Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-13, 08:37
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
KOWALSKI 1250 SPEED Μπαταρια

Μετα απο αρκετα χρονια που εχω τον KOWALSKI 1250 SPEED (50 W , μπαταρια 12V 3 Ah ) και λογω του οτι δεν τον φορτιζω και ξεφορτιζω καθε μηνα οπως συνιστα ο κατασκευαστης (αλλoι λενε και καθε 2 μηνες αλλα το νοημα ειναι το ιδιο ) , μαλλον η μπαταρια παρεδωσε το πνευμα της . Τον φορτιζω ( ο speed φορτιζει σε δυομιση ωρες ) και δεν κρατα την φορτιση ουτε λεπτο . Αυτο βεβαια , λογω εποχης και δυσχερειων ερχεται σαν μια κακια πισωπλατη μαχαιρια (οσο και να φταιω δεν θα το παραδεχτω - μονον σε αυτη την περιπτωση , αλλωστε τι Ελληνας θα ημουν αν παραδεχομουν το φταιξιμο μου ? Σιγουρα φταινε οι Γερμανοι , οι Τουρκοι , το FBI , ο γειτονας , οι τραπεζες αλλα οχι και ποτε εγω) )

Παλιαοτερα ειχα επισκευασει μια μπαταρια απο τα Hartenberger που χρησιμοποιω για το βιντεο (αν δωσεις περιπου 50 ευρω + μεταφορικα ολα γινονται) και λειτουργει μια χαρα . Η αιτια που ειχε προβλημα αυτη ειναι ακριβως η ιδια .
Μπορει να μου πει καποιος-α αν μπορω να επισκευασω την μπαταρια ( Ni Ca) , διοτι η τιμη που βρισκω προς το παρον (χωρις να το εχω ψαξει ακομα πολυ) ειναι περιπου 57 Λιρες Αγγλιας , συν εναν σκασμο μεταφορικα . Λογω του οτι περυσι επνιξα και τον βοηθητικο μου (AQUALUNG LUMEN 6 ) , αλλα δεν δυναμαι να αγορασω ουτε σπιρτα για να βλεπω στις τρυπες ( και το θεμα με την οραση υπερηρωα ακομα εκκρεμει) εχω μεινει απο φως και θα ηθελα να κανω ο,τι ειναι δυνατον και οσο οικονομικοτερα γινεται , χωρις να σημαινει οτι θα γινει προχειρα , για να επισκευασω τον KOWALSKI . Του υποσχεθηκα επισης οτι αν τον φτιαξω με λιγα χρηματα θα του αγορασω και πουλοβερακι απο νεοπρεν για πλευστοτητα και προστασια !
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-13, 13:46
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: KOWALSKI 1250 SPEED Μπαταρια

Πριν από κάνα μήνα μια συσκευή που δουλεύει με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες στο σπίτι τα έπαιξε καθώς δεν την επαναφόρτιζα σωστά ... Έτσι πήγα σε μαγαζί που φτιάχνει τέτοια πακέτα μπαταριών έδειξα το παλιό πακέτο και μου έφτιαξε καινούργιο με τους ακροδέκτες του παλιού.
Για 4 μπαταρίες πλήρωσα 20€ ούτε λίγα ούτε πολλά ... την δουλειά μου την κάνω!!

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο μπορείς να κάνεις και εσύ στην Θεσσαλονίκη!!!



Υ.Σ: να ένα που βρήκα στα γρήγορα ... http://fujitronbatteries.gr/index.ph...tterypack.html
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DHMHTRHS : 08-05-13 στις 13:49.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-13, 16:34
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: KOWALSKI 1250 SPEED Μπαταρια

Σ' ευχαριστω πολυ Δημητρη , θα το παω σε αυτο το μαγαζι . Απο εκει ψωνιζω διαφορες μπαταριες αλλα δεν ηξερα οτι φτιαχνουν και συστοιχιες (καλα , ειμαι ασχετος οποτε δεν το φανταστηκα !)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-13, 08:32
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: KOWALSKI 1250 SPEED Μπαταρια

Επανερχομαι στο θεμα της επισκευης της μπαταριας του φακου μου .
Μηπως μπορει- θελει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να "ξαναζωντανεψω" την μπαταρια αυτη ? Βλεπω διαφορες μεθοδους στο διαδικτυο αλλα θα ηθελα να ξερω αν καποιος το εφαρμοσε ή εφαρμοζει επιτυχημενα .
Ευχαριστω !
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-13, 20:45
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: KOWALSKI 1250 SPEED Μπαταρια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον φορτιζω ( ο speed φορτιζει σε δυομιση ωρες ) και δεν κρατα την φορτιση ουτε λεπτο
Μιχαλη καλησπερα.

Δηλαδη βαζεις την μπαταρια σε κατασταση φορτισης, η οποια διαρκει 2,5 ωρες οσο δηλαδη εκανε παντα και οταν δοκιμαζεις την λειτουργια του φακου κραταει μονο για ενα λεπτο και μετα σβηνει ?

Μηπως οταν τον βαζεις να φορτισει μετα απο λιγα λεπτα σου βγαζει οτι εχει φορτισει ?

Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-13, 08:59
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: KOWALSKI 1250 SPEED Μπαταρια

Αυτο εγινε στις πρωτες δυο αποπειρες φορτισης Δημητρη . Τωρα φορτιζει κανονικα και απλα μετα απο καθε φορτιση κραταει λιγο περισσοτερο οταν το αφηνω αναμμενο στο νερο . Η ερωτηση μου αφορα και αλλες μπαταριες που εχω , αυτες για τα υ/β φωτα για την βιντεοκαμερα . Ισως την μπαταρια του KOWALSKI να την εσωσα προς το παρον με τις συνεχεις φορτισεις - αποφορτισεις . Τωρα μενει να δοκιμασω τις αλλες , απλα ηθελα να μαθω αν το" jump start " που βλεπω στο youtube , παρα τον κινδυνο πιθανης εκρηξης , μπορει να σωσει την μπαταρια .
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.