Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-06-07, 13:49
Το avatar του χρήστη Manogr
Manogr Manogr is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 122
Απάντηση: Στρογγυλή μάσκα

phys οπως την ειδα απο την photo μπερδευτικα για το θεμα μυτη

Αφου ειναι ετσι πρεπει αμεσα να την εγκαινιασεις και φυσικα η ιστορικη αυτη στιγμη πρεπει να φωτογραφηθει και η Photo να χρησιμοποιηθει για την πρωτη γιγαντοαφισα του ΤΗΘΥΣ !

Hey....βρηκαμε τη μασκοτ μας
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-07, 10:10
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Στρογγυλή μάσκα

Καλημέρα,
κυρία μου ένα πρόβλημα που θα έχετε με το συγκεκριμένο εργαλείο είναι η εξίσωση πίεσης του όγκου της μάσκας το οποίο στην αυτόνομη δεν είναι πρόβλημα λόγω συνεχούς παροχής αέρα. Στην ελεύθερη είναι τα ζόρια αλλά αυτό ξεκινάει από κάποιο βάθος και μετά, νομίζω κάτω από τα 10μ. Άντε να εξισώσεις τη μάσκα αυτή με μια ανάσα!!!
Η εξίσωση της πίεσης στα αυτιά γίνεται απλά θα είναι λίγο δυσκολότερη λόγω δύσχρηστων ''υποδοχέων'' για τα δάκτυλα (καλομάθαμε με τις σιλικόνες).
Επίσης, δε νομίζω πως το υλικό της είναι από σιλικόνη οπότε το μαύρο (?) λάστιχο καταστρέφεται πολύ γρήγορα από ήλιο, άλατα κτλ και αφήνει και το γνωστό κύκλο γύρω απ' το πρόσωπο.
ΑΑΑΑΑ, θέλει και ένα σωρό σάλιο για να την ξεθολώνεις.
Συμπέρασμα:
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-07, 18:47
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Στρογγυλή μάσκα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Απέκτησα πρόσφατα μια στρογγυλή μάσκα τέτοιου τύπου

πιο πολύ για το ψώνιο γιατί μου θυμίζει εποχές Κουστώ...
Δεν είναι δυνατόν να είμαι τόσο παλιός!!!!!!!!! . Και γώ αυτή τη μάσκα είχα όταν ήμουν 13 χρονών. Είχε όμως δύο ενσωματωμένους αναπνευστήρες εκατέρωθεν. Ρετρό καταστάσεις. Εξαιρετική εποχή!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-07, 19:42
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Στρογγυλή μάσκα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
κυρία μου ένα πρόβλημα που θα έχετε με το συγκεκριμένο εργαλείο είναι η εξίσωση πίεσης του όγκου της μάσκας το οποίο στην αυτόνομη δεν είναι πρόβλημα λόγω συνεχούς παροχής αέρα. Στην ελεύθερη είναι τα ζόρια αλλά αυτό ξεκινάει από κάποιο βάθος και μετά, νομίζω κάτω από τα 10μ. Άντε να εξισώσεις τη μάσκα αυτή με μια ανάσα!!!
Η εξίσωση της πίεσης στα αυτιά γίνεται απλά θα είναι λίγο δυσκολότερη λόγω δύσχρηστων ''υποδοχέων'' για τα δάκτυλα (καλομάθαμε με τις σιλικόνες).
Επίσης, δε νομίζω πως το υλικό της είναι από σιλικόνη οπότε το μαύρο (?) λάστιχο καταστρέφεται πολύ γρήγορα από ήλιο, άλατα κτλ και αφήνει και το γνωστό κύκλο γύρω απ' το πρόσωπο.
ΑΑΑΑΑ, θέλει και ένα σωρό σάλιο για να την ξεθολώνεις.
Συμπέρασμα:
1. κι ομως η συγκεκριμενη μασκα της φωτογραφιας λογω σχηματος δεν εχει μεγαλη διαφορα σε ογκο απο τις κλασικες μεσαιου ογκου του εμποριου.
2. φυσικα και ειναι απο το μαυρο λαστιχο (νεοπρεν) που ενω πραγματικα εχει ζωη γυρω στη πενταετια εχει δυο ενδιαφερουσες διαφορες σχετικα με τη σιλικονη α. διατηρει το σχημα του (γιατι ειναι σκληροτερο) β. εχει μια χρησιμη μονιμη παραμορφωση ωστε μετα απο 5-10 καταδυσεις να παιρνει το σχημα του προσωπου που το χρησιμοποιει και μετα απο ενα χρονο να θυμιζει μασκα με παραγγελια για αυτο το προσωπο.
Μαλιστα η scubapro (και σχεδον ολες οι πρωην ιταλικες) χρησιμοποιησε και χρησιμοποιει για πολλα χρονια παραμφερη λαστιχα σε πολυ ειδικα μοντελα τους.
Προσοχη ομως το "λαστιχο" (συνθετικο καουτσουκ η νεοπρεν) θελει προσοχη στην αποθηκευση του (καλυτερα υφασματινη σακουλα). Αυτο γιατι στην μακροχρονη επαφη του με διαφορα κοινα πολυμερη πχ pvc κυριολεκτικα διαλυεται.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-07, 19:45
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Στρογγυλή μάσκα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θυμηθώ να πάρω την φωτογραφική μου

