Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-07, 22:31
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Housing για video camera

Ψάχνοντας στο internet για housing για την video camera μου (Sony DVD405) έχω βρει αυτό το μοντέλο της Ikelite.

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος με αυτά,
1. Πώς σας φαίνεται η επιλογή μου; Τι άλλες εναλλακτικές λύσεις έχω; Έχω ακούσει για αλουμινένια housing.
2. Τι άλλο θα χρειαστώ;; Φώτα κλπ

Τα φώτα σας παρακαλώ!
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-07, 09:13
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Housing για video camera

ok η ikelite ειναι δοκιμασμενη (συμβατικα βαθη) με καλο service ομως η silverfish (γερμανικη βιοτεχνια) εχει
α) μεγαλυτερη εργονομια
β) αντοχη (160m)
γ) ευελιξια ωστε να το κρατησεις για την επομενη dv σου (παιρνει ολες τις sony (μηκους εως 220 mm διαμετρου ως 115 mm)
δ) αυτονομια (γιατι ξοδευει λιγοτερο ρευμα αφου χρησιμοποιει ξεχωριστο αυτονομο lcd μονιτορ) και οχι καθρεφτακι
περισοτερα
http://www.silverfish.info
http://wetpixel.com/i.php/full/silve...or-camcorders/
http://www.scubamagazine.net/archive...php?t-613.html
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-07, 11:16
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Housing για video camera

το συντριπτικο πλεονεκτημα που εχει η ikelite ειναι η τιμη...

απο κει και περα το χαος...

τα μηχανικα χειριστηρια ειναι η καταστροφη του βιντεοληπτη, δεν μπορεις ουτε ενα ζουμ της προκοπης να κανεις....

το αν ειναι αλουμινενιο -ή οτι αλλο- το υλικο κατασκευης ειναι αδιαφορο, η αντοχη στο χρονο ειναι μεγαλη , μεγαλυτερη απο τη διαρκεια ζωης της καμερας!

Το να πηγαινει στο -160 μετρα το housing παλι αδιαφορο μου φαινεται..... τα -90 μ καλυπτουν τις αναγκες...

Οι Lcd οθονες βοηθουν τα μεγιστα στην εικονοληψια, στο σωστο καδραρισμα κλπ κλπ

Αν η καμερα σου ειναι 1 ccd , χρειαζεσαι οπωσδηποτε φωτα γιατι αλλοιως το αποτελεσμα θα ειναι μετριοτατο....Τα πραγματα ειναι καλυτερα αν ειναι 3 ccd ή cmos , απλι ομως τα φωτα θα σου μεταμορφωσουν το αποτελεσμα...

Τα αξιοπρεπη φωτα ξεκινανε απο 1000 ευρω +

Προσωπικα εχω housing απο την amphibico και συντομα θα αποκτησω φωτα για να δω φως .....

Εχω χρησιμοποιησει πληστες βιντεοκαμερες με αρκετα housing και προσωπικα θεωρω οτι ολα τα λεφτα ειναι στο καλό editing. Ενα εξαιρετικο πλανο με κακο μονταζ ειναι σαν να προσπαθει ο Καρλ λιουις να τρεξει στον παγο....Ενα μετριο πλανο απο μετρια μηχανη , με λιγη καλη μουσικη και δυνατο μονταζ θα το τρεξει το κατοσταρι....

ΑΑΑΑΑΑ, ξεχασα ΣΟΣ ΣΟΣ
το Housing ΝΑ εχει χειριστηριο για manual white balance εξωτερικα , το δικο μου δεν εχει και για αυτο εχει τεραστια σημασια να εχω φωτα....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-07, 11:27
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Housing για video camera

Thanks παιδιά !!!

(κοίτα να δείς πώς μαζεύονται τα έξοδα ... 2000 για Housing + φώτα)
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-07, 11:56
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Housing για video camera

Δύο χρήσιμες παρατηρήσεις:
α. θα πρέπει να ψάξεις για tethered controls, δηλαδή ηλεκτρονικό έλεγχο των λειτουργιών της κάμερας μέσω εξωτερικών χειριστριών. η αδυναμία της ikelite βρίσκετε στο ότι το σύνολο των χειριστηρίων είναι μηχανικά. Πρόσεξε στην επιλογή που θα κάνεις να έχεις το μεγαλύτερο δυνατό έλεγχο λειτουργιών, και κρίσιμα, αν είναι δυνατό να υπάρχει πρόσβαση στο manual white ballance (δυστυχώς αυτό δεν είναι πλέων επιλογή στη SONY)
β. αν υπάρχει δυνατότητα αγόρασε απο ΗΠΑ. η διαφορά τιμής (και λόγο ευρώ) είναι εγκληματική. Ένα καλό site με πολλές επιλογές και προσφορές - πακέτα είναι το:
http://www.bhphotovideo.com/c/catego...deography.html

