Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-08, 08:09
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Το Ινστιτούτο Εναλίων Αρχαιολογικών Ερευνών (Ι.Ε.Ν.Α.Ε) θα διοργανώσει και φέτος 2008 το Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας, με την πιθανότερο την τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου.
Το σεμινάριο περιλαμβάνει 16 διδακτικές ώρες θεωρητικών μαθημάτων επάνω στους βασικότερους τομείς της Υποβρύχιας Αρχαιολογίας.
Δίδεται, επιπλέον, η δυνατότητα πρακτικής άσκησης με την συμμετοχή σε πρόγραμμα καταδύσεων τεσσάρων ημερών με την ερευνητική ομάδα του Ινστιτούτου Εναλίων Αρχαιολογικών Ερευνών (Ι.ΕΝ.Α.Ε.).
Το σεμινάριο περιλαμβάνει 16 διδακτικές ώρες θεωρητικών μαθημάτων, οι οποίες αφορούν τους βασικότερους τομείς της υποβρύχιας αρχαιολογίας και δίνεται επιπλέον η δυνατότητα πρακτικής άσκησης με τη συμμετοχή σε πρόγραμμα καταδύσεων τεσσάρων ημερών με την ερευνητική ομάδα του Ι.ΕΝ.Α.Ε., συμπεριλαμβανομένων των εξόδων διαμονής και διατροφής. Το πρακτικό τμήμα του σεμιναρίου απευθύνεται σε όσους είναι ήδη εξοικειωμένοι με τις καταδύσεις και επιθυμούν να επικεντρώσουν το ενδιαφέρον τους στο χώρο της ενάλιας αρχαιολογίας. Στο σεμινάριο διδάσκουν μεταξύ άλλων οι: Γιάννος Λώλος (Αν. Καθηγητής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), Χρήστος Αγουρίδης (Αρχαιολόγος, Μ.Α.), Φωτεινή Βλαχάκη (Αρχιτέκτων-Μηχανικός, Μ.Α.), Ηλίας Σπονδύλης (Αρχαιολόγος), Στέλλα Δεμέστιχα (Αρχαιολόγος, PhD), Φαίδων Αντωνόπουλος (Dive Master), Γιώργος Κουτσουφλάκης (Αρχαιολόγος, M.A.).
Στα θέματά του συμπεριλαμβάνονται:

1. Εισαγωγή στην υποβρύχια αρχαιολογία (2 διδακτικές ώρες)
2. Ιστορία και Αρχαιολογία του πλοίου (2 διδακτικές ώρες)
3. Η αρχαιολογία «υποβρυχίως» (4 διδακτικές ώρες)
4. Αρχαία ναυάγια (2 διδακτικές ώρες)
5. Αμφορείς και εμπόριο (2 διδακτικές ώρες)
6. Αρχαία λιμάνια (2 διδακτικές ώρες)
7. Ανάδειξη - Διαχείριση εναλίων αρχαιοτήτων (2 διδακτικές ώρες)
Το πρακτικό τμήμα του σεμιναρίου απευθύνεται σε όσους είναι ήδη εξοικειωμένοι με τις καταδύσεις και επιθυμούν να επικεντρώσουν το ενδιαφέρον τους στο χώρο της ενάλιας αρχαιολογίας. Σύμφωνα με προκαταρκτικό πρόγραμμα το θεωρητικο 20 με 22 Ιουνίου 2008 στην Αθήνα και η πρακτική άσκηση το δεύτερο σαββατοκύριακο του Σεπτεμβρίου 2008 (+ Δευτέρα και Τρίτη).
Πλήρη ενημέρωση μετά απο επικοινωνία με διοργανωτή Πληροφορίες- Δηλώσεις συμμετοχής: 210 6510549 και ηλεκτρονικά info @ timeheritage . gr. Λεπτομέρειες στο http://www.ienae.gr/e107GR/page.php?21
__________________
Physical Diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 14-06-08 στις 08:28.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-08, 22:04
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Μολις ελαβα ειδοποιηση οτι το σεμιναριο ματαιωθηκε λογω χαμηλης συμμετοχης
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-08, 06:20
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Αναμενόμενο μάλλον. Οι 2-3 Έλληνες κροίσοι με νησί που αρχικά δήλωσαν ενδιαφέρον τελικά είναι μάλλον απασχολημένοι με τις θαλαμηγούς τους αυτό το διάστημα....
άκου εκεί χιλιάρικο τέτοιες εποχές...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-08, 09:33
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