Για να μην αισθάνεσαι άσχημα θα εγκαινιάσω και εγώ την δική μου..


old time classic
οντως μια must have για τεχνικη
περιμενω εντυπωσεις και απο τους δυο σας
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-06-07, 11:03
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Στρογγυλή μάσκα

Λοιπόν, ο απολογισμός λέει ότι είχατε όλοι δίκιο!!

Όντως Ηλία (big blue) τα λάστιχα είναι σκληρά και οι υποδοχείς της μύτης μάλλον ζόρικοι για κάποιον μαθημένο στις σιλικόνες. Ειδικά μάλιστα όταν συνδυάζονται με γάντια και δεύτερο στάδιο στο στόμα.... ψάχνεις να βρεις τη μύτη ως άλλος ήρωας του Γκογκολ!

Συμπέρασμα, αν κάποιος δυσκολεύεται με την εξίσωση, σίγουρα δε θα του πρότεινα τη συγκεκριμένη μάσκα.

Από την άλλη, αν το πρόβλημα αυτό ξεπεραστεί, όντως η οπτική αίσθηση fin είναι πολύ ανεβασμένη!
Έπαθα κι εγώ Σώτο μια μικρή παλινδρόμηση με το που έβαλα το κεφάλι μου στο νερό... κάτι η μυρωδιά του λάστιχου, κάτι η στρογγυλή εικόνα, κάτι τα διάφανα νερά της Μυλοκοπής.... ένιωσα καμιά 25ρια χρόνια μικρότερη!!!

Fin μου άρεσε πολύ! Νομίζω ότι θα την καθιερώσω, ειδικά μετά το
Παράθεση:
εχει μια χρησιμη μονιμη παραμορφωση ωστε μετα απο 5-10 καταδυσεις να παιρνει το σχημα του προσωπου που το χρησιμοποιει και μετα απο ενα χρονο να θυμιζει μασκα με παραγγελια για αυτο το προσωπο.
(όσο κι αν χρειαστεί, θα περιμένω)

Σκληρό λάστιχο, πράγματι.
Όσο για τον γνωστό κύκλο γύρω από το πρόσωπο, όντως γνωστός. Νομίζω ότι έτσι που το πάω το σημάδι μάσκας θα μου γίνει τατού ούτως ή άλλως!

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-06-07, 11:09
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Στρογγυλή μάσκα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΑΑΑΑ, θέλει και ένα σωρό σάλιο για να την ξεθολώνεις.
Αγαπητέ συνάδελφε, αν το σάλιο σας δε σας φτάνει για να φτύσετε μια μάσκα (έστω και τη συγκεκριμένη) είστε πολύ αφυδατωμένος. Αποφύγετε τη βουτιά
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.