Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-06-09, 11:51
Το avatar του χρήστη rampidis
rampidis rampidis is offline
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Ναυάγιο φορτηγού πλοίου ΑΝΝΙΤΑ στην Άνδρο.

Κι' άλλο! Κι' άλλο! Κι' άλλο!

*Μπορούμε να κάνουμε μια ενότητα που θα λέγεται "Το ναυάγιο της ημέρας"!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-09, 23:55
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ναυάγιο φορτηγού πλοίου ΑΝΝΙΤΑ στην Άνδρο.

Ο Χρ. Ντούνης στο βιβλίο του Ναυάγια στιε Ελληνικές Θάλασσες 1900-1950 σελ 337 αναφέρει μεταξύ άλλων:

Το Μαρία Νομικού, με πλοίαρχο τον Ιωάννη Νομικό, διαπλέοντας τα στενά της Μεσσήνης τον Οκτώβριο του 1940, συνελήφθη από τις Ναυτικές Δυνάμεις της Ιταλίας, οδηγήθηκε στο λιμένα Μεσσήνης και την επόμενη της κηρύξεως του Ελληνοιταλικού πολέμου κατασχέθηκε, χαρακτηρισθέν αργότερα ως λεία πολέμου. Το Ελληνικό πλήρωμα παλιννόστησε στην Ελλάδα. Το πλοίο υψώνοντας την Ιταλική σημαία μετονομάστηκε σε AREZZO

Το πλοίο ευρεθέν το 1943 στον Πειραιά αυτοβυθίστηκε από τους Ιταλούς. Στην συνέχεια ανελκύστηκε από τους Γερμανούς στις αρχές του 1944, επισκευάστηκε από αυτούς και τέθηκε πάλι σε ενέργεια μετονομάσθέν σε ΑΝΝΙΤΑ, εκτελώντας μεταφορές για τις δυνάμεις κατοχής. Την 10η Ιουλίου 1944 το ΑΝΝΙΤΑ διαπλέοντας το στενό των Μεθάνων βυθίστηκε από την συμμαχική αεροπορία
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-07-09, 19:52
Το avatar του χρήστη ARIS
ARIS ARIS is offline
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Μηνύματα: 17
Απάντηση: Ναυάγιο φορτηγού πλοίου ΑΝΝΙΤΑ στην Άνδρο.

Κωστα καλησπερα

το ναυαγιο στο Κορθι δεν ειναι το ΑΝΝΙΤΑ,αλλα το δεξαμενοπλοιο ατμοπλοιο ΕΛΛΗ το οποιο βυθιστηκε απο την συμμαχικη αεροπορια τον Σεπτεμβριο του 1944 εμφορτο πυρομαχικων του Ιταλικου στρατου.Ο Ντουνης δινει την βυθιση στο Γαυριο της Ανδρου αλλα μετα απο συζητηση μαζι του συμφωνει οτι εχει δωσει λαθος θεση.
Φιλικα
ΑΖ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-07-09, 21:00
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Ναυάγιο φορτηγού πλοίου ΑΝΝΙΤΑ στην Άνδρο.

Καλησπέρα Τέλη
Το θέμα το έχουμε ξαναπεί στο abyss.gr
Επειδή έχω δει αρκετές φορές πλοία, σου μοιάζει για δεξαμενόπλοιο ?
Όπως και να έχει πάντως σε καμία περίπτωση δεν το ανακάλυψα εγώ ...
Δεν με ενδιαφέρουν και πολύ αυτά, είναι ένα ωραίο ναυάγιο και αυτό για εμένα έχει σημασία.
Πραγματικά μετά τα τελευταία που έχω δει να γίνονται "χέ****α" για τις ταυτοποιήσεις ναυαγίων, τις αφήνω για άλλους ...
Όπως λέει και ο Παπακωστατινου : χαιρετίσματα στην εξουσία ...εγώ κρατάω την ουσία και ονειρεύομαι ...

Φιλικά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ : 04-07-09 στις 00:50.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-07-09, 08:48
Το avatar του χρήστη ARIS
ARIS ARIS is offline
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Μηνύματα: 17
Απάντηση: Ναυάγιο φορτηγού πλοίου ΑΝΝΙΤΑ στην Άνδρο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Τέλη
Το θέμα το έχουμε ξαναπεί στο abyss.gr
Επειδή έχω δει αρκετές φορές πλοία, σου μοιάζει για δεξαμενόπλοιο ?
Όπως και να έχει πάντως σε καμία περίπτωση δεν το ανακάλυψα εγώ ...
Δεν με ενδιαφέρουν και πολύ αυτά, είναι ένα ωραίο ναυάγιο και αυτό για εμένα έχει σημασία.
Πραγματικά μετά τα τελευταία που έχω δει να γίνονται "χέ****α" για τις ταυτοποιήσεις ναυαγίων, τις αφήνω για άλλους ...
Όπως λέει και ο Παπακωστατινου : χαιρετίσματα στην εξουσία ...εγώ κρατάω την ουσία και ονειρεύομαι ...