με 9 γράμματα;;;
ένας θα ήταν!
Έχουν ξεφύγει γενικότερα.
Με τόσα πήγαινα στην ερυθρά με το σύλλογο
Μήπως ήρθε η ώρα να το ανοίξουμε το θέμα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-08, 10:43
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Με ένα γρήγορο υπολογισμό πάει 25€ η ώρα για τα θεωρητικά και 325 € η μέρα για τα πρακτικά (με τόσα χρήματα πρέπει να είναι σε ξενοδοχείο 7 * και πάνω και με πρωϊνό στο κρεβάτι )

Δεν λέω καλή η ιδέα, καλή η ευαισθητοποίηση, θα ήθελα να το κάνω, αλλά γιατί αισθάνομαι ότι με πιάνουν κώτσο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-08, 13:31
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitri Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ένα γρήγορο υπολογισμό πάει 25€ η ώρα για τα θεωρητικά και 325 € η μέρα για τα πρακτικά (με τόσα χρήματα πρέπει να είναι σε ξενοδοχείο 7 * και πάνω και με πρωϊνό στο κρεβάτι )

Δεν λέω καλή η ιδέα, καλή η ευαισθητοποίηση, θα ήθελα να το κάνω, αλλά γιατί αισθάνομαι ότι με πιάνουν κώτσο

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συγκριθει ενα τεχνικο σεμιναριο με εκδρομουλα για καλοπεραση. Δεν προκειται για δραστηριοτητα ελευθερου χρονου, ουτε ξεναγηση σε χωρο δουλειας ειδικων. Προκειται για παροχη τεχνογνωσιας πανω σε ενα ειδικο θεμα. Το ΙΕΝΑΕ ποτε δεν προσκαλεσε τουριστες η κροισους. Καποιες φορες ισως υπαρχουν. Η ομαδα-στοχος ομως ειναι κυριως αρχαιολογοι, μηχανικοι, τοπογραφοι και φωτογραφοι με ενδιαφερον για τις συγκεκριμενες τεχνικες επιστημονικης ερευνας του χωρου της υποβρυχιας αρχαιολογιας που θελουν να αποκτησουν και τεκμηριωσουν μια επαφη με το αντικειμενο. Σπανια υπαρχουν καθαροαιμοι ερασιτεχνες που δεν συνδεεται αμεσα με το επαγγελμα τους. Συνηθως οι συμμετεχοντες εχουν ελευθερο χρονο μετα τις 800 το βραδυ. Ζητω συγνωμη αν ειναι δικο μου λαθος που η ειδηση θεωρηθηκε "ιδεα" η "ευαισθητοποιηση".
Σε αλλες χωρες με τοσο υλικο προς ερευνα δε θα προλαβαινες να βρεις θεση σε τετοιο σεμιναριο δεδομενου του γενικοτερου ενδιαφεροντος και εδω μας φταινε αοριστα παντα "οι αλλοι" η το "κρατος".
Μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι στο αντιστοιχο σεμιναριο του 2007 σχεδον κανενας απο τους επαγγελματιες της καταδ εκπαιδευσης δεν θυσιασε ουτε το μυθικο ποσο των 350 απο το budget του για να αποκτησει αποψη για ενα τοσο συναφες πεδιο με το επαγγελμα του. Απλα δε παιζομαστε! Οι ανθρωποι ομως "της δουλειας" ηταν εκει, πολυ πιο ξεκαθαροι και ανοιχτοι απο αυτο που πολλοι κακως συμπεραινουν, και ετοιμοι να απαντησουν στους ευλογους προβληματισμους των απλων περιηγητων του βυθου.
Αλλα και γενικοτερα, επειδη εχω μια πικρη εμπειρια απο "εθελοντικη" προσφορα, πιστευω οτι αν μας ενδιαφερει η ουσια και εχουμε καθαρα κινητρα για αυτο που καταπιανομαστε, καλο ειναι να μην συγχεουμε την εθελοντικη εργασια που εχει κοστος σε χρημα και κοπο με νοοτροπια "ευχαριστο, φτηνο και διαθεσιμο!"
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-08, 14:07
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συγκριθει ενα τεχνικο σεμιναριο με εκδρομουλα για καλοπεραση. Δεν προκειται για δραστηριοτητα ελευθερου χρονου, ουτε ξεναγηση σε χωρο δουλειας ειδικων. Προκειται για παροχη τεχνογνωσιας πανω σε ενα ειδικο θεμα. Το ΙΕΝΑΕ ποτε δεν προσκαλεσε τουριστες η κροισους. Καποιες φορες ισως υπαρχουν. Η ομαδα-στοχος ομως ειναι κυριως αρχαιολογοι, μηχανικοι, τοπογραφοι και φωτογραφοι με ενδιαφερον για τις συγκεκριμενες τεχνικες επιστημονικης ερευνας του χωρου της υποβρυχιας αρχαιολογιας που θελουν να αποκτησουν και τεκμηριωσουν μια επαφη με το αντικειμενο. Σπανια υπαρχουν καθαροαιμοι ερασιτεχνες που δεν συνδεεται αμεσα με το επαγγελμα τους. Συνηθως οι συμμετεχοντες εχουν ελευθερο χρονο μετα τις 800 το βραδυ. Ζητω συγνωμη αν ειναι δικο μου λαθος που η ειδηση θεωρηθηκε "ιδεα" η "ευαισθητοποιηση".
Σε αλλες χωρες με τοσο υλικο προς ερευνα δε θα προλαβαινες να βρεις θεση σε τετοιο σεμιναριο δεδομενου του γενικοτερου ενδιαφεροντος και εδω μας φταινε αοριστα παντα "οι αλλοι" η το "κρατος".
Μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι στο αντιστοιχο σεμιναριο του 2007 σχεδον κανενας απο τους επαγγελματιες της καταδ εκπαιδευσης δεν θυσιασε ουτε το μυθικο ποσο των 350 απο το budget του για να αποκτησει αποψη για ενα τοσο συναφες πεδιο με το επαγγελμα του. Απλα δε παιζομαστε! Οι ανθρωποι ομως "της δουλειας" ηταν εκει, πολυ πιο ξεκαθαροι και ανοιχτοι απο αυτο που πολλοι κακως συμπεραινουν, και ετοιμοι να απαντησουν στους ευλογους προβληματισμους των απλων περιηγητων του βυθου.
Αλλα και γενικοτερα, επειδη εχω μια πικρη εμπειρια απο "εθελοντικη" προσφορα, πιστευω οτι αν μας ενδιαφερει η ουσια και εχουμε καθαρα κινητρα για αυτο που καταπιανομαστε, καλο ειναι να μην συγχεουμε την εθελοντικη εργασια που εχει κοστος σε χρημα και κοπο με νοοτροπια "ευχαριστο, φτηνο και διαθεσιμο!"
Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά εσένα σου φαίνονται λογικά τα 1000 ε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-08, 14:16
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων


Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά εσένα σου φαίνονται λογικά τα 1000 ε.
Εντελώς. (I mean that)
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-08, 14:36
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συγκριθει ενα τεχνικο σεμιναριο με εκδρομουλα για καλοπεραση. Δεν προκειται για δραστηριοτητα ελευθερου χρονου, ουτε ξεναγηση σε χωρο δουλειας ειδικων. Προκειται για παροχη τεχνογνωσιας πανω σε ενα ειδικο θεμα. Το ΙΕΝΑΕ ποτε δεν προσκαλεσε τουριστες η κροισους. Καποιες φορες ισως υπαρχουν. Η ομαδα-στοχος ομως ειναι κυριως αρχαιολογοι, μηχανικοι, τοπογραφοι και φωτογραφοι με ενδιαφερον για τις συγκεκριμενες τεχνικες επιστημονικης ερευνας του χωρου της υποβρυχιας αρχαιολογιας που θελουν να αποκτησουν και τεκμηριωσουν μια επαφη με το αντικειμενο. Σπανια υπαρχουν καθαροαιμοι ερασιτεχνες που δεν συνδεεται αμεσα με το επαγγελμα τους. Συνηθως οι συμμετεχοντες εχουν ελευθερο χρονο μετα τις 800 το βραδυ. Ζητω συγνωμη αν ειναι δικο μου λαθος που η ειδηση θεωρηθηκε "ιδεα" η "ευαισθητοποιηση".
Σε αλλες χωρες με τοσο υλικο προς ερευνα δε θα προλαβαινες να βρεις θεση σε τετοιο σεμιναριο δεδομενου του γενικοτερου ενδιαφεροντος και εδω μας φταινε αοριστα παντα "οι αλλοι" η το "κρατος".
Μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι στο αντιστοιχο σεμιναριο του 2007 σχεδον κανενας απο τους επαγγελματιες της καταδ εκπαιδευσης δεν θυσιασε ουτε το μυθικο ποσο των 350 απο το budget του για να αποκτησει αποψη για ενα τοσο συναφες πεδιο με το επαγγελμα του. Απλα δε παιζομαστε! Οι ανθρωποι ομως "της δουλειας" ηταν εκει, πολυ πιο ξεκαθαροι και ανοιχτοι απο αυτο που πολλοι κακως συμπεραινουν, και ετοιμοι να απαντησουν στους ευλογους προβληματισμους των απλων περιηγητων του βυθου.
Αλλα και γενικοτερα, επειδη εχω μια πικρη εμπειρια απο "εθελοντικη" προσφορα, πιστευω οτι αν μας ενδιαφερει η ουσια και εχουμε καθαρα κινητρα για αυτο που καταπιανομαστε, καλο ειναι να μην συγχεουμε την εθελοντικη εργασια που εχει κοστος σε χρημα και κοπο με νοοτροπια "ευχαριστο, φτηνο και διαθεσιμο!"
Αλήθεια γιατί να μην έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης. Δηλαδή τι κοστίζει 650€ για δύο μέρες. Το ότι θα βουτήξω με συνοδό για να κάνω πρακτική εξάσκηση σε κάτι που πιθανόν μέσα σε μία ώρα στα θεωρήτικά πιθανόν να μην κατάλαβα.

