Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-05-09, 22:20
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Δεν υπαρχει φοβος να μπλεχτει και να στριφογυρισει το σκοινι με το βαρος? (πανω μερος)
Το εχω δοκιμασει 5-6 φορες και ομολογω οτι μου εχει μπλεχτει τις μισες φορες. λιγο απνοια, λιγο κυματακι...
Εγω βαζω βαρος κατω πχ 10κιλα και στην μεση του σχοινιου αλλα 3-4 και αφηνω μποσικα στο σχοινι....μπορει να ειναι κ λαθος αλλα με εχει βολεψει.....
Το πρωτο σχεδιο ομως ειναι πολυ καλυτερο για αποσυμπιεσεις. ενω το δικο μου οχι.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antzoulis : 25-05-09 στις 22:41.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-05-09, 22:18
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Antzoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει φοβος να μπλεχτει και να στριφογυρισει το σκοινι με το βαρος? (πανω μερος)
Το εχω δοκιμασει 5-6 φορες και ομολογω οτι μου εχει μπλεχτει τις μισες φορες. λιγο απνοια, λιγο κυματακι...
Δεν το έχω δοκιμάσει με αντίβαρο αλλά σκέφτομαι ότι
το μπλέξιμο ίσως αποφευχθεί αν χρησιμοποιηθεί
ένα μεγάλο μπαλόνι "λουκάνικο" με δυο κλειδιά (ένα σε κάθε άκρη)
όπου καθώς θα επιπλέει οριζοντίως το σχοινί θα "ταξιδεύει"
απ΄άκρη σ΄άκρη διατηρώντας μια ικανοποιητική απόσταση
ανάμεσα στην γραμμή κατάδυσης και της άκρης με το αντίβαρο.
ή ίσως ακόμη καλύτερα μια μεγάλη σημαδούρα (ή δυο) με διαμπερή τρύπα
κάπως σαν http://www.marinall.gr/index.aspx?ca...productIndex=5
όπου το σχοινί θα περνάει κατευθείαν από μέσα αυξάνοντας
έτσι την απόσταση γραμμής κατάδυσης και της άκρης με το αντίβαρο.
Αυτή η τελευταία λύση θα δυσχεράνει βέβαια την μετέπειτα αφαίρεση
της σημαδούρας από το σχοινί (αν χρειαστεί).
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-06-09, 11:06
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μυλωνάκης Κων/νος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ανέβασμα της γραμμής…
Αυτό που έχουμε χρησιμοποιείσει με μεγάλη επιτυχία σε όλες τις βαθειές βουτιές μας είναι το εξής:

Στο τέλος τις βουτιάς και πριν ξεκινήσουμε ανάδυση, δένουμε στο 15κιλο/άγκυρα ένα μικρό σάκο ανέλκυσης και τον γεμίζουμε λίγο αέρα, ίσα-ίσα να νιώσουμε το βάρος να αρχίσει να σηκώνεται.

Βγαίνουμε στο σκάφος και με ένα-δυο τραβήγματα το βάρος/άγκυρα αρχίζει να ανεβαίνει σχεδόν μόνο του λόγω διαστολής του άερα στο μπαλόνι ανέλκυσης!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-06-09, 15:28
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που έχουμε χρησιμοποιείσει με μεγάλη επιτυχία σε όλες τις βαθειές βουτιές μας είναι το εξής:

Στο τέλος τις βουτιάς και πριν ξεκινήσουμε ανάδυση, δένουμε στο 15κιλο/άγκυρα ένα μικρό σάκο ανέλκυσης και τον γεμίζουμε λίγο αέρα, ίσα-ίσα να νιώσουμε το βάρος να αρχίσει να σηκώνεται.

Βγαίνουμε στο σκάφος και με ένα-δυο τραβήγματα το βάρος/άγκυρα αρχίζει να ανεβαίνει σχεδόν μόνο του λόγω διαστολής του άερα στο μπαλόνι ανέλκυσης!!!
Αν τελικά χρειαστεί να κρατηθείς από την γραμμή τι κάνεις; Αν έχει ρεύμα δεν θα παρασύρει όλη την γραμμή;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-06-09, 18:52
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τελικά χρειαστεί να κρατηθείς από την γραμμή τι κάνεις; Αν έχει ρεύμα δεν θα παρασύρει όλη την γραμμή;
Η γραμμή κατάδυσης/ανάδυσης δεν είναι για να κρατιέσαι/κρεμιέσαι. είναι "οδηγός" και "σημείο αναφοράς".

