Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θεωρείτε η εκπαίδευση OWD είναι πλήρης και επαρκής ώστε
Ναι 16 61,54%
Όχι 10 38,46%
Ψήφισαν: 26. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-07-07, 10:23
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Open Water Diver

Κοιτάζοντας λίγο πίσω στις ημέρες που κάνατε το σχολείο Open Water, κατά πόσο νομίζετε ότι σας προετοίμασε κατάλληλα να βγείτε και να κάνετε βουτιές;;

Για να φέρω μερικά παραδείγματα,
- κάνατε βουτιά από σκάφος ή όλες ήταν από την παραλία (λιμανάκια πχ);;
- βγάλατε την μάσκα σας ενώ κολυμπούσατε για να την καθαρίσετε ή έπρεπε να καθήσετε στον πυθμένα της θάλασσας;

Πιστεύετε ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να σου δίνει μόνο τα ελάχιστα;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-07, 14:48
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Open Water Diver

- κάνατε βουτιά από σκάφος ή όλες ήταν από την παραλία (λιμανάκια πχ);; Οι περισσότερες από σκάφος (εκτός απο την πρώτη)
- βγάλατε την μάσκα σας ενώ κολυμπούσατε για να την καθαρίσετε ή έπρεπε να καθήσετε στον πυθμένα της θάλασσας; Γονατισμένοι στην άμμο

Πιστεύετε ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να σου δίνει μόνο τα ελάχιστα; Οχι, θα πρέπει να προετοιμάζει για λίγο πιό δύσκολες καταστάσεις έτσι ώστε να ξέρεις ότι πολλά μπορούν να συμβούν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-07, 18:09
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Open Water Diver

Με το που τελείωσα OW το σχολείο συνέχισα να κάνω βουτιές στο μέρος που εκπαιδεύτηκα 12-14μ. Την μάσκα μπορούσα να την καθαρίζω και αιωρούμενος αλλά αν είχε αμμουδιά προτιμούσα να ακουμπάω κάπου (κάλλιο γαϊδουρόδενε…).

Υπάρχει σε μερικές χώρες και ιδιαίτερα στην Ελλάδα μια τάση υπέρ-εκπαίδευσης. Στην τάση αυτή δεν βρίσκω έδαφος και πραγματικά άξιοι άνθρωποι (σε πολλά πράγματα όχι μόνο στο νερό) εγκαταλείπουν ή δεν ξεκινούν την εκπαίδευση επειδή είναι ή πολύ σκληρή ή πολύ ακριβή. Για να κάνεις βουτιές στα 15 μέτρα δεν βλέπω τι παραπάνω θα χρειαστείς από το 15-20 skillsπου μαθαίνεις τώρα. Από την άλλη το κόστος του σχολείου θα εκτιναχθεί στα ύψη και τελικά θα έχουμε πολύ λιγότερους δύτες. Τώρα αν βέβαια στην έκτη σου βουτιά πας να βουτήξεις με σκάφος και κάτω από τα πόδια σου είναι τα -50… τότε καλά να πάθεις. Είναι πιστεύω θέμα ωριμότητας και αυτογνωσίας όπως και θέμα του εκπαιδευτή σου, να σε ενημερώσει για τον βαθμό δυσκολίας σε μια τέτοια βουτιά. Φυσικά δεν έχεις γίνει υπερ-δύτης με 6 αλλά ούτε με 30, με 60 και με 260 βουτιές. Πρέπει πιστεύω να μάθουμε να θέτουμε τα όρια στους εαυτούς μας (σε όλα τα πράγματα όχι μόνο στην κατάδυση). Πρέπει να έχεις (λίγο) μυαλό μέσα στο κεφάλι για να προχωράς βήμα βήμα και να θέτεις όρια στον εαυτό σου ανάλογα με τις περιστάσεις την παρέα, την φυσική σου κατάσταση, την εκπαίδευσή και εμπειρία σου.

