Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-10, 11:35
Andreas Maragkos Andreas Maragkos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Αγιος Στέφανος Αττικής
Μηνύματα: 60
Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Καλημέρα σας ,

έφτασε η ώρα να αποκτήσω κ εγώ μια dslr για τον βυθό , στην όλη πορεία μου στα υποβρύχια ταξίδια μου με συντροφεύει μια canon g9 , με housing ikelite ( φοβερή αρνητική πλευστότητα αλλά βρέθηκε λύση ) κ ikelite strobo D160.

Λάτρεις της canon έχω στη διάθεση μου μια eos 40d για της έξω απο το βυθό ζωή , σκέφτομαι για την eos550d κ ένα housing ikelite.

Μιας κ στο βυθό όλα αλλάζουν , έχετε κατι άλλο να μου προτείνετε ?Λέω να πάρω τη dslr αυτή μιας κ έχει κ video ώστε να συνδυάσω κ τα δύο απο την άλλη αφού έχω την g9 κ έχω δυο θήκες μια ikelite κ μία μαμά μήπως δε χρειάζεται η συγκεκριμένη μηχανή ?Να διαθέσω χρήματα κ να << στήσω>> για το βυθό την eos40d ?Βέβαια στη g9 δεν έχω προσθέσει τίποτα απο φίλτρα λ φακούς παρά μόνο το strobo.

Τί άλλο θα χρειαστώ απο φίλτρα , φακούς , φλάς κτλ ?

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά κάθε γνώμη είναι μια βοήθεια!!

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-10, 14:04
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Ανδρέα σε βλέπω έτοιμο και ψημένο να την αγοράσεις την Canon 550D, άρα μάλλον ρητορική τη βλέπω την ερώτησή σου

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πρόκειται για εξαiρετική μηχανή με πολλά από τα χαρακτηριστικά της Canon 7D (όπως την ανάλυση των 18MP, το video HD, εξελιγμένο χειρισμό στο live-view και πολύ καλή απόδοση στα υψηλά ISO).

Από την άλλη, μια και η επένδυση είναι ούτως ή άλλως σημαντική (προσεγγιστικά: 550D=> 1000 EUR + Housing Ikelite=> 1400 US$) θα σου έλεγα αν σε παίρνει οικονομικά, να εξετάσεις και την περίπτωση της Canon 7D (μόνο σώμα, περίπου 1400-1500 EUR) μια και το housing θα σου στοιχίσει περίπου το ίδιο (1500 US$).

Σε σχέση με την G9 θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της φωτογραφίας (το ξέρεις ήδη αφού χρησιμοποιείς την Cannon 40D στη στεριά) και σίγουρα θα έχεις γρηγορότερη εστίαση και μηδενικό shutter lag (άμεση λήψη μόλις πατήσεις το κουμπί) όπως και περισσότερες επιλογές στη λήψη με φυσικό φως σε σκοτεινές συνθήκες, γιατί μπορείς πάντα να τραβήξεις χωρίς flash ανεβάζοντας το ISO.

Βέβαια πρέπει να υπολογίσεις ότι το κόστος για τα αξιοποιήσεις όλα αυτά, δεν είναι μόνο η μηχανή και housing: Θα πρέπει να επενδύσεις και σε ένα υπερευρυγώνιο φακό (π.χ. Canon 10-22mm or Sigma 10-20mm) και στα αντίστοιχα Dome Ports της Ikelite που η τιμή τους δεν καθόλου ευκαταφρόνητη (π.χ. το Dome Port 8"" έχει γύρω στα 400 US$) όπως αντίστοιχα και σε κάποιον φακό για macro και τα αντίστοιχα ports.

Δες σε αυτό εδώ το site, μια σύγκριση φακών της Canon για υ/β χρήση:
http://www.uwphotographyguide.com/un...y-lenses#CANON

(το site έχει γενικώς πολύ ενδιαφέρον με πολλές-πολλές πληροφορίες).

Όσον αφορά το flash που έχεις (DS160?), νομίζω θα σου δουλέψει μια χαρά.
Για φίλτρα που ρωτάς, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ φίλτρα και προτιμάω να τραβάω σε RAW format και να ρυθμίζω εκ των υστέρων το White Balance στη μετατροπή του RAW αρχείου.
Το πρόβλημα με τα φίλτρα είναι πως έχουν περιορισμένο βάθος χρήσης (π.χ. από -4, -5 ως -12 άντε -15 μέτρα). Μία φορά που δανείστηκα κάποιο φίλτρο από φίλο, πιο πολύ πρόβλημα μου δημιούργησε στο post-processing (σε φωτογραφίες που τραβήχτηκαν ρηχά στα -2, -3) παρά με βοήθησε.