Αν έχει ρεύμα θα σε πάει περίπατο ούτως η αλλιώς καθ' ότι δεν θα είσαι μόνος σου. Οπότε και χωρίς μπαλόνι θα πας βόλτα με το ζευγάρι σου!!!

Αλλά σου ξαναλέω οτι η γραμμή κατάδυσης/ανάδυσης δεν είναι "σταθμός αποσυμπίεσης".
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-06-09, 09:26
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Παράθεση:
Δεν υπαρχει φοβος να μπλεχτει και να στριφογυρισει το σκοινι με το βαρος? (πανω μερος)
Το εχω δοκιμασει 5-6 φορες και ομολογω οτι μου εχει μπλεχτει τις μισες φορες. λιγο απνοια, λιγο κυματακι...
Όπως είπα και στην αρχή με ένα στριφτάρι πάνω άντε και άλλο ένα κάτω αποφεύγουμε το μπλέξιμο κατά μεγάλο ποσοστό…
Προσωπικά με αυτό το τρόπο εμένα δεν μου εχει δημιουργήσει πρόβλημα ποτέ.

Παράθεση:
Αυτό που έχουμε χρησιμοποιείσει με μεγάλη επιτυχία σε όλες τις βαθειές βουτιές μας είναι το εξής:
Στο τέλος τις βουτιάς και πριν ξεκινήσουμε ανάδυση, δένουμε στο 15κιλο/άγκυρα ένα μικρό σάκο ανέλκυσης και τον γεμίζουμε λίγο αέρα, ίσα-ίσα να νιώσουμε το βάρος να αρχίσει να σηκώνεται.
Βγαίνουμε στο σκάφος και με ένα-δυο τραβήγματα το βάρος/άγκυρα αρχίζει να ανεβαίνει σχεδόν μόνο του λόγω διαστολής του άερα στο μπαλόνι ανέλκυσης!!!

Αν τελικά χρειαστεί να κρατηθείς από την γραμμή τι κάνεις; Αν έχει ρεύμα δεν θα παρασύρει όλη την γραμμή;

Η γραμμή κατάδυσης/ανάδυσης δεν είναι για να κρατιέσαι/κρεμιέσαι. είναι "οδηγός" και "σημείο αναφοράς".

Αν έχει ρεύμα θα σε πάει περίπατο ούτως η αλλιώς καθ' ότι δεν θα είσαι μόνος σου. Οπότε και χωρίς μπαλόνι θα πας βόλτα με το ζευγάρι σου!!!

Αλλά σου ξαναλέω οτι η γραμμή κατάδυσης/ανάδυσης δεν είναι "σταθμός αποσυμπίεσης".
Ακεφ εχω δυο θέματα…
Πρώτα από όλα συμφωνώ πως η γραμμή ειναι για diving και όχι για climbing…
Όμως…
Σε πραγματικές συνθήκες και στα μεσοπέλαγα (όχι εδώ γύρω , αλλά στα πραγματικά μεσοπέλαγα) τα ρεύματα είναι δυνατά στα μεσονερα με αποτέλεσμα η γραμμή να πλαγιάζει και οι δύτες να χρειάζεται να κρατιούνται από αυτή όχι για να σκαρφαλώσουν αλλά για να μην καταναλώνουν αέρια προσπαθώντας συνέχεια να φτάσουν τη γραμμή…(ασε που το deco θελει και ηρεμια)
Η περίπτωση που αναφέρεις λέγεται drift deco και υπάρχει πάντα σαν σενάριο μα δεν είναι η κυρίως επιλογή των δυτών…απαιτεί εμπειρία-συνεργασία(μεταξύ των δυτών) και πολύ καλό surface support…
παντως ειναι μελετημενο απο πριν για το πως θα γινει αυτο αν θα χρειαστει...

