Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Νομοθεσία
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Νομικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Lepidas
Lepidas Lepidas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Μηνύματα: 87
Παράκτιο ψάρεμα με δίχτυα σε παραλία

Σήμερα, εκεί που ετοιμαζόμουνα να φύγω από την παραλία που έκανα μπάνιο, (Μελίντα στη νότια Λέσβο) εμφανίστηκε μικρή ξύλινη βάρκα η οποία άρχισε να ρίχνει δίχτυα στην άκρη του βράχου προς τη θάλασσα , παράλληλα με τη ακτή, εκεί που πριν κολυμπούσα κι εγώ και άλλοι.
Δείτε παρακάτω φωτο της παραλίας με το χαρακτηριστικό βράχο για να καταλάβετε.
http://www.plomaricity.gr/melinda_win.html
Η συγκεκριμένη βάρκα ήταν όλο το απόγευμα αραγμένη σε ξύλινη εξέδρα κοντά στο βράχο και σίγουρα ανήκει σε κάποιον που μένει εκεί.
Η ώρα ήταν 19:30 και μισή ώρα αργότερα ήμουν στο Λιμεναρχείο του Πλωμαρίου αναφέροντας το γεγονός, για να εισπράξω την ερώτηση - ήταν πιο κοντά από 200μ εκεί που έριχνε δίχτυα? και πως η παραλία δεν είναι οργανωμένη πλαζ και η βάρκα μπορούσε να πλησιάσει όσο ήθελε εφόσον δεν υπήρχαν σημαδούρες. Βέβαια ο λιμενικός ήταν ευγενέστατος, πήρε τηλ τον προϊστάμενό του να τον ενημερώσει και μου είπε πως θα πήγαινε συνάδελφός του στο χώρο να ελέγξει.
Εμένα βέβαια μου έμεινε η απορία, δηλαδή αν ήταν στα 210 μ (που νομίζω πως δεν ήταν τόσο μακριά αλλά δε μέτρησα και το βράχο με την ταινία) ο καθένας θα μπορούσε να ρίξει δίχτυα επτάμιση το απόγευμα σε παραλία που κολυμπάει κόσμος ??
Για μένα πάντως ήταν ακόμη μια επιβεβαίωση πως οι πρώτοι που καταστρέφουν τις ακτές και τις θάλασσες είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι που μεγάλωσαν και μένουν εκεί θεωρώντας τες ιδιοκτησία τους κι όχι κοινό κτήμα όλων και κληρονομιά στους επόμενους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-10, 14:24
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Παράκτιο ψάρεμα με δίχτυα σε παραλία

Δεν φαίνεται για 200μ, ούτε για 100 φαίνεται αλλά μπορεί να ξεγελά η φωτογραφία. Γιατί δεν το μετράς στο google earth να δούμε ακριβώς.
Τα σχετικά νομικά θέματα δεν τα γνωρίζω, αλλά συμφωνώ απολύτως με αυτά που γράφεις.

Β.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-10, 19:20
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Παράκτιο ψάρεμα με δίχτυα σε παραλία

Στο GoogleEarth δεν είναι πάνω από 50 μέτρα... Ήμουν στη Μελίντα πριν από ένα μήνα περίπου και όντως δεν θυμάμαι να είναι μεγάλη η απόσταση. Σίγουρα κολυμπούν άνθρωποι δίπλα στο βράχο και δεν είναι ότι καλύτερο να υπάρχουν δίχτυα σε μία από τις πιο δημοφιλείς παραλίες του Πλωμαρίου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-10, 10:44
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Παράκτιο ψάρεμα με δίχτυα σε παραλία

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lepidas Εμφάνιση μηνυμάτων
... ακόμη μια επιβεβαίωση πως οι πρώτοι που καταστρέφουν τις ακτές και τις θάλασσες είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι που μεγάλωσαν και μένουν εκεί θεωρώντας τες ιδιοκτησία τους κι όχι κοινό κτήμα όλων και κληρονομιά στους επόμενους.
Αυτό δυστυχώς ισχύει, στο λέω ανεπιφύλακτα, από πάρα πολλά παραδείγματα!
Αυτοί οι άνθρωποι θεωρούσαν και θεωρούν τη θάλασσα κάτι σαν τράπεζα όπου μπορούν μονίμως να παίρνουν και ταυτόχρονα σαν τεράστιο σκουπιδοτενεκέ όπου πετάνε τα πάντα μέσα της και έχουν και τη συνείδησή τους καθαρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-10, 14:58
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Παράκτιο ψάρεμα με δίχτυα σε παραλία

Κι εγώ που νόμιζα ότι απαγορεύεται να σε πλησιάσει βάρκα στα 200 μέτρα... πλάνη ε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.