Καλές αγορές
και περιμένουμε με το καλό να μας δείξεις φωτογραφίες...

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-10, 18:50
Andreas Maragkos Andreas Maragkos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Αγιος Στέφανος Αττικής
Μηνύματα: 60
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρέα σε βλέπω έτοιμο και ψημένο να την αγοράσεις την Canon 550D, άρα μάλλον ρητορική τη βλέπω την ερώτησή σου


Φίλε Φοίβο το έχω σκεφτεί το όλο σκηνικό κ πραγματικά αξίζει η διαφορά τον 500 EUR στο περίπου ανάμεσα στα δύο μοντέλα που λες ? Πιστεύω οτι πραγματικά μπορείς να πετύχεις τα ίδια αποτελέσματα κ με τις δύο μηχανές , ΒΕΒΑΙΑ , δεν θα με χάλαγε καθόλου μια 7 χαχαχαχαχαχα , σκέφτομαι οτι μια φορά θα στήσεις ενα τέτοιο μηχάνημα κ πρέπει να είσαι προσεχτικός στις κινήσεις σου !!!

Οσο για το strobo D160 με έχει βγάλει μια χαρά κ υπερβολικό για την G9 νομίζω οτι για μια EOS μπορεί να χρειαστεί κ δεύτερο...

Οκ αυτό που σκέφτομαι πιο πολύ είναι το θέμα των φακών κ οι συνδυασμοί αυτών αλλά είναι ένα θέμα που θα ξεπεραστεί με τη βοήθεια του net κ με το ψάξιμο...

Τώρα για την αγορά της μηχανής σίγουρα θα προτιμήσω την ελληνική αγορά κ για τα υπόλοιπα ( φακούς , θήκες , φλας κ.α ) το εξωτερικό μιας κ εδώ δε νομίζω να πετύχω τις τιμές του εξωτερικού...

σε ευχαριστώ κ κάθε βοήθεια σου πολύτιμη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-10, 20:02
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Maragkos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΕΒΑΙΑ , δεν θα με χάλαγε καθόλου μια 7 χαχαχαχαχαχα , σκέφτομαι οτι μια φορά θα στήσεις ενα τέτοιο μηχάνημα κ πρέπει να είσαι προσεχτικός στις κινήσεις σου !!!
Μ' αυτό το σκεπτικό στο είπα κι εγώ ότι μια φορά θα το στήσεις κι ότι αν αποφασίσεις στο μέλλον να πας στην 7D θα πρέπει να αλλάξεις και το housing - που συνεπάγεται μεγαλύτερη απώλεια χρημάτων.
Τα δείγματα που έχω δει πάντως (κι απ' τις δύο μηχανές) είναι εξαιρετικά.
Από την 550D δεν έχω δει ακόμη video αλλά πιστεύω θα είναι εξίσου καλό.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Maragkos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για το strobo D160 με έχει βγάλει μια χαρά κ υπερβολικό για την G9 νομίζω οτι για μια EOS μπορεί να χρειαστεί κ δεύτερο...
Δεύτερο θα σου χρειαστεί αν θελήσεις να καλύψεις με το flash (όλο το κάδρο) σε ένα ευρυγώνιο φακό ή φυσικά για να μαλακώσεις τις σκιές του ενός Strobe. Ξεκίνα μ' αυτό που έχεις και βλέπεις
Αν έχεις σκοπό να πάρεις οπωσδήποτε δεύτερο, θα μπορούσες να πάρεις εξ' αρχής διπλό καλώδιο (με spliter) που μπορείς με τις προστατευτικές τάπες που δίνει η Ikelite να το χρησιμοποιήσεις και με ένα Strobe.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Maragkos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα για την αγορά της μηχανής σίγουρα θα προτιμήσω την ελληνική αγορά κ για τα υπόλοιπα ( φακούς , θήκες , φλας κ.α ) το εξωτερικό μιας κ εδώ δε νομίζω να πετύχω τις τιμές του εξωτερικού...
Το 2007 που το έψαχνα για ένα housing Ikelite για την Canon 350D, από Αγγλία έβγαινε περίπου στα 1800 ευρώ (μαζί με το port 8 ιντσών) και τελικά στοίχισε γύρω στα 1200 ευρώ (το έφερε ένα φίλος στη βαλίτσα του απευθείας από ΗΠΑ).
Πριν λίγες μέρες είχα μια κουβέντα για αγορά Ikelite από Ευρώπη σε πολύ ενδιαφέρουσες τιμές αλλά δεν θυμάμαι την χώρα και το μαγαζί, αν τα βρω θα στα γράψω
Νομίζω πως ήταν απο Ολανδία.