Φιλικά

Το φορτιο ταιριαζει ομως ετσι δεν ειναι?
15 τοννοι πυρομαχικα,3 μοτοσυκλετες.
Οσο για δεξαμενοπλοιο ατμοπλοιο της εποχης δεν ξερω αν θα επρεπε να ειναι αυτης της μορφης.
Εν πασει περιπτωσει οπως λες κι εσυ ειναι ενα ωραιο ναυαγιο για καταδυση.Τα υπολοιπα ειναι θεμα ιστορικης ερευνας που ως γνωστον αρεσει και στους δυο μας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-07-09, 19:59
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Ναυάγιο φορτηγού πλοίου ΑΝΝΙΤΑ στην Άνδρο.

Παράθεση:
Το φορτιο ταιριαζει ομως ετσι δεν ειναι?
15 τοννοι πυρομαχικα,3 μοτοσυκλετες.
Οσο για δεξαμενοπλοιο ατμοπλοιο της εποχης δεν ξερω αν θα επρεπε να ειναι αυτης της μορφης.
Εν πασει περιπτωσει οπως λες κι εσυ ειναι ενα ωραιο ναυαγιο για καταδυση.Τα υπολοιπα ειναι θεμα ιστορικης ερευνας που ως γνωστον αρεσει και στους δυο μας.


Αγαπητέ φίλε Τέλη,
Θα σου πω την άποψη μου..
Το εμπόρευμα σε καμία περίπτωση δεν είναι 15 τόνοι πυρομαχικά, μοτοσικλέτες δεν είδα πουθενά …
Το πλοίο αυτό είναι φορτηγό, δεν έχει καμία σχέση με δεξαμενόπλοιο.
Επίσης το Ανίτα είναι μεγαλύτερο βαπόρι ενώ το Έλλη είναι πολύ μικρό (δέκα φορές μικρότερο!).
Επίσης τα υπολείμματα από το κατοκάραβο του Έλλη υπάρχουν ακόμα στο Γαυριο σε βάθος –2 μέτρων στην βόρεια πλευρά του λιμανιού.
Το Έλλη ανελκύστηκε μεταπολεμικά αν και προσαραγμένο.
Το δε Ανίτα το αγόρασε ο Πολέμης και επίσης προχώρησε σε μερική ανέλκυση.
Σχεδόν όλα τα πλοία κατά την διάρκεια του πολέμου μετέφεραν πυρομαχικά είτε για λόγους αυτοπροστασίας η για λόγους μεταφοράς γενικού φορτίου.

Εδώ θα δεις ότι ο Πολέμης έχει αγοράσει ένα φορτηγό 3000 τόνων, και από άλλα έγγραφα θα δεις ότι είναι στο Κορθι…
Υ.Γ 1 επίσημο έγγραφο από τα αρχεία ΟΑΝ (Οργανισμός Ανελκύσεως Ναυαγίων)



Εδώ θα δεις ότι υπάρχουν δυο ναυάγια ΜΗ ανελκυσθέντα στην Άνδρο το ένα εξ αυτών είναι Δεξαμενόπλοιο και είναι στο Γαυριο…
Υ.Γ 2 Αρχείο Ι. Μελισσηνού.



Και εδώ θα δεις το προσαραγμένο Δεξαμενόπλοιο ΕΛΛΗ μετά από επιθεώρηση του ΟΑΝ..
Υ.Γ 3 Επίσημο έγγραφο από τα αρχεία ΟΑΝ (Οργανισμός Αναλύσεως Ναυαγίων)



Επίσης αναφορά για το ΕΛΛΗ καθώς και ότι βρίσκεται στο Γαυριο θα βρεις στο βιβλίο του ΜΠΑΜΠΟΥΡΗ "ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΛΕΜΟ" σελ.68.

Αυτά για την ώρα αν χρειάζεσαι και άλλα στοιχεία ευχαρίστως να βοηθήσω στην ιστορική σας έρευνα.

Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-07-09, 07:38
Το avatar του χρήστη ARIS
ARIS ARIS is offline
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Μηνύματα: 17
Απάντηση: Ναυάγιο φορτηγού πλοίου ΑΝΝΙΤΑ στην Άνδρο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Αγαπητέ φίλε Τέλη,
Θα σου πω την άποψη μου..
Το εμπόρευμα σε καμία περίπτωση δεν είναι 15 τόνοι πυρομαχικά, μοτοσικλέτες δεν είδα πουθενά …
Το πλοίο αυτό είναι φορτηγό, δεν έχει καμία σχέση με δεξαμενόπλοιο.
Επίσης το Ανίτα είναι μεγαλύτερο βαπόρι ενώ το Έλλη είναι πολύ μικρό (δέκα φορές μικρότερο!).
Επίσης τα υπολείμματα από το κατοκάραβο του Έλλη υπάρχουν ακόμα στο Γαυριο σε βάθος –2 μέτρων στην βόρεια πλευρά του λιμανιού.
Το Έλλη ανελκύστηκε μεταπολεμικά αν και προσαραγμένο.
Το δε Ανίτα το αγόρασε ο Πολέμης και επίσης προχώρησε σε μερική ανέλκυση.
Σχεδόν όλα τα πλοία κατά την διάρκεια του πολέμου μετέφεραν πυρομαχικά είτε για λόγους αυτοπροστασίας η για λόγους μεταφοράς γενικού φορτίου.

Εδώ θα δεις ότι ο Πολέμης έχει αγοράσει ένα φορτηγό 3000 τόνων, και από άλλα έγγραφα θα δεις ότι είναι στο Κορθι…
Υ.Γ 1 επίσημο έγγραφο από τα αρχεία ΟΑΝ (Οργανισμός Ανελκύσεως Ναυαγίων)



Εδώ θα δεις ότι υπάρχουν δυο ναυάγια ΜΗ ανελκυσθέντα στην Άνδρο το ένα εξ αυτών είναι Δεξαμενόπλοιο και είναι στο Γαυριο…
Υ.Γ 2 Αρχείο Ι. Μελισσηνού.



Και εδώ θα δεις το προσαραγμένο Δεξαμενόπλοιο ΕΛΛΗ μετά από επιθεώρηση του ΟΑΝ..
Υ.Γ 3 Επίσημο έγγραφο από τα αρχεία ΟΑΝ (Οργανισμός Αναλύσεως Ναυαγίων)



Επίσης αναφορά για το ΕΛΛΗ καθώς και ότι βρίσκεται στο Γαυριο θα βρεις στο βιβλίο του ΜΠΑΜΠΟΥΡΗ "ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΛΕΜΟ" σελ.68.

Αυτά για την ώρα αν χρειάζεσαι και άλλα στοιχεία ευχαρίστως να βοηθήσω στην ιστορική σας έρευνα.

Φιλικά
ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΕΣΑ ΚΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ!!!
(παντως τα πυρομαχικα του ειναι τοσα,και τα λαστιχα απο τις μοτοσυκλετες ειναι ακομα εκει)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-07-09, 13:25
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Ναυάγιο φορτηγού πλοίου ΑΝΝΙΤΑ στην Άνδρο.

Ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια.
Την επόμενη φορά που θα πας δοκίμασε με Nitrox και θα έχεις περισσότερο χρόνο παραμονής.

Συμπληρωματικά στοιχεία στοιχεία και επίσημα έγγραφα θα βρείτε :

1. στην υδρογραφική υπηρεσία του Πολεμικού Ναυτικού με αριθμό ναυαγίου 020 (Ανίτα) στην περιοχή 6311 (Κόρθι Ανδρου).

2. καθώς και σχετικό έγγραφο της Δ.Υ.Υ Ν16/701/59 & 10/3/59

3. Επίσης στο λιμεναρχείο Άνδρου 1169/23-5-83.

4. Σχετικά με το Δ/Ξ ΕΛΛΗ ο φάκελος ναυαγίου είναι ο 106/6311 (Υ.Υ)

5. και υπάρχει αγγελία ναυτιλλομένων 140 (1α) 45-113/53 όπου στο αρχείο αναφέρεται ότι ήταν «προσηραγμένο».
Αναφορές σε βιβλιογραφία ..

6. Allied Submarine Attacks of World War Two
European Theatre of Operations 1939-1945
Jurgen Rohwer, ISBN 1-85367-274-2, page 218.
Annita was damaged and beached, dut rolled off and sunk in deep water..

7. Το τίμημα του Πολέμου Απώλειες και θυσίες της Ελληνικής Εμπορικής Ναυτιλίας στο Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο Κ. ΠΑΙΖΗΣ – ΠΑΡΑΔΕΛΛΗΣ Αντιναύαρχος Π.Ν ε.α. σελ.49
http://img156.imageshack.us/img156/4...radelis.th.jpg

8. Καθώς και το επίσημο βιβλίο που αφορά τα εμπορικά πλοία της Ιταλίας.
Navi Mercantili Perdute page 54. Uffico Storico Della Marina Militare. Roma Italy.

9. www.uboat.net
Παράθεση:
10 Jul 1944
HMS Vox (Lt. J.M. Michell, RN) torpedoes and sinks the German collier Anita (1165 GRT, former Italian Arezzo) between Andros and Tinos Islands, Greece in position 37º53'N, 25º01'E. (see map)
http://www.uboat.net/allies/warships/ship/3599.html

Φιλικά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ : 10-07-09 στις 20:52.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.