Επίσης, ο Γιώργος έχει απόλυτο δίκιο για τη σημασία του editing. θα πρέπει να δεις τα πλάνα του, χάλια μαύρα. Αλλά έχει αρχίσει να μαθαίνει από editing και κάπως σώζει τη κατάσταση.......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-07, 12:23
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Housing για video camera

thx bob,

οταν εχω τετοιους φιλους ....νιωθω μια ομορφια
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-07, 08:22
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Housing για video camera

(δυστυχώς αυτό δεν είναι πλέων επιλογή στη SONY)
β. αν υπάρχει δυνατότητα αγόρασε απο ΗΠΑ. η διαφορά τιμής (και λόγο ευρώ) είναι εγκληματική. Ένα καλό site με πολλές επιλογές και προσφορές - πακέτα είναι το:
http://www.bhphotovideo.com/c/catego...deography.html


Συμφωνω απολυτως !! Κι εγω το housing το πηρα απο το B&H της Νεας Υορκης και το LCD monitor απο την Amphibico , απο τον Καναδα . Ηρθαν ως οικοσκευη επαναπατρισθεντος φιλου και γλιτωσα περιπου τα μισα λεφτα (κερδος μεσαζοντων , δασμοι , νομισματικη διαφορα )

Για τα φωτα , εχετε δικιο αλλα χωρις τα μπρατσα μπορειτε να βρειτε πολυ καλης ποιοτητας στην Ευρωπη με 700-900 ΕΥΡΩ , χωρις τα μπρατσα . Εγω πηρα Hartenberger 2 x 50W .
Για το μονταζ , ο Γιωργος εχει απολυτο δικιο

Ολα αυτα , θα ερθουν καποιοι και θα σου πουν να πας να τα κανεις σε μηχανουργειο μονος σου . Ειναι εφικτο , δεν λεω , απλα εγω προτιμησα αυτες τις λυσεις .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-08, 14:03
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Housing για video camera

Την vee-cam την έχεις ακουστά; Φοριέται στο λουράκι της μάσκας και είναι στεγανή μέχρι τα 100m. Τιμή 850 GBP.

www.vee-cam.com


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-08, 16:01
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Housing για video camera

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Την vee-cam την έχεις ακουστά; Φοριέται στο λουράκι της μάσκας και είναι στεγανή μέχρι τα 100m. Τιμή 850 GBP.

www.vee-cam.com




Frequently asked questions
  • Is there any example video you may be able to provide? Underwater and surface. – We have a number of video’s which have been taken including scuba diving, windsurfing, rib racing and Mountain biking. We are currently putting together footage on DVD which will be soon available as a sample.
  • What is the camera specification, including field of view?
2.2 MPixel CMOS Sensor in 1/3” format
F3.2, HFOV 50deg, VFOV 60deg
1600h x 1200v UXGA
Exposure Control +120dB
Dynamic Range 61dB
SNR – 35dB @ 100Lux
Optical Distortion 1.5%
  • What is the recording format? The video recording format is MPEG4. The still image format if JPEG. The recorded image size can be set as either CIF, QVGA or VGA. VEEcam is designed to record at up to 30 frames per second.
  • When will the device be released? We currently taking pre-orders for the unit with a delivery time of March 2008.
  • What colours are available? Currently VEEcam is only available in black.
  • How much is a unit? The cost of the unit is £849.99. There is a delivery charge of £10.00 for mainland UK. Overseas delivery is dependent on location. There is a £10.00 surcharge per unit for payment by Credit Card. There is no surcharge for payment by debit card.
  • Where can I see one for real? We will be working with a number of distributors, details of which will follow shortly.
  • What is its low light capability? The VEEcam CMOS sensor has an impressive low light capability. We have tested VEEcam in low light/low visibility dive conditions, and at dawn and dusk on mountain bike trials and we are pleased with the results. A promotional video showing footage captured in low light conditions will be available soon.
  • How deep can the unit really go? We have successfully tested VEEcam to 150m. The product is sold with a depth rating of 100m.
  • How much does a replacement Camera cost? The VEEcam website will soon be updated to include a shopping basket where you will be able to buy VEEcam and all spares and accessories. Detailed prices will be included.
  • Can VEEcam record sound? VEEcam is compatible for audio. An external microphone can be plugged in to the second port.
  • Can the camera be upgraded? Presently the camera is a 2.2MPixel CMOS sensor. This has been selected to provide an optimum balance between video and still image quality. Higher resolution sensors will produce better quality still images but will not increase the video quality as this is recorded as VGA (640x480). In the short term, there is no plan to develop upgraded cameras.
  • How much video can VEEcam record? VEEcam will record up to 8 hours of DVD quality video. As with all digital cameras, VEEcam allows the user to select the recorded image size setting (CIF, QVGA and VGA), and the quality setting (Best, High, Medium and Low). The video storage capacity is dependent on the combination selected.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-08, 21:37
geosid geosid is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Housing για video camera

ξερουμε τιμη για το housing tiw silverfish?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.