Για τους φακούς, ίσως βρεις και στην Ελλάδα καλές τιμές - ψάξτο.
Υπάρχει π.χ. το Adorama.gr που έχει πάντα καλές τιμές (ίσως τις καλύτερες) αλλά:

α) Δεν έχει καμμία σχέση με τη γνωστή αμερικάνικη αλυσίδα Adorama.com (έχουν κλέψει απλώς το όνομα - όπως μας είχε βεβαιώσει παλιότερα το Adorama.com)
β) Εισάγει απευθείας απ' έξω και ΔΕΝ έχει εγγυήσεις ελληνικής αντιπροσωπείας
γ) Σαν μαγαζί είναι τελείως αναξιόπιστο (υπάρχουν άπειρες ιστορίες που τους ρωτάς μια τιμή και αν ξαναπάρεις τηλέφωνο 1 ώρα αργότερα σου λένε άλλη, σου λένε πως κρατήσανε μια μηχανή για σένα και την πουλάνε σε αλλον κλπ κλπ)

Από την άλλη υπάρχουν κι άλλα μαγαζιά που μπορείς να βρεις καλές τιμές, είναι αξιόπιστα, και παρέχουν και εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας όπως π.χ.
το PhotoAgora.gr:
Canon 550D
Canon 7D

ή ο Κατερέλος:
Canon 550D
Canon 7D

...και τώρα που ξαναβλέπω τις τιμές, είναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ των δύο μοντέλων (από τα 700 ευρώ στα 1400) οπότε δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζει


Αυτό που σίγουρα θα σου λείψει περνώντας από τη μικρή σου ελαφριά compact στην DSLR είναι η δυνατότητα να τραβάς ευρυγώνιο και στο αμέσως επόμενο κάδρο να γυρίζεις σε macro. Με την DSLR θα πρέπει να έχεις αποφασίσει από πριν τον φακό, το port και το τι λήψεις υπολογίζεις να κάνεις (ευρυγώνιες ή macro).

Κάποιες φορές βουτάω με δύο μηχανές (compact: Olympus 5050, DSLR: Canon 350D) αλλά είναι μεγάλο μπλέξιμο και τελικά με αποδιοργανώνει τελείως... σιγά-σιγά το εγκαταλείπω.

Καλές αγορές
(ζηλεύω λίγο να σου πω,
αλλά είμαι σε εποχή οικονομικής κρίσης
και πρέπει να κάτσω στα αυγά μου )




ΥΓ: Τώρα μπορεί και να στα ανατρέψω όλα μ' αυτό, αλλά πρέπει να στο γράψω:
Η ποιότητα των housing της Ikelite δεν είναι και ότι καλύτερο παρ' όλο που η τιμή τους είναι σχετικά τσιμπημένη. Μια και δεν έχεις ξεκινήσει ακόμη να "χτίζεις" το σύστημά σου (με ακριβά ports κλπ που τελικά αυτά σου μένουν αν αλλάξεις κάποτε μηχανή) σκέψου και την περίπτωση να πας σε κάποιο housing αλουμινίου. Κοστίζουν σίγουρα παραπάνω, αλλά κι η ποιότητα κατασκευής τους είναι πολύ καλύτερη.
Δεν έχω χρησιμopοιήσει κάποιο αλλά υπάρχουν φίλοι στο forum που έχουν την εμπειρία και μπορούν να σου δώσουν πληροφορίες.
Σ' αυτή την περίπτωση βέβαια καλό είναι να ψάξεις και τη συμβατότητα του flash που έχεις ήδη.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 19-04-10 στις 06:28.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-10, 21:40
Andreas Maragkos Andreas Maragkos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Αγιος Στέφανος Αττικής
Μηνύματα: 60
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ' αυτό το σκεπτικό στο είπα κι εγώ ότι μια φορά θα το στήσεις κι ότι αν αποφασίσεις στο μέλλον να πας στην 7D θα πρέπει να αλλάξεις και το housing - που συνεπάγεται μεγαλύτερη απώλεια χρημάτων.
σε αυτό το θέμα έχεις μεγάλο δίκιο...στάνταρ χάνεις αρκετά εώς πολλά λεφτά...δεν αλλάζεις κ κάθε μέρα τον εξοπλισμό σου σωστά ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκίνα μ' αυτό που έχεις και βλέπεις
ναι έτσι στην πράξη θα φανεί αν χρειασθεί κ δεύτερο όντως.μου αρέσει που έχει επάνω κ το φως κ ειδικά στην νυχτερινή ζωή είναι πολύ καλό!!!


