Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-07, 19:25
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Τι προτείνετε;

Οργανισμοί, σχολεία tec, πάρε και ένα trimix, αγόρασε και ένα rb, πλήρωσε και το άλλο γιατί είναι πιο καλό και το χρησιμοποιούνε οι τάδε και ο δείνα, κλπ κλπ.

Τι θα προτείνατε λοιπόν σε κάποιο δύτη σαν και εμένα (padi rescue) με σχετική εμπειρία (160+ καταδύσεων), που διαβάζοντας λίγο εδώ και λίγο εκεί έχει χάσει τη μπάλα…

Όπου με γνώμονα τη αναζήτηση της πληρέστερης καταδυτικής του εκπαίδευσης και γνώσης θέλει να κάνει κάποιο σχολείο στην Ελλάδα?
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-07, 21:17
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τι προτείνεται;

Εϊναι σύνηθες φαινόμενο να θέλει ένας δύτης να κάνει το επόμενο βήμα. Για τον καθένα υπάρχει το προσωπικό του σωστό βήμα. Αυτό εξαρτάται από τον χαρακτήρα των καταδύσεων που σε ενδιαφέρει να κάνεις, από τα προσωπικά σου σχέδια για το μέλλον. Τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ? Να αποκτίσεις βάθος, να κάνεις μεγαλύτερες καταδύσεις σε διάρκεια, να γίνεις επαγγελματίας, να μάθεις απλώς περισσότερα, τι από όλα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-07, 22:46
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Τι προτείνεται;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
να κάνεις μεγαλύτερες καταδύσεις σε διάρκεια, να γίνεις επαγγελματίας, να μάθεις απλώς περισσότερα, τι από όλα?
Σίγουρα να έχω μεγαλύτερες παραμονές και φυσικά να εμβαθύνω σε γνώσεις.
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω την ευχαρίστηση, επάγγελμα .
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-07, 22:57
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τι προτείνεται;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKanel Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα να έχω μεγαλύτερες παραμονές και φυσικά να εμβαθύνω σε γνώσεις.
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω την ευχαρίστηση, επάγγελμα .
Μεγαλύτερες παραμονές ίσως να σημαίνει πως βρίσκεσαι πιο κοντά στους χρόνους 0 ή ακόμα και να τους ξεπεράσεις.

Το Nitrox αν δεν το έχεις ήδη κάνει είναι ένα εργαλείο που θα μπορούσε να σου αυξήσει το χρόνο βυθού ή / και να σου μειώσει τα διαλείμματα επιφανείας. Παράλληλα αποτελεί μια πύλη εισόδου στο χώρο της τεχνικής κατάδυσης. Θα έβλεπα επίσης σαν καλό ένα σχολείο διαδικασιών αποσυμπίεσης. Προτίμα να κάνεις σχολείο που σε μαθαίνουν από την αρχή την διάταξη εξοπλισμού για technical diving και σε εκπαιδεύουν στη χρήση της διάταξης αυτής (διπλές φιάλες, φιάλες αγκίστρωσης, χρήση SMB και άλλα) που έχουν αρκετά διαφορετική τεχνική. Αυτό θα σου δώσει την απαραίτητη εκπαίδευση έτσι ώστε στη συνέχεια να μπορέσεις με τις σωστές βάσεις να αποκτίσεις εμεπιρία στη χρήση αυτού του εξοπλισμού πριν μπεις σε καταδύσεις με μικτά αέρια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-07, 13:38
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Τι προτείνεται;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKanel Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω την ευχαρίστηση, επάγγελμα .
Αρα σε ''επιπεδο αερα''/ Recreational εισαι ΟΚ & ξεχναμε σχολεια οπως Divemaster και Assistant Instructor.....

Παράθεση:
Σίγουρα να έχω μεγαλύτερες παραμονές και φυσικά να εμβαθύνω σε γνώσεις.
Eχοντας κανει τα σχολεια Advanced Open Water & Rescue αυτα που κατα την δικη μου γνωμη αποτελουν την πυλη εισοδου στην Τεχνικη καταδυση, καθωτι καποιος ναι μεν μπορει να ειναι Nitrox Diver ή και Advanced Nitrox Diver (αναλογα τον οργανισμο, αλλα μην μπλεχτουμε με οργανισμους και Standards γιατι θα τα κανουμε σαλατα...) αλλα σε ''επιπεδο αερα'' απλα ενας Open Water Diver, προσωπικα θα σου προτεινα τα εξης:

1. Διαλεξε εναν εκπαιδευτη (ΑΝDI, IANTD ή DSAT λογω αναγνωρισημοτητας των οργανισμων, εαν καποιοι διαφωνουν ας ανοιξουν αλλο Thread...) που να χαιρει της εμπιστοσυνης σου τοσο σε θεμα ασφαλειας, γνωσεων οσο και χαρακτηρα μιας και ''Diving is Fun'' ακομα και στον χωρο του Technical....

