Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-14, 14:42
Vaios Vaios is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2011
Μηνύματα: 1
Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

http://www.inewsgr.com/96/gorgona-ti...uba-diving.htm

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια αλλα αναπαραγεται σε πολλα site ειδησεογραφικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-14, 15:27
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

Πηγές:
www.enikos.gr
(στην πρωτογενή πηγή που αναφέρεται, tovima.gr δεν υπάρχει η είδηση)

http://www.inewsgr.com
(κι εδώ επίσης η πηγή που αναφέρεται σαν αρχική δηλ. το άθλιο site "tromaktiko" μάλλον έχει αφαιρέσει ήδη την είδηση - δεν την βρίσκω)

Αντιγράφω το κείμενο για να υπάρχει κι εδώ.
Παράθεση:
Γοργόνα της Ικαρίας η Ραχήλ Μακρή εκπαιδεύεται στο scuba diving
15:15 31/7/2014 - Πηγή: Tromaktiko

Αναστάτωση επικρατεί στο πανέμορφο νησί της Ικαρίας, τους εξαιτίας της εμφάνισης της Ραχήλ Μακρή...

Η βουλευτής των ΑΝΕΛ εκπαιδεύεται στο scuba diving, με στολή δύτη (μπουκάλες και βατραχοπέδιλα) και είναι έτοιμη για υποβρύχιο ψάρεμα.

Η κ. Μακρή βρέθηκε με την οικογένειά της στην Ικαρία, όπου ως γνωστόν παραθερίζει στο εξοχικό του ο πρόεδρος του κόμματοςΠάνος Καμμένος, δεινός ψαροντουφεκάς όπως φημίζεται ο ίδιος.

Ο κ. Καμμένος ανέλαβε την εκπαίδευση της βουλευτού του στο υποβρύχιο ψάρεμα (με μπουκάλες οξυγόνου) και μάλιστα την περασμένη Τρίτη χτύπησαν και ένα… φαγκρί 750 γραμ. Επόμενος στόχος ένας… ροφός.
Κατ, αρχήν εδώ που έχει καταντήσει η δημοσιογραφία στην Ελλάδα, ο θεός να τα κάνει δημοσιογραφικά όλα αυτά τα copy-paste "newsbobs", "tromaktika" κλπ site που έχουν εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια

Δεν το λέω για να αμφισβηστήσω την αλήθεια του γεγονότος αλλά για να σχολιάσω την αγραμματωσιά, την προχειρότητα και την αθλιότητα των δήθεν "δημοσιογράφων" που έχουν κοπιάρει το ίδιο κείμενο σε όλα τα site και παρουσιάζουν την είδηση ως μια "ροζ χαριτωμενιά" (με μπουκάλες οξυγόνου φυσικά) χωρίς καμμία αναφορά στην παρανομία, κι είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν ότι απαγορεύεται δια νόμου το ψαροτούφεκο με φιάλες.

Πως το έλεγε ο άλλος? "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό"?
Ε υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι κανόνες - ειδικά στη χώρα μας και στην εποχή παρακμής που διανύουμε - αλλά ακόμη περισσότερο για τους πολίτες που είναι λίγο πιο ίσοι απ' τους άλλους - όπως το ότι "αν γουστάρουμε κάτι, τότε γίνεται νόμιμο - ειδικά για μας".

Δεν ξέρω για την κα Μακρή, αλλά ειδικά για τον Καμμένο, ισχύει το "ο κόσμος το έχει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι".
Νομίζω πως δεν υπάρχουν και πολλοί αυτοδύτες που να μην ξέρουν πως ο Καμμένος κάνει εδώ και δεκαετίες ψαροτούφεκο με μπουκάλες, μην κοιτάς που κανένας δεν το γράφει δημόσια για να μη φάει καμμιά μήνυση απ' το πουθενά.

Δεν είναι τραγική ειρωνία που ο [ορθός και συνταγματικά δίκαιος] νόμος απελευθέρωσης των καταδύσεων στην Ελλάδα πέρασε επι υφυπουργείας Καμμένου στο υπουργείο Ναυτιλίας?
ή μήπως δεν είναι σύμπτωση?
μήπως έκανε κι ένα click πιο εύκολο το χόμπυ του κου Καμμένου?
(υποθέσεις κάνω βέβαια)

Προσωπικά έχω ακούσει ιστορίες που:
α) Ο Καμμένος κάνει ψαροτούφεκο και ταυτόχρονα σκάφος του λιμενικού περιπολεί στην περιοχή για να απομακρύνει τους ανεπιθύμητους
β) Ιστορία που την έχει ζήσει φίλος από πρώτο χέρι, με ντόπιο ψαρά σε νησί που είδε τα ψαροτούφεκα και τις φιάλες στο σκάφος του Καμμένου και τόλμησε να τον καταγγείλει. Αποτέλεσμα: Το λιμενικό έκανε τη ζωή του ψαρά μαύρη, κάνοντάς του ελέγχους κάθε πρωί για μήνες.