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λίγες μέρες είχα μια κουβέντα για αγορά Ikelite από Ευρώπη σε πολύ ενδιαφέρουσες τιμές αλλά δεν θυμάμαι την χώρα και το μαγαζί, αν τα βρω θα στα γράψω
ok thx !!!Αλήθεια με το τελωνείο τι παίζει σε αυτές τισ περιπτώσεις ?εννοώ σε μεγάλα ποσά...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους φακούς, ίσως βρεις και στην Ελλάδα καλές τιμές - ψάξτο.
Υπάρχει π.χ. το Adorama.gr που έχει πάντα καλές τιμές (ίσως τις καλύτερες).
απο το συγκεκριμένο μαγαζί έχω πάρει την 40d μέχρι στιγμής δεν έχει χρειασθεί να περάσω κάτι στην εγγύηση αλλά απ οτι θυμάμαι μου είχαν δώσει χαρτί για ένα χρόνο μαζί με την απόδειξη !!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη υπάρχουν κι άλλα μαγαζιά που μπορείς να βρεις καλές τιμές, είναι αξιόπιστα, και παρέχουν και εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας όπως π.χ.
το PhotoAgora.gr

...και τώρα που ξαναβλέπω τις τιμές, είναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ των δύο μοντέλων (από τα 700 ευρώ στα 1400) οπότε δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζει
ναι παίζουν κ αυτά τα μαγαζιά κ ο Καταρέλος ( έχω πάρει ένα φακό ) είναι πολύ καλος στην εξυπηρέτηση του κ μου είχε κάνει κ καλύτερη τιμή απο την αναφερόμενη του net..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που σίγουρα θα σου λείψει περνώντας από τη μικρή σου ελαφριά compact στην DSLR είναι η δυνατότητα να τραβάς ευρυγώνιο και στο αμέσως επόμενο κάδρο να γυρίζεις σε macro. Με την DSLR θα πρέπει να έχεις αποφασίσει από πριν τον φακό, το port και το τι λήψεις υπολογίζεις να κάνεις (ευρυγώνιες ή macro).

