Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-09, 12:42
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

Ειναι χειμωνας εξω απο το παραθυρο μου...Βρεχει ασταματητα και κανει κρυο...

Μολις τελειωσα ενα βιντεακι απο τη Ζανζιβαρη...

Το Αρχιπελαγος της Ζανζιβαρης βρισκεται στον δυτικο Ινδικο ωκεανο και ανηκει στην Τανζανια (διασημη για το παρκο του Σερενγκετι και για το Κιλιμαντζαρο).
Αποτελειται απο 2 νησια , την Unguja (που οι δυτικοι λεμε Ζανζιβαρη) και την Pemba.

Τα νησια αυτα ηταν απο παλια σημαντικα εμπορικα κεντρα για τους Αραβες (του Ομαν κυριως), για τους Πορτογαλλους, τους Γερμανους και τους Αγγλους.
Το πέρασμα όλων αυτών των πολιτισμών έχει δημιουργησει ενα μοναδικο χρωμα σε ανθρωπους και κτιρια , σε μυρωδιες και μουσικη....
Μαζι με την οργιαζουσα φυση σε στερια και θαλασσα, δημιουργειται μια μοναδικη εξωτικη εικονα και η Ζανζιβαρη χαραζεται στην μνημη σου για παντα!

Μείναμε στο Βόρειο κομμάτι του Unguja , στο χωριό Nungwi από όπου εύκολα μπορεις να καταδυθεις στους σημαντικοτερους υφαλους του νησιού.



Οι καταδυτικες υπηρεσίες εξαρτωνται απολυτως απο το καταδυτικο που θα επιλεξει κανεις και εμεις διαλεξαμε ιδανικα το East Africa dive center.
Οι καταδυσεις ειναι ακριβες αν τις συγκρινεις με Ταιλανδη και Αιγυπτο και ποιοτικα θα τις κατετασα σε μετριο επιπεδο αν ημουν αναγκασμενος να κανω κατι τετοιο.
Γραφω "αναγκασμενος" γιατι την Ελλαδα για παραδειγμα την κατατασω σε χαμηλο επιπεδο ποιοτητας κι ομως λατρευω να βουταω εδω! Αν ομως συγκρινεις την Τανζανια με την Ινδονησια η συγκριση θα ηταν ανιση!

Μεγαλο μειονεκτημα των καταδυσεων στην Ζανζιβαρη ειναι οι χαμηλες ορατοτητες (λογω των εντονων παλιρροικων ρευματων και του μεγαλου σουελ) κατι που βελτιωνεται τον Οκτωβρη δραματικα...

Οι υφαλοι ειναι σε μετρια κατασταση λογω του μικρου τους βαθους γεγονος που τους κανει ευαλωτους στις κακοκαιριες και λογω της υπεραλιευσης.

Είχαμε ομως την τυχη να πεσουμε πανω στη μεταναστευση των μεγαπτερων φαλαινων και να καταδυομαστε υπο το υπεροχα ανατριχιαστικο τραγουδι τους.....Μια αισθηση που δυσκολα ξεχνιεται (που να τις εβλεπα κιολας)!

Απο ολα τα σημεια που καταδυθηκαμε ξεχωριζω το Shane's Reef , εναν ρηχο υφαλο στον οποιο η μακρο ζωη ειναι εφαμιλλη του Lembeh στην Ινδονησια. Ίσως το βιντεο που εχω ανεβασει να σας περασει μια ιδεα του τι εννοω. Θα πρεπει ομως να με συγχωρησετε για τη συνολικη ποιοτητα του βιντεο καθοτι τα πλανα εγιναν υπο ιδιαιτερα αντιξοες συνθηκες (για βιντεο) ρευματος, θολουρας και παλινδρομησης λογω σουελ.