Ανυπομονώ να δω αν θα υπάρξει οποιαδήποτε ουσιαστική αντίδραση στην είδηση, αλλά σε μια χώρα που βρίσκεται εδώ και χρόνια σε αφασία κι η παρανομία θεωρείται αυτονόητα μαγκιά, δεν περιμένω και πολλά
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-07-14 στις 15:58.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-14, 17:15
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

Παιδια, μαλακ*ες των δημοσιογράφων ειναι που νομιζουν οτι βουταμε με μπουκαλες οξυγονου! Σιγα μην κατσει η Κα ραχηλ να ασχοληθει με τετοια δημοσιεύματα! Παω στοιχημα οτι ουτε αυτη θα ξερει οτι απαγορεύετε το ψαρεμα με μπουκαλες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-14, 22:11
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

το ότι ο συγκεκριμένος είναι ψαρομπούκαλος εδώ και δεκαετίες το ξέρω από προσωπική εμπειρία, δεν είναι απλά φήμη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-08-14, 09:52
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

σταγονα στον ωκαιανο. τουλαχιστον τα τρωη δεν τα πουλαη.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-14, 10:36
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
σταγονα στον ωκαιανο. τουλαχιστον τα τρωη δεν τα πουλαη.
Ζούμε σε μια κλειστή θάλασσα, οπότε πιο πολύ μου μοιάζει για "γουρούνι στη Μεσόγειο", παρά σταγόνα στο ωκεανό.

Στέλιο δεν μπορώ να το δω τόσο απλά. Η ανοχή μας - ως πολιτών - σε τέτοια φαινόμενα, η προκλητική έλλειψη δικαιοσύνης, η μη τήρηση των νόμων και η ατιμωρησία σε όλα τα επίπεδα, αυτό το "έλα μωρέ άλλοι κάνουν χειρότερα" μας κάνει να βάζουμε άλλο ένα πετραδάκι στην άθλια κατάσταση που έχει φτάσει η χώρα.

Πόσο μάλλον όταν αυτός που γράφει τον νόμο στα παλιά του τα παπούτσια ήταν (παλιότερα) υφυπουργός ναυτιλείας και σήμερα ως βουλευτής και αρχηγός κόμματος υποτίθεται πως κόπτεται για την διαφθορά στην πολιτική ζωή της χώρας.
Νομίζω έχουμε φάει στη μάπα τόση υποκρισία και διαφθορά ως πολίτες, που έχουμε ξεχάσει πια που θα έπρεπε να βάλουμε το όριο.

Η νοοτροπία "είμαι μάγκας και θα κάνω ότι γουστάρω" ειδικά στους πολιτικούς, πέρα από το παράδειγμα δημόσιας ζωής και συμπεριφοράς, έχει πολύ περισσότερες και άμεσες επιπτώσεις απ' ότι νομίζεις.

...και για να μην έχεις ψευδαισθήσεις ότι η ζημιά περιορίζεται στο "θα τα φάει τα ψάρια" διάβασε και τα παρακάτω (παλιά μηνύματα από τον Σύλλογο Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης) κι αν βρεις πουθενά καμμιά πειστική απάντηση του (τότε) υφυπουργού, πες το μου κι εμένα:


Παράθεση:
Καταγγελία βόμβα! Τι έγινε κ.Καμμένε στις βραχονησίδες Δραγονάρες;

(1/2) > >>

ppetross21:
το αναδημοσιεύω με κάθε επιφύλαξη γιατί είναι απο το blog troktiko και όχι απο κάποιο επίσημο ΜΜΕ.
Παράθεση

Τον Mάιο έφθασε από την Κάλυμνο στις βραχονησίδες Δραγονάρες (στα Κύθηρα)ένα Καίκι που είχε 4 ψαροτουφεκάδες.
Η περιοχή αυτή έχει χαρακτηριστεί αρχαιολογική και κάνει έρευνες η εταιρεία Κυθηραικών μελετών. Αυτονόητο είναι ότι απαγορεύεται το ψάρεμα αλλά και οι καταδύσεις. Είναι αυστηρά αρχαιολογική.
Οι μάγκες λοιπόν βούτηξαν με «αργιλέ»(ξέρουν οι ψαράδες) και έβγαλαν 400 κιλά ψάρια. Τους έπιασε το λιμεναρχείο Καψάλη των Κυθήρων και έρχεται ένα καταδιωκτικό σκάφος(το 194) από την Νεάπολη Λακωνίας.
Όταν το καταδιωκτικό πάει να τους συλλάβει ο καπετάνιος του καικιού τους λέει μισό λεπτό γιατί θα πάρω τον υπουργό Π.Καμμένο «ήρθαμε από την Κάλυμνο και το ξέρει ο υπουργός»! Ο καπετάνιος ψαροτουφεκάς του καικιού βγάζει το κινητό από την τσέπη και... παίρνει τον υπουργό Π.Καμμένο(αν δεν ήταν ο...Μητσικώστας)!
Ο Π.Καμμένος μίλησε με τον επικεφαλής του καταδιωκτικού-194 και τους έδωσε εντολή να φύγουν και να τους αφήσουν ελεύθερους μαζί με τα ψάρια!
Το καίκι έφυγε και πήγε στην Κάλυμνο. Μαζί και τα ψάρια!