Κάποιες φορές βουτάω με δύο μηχανές (compact: Olympus 550, DSLR: Canon 350D) αλλά είναι μεγάλο μπλέξιμο και τελικά με αποδιοργανώνει τελείως... σιγά-σιγά το εγκαταλείπω.
Όντως είναι ένα θέμα αυτό , ειδικά άμα εχεις επάνω σου κ rbs είναι μεγάλο θέμα ε ?Σίγουρα μια dslr έχει πολύ μεγάλο όγκο ειδικά με αράχνες , φώτα κτλ...δε ξέρω πως θα είναι να έχω κ την μικρή μαζί μου αλλά οκ αντιμετωπίζετε αν ξέρεις τον καταδυτικο σου προορισμό...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλές αγορές
(ζηλεύω λίγο να σου πω,
αλλά είμαι σε εποχή οικονομικής κρίσης
και πρέπει να κάτσω στα αυγά μου )
ξέρεις ? αν κάτσει η 7d θα στην δώσω σε μια βουτιά μας για να την ρυθμίσεις χαχαχαχαχα !!!οι εποχές είναι περίεργες κ δύσκολες αλλά οι κ@vl... πληρώνονται άσχημα σωστά ?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ: Τώρα μπορεί και να στα ανατρέψω όλα μ' αυτό, αλλά πρέπει να στο γράψω:
Η ποιότητα των housing της Ikelite δεν είναι και ότι καλύτερο παρ' όλο που η τιμή τους είναι σχετικά τσιμπημένη. Μια και δεν έχεις ξεκινήσει ακόμη να "χτίζεις" το σύστημά σου (με ακριβά ports κλπ που τελικά αυτά σου μένουν αν αλλάξεις κάποτε μηχανή) σκέψου και την περίπτωση να πας σε κάποιο housing αλουμινίου. Κοστίζουν σίγουρα παραπάνω, αλλά κι η ποιότητα κατασκευής τους είναι πολύ καλύτερη.
Δεν έχω χρησιμopοιήσει κάποιο αλλά υπάρχουν φίλοι στο forum που έχουν την εμπειρία και μπορούν να σου δώσουν πληροφορίες.
Σ' αυτή την περίπτωση βέβαια καλό είναι να ψάξεις και τη συμβατότητα του flash που έχεις ήδη.
χμμμμ μην μου το χαλάς τώρα !!!χαχαχαχαχαχαχα ναι θα ηθελα μια γνώμη απο κάποιον που το χρησιμοποιεί , τουλάχιστον στη g9 μέχρι στιγμής με έχει βγάλει καθαρό , ακόμα δεν έχει πνιγεί αλλα θα έχω μεγάλο θέμα αμα πνίξω την πρώτη μου dslr ...δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-10, 22:06
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Maragkos Εμφάνιση μηνυμάτων
ok thx !!!Αλήθεια με το τελωνείο τι παίζει σε αυτές τισ περιπτώσεις ?εννοώ σε μεγάλα ποσά...
Αν είναι από Ευρώπη (Ευρωπαϊκή Ένωση) δεν έχεις κανένα θέμα με τελωνεία - είναι σαν να αγοράζεις από Ελλάδα.
Αν είναι απο Αμερική, ούτε να το σκέφτεσαι για online παραγγελία σ' αυτά τα ποσά - θα σε γδάρουν.
Μερικές φορές κάποια μικρά πακέτα (συνήθως ως 100$ αλλά μου έχει τύψει και ως 200$) την έχουν γλυτώσει, με την προυπόθεση πάντα ότι η αποστολή γίνεται με USPS (United States Postal Service) οπότε έρχονται για παραλαβή στα ΕΛΤΑ.
Από Αμερική, ο κανόνας είναι ότι αποφεύγουμε πάντα αποστολή με Fedex, UPS, κλπ. αυτοί οι αλητες χρεώνουν εκτελωνισμό για οποιοδήποτε μικρό πακετάκι πέφτει στα χέρια τους. Μου έχει τύχει να μου ζητάνε "έξοδα εκτελωνισμού" 60 ευρώ για πακέτο αξίας 50 - εκτός από τους δασμούς του τελωνείου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Maragkos Εμφάνιση μηνυμάτων
απο το συγκεκριμένο μαγαζί έχω πάρει την 40d μέχρι στιγμής δεν έχει χρειασθεί να περάσω κάτι στην εγγύηση αλλά απ οτι θυμάμαι μου είχαν δώσει χαρτί για ένα χρόνο μαζί με την απόδειξη !!
Ναι, είναι δική τους εγγύηση όχι της ελληνικής αντιπροσωπείας.
Έχε επίσης υπ' όψιν σου ότι στην Ευρωπαϊκή ένωση απαγορεύεται να πωληθεί ηλεκτρονική συσκευή με εγγύση μικρότερη από 2 χρόνια.
Οι περισότερες εταιρείες κάνουν πως δε το ξέρουν, αλλά αν σου τύχει και "τους το θυμίσεις" ότι είναι ευρωπαϊκός νόμος, συνήθως το αποδέχονται άμεσα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Maragkos Εμφάνιση μηνυμάτων
ξέρεις ? αν κάτσει η 7d θα στην δώσω σε μια βουτιά μας για να την ρυθμίσεις χαχαχαχαχα !!!οι εποχές είναι περίεργες κ δύσκολες αλλά οι κ@vl... πληρώνονται άσχημα σωστά ?
Πές μου πότε και που για ... να μην περάσω ούτε από κοντά
Δεν είμαστε για τέτοια τώρα, είναι δύσκολες οι εποχές


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Maragkos Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμμ μην μου το χαλάς τώρα !!!χαχαχαχαχαχαχα ναι θα ηθελα μια γνώμη απο κάποιον που το χρησιμοποιεί , τουλάχιστον στη g9 μέχρι στιγμής με έχει βγάλει καθαρό , ακόμα δεν έχει πνιγεί αλλα θα έχω μεγάλο θέμα αμα πνίξω την πρώτη μου dslr ...δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι...
Εντάξει δεν είναι πια και τόσο χάλια τα housing της Ikellite ώστε να πνιγεί η μηχανή άμεσα. Οι πιθανότητες βέβαια πάντα υπάρχουν με όλα τα housing, και θέλει προσοχή κάθε φορά στην προετοιμασία της βουτιάς.
Όπως έχουν πει και διάσημοι υ/β φωτογράφοι, το θέμα δεν είναι "αν" το θέμα είναι "πότε" - η πιθανότητα πνιγμού δυστυχώς είναι υπαρκτή και σημαντική.