Το ερώτημα του Θάνου, μας έχει πιστεύω απασχολήσει όλους μας κατά καιρούς, ίσως βλέποντας και μερικές κραυγαλέες περιπτώσεις. Από την άλλη αν πούμε ότι στο σχολείο πρέπει να διδάσκονται περισσότερα πράγματα (και άρα περισσότερες βουτιές) θα δούμε ότι τελικά θα έχουμε ένα ακριβότερο σχολείο (περίπου βουτιά και πενηντάρικο), ένα σχολείο που θα έχει πολύ ύλη, πολύ διάβασμα και πολύ χρόνο μέχρι να ολοκληρωθεί. Εμένα πάντως αν μου έλεγαν δώσε μου 800 ευρώ για να μάθεις κατάδυση δεν θα το έκανα. Και για να εξομολογηθώ και κάτι, τις μεγαλύτερες τρέλες τις ακούω (βλέπω) από «παλαιούς» δύτες που στην εκπαίδευση έκαναν πολλές βουτιές. Είναι οι έμπειροι που αρχίζουν να σκαλίζουν το «κάτι παραπάνω» και βρίσκονται στο όριο.

Αλλά για να έχουμε καλό ρώτημα. Θάνο μια που έθεσες το πολύ ενδιαφέρον αυτό ερώτημα, εσύ τι το παραπάνω έχεις στο νου σου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-07, 22:02
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων

Αλλά για να έχουμε καλό ρώτημα. Θάνο μια που έθεσες το πολύ ενδιαφέρον αυτό ερώτημα, εσύ τι το παραπάνω έχεις στο νου σου;
Αυτή την συζήτηση την έχω κάνει με αρκετές παρέες έτσι είπα να δούμε και γνώμες κάποιων που μόλις τελείωσαν το Open Water ή έχουν κάτι να σχολιάσουν...

Θυμάμαι χαρακτηριστικά δύτες/δύτριες σε καταδυτική εκδρομή που είχαν πρόβλημα να βουτήξουν απο σκάφος όταν απο κάτω δεν βλέπουν τον βυθό (μιλάμε για 20 μέτρα βάθος) ή δεν μπορούσαν να βάλουν τον εξοπλισμό στην επιφάνεια της θάλασσας, ή να πηγαίνουν με θολή ή μισοπλημυρισμένη μάσκα εώς ότου βρούν κάπου να σταθούν να την καθαρίσουν...

Το πρώτο πτυχίο το έκανα στα 3α λιμανάκια και δεν βούτηξα απο φουσκοτό αλλά ήμουν τυχερός γιατί είχε το καταδυτικό που έκανα μετά απο ένα χρόνο το Advanced/2*
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-07, 22:59
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Θεωρείτε η εκπαίδευση OWD είναι πλήρης και επαρκής ώστε να κάνει ένας δύτης βουτιές;
τα προγράμματα των οργανισμών που ξέρω, δεν επαρκούν για να πάρεις εξοπλισμό που δεν έχεις εξοικιωθεί, μαζί με άλλον έναν σαν και σένα, για μια βουτιά μόνοι σας, από σκάφος, σε ξέρα στα -15, με κρύο, χάλια ορατότητα και αρκετό ρεύμα...

Αν όμως ο εκπαιδευτής σου, σου ανοίξει λίγο το κεφάλι, και καταλάβεις τους κινδύνους, μπορείς σιγά - σιγά και με προσοχή να προχωρήσεις...

Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις άλλωστε... όταν έβγαλες δίπλωμα, ήξερες να κάνεις όσα κάνεις τώρα;... καταπληκτικέ Θάνε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-07, 23:23
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις άλλωστε... όταν έβγαλες δίπλωμα, ήξερες να κάνεις όσα κάνεις τώρα;... καταπληκτικέ Θάνε...
Όχι φυσικά για γιαυτό διαμαρτύρομαι...

γιατί να μην μου μαθαίνουν κάποια βασικά πράγματα;;;

Ο Open Water Diver είναι Αυτόνομος Δύτης... μην το ξεχνάμε..

