απο την επιλογη σου γιατι ειναι μια απο τις υποψηφιοτητες μου.καμια αλλη παρατηρηση?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-09, 09:17
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Επιλογή βιντεοκάμερας για υ/β λήψεις

σαφώς και είμαι ευχαριστημένος . για τις ανάγκες μου (εντός και εκτός νερού) η κάμερα με καλύπτει.

στα μειονεκτήματα της κάμερας (δε θα ήταν δυνατόν να μην είχε) να αναφέρω την έλλειψη ευρυγώνιου φακού. ακόμη και τέρμα wide να έχεις την κάμερα, η οπτική γωνία που σου δίνει είναι μικρή (υποκειμενική εκτίμηση).

η αγορά ενός έξτρα ευρυγώνιου φακού ίσως να είναι η λύση.
μια δοκιμή που έκανα με ευρυγώνιο της ikelite πάνω στο στεγανό, αν και με κάλυψε η οπτική γωνία, με ενόχλησε το μικρό θόλωμα που είχε γύρω γύρω απο το φακό. μου είπαν πως με λίγο zoom διορθώνεται αυτό, αλλά δε το δοκίμασα. (χώρια ότι μου φαίνεται και λίγο παράξενο, να αγοράσω έξτρα φακό για να ανοίξω τη γωνία και μετά να κλείσω λίγο τη γωνία με λίγο zoom για να διορθώσω το σφάλμα.. )


απο την άλλη έχει τη δυνατότητα να εστιάζει σε αντικείμενα που βρίσκονται 1 εκατοστό απο το φακό. πολύ καλό για μάκρο, αν μπορείς να πλησιάσεις τόσο πολύ .


α! και κάτι ακόμη... σε χαμηλό φωτισμό η κάμερα δε γράφει καλά. έχει πολύ θόρυβο.
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-11-09, 12:00
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Επιλογή βιντεοκάμερας για υ/β λήψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
η αγορά ενός έξτρα ευρυγώνιου φακού ίσως να είναι η λύση.
μια δοκιμή που έκανα με ευρυγώνιο της ikelite πάνω στο στεγανό, αν και με κάλυψε η οπτική γωνία, με ενόχλησε το μικρό θόλωμα που είχε γύρω γύρω απο το φακό. μου είπαν πως με λίγο zoom διορθώνεται αυτό, αλλά δε το δοκίμασα. (χώρια ότι μου φαίνεται και λίγο παράξενο, να αγοράσω έξτρα φακό για να ανοίξω τη γωνία και μετά να κλείσω λίγο τη γωνία με λίγο zoom για να διορθώσω το σφάλμα.. )

Αυτο δυστυχως ισχυει σε πολλες καμερες , οταν τις βαζεις σε υ/β κουτι . Χρειαζεται port για το housing αλλα και παλι (στην δικη μου ) λενε οτι υπαρχει αυτο το προβλημα (το αλλο προβλημα ειναι οτι το port κοστιζει στον Καναδα $2100 (Αμερικης) ()
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-11-09, 16:55
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Επιλογή βιντεοκάμερας για υ/β λήψεις

Σχετικα με την ωριμοτητα του HD θα διαφωνησω. Παροτι Εχω απο χρονια μια HD αρχαιοτητα της sony και μονο εγω εχω δει τα hd footage , θεωρω οτι ακομα και ερασιτεχνικα η ελειψη πληροφοριας μιας SD θα ειναι τραγικα αισθητη στο μελον. Υπαρχει ομως απο την αλλη πλευρα και το τεχνικο διλημα των αναγκων της υποβρυχιας (χαμηλου φωτισμου) ληψης. Με τα χρηματα μιας μεσης HD μπορει κανεις να παρει μια SD που να "γραφει" φτωχοτερα μεν αλλα πολυ καλυτερα εκει κατω.
Στα προιοντα video μεσου κοστους δεν θα βρεις φοβερες αποδοσεις σε ευρυγωνιες ληψεις στο βαθος των 30μ με συνεφια.
Ετσι δεδομενου οτι οι βιντεοκαμερες σαν προιοντα ειναι μηχανες σχεδιασμενες για χειριστες εκτος νερου που χρειαζονται τεραστια αυτονομια ισω; ψαχνουμε σε λαθος κατευθυνση. . Ολα τα βασικα πλεονεκτηματα χανονται στο νερο, για αυτο εγω θα προτεινα (παρανοικα μπορει) φωτογραφικη μηχανη νεας γενιας (ακομα και dslr) με hd video δυνατοτητα. Με αυτην (εκτος της φωτογραφιας) εχεις εκτος απο πληρη προσβαση σε χειρισμο, ευελιξια σε φακους και σαφως περισοτερες επιλογες.
Επισης θα διαφωνησω (sorry) και με την κρισιμοτητα του manual wb. Αν δεν αφησει κανεις τη τυχη του στο auto exposure και παιρνει αρκετο φως, η εκ των υστερων εργαστηριακη διορθωση της χρωματικης ισοροπιας μεν κοπιαστικοτερη αλλα πιο ακριβης και λιγοτερο αγχωδης.
__________________
Physical Diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 23-11-09 στις 17:18.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-09, 02:05
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Επιλογή βιντεοκάμερας για υ/β λήψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα προτεινα (παρανοικα μπορει) φωτογραφικη μηχανη νεας γενιας (ακομα και dslr) με hd video δυνατοτητα. Με αυτην (εκτος της φωτογραφιας) εχεις εκτος απο πληρη προσβαση σε χειρισμο, ευελιξια σε φακους και σαφως περισοτερες επιλογες.

Μόνο σε πάαααρα πολύ εξοικειωμένους χρήστες που δεν θέλουν να τραβάνε "τουριστικά" video αλλά έχουν στόχο υποβρύχια ταινία. Η έλλειψη autofocus δεν είναι για να την αγνοείς...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-09, 11:24
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Επιλογή βιντεοκάμερας για υ/β λήψεις

και βεβαια δεν πρεπει να αγνοηθει οτι οι βιντεο καμερες εχουν εξελιγμενα προγραμματα σταθεροποιησης της εικονας που νομιζω (χωρις να παιρνω ορκο) οι φωτομηχανες δεν εχουν...


οσο για τo post processing ισορροπιας λευκου δεν εχεις (fin) πολυ αδικο αλλα αλλο το πριν και αλλο το μετα....ειδικα σε συνθηκες χαμηλης ορατοτητας...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.