Παράδειγμα κακής ποιότητας της Ikelite.. π.χ. τα clips που κλείνουν το housing δεν είναι εξ' ολοκλήρου ανοξείδωτα και ψιλο-σκουριάζουν, οι μικρές ασφάλειες που έχουν από μέσα τα κουμπιά είναι πολύ λεπτές και 2-3 από αυτές ήταν εξ αρχής ραγισμένες με αποτέλεσμα να σπάσουν γρήγορα - ευτυχώς που τις είδα έγκαιρα και τις αντικατέστησα.

Κάτι επίσης απαράδεκτο στο Ikelite Housing της Canon 350D είναι πως ο φακός του viewfinder του housing, καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος ενός LCD της μηχανής, που είναι το μοναδικό σημείο που βλέπεις τις ρυθμίσεις διαφράγματος/ταχύτητας - αλλά αυτό είναι γι άλλη μηχανή οπότε σου είναι άχρηστο σαν πληροφορία.

Καλό θα ήταν πάντως να μας πουν και κάποιοι φίλοι της εντυπώσεις τους από housing αλουμινίου και ξέρω τουλάχιστον κανα-δυο εδώ μέσα που έχουν χρησιμοποιήσει και Ikelite στο παρελθόν, οπότε θα μπορούσαν να μας κάνουν και κάποια σύγκριση.

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-10, 02:41
mpapadog mpapadog is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την 550D δεν έχω δει ακόμη video αλλά πιστεύω θα είναι εξίσου καλό.
Μπορείς να δεις εδώ: http://www.vimeo.com/9989885
(GB μάζεψε τα σάλια σου)

ΥΓ. Φανταστικέ Super-Duper μοντερέτορα του υπερφόρμουμ μας, μήπως έχει έρθει ή ώρα για αυτο το κουμπάκι που λέγαμε, για να κάνουμε embed στα threads και από vimeo...
Και κάνα smiley παραπάνω δεν θα έβλαπτε... έψαχνα κάτι σε off-topic για αυτό το υστερόγραφο άλλα δεν βρήκα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-10, 07:12
Andreas Maragkos Andreas Maragkos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Αγιος Στέφανος Αττικής
Μηνύματα: 60
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι από Ευρώπη (Ευρωπαϊκή Ένωση) δεν έχεις κανένα θέμα με τελωνεία - είναι σαν να αγοράζεις από Ελλάδα.
Άρα το ίδιο ισχύει κ αν θες πχ να φέρεις το body της 7D έτσι ?αν τώρα είναι απο την Ευρωπαϊκή ενωση το κράτος που θα κάνεις την αγορά , οι εγγυήσεις ισχύουν κανονικά σωστά ?Που είναι είπαμε το μαγαζί στην Ολλανδία ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πές μου πότε και που για ... να μην περάσω ούτε από κοντά
Δεν είμαστε για τέτοια τώρα, είναι δύσκολες οι εποχές
Σύντομα μας βλέπω...τουλάχιστον να τις δούμε εκτός νερού !!!χιχιχιχιχιχιχι έλα ρε θα περάσεις άστα αυτά !!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν πάντως να μας πουν και κάποιοι φίλοι της εντυπώσεις τους από housing αλουμινίου και ξέρω τουλάχιστον κανα-δυο εδώ μέσα που έχουν χρησιμοποιήσει και Ikelite στο παρελθόν, οπότε θα μπορούσαν να μας κάνουν και κάποια σύγκριση.
α ωραία
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-10, 07:55
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Maragkos Εμφάνιση μηνυμάτων



Σύντομα μας βλέπω...τουλάχιστον να τις δούμε εκτός νερού !!!χιχιχιχιχιχιχι έλα ρε θα περάσεις άστα αυτά !!!