Τώρα στο θέμα του μπαλονιού που λες πως κρεμάς από κάτω , το βρίσκω καταστροφικό σε βαθιές βουτιές και σε καταδύσεις οροφής!!
Φαντάσου δυο σενάρια…
Α) να δώσεις βάρος στο αντίβαρο επειδή σκαρφαλώνει κάποιος buddy σου και η γραμμή να σηκώνεται σιγά σιγά….μετά από λίγο θα δεις το βαρίδι να έρχεται επάνω με ταχύτητα , άσε που μπορεί να σε μπλέξει κιόλας και να σε στείλει στην επιφάνεια..

Β) το ίδιο με το μπαλόνι που λες στα ρηχά και χωρίς κατάδυση me deco..
Βάζεις στο μπαλόνι αέρα και μετά ξεκινάς την ανάδυση…
Αυτό δεν έχει την δύναμη να σηκώσει την Άγκυρα επάνω αλλά την ξεσέρνει άνετα…
Τα βράχια είναι κοντά και μέχρι να ανέβουν οι δύτες επάνω δεν θέλει πολύ για να μας κολλήσει επανω τους…σε τέτοιες στιγμές πανικού μπορεί και οι δύτες να αρπάξουν τίποτα προπελιες ....
Δεν θέλει πολύ καιρο..ενα ελαφρύ 3-4αρακι αρκεί για να ξεσύρει…(και ας μην πούμε για καιρούς)…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος : 04-06-09 στις 15:09.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-06-09, 09:46
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Το καταλληλο μεγεθος - ογκος της σημαδουρας που χρειαζεται για την συναρτηση μεγεθος-βαρος σκαφους με αγκυρα-καδενα , πως το υπολογιζουμε ?
Υπαρχει ενα βιντεακι πολυ ενδιαφερον με την μεθοδο αυτη . Παρ ολο που ειναι διαφημηση ειναι κατατοπιστικοτατο για greco-patenta !

http://www.youtube.com/watch?v=8T8GdSvvL84
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-06-09, 12:50
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Μιχάλη δεν ξέρω πως το βρήκες αλλά ακριβώς αυτή είναι η τεχνική!!!!
Είναι τέλειο!!! Βέβαια ο τύπος το έχει αναπτύξει περισσότερο από εμάς αλλά και οι δυο την ιδία δουλεία κάνουμε…

Τώρα όσο αφόρα την ερώτηση σου δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς αλλά σίγουρα θα πρέπει να επιλέξεις μπαλόνι μεγαλύτερης ‘άνωσης’ από τα κιλά που θα έχεις στην αγκυροκαδενα σου…σε διαφορετική περίπτωση όταν θα τραβάς επάνω , το μπαλόνι θα χαθεί από την επιφάνεια…
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-06-09, 20:03
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μυλωνάκης Κων/νος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη δεν ξέρω πως το βρήκες αλλά ακριβώς αυτή είναι η τεχνική!!!!
Είναι τέλειο!!! Βέβαια ο τύπος το έχει αναπτύξει περισσότερο από εμάς αλλά και οι δυο την ιδία δουλεία κάνουμε…
Απλουστατο ! Youtubisa τις λεξεις ANCHOR LIFT !!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-06-09, 20:49
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Γραμμή κατάδυσης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που έχουμε χρησιμοποιείσει με μεγάλη επιτυχία σε όλες τις βαθειές βουτιές μας είναι το εξής:

Στο τέλος τις βουτιάς και πριν ξεκινήσουμε ανάδυση, δένουμε στο 15κιλο/άγκυρα ένα μικρό σάκο ανέλκυσης και τον γεμίζουμε λίγο αέρα, ίσα-ίσα να νιώσουμε το βάρος να αρχίσει να σηκώνεται.

Βγαίνουμε στο σκάφος και με ένα-δυο τραβήγματα το βάρος/άγκυρα αρχίζει να ανεβαίνει σχεδόν μόνο του λόγω διαστολής του άερα στο μπαλόνι ανέλκυσης!!!

Πάντως εάν θέλουμε να μαζέψουμε (ανελκύσουμε) κάποια Άγκυρα εύκολα ο τρόπος αυτός είναι ο καλύτερος που αναφέρεις!!
Βέβαια πάντα ανεξάρτητα από τη γραμμή μας και χωρίς να βάζουμε σε κίνδυνο το σκάφος μας…

Παράθεση:
Απλουστατο ! Youtubisa τις λεξεις ANCHOR LIFT !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:51.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.