Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-04-10, 10:33
Andreas Maragkos Andreas Maragkos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Αγιος Στέφανος Αττικής
Μηνύματα: 60
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με την "ποιότητα" ή την έλλειψή της στα housing της Ikelite, τα πράγματα είναι σχετικά...

Ο δικός μου μόνιμος φόβος ήταν το port των φακών που σφράγιζε ουσιαστικά με την πίεση του νερού και που εκτός νερού "έπαιζε".

Σχετικά με το θέμα προστασίας από το "πνίξιμο", έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το κακό θα σου συμβεί κάποια στιγμή, αλλά όχι γιατί το υλικό σου αστόχησε. 99,999% τα πνιξίματα οφείλονται σε ανθρώπινο λάθος κατά το κλείσιμο του housing.
Ανθρώπινος παράγοντας !!! Ε κάπου ας φταίμε κ εμείς ε ? Πω πω δεν θα είχα κοιμηθεί για πολλούς μήνες !!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κόσμος των αλουμινένιων housing είναι πραγματικά άλλος κόσμος. Την ποιότητα την πληρώνεις αλλά και την αισθάνεσαι. Σου εμπνέει μια σιγουριά το αλουμινένιο housing
ισχύει δηλαδή κ εδώ όπως στα περισσότερα πράγματα το " οτι πληρώνεις παίρνεις..."

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά κάνει κανείς το hobby του και με πλαστικό housing, ας μη γινόμααστε υπερβολικοί. Αν πάλι σκοπεύεις να φωτογραφίζεις μανιωδώς και να βουτάς περισσότερες από 100 φορές το χρόνο, ίσως να σου αξίζει η πολυτέλεια της καλύτερης εργονομίας που σου προσφέρουν τα ακριβότερα αλουμινένια housing. Μη πιστεύεις όμως ότι το αλουμινένιο housing θα σε κάνει συγκριτικά καλύτερο φωτογράφο...
...μετά απο λίγο ψάξιμο κ εγώ σε αυτό έχω καταλήξει , με το ikelite μια χαρά θα κάνω τη δουλειά μου , ναι μου αρέσει η φωτογραφία , μου αρέσει να φωτογραφίζω οτι κινείτε κ οτι μένει ακίνητο ΑΛΛΑ στάνταρ δεν θα μπορέσω ποτέ να κάνω 100 βουτιές χρόνο λόγο χρόνου κ δουλειάς...τώρα για να βγάλω εγώ αυτές τις φωτογραφίες που βλέπω κατά καιρούς ΣΙΓΟΥΡΑ θέλω πολλά μαθήματα , πολύ εξοικείωση κ αρκετή εμπειρία ακόμη , δε το βάζω βέβαια κάτω κ πιστεύω οτι με μια dslr στα χέρια μου κ με αρκετή μάθηση θα φέρω το αποτέλεσμα που θέλω...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα flash, το DS160 είναι σούπερ, απλά έχε υπόψη σου ότι αν πας σε αλουμινένιο housing, η αυτόματη λειτουργία TTL δεν είναι συνήθως δεδομένη (απαιτεί έξτρα εξοπλισμό). Κατά τ' άλλα, μια χαρά θα παίζει σε manual, με το κατάλληλο καλώδιο.

Αυτά εν ολίγοις...
σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου grandbleu , με βοήθησες αρκετά !!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kristalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρέα ελπίζω σύντομα να σε ξαναδώ και εγώ... πέρνα καμιά μέρα απο τον ΣΕΛΑΣ που μαζευόμαστε τις Τρίτες!!


Καλές Αγορές !
Δήμητρα υπόσχεση θα προσπαθήσω να έρθω να τα πούμε απο κοντά . την επόμενη Τρίτη γιατί αυτή την εβδομάδα είμαι λίγο δύσκολα με το θέμα δουλειάς !!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-04-10, 13:00
Andreas Maragkos Andreas Maragkos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Αγιος Στέφανος Αττικής
Μηνύματα: 60
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρέα σε βλέπω έτοιμο και ψημένο να την αγοράσεις την Canon 550D, άρα μάλλον ρητορική τη βλέπω την ερώτησή σου
Φοίβο μου τελικά την έχω στα χέρια μου , είναι τόσο ερεθιστική...είχες δίκιο για την eos 7d κ τελικά την έχω στα χέρια μου...ούφ ούφ ούφ

Υ.γ : τώρα τα υπόλοιπα με μια μικρή βοήθεια...thx
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-04-10, 12:49
Andreas Maragkos Andreas Maragkos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Αγιος Στέφανος Αττικής
Μηνύματα: 60
Απάντηση: Canon Eos 550D ? Eos 40D ?

θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τα δύο παιδιά που με βοήθησαν για το στήσιμο της μηχανής με τις γνώσεις τους κ τις συμβουλές τους : Φοίβο κ sfougarisb σας ευχαριστώ θερμά μέσα απο την καρδιά μου , υπόχρεος σε οτι μπορώ να φανώ χρήσιμος !!



Υ.γ : sfoug περιμένω κ την τελευταία μου απορια στο pm μου κ όλα κομπλέ !!!

Φοίβο μην τολμήσεις να έρθεις στο σωλήνα μου !!! χαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:05.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.