Και επειδή ακριβώς δεν είναι δραστηριότητα ελευθέρου χρόνου και δεν θα μπορώ να την κάνω χωρίς να έχω είτε άδεια είτε συμμετοχή σε προγράμματα αρχαιολογικά (δηλαδή βλέπε εθελοντής) για αυτό λέω ότι το κόστος είναι μεγάλο για τα ελληνικά δεδομένα (και ίσως για αυτό να μην υπήρχε και η συμμετοχή). Δηλαδή το έκανα και πήρα και ένα χαρτί, τι κάνω από κεί και πέρα? Βουτάω κάθε Σ/Κ και ψάχνω θησαυτούς για αρχαία για να κάνω πρακτική ή απλά το κορνιζάρω και το δείχνω. Τα σεμινάρια όπως είπες είναι για άτομα που τα χρειάζονται ή πιστεύουν ότι θα σχοληθούν με το θέμα ή που ψάχνουν κάτι παραπάνω να μάθουν. Ε ναι θέλω κάτι παραπάνω να μάθω (και να συμμετέχω εθελοντικά σε τέτοιες αρχαιολογικές έρευνες όπου και όποτε χρειαστούν παραπάνω χέρια) αλλά συνεχίζω να έχω την εντύπωση ότι το κόστος είναι μεγάλο για ένα ερασιτέχνη που θέλει να ενημερωθεί (ειδικά το κόστος των πρακτικών). (και για να βαλω και μέτρα σύγκρισης το ίδιο κόστος έχουν σεμινάρια στην δουλειά μου με διάρκεια μίας εβδομάδας - και στην ναυτιλία τα κόστη είναι μεγάλα).

Σκέφτομαι επίσης ότι το θεωρητικό μέρος σε μια ή δύο ώρες τι τεχνογνωσία θα μου προσφέρει? Ούτε την επιφάνεια δεν θα προλάβει να ξύσει. Δεν μπορώ βεβαια να βάλω το χέρι μου στην φωτιά ότι έτσι είναι, αλλά από την εμπειρία μου με αντίστοιχα 2ήμερα σεμινάρια με πολλούς ομιλητές αυτό έχω αποκομίσει μέχρι σήμερα.

BTW, αν σε ενόχλησε σε προσωπικό επίπεδο το αρχικό μου σχόλιο σου ζητάω συγνώμη μια και προφανώς δεν υπήρχε ούτε υπάρχει τέτοια πρόθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-08, 14:57
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σεμινάριο Υποβρύχιας Αρχαιολογίας 2008

Eθελοντής είναι φίλος μέλος του φόρουμ που έχει πολλές φορές προσπαθήσει να συμμετάσχει σε υποβρύχια ανασκαφή (αν και δεν τον έχουν δεχθεί ενώ και σοβαρός είναι και μεράκι με το αντικείμενο έχει -ούτε πάει για καμάκι)
Εθελοντής είναι αυτός (ο ίδιος ο παραπάνω ίσως που θα διέθετε ένα λογικό ποσό για να μάθει κάποια βασικά πράγματα πάνω στην Υ/Β αρχαιολογία με απώτερο σκοπό να προσφέρει κάποτε σε κάποια ανασκαφή -κάνοντας ταυτόχρονα και το μεράκι του παρά να πάρει το δίπλωμα συμμετοχής στο σεμινάριο και να το κορνιζάρει στο σπίτι του (στο ...νησί ...ξέρετε...)

Δεθελοντής είναι αυτός που θα του ζητήσει 1.000 Ευρώπουλα για να του διδάξει τα βασικά.
Δεθελοντής είναι αυτός που δε θα δεχθεί να ασχοληθεί με ένα άτομο με μεράκι που θέλει να προσφέρει είτε μπορεί να αντέξει οικονομικά να κάνει το σεμινάριο είτε όχι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:44.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.