Πιστεύω ότι ένας απο τους στόχους ύπαρξης ενός συλλόγου είναι η αναβάθμισή της ποιότητας της εκπαίδευσης... εγω δεν ήξερα και κανένας δεν μου είπε τι να περιμένω απο την εκπαίδευση.. γιατί να μην αλλάξουμε αυτή την κατάσταση;;; Όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα...

Να πούμε και λιγο τα πράγματα με το όνομά τους;;; Βλέπεις δύτες του Πατεράκη και ξεχωρίζουν απο τους αντίστοιχους ενός άλλου εκπαιδευτή.. γιατί;;

Υ.Γ. Δεν έχω κάνει σχολείο με τον Πατεράκη και του έχω μιλήσει μόνο 2 φορές στην ζωή μου
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-07, 23:30
muthos muthos is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Open Water Diver

το Open Water Diver ειναι η γνωρημια ολλων με την καταδση και των βυθο το ποσο σε εξωπλιζει με τα καταλιλα εφοδια οστε να κανεις βουτιες ειναι θεμα καθαρα εκπεδευτη κατα ποσο θελει να περασει της γνωσης του στους μαθητες του και κατα ποσο αγαπαει αυτο που κανει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-07, 23:50
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο muthos Εμφάνιση μηνυμάτων
το Open Water Diver ειναι η γνωρημια ολλων με την καταδση και των βυθο το ποσο σε εξωπλιζει με τα καταλιλα εφοδια οστε να κανεις βουτιες ειναι θεμα καθαρα εκπεδευτη κατα ποσο θελει να περασει της γνωσης του στους μαθητες του και κατα ποσο αγαπαει αυτο που κανει
Κανείς νομίζω δεν διαφωνεί με αυτό

Εσύ φίλε muthos, κοιτάζοντας τώρα το σχολείο του Open Water, πιστεύεις ότι σου έδωσε τα απαραίτητα εφόδια;;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-07, 10:02
Το avatar του χρήστη DiVeBuDDy
DiVeBuDDy DiVeBuDDy is offline
 
Εγγραφή: 03-06-2007
Περιοχή: Κίσαμος, Χανιά, Κρήτη
Μηνύματα: 57
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Θεωρείτε η εκπαίδευση OWD είναι πλήρης και επαρκής ώστε να κάνει ένας δύτης βουτιές;
Ναί....

αλλα το θέμα είναι τι βουτιες...
γυρίζω πίσω σε εκείνες τις μέρες και θυμάμαι ότι βουτούσαμε σε μέρη βατά, ακυρώναμε βουτιές έξω από τις δυνατότητες μας πολύ εύκολα, δεν παραβιάζαμε όρια βάθους(των 18 κ του πλάνου μας), σχεδιαζαμε και ξανασχεδιαζαμε και μετα απο αρκετες βουτιές που αρχισαμε να είμαστε πιο άνετοι αρχίσαμε να ψαχνουμε σκαφάτες και πιο δύσκολες (απο μορφολογία βυθού) βουτιές....

αξέχαστα θυμαμαι τη πρώτη βουτιά με σκάφος, που εκανα μετα απο αρκετες βουτιές απο ακτή με το επίσης ΟW ζευγάρι μου ,στα Περιστέρια στη Σαλαμίνα με αρχηγό το Δελβερούδη και να προσπαθώ να καταλάβω τι στο καλό γραφει η Physalia σε εκεινο το έρμο το slate που κουβαλούσε χαζεύοντας τον ύφαλο σε απόσταση φωτογραφίας macro

__________________
στης Γραμπούσας τα νερά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiVeBuDDy : 04-07-07 στις 10:20.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Open Water Diver

Τι μου θύμισες τώρα!!!!
Ωραίες εποχές!


(Κατέγραφα στο slate την πανίδα και τη χλωρίδα της περιοχής γιατί δεν είχα φωτογραφική να τα καταγράψω οπτικά δυστυχώς...)


(Όσο για το ερώτημα του θρεντ, θα έλθω και σε αυτό κάποια στιγμή)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.