Η ζωη στο νησι ειναι ιδιαιτερα χαλαρη , με κοσμο να λιαζεται και να χαζευει τα τρυκουαζ νερα του υφαλου ακριβως μπροστα του, με ζωντανα Beach bars γεματα απο τουριστες και ντοπιους που χορευουν καθε βραδυ ρεγκε και σαλσα εναλλαξ, με ταβερνες πανω στην αμμο που σερβιρουν φρεσκο ψαρι, .





Το κοστος ζωης για τους τουριστες ειναι σε ελληνικα επιπεδα (ακριβα για τροπικα) σιγουρα ομως εξαρταται και απο το ποσα ειναι διατεθιμενος ο καθενας να ξοδεψει, αν θα πινει capuccino ή στιγμιαιο καφε, αν θα τρωει αστακους ή ρυζακι...




Ενα ταξιδι στην Τανζανια μενει μισο αν δεν συνδυαστει με ενα σαφαρι στην ενδοχωρα.
Λιγες εικονες και ηχοι στη ζωη μου μπορουν να συγκριθουν με την αισθηση που μου αφησε η αφρικανικη φυση.
Επισκεφθηκαμε για 4 μερες το Selous Park στην κεντρικη Τανζανια, ενα παρκο με μεγαλη ιστορια (το δευτερο παρκο παγκοσμιως που κηρηχθηκε ως προστατευομενο τον μακρινο 19ο αιωνα).
Μειναμε διπλα σε ενα ποταμι (Rufiji) , σε ενα camp χωρις συρματοπλεγματα και φραχτες, με ελεφαντες, ιπποποταμους και καμηλοπαρδαλεις να κυκλοφορουν οποτε το επιθυμουν αναμεσα στις σκηνες μας, με μαιμουδακια να κανουν σκανδαλιες παντου και τις υαινες και τα λιονταρια να σπανε την οποια ησυχια της νυχτας.





Χρησιμοποιησαμε αυτοκινητα, βαρκα και τα ποδια μας για να περιηγηθουμε το παρκο και ζησαμε εστω και για λιγο πως ειναι η πραγματικα αγρια φυση.

Με ενθουσιασε το παθος ολων των ανθρωπων που δουλευουν σε αυτο το παρκο, με ενθουσιασε η φροντιδα και η κατανοηση τους για το περιβαλλον στο οποιο ζουν.
Η επιδραση που εχουμε ως τουριστες σε αυτη την ευθραστη φυση ειναι ελαχιστοποιημενη οσο πουθενα αλλου απο τα μερη που εχω επισκεφθει. Εξαλλου τα επιτρεπομενα camp ειναι ελαχιστα και η εκταση του παρκου σχεδον οσο η μιση ελλαδα...



Θα μπορουσα να γραψω πολλα για το πως η διευθυνση και το επιστημονικο προσωπικο διαχειριζονται το παρκο αλλα θα ξεγευγα εντελως απο το ποστ...

Η Τανζανια ειναι ενας προορισμος που σιγουρα αξιζει να επισκεφθει καποιος ξανα και ξανα...

__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-09, 12:49
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

Γιώργο απολαυστικό!

Ευχαριστούμε πολύ!



... Όταν πάμε παρέα, θέλω και Κιλιμάτζαρο
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-09, 21:51
elinoplop elinoplop is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 92
Απάντηση: Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

Πω πω πω τι ψάρια ήταν αυτά στην αρχή του βίντεο
Και είχατε και μαιμουδάκια!!
Τι φανταστικά μέρη διαλέγεις...μπράβο ταξιδιάρη!!
Να ξαναλλάξεις καριέρα? Noooooo! τι καλύτερό από αυτό που κάνεις
και ιδίως όταν το κάνεις τόσο καλά!
και που θα είναι το επόμενο;;
__________________
www.medi-sea.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-09, 19:08
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

παντα θεωρουσα οτι η ορθολογιστικη μου εκπαίδευση, ξεριζωσε για παντα οποιαδηποτε καλλιτεχνικη δημιουργικοτητα μπορει να υπηρχε στα γονιδια μου...