2. Κανε το βασικο σχολειο Nitrox Diver χρησης υπεροξυγονομενων μιγματων οπως πολυ καλα σου ειπε ο Σωτος ή αν θες αλλιως ενα σχολειο ''Nitrox combo'' θα σου προτεινα εγω, δηλ Basic & Advanced Nitrox μαζι σε πιθανον (τι πιθανον σιγουρα....) ελκυστικοτερη τιμη και με καλυτερη ροη/ εξελιξη της θεωριας μιας και αν κανεις το Adv Nitrox μετα απο μερικες βδομαδες/ μηνες θα ξανακουσεις ενα μεγαλο μερος των θεωριτικων ξανα....

Φιλικα
Normoxic......
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-07, 07:33
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τι προτείνεται;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKanel Εμφάνιση μηνυμάτων
Οργανισμοί, σχολεία tec, πάρε και ένα trimix, αγόρασε και ένα rb, πλήρωσε και το άλλο γιατί είναι πιο καλό και το χρησιμοποιούνε οι τάδε και ο δείνα, κλπ κλπ.

Τι θα προτείνατε λοιπόν σε κάποιο δύτη σαν και εμένα (padi rescue) με σχετική εμπειρία (160+ καταδύσεων), που διαβάζοντας λίγο εδώ και λίγο εκεί έχει χάσει τη μπάλα…

Όπου με γνώμονα τη αναζήτηση της πληρέστερης καταδυτικής του εκπαίδευσης και γνώσης θέλει να κάνει κάποιο σχολείο στην Ελλάδα?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKanel Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα να έχω μεγαλύτερες παραμονές και φυσικά να εμβαθύνω σε γνώσεις.
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω την ευχαρίστηση, επάγγελμα .

Και εμένα με μπέρδεψες... από' τι ξέρω έχεις κάνει το Nitrox με την Padi, οπότε το επόμενο βήμα είναι το Advance Nitrox... η Padi δεν έχει αυτό το σχολείο οπότε πηγαίνεις στην IANTD ή ANDI... υπάρχει και η δυνατότητα για DSAT, για το Intro to Tec, αλλά είναι και περισσότερες μέρες και μεγαλύτερο κόστος, γιατί είναι 2 σχολεία μαζί..

Για μεγαλύτυρες παραμονές που ανέφερες, με το Νιτροξ που έχεις είσαι ΟΚ, δεν θές τίποτα περισσότερο... με το Advance Nitrox βουτάς μέχρι τα 40μ, αλλά για πρώτη φορά κάνεις αποσυμπίεση με EAN μίγματα (συνήθως 50%).. Το σχολείο αυτό πολλοί το θεωρούν σαν προπομπό στα τεχνικά σχολεία. Στο σχολείο αυτό μαθαίνεις για αποσυμπίεση, να υπολογίζεις το CNS και το OTU της βουτιάς σου, και άλλα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα... προσωπικά το είχα βρεί αρκετά καλό..

Εάν θές μετά να προχωρήσεις στα τεχνικά σχολεία (Tecnical ή Normoxic Diver) (μεγαλύτερα βάθη/παραμονές με χρήση πλούσιων μιγμάτων για αποσυμπίεση, και διαφορετικές τεχνικές) τότε πρώτα πρέπει κατά την γνώμη μου να αποκτήσεις τον δικό σου εξοπλισμό τεχνικής κατάδυσης. Μίλησε πρώτα με τον εκπαιδευτή που θες να κάνεις το σχολείο για αυτό, δες και τι πάιζει στον έξω κόσμο, γιατί εδώ μερικοί είνια 10 χρόνια πίσω... και καλές βουτιές!!!
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-07, 00:59
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Τι προτείνεται;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Advance Nitrox βουτάς μέχρι τα 40μ, αλλά για πρώτη φορά κάνεις αποσυμπίεση με EAN μίγματα (συνήθως 50%).. Το σχολείο αυτό πολλοί το θεωρούν σαν προπομπό στα τεχνικά σχολεία. Στο σχολείο αυτό μαθαίνεις για αποσυμπίεση, να υπολογίζεις το CNS και το OTU της βουτιάς σου, και άλλα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα... προσωπικά το είχα βρεί αρκετά καλό..
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Διαλεξε εναν εκπαιδευτη (ΑΝDI, IANTD ή DSAT λογω αναγνωρισημοτητας των οργανισμων, εαν καποιοι διαφωνουν ας ανοιξουν αλλο Thread...) που να χαιρει της εμπιστοσυνης σου τοσο σε θεμα ασφαλειας, γνωσεων οσο και χαρακτηρα μιας και ''Diving is Fun'' ακομα και στον χωρο του Technical....
Παράθεση:
Προτίμα να κάνεις σχολείο που σε μαθαίνουν από την αρχή την διάταξη εξοπλισμού για technical diving και σε εκπαιδεύουν στη χρήση της διάταξης αυτής (διπλές φιάλες, φιάλες αγκίστρωσης, χρήση SMB και άλλα) που έχουν αρκετά διαφορετική τεχνική.
Καλά και όμορφα τα λέτε όλοι.
Σε κάποιο τέτοιο σχολείο με βλέπω να καταλήγω σύντομα.


Παράθεση:
εαν καποιοι διαφωνουν ας ανοιξουν αλλο Thread...
Γιατί όχι έτσι και αλλιώς αυτή την έρευνα θα την κάνω πριν καταλήξω που θα εκπαιδευτώ και από πιο οργανισμό και πιο εκπαιδευτή…
Σας ευχαριστώ όλους σας και καλές βουτιές.
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.