Ανδρέα ελπίζω σύντομα να σε ξαναδώ και εγώ... πέρνα καμιά μέρα απο τον ΣΕΛΑΣ που μαζευόμαστε τις Τρίτες!!


Καλές Αγορές !
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-10, 09:47
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Σχετικά με την "ποιότητα" ή την έλλειψή της στα housing της Ikelite, τα πράγματα είναι σχετικά...

Ο δικός μου μόνιμος φόβος ήταν το port των φακών που σφράγιζε ουσιαστικά με την πίεση του νερού και που εκτός νερού "έπαιζε". Φοβόμουν ότι αν την χτυπήσω κατά λάθος και ελαφρά μπαίνοντας στο νερό, θα μου πλημμύριζε.

Η άλλη φάση με τα κουμπιά, οι ασφάλειες των οποίων κάποια στιγμή ξαφνικά έσπασαν και βρέθηκα με μια τρύπα στο πίσω μέρος του housing, είναι μια ρεαλιστική ιστορία, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν το είχα βοηθήσει και εγώ με τον τρόπο μου (μου είχε πάρει νερά πριν από κάμποσο καιρό και δεν είχα πλύνει καλά το εσωτερικό των κουμπιών, είναι πιθανό το αλατάκι να τα βοήθησε στο σπάσιμο). Στις Νikon, το viewfinder δεν ενοχλεί βέβαια το lcd, αυτό πιθανότητα να θέλει καλύτερη διερεύνηση ανά μοντέλο Canon.

Ο κόσμος των αλουμινένιων housing είναι πραγματικά άλλος κόσμος. Την ποιότητα την πληρώνεις αλλά και την αισθάνεσαι. Σου εμπνέει μια σιγουριά το αλουμινένιο housing, όχι επειδή είναι από αλουμίνιο, αλλά επείδη είναι προσεγμένα πόλλά πράγματα (λογικό είναι, τόσα λεφτά δίνεις). Εξάλλου, η βάση του αλουμινίου επιτρέπει διαφορετική μεταχείριση από τον κατασκευαστή και ενσωμάτωση διάφορων "τεχνολογιών" που δεν μπορούν να ενσωματωθούν στα πλαστικά housing (μιλάω για τον τρόπο κλεισίματος των ports και της πλάτης). Επίσης, τα αλουμινένια housing τείνουν να είναι μικρότερα-πιο εργονομικά (γιατί το καλούπι χτίζεται πάνω σε κάθε μοντέλο φωτογραφικής μηχανής) και... βαρύτερα!

Σχετικά με το θέμα προστασίας από το "πνίξιμο", έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το κακό θα σου συμβεί κάποια στιγμή, αλλά όχι γιατί το υλικό σου αστόχησε. 99,999% τα πνιξίματα οφείλονται σε ανθρώπινο λάθος κατά το κλείσιμο του housing. Έχω πνίξει 2 compact και 1 SLR, πάντα έφταιγα εγώ. Επίσης, έχω σώσει την SLR μου από πνίξιμο άλλες 3 φορές, για το οποίο πνίξιμο πάλι θα έφταιγα εγώ, απλά πια, μετά από τόσες φορές, "το 'χω" πλεον!

Προσωπικά, δε θα αγόραζα housing αλουμινίου για σχετικά φθηνή φωτογραφική μηχανή, γιατί η αναβάθμιση μετά πονάει πολύ την τσέπη. Μια χαρά κάνει κανείς το hobby του και με πλαστικό housing, ας μη γινόμααστε υπερβολικοί. Αν πάλι σκοπεύεις να φωτογραφίζεις μανιωδώς και να βουτάς περισσότερες από 100 φορές το χρόνο, ίσως να σου αξίζει η πολυτέλεια της καλύτερης εργονομίας που σου προσφέρουν τα ακριβότερα αλουμινένια housing. Μη πιστεύεις όμως ότι το αλουμινένιο housing θα σε κάνει συγκριτικά καλύτερο φωτογράφο...


Όσο για τα flash, το DS160 είναι σούπερ, απλά έχε υπόψη σου ότι αν πας σε αλουμινένιο housing, η αυτόματη λειτουργία TTL δεν είναι συνήθως δεδομένη (απαιτεί έξτρα εξοπλισμό). Κατά τ' άλλα, μια χαρά θα παίζει σε manual, με το κατάλληλο καλώδιο.

Αυτά εν ολίγοις...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:16.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.