Η θαλασσα, μια βιντεοκαμερα και ενα λογισμικο μονταζ βοηθησαν να αλλαξω αυτη μου την πεποιθηση...

οταν μονταρω ειμαι παλι εκει, στο βυθο...
βγαζω μπουρμπουληθρες για ωρες συνεχομενες χωρις να υπαρχει η αναγκη αποσυμπιεσης κ περισσιας πεπιεσμενου αερα...

πλεον οποτε ακουω μουσικη "βλεπω" ψαρια να χορευουν...

ειναι μεγαλη χαρα για μενα να διαπιστωνω οτι μπορω να μεταφερω και σε αλλους τα συναισθηματα που με κατακλιζουν στους βυθους του κοσμου χρησιμοποιώντας μουσικη και εικονα...

Σας ευχαριστω λοιπον ειλικρινα πολυ πολυ για τα καλα σας λογια...

ΥΓ...Ελινα φευγω σε 3 μερες για την αγαπημενη Αιγυπτο και το επομενο ταξιδι μου -να ειμαστε καλα- θα ειναι το Φεβρουαριο στο Lembeh...οποτε το editing (ευτυχως) δεν τελειωνει ποτε!!!

ΥΓ2 Ακη , ποτε δεν εκανα 3 στροφη στην καριερα μου.
Μετα τη δεύτερη οπου απο φυσικος εγινα δυτης δεν επαψα ποτε να ψαχνω καινουριους τροπους να ερωτοτροπω με το μεγαλο μου ερωτα, τη θαλασσα...

ΥΓ3 Λιγα θα μπορουσα να καταφερω αν ανθρωποι σαν τον Rachmaninov, Bach, Ponchielli, Grieg, Prokofiev δεν ειχαν μεταφρασει τη ψυχη τους σε νοτες...

ΥΓ4 Ανεκαθεν ονειρευομουν την μερα που η καταδυση θα ξεφευγε απο τη βαρβατιλα.
Ειμαι πολυ ευτυχης να ζω στις μερες μου την ανοιξη της ελληνικης καταδυσης.
Δυτες, ανθρωποι με μερακι και καλλιεργεια, ομορφαινουν την καθημερινοτητα μας με ιστορικη κ επιστημονικη ερευνα, υποβρυχια εξερευνηση, φωτογραφια, γραφιστικη, βιντεο, ντοκυμαντερ, αρθρα, hand made ρυθμιστες και δεν ξερω εγω ποσα αλλα ακομα...
Ολα προσφορες πιστων στο βωμο της μαμας θαλασσας...
Ευχομαι αυτος ο οργασμος δημιουργικοτητας να συνεχιστει καθοτι ανεβαζει καθημερινα τον πηχη πιο ψηλα.
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-09, 12:50
Το avatar του χρήστη alkis
alkis alkis is offline
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

Μας ξεσήκωσες πάλι !!!!
Εύγε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-09, 13:35
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

[quote=ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ;31950]Είχαμε ομως την τυχη να πεσουμε πανω στη μεταναστευση των μεγαπτερων φαλαινων και να καταδυομαστε υπο το υπεροχα ανατριχιαστικο τραγουδι τους.....Μια αισθηση που δυσκολα ξεχνιεται (που να τις εβλεπα κιολας)! /quote]

Σπανια και πολυποθητα μουσικα ακουσματα... wow..τι εμπειρια...

well done δασκαλε
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-09, 13:56
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

υπέροχη περιγραφή υπέροχου ταξιδιού!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-09, 18:27
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

super!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-09, 20:57
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-09, 21:13
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Kαταδυσεις στη Ζανζιβαρη

Νά 'σαι καλά Γιώργο που μας ταξιδεύεις,
μέχρι ν' αποφασίσουμε να ταξιδέψουμε
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.