Εννοείτε ότι ο υπουργός είναι δημόσιο πρόσωπο και πρέπει να απαντήσει σε αυτή την σοβαρή καταγγελία-πληροφορία.
Αν έγινε για ποιον λόγο το έκανε;
Υπάρχουν και άλλες πληροφορίες και λεπτομέρειες αλλά μένουμε σε αυτά.
Η ειλικρίνεια δείχνει και ανδρεία. Ε, αυτό περιμένουμε. Το ναι του υπουργού να είναι ναι και το όχι να είναι όχι!

ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΔΙΩΚΤΙΚΟΥ

ppetross21:
http://troktiko.blogspot.com/2009/08...post_6755.html
Παράθεση

Λίγο μετά το απόγευμα θα υπάρξει επίσημη απάντηση του υφυπουργού εμπορικής Ναυτιλίας Π.Καμμένου για το θέμα που δημιουργήθηκε στις βραχονησίδες.
Μέχρι τότε όμως (βρίσκεται στο Καρλόβασι και δεν έχει mail)θα πούμε δύο λόγια για το τι υποστηρίζει ο υπουργός.
Ο υπουργός δεν αρνείται ότι τον πήρε τηλέφωνο ο ...ψαροκαικάς όμως όπως λέει του επέβαλε πρόστιμο. Που το βρήκε το ...θάρρος ένας ψαροτουφεκάς να παίρνει τον υπουργό τηλέφωνο; Μήπως το πρόστιμο το επέβαλαν αργότερα αφού ξέσπασε μεγάλος θόρυβος στα Κύθηρα; Τα ψάρια κατασχέθηκαν εκείνη την στιγμή χωρίς να συλληφθούν οι ψαροτουφεκάδες;
Σημασία έχει ότι αντέδρασε ο Π.Καμμένος οπότε θα έχουμε την απάντηση του.
Πηγή:
http://www.thessalonikidiveclub.gr/c...pic=757.0;wap2
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 01-08-14 στις 17:24.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-08-14, 10:47
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

Πρόταση θέλω να ακούσω Φοίβο.
Σαν Φοίβος απλός.

Και μην μου πεις για καταγγελία, θα βάλλω τα γέλια.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-08-14, 11:17
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόταση θέλω να ακούσω Φοίβο.
Σαν Φοίβος απλός.

Και μην μου πεις για καταγγελία, θα βάλλω τα γέλια.
Στέλιο πάντα σαν Φοίβος απλός μιλάω, δεν ξέρω αν σου φαίνομαι πιο πολύπλοκος
Δεν πετάω στα σύννεφα. Το πρόβλημα δεν είναι καταδυτικό, ούτε καθαρά περιβαλλοντικό, είναι κυρίως πολιτικό και έχει πίσω του δεκαετίες διαφθοράς και ωχαδερφισμού, πολιτών και πολιτικών.

Δεν πιστεύω πως υπάρχει αποτελεσματική πρόταση που να αλλάξει τα πράγματα σε μία νύχτα - σε μερικές δεκαετίες - ίσως - να υπάρξει μια καλύτερη γεννιά ελλήνων, κι αυτό θα προκύψει μόνο αν ανακάμψει η παιδεία και η δικαιοσύνη στη χώρα (πράγμα εξαιρετικά αμφίβολο, με τον ωχαδερφισμό που μας δέρνει στην πλειοψηφία).

Το ότι δεν έχω άμεση πρόταση που να θεωρώ αποτελεσματική, δεν σημαίνει όμως ότι τέτοια φαινόμενα σταματούν να με εξοργίζουν.
και η αντιμετώπιση "έλα μωρέ δεν έγινε και τίποτα" ειδικά από εμάς που την ζούμε και την αγαπάμε τη θάλασσα με εξοργίζει ακόμη περισσότερο.

Εσένα ποια είναι η προτασή σου?
Να αποδεχτούμε τα πάντα και να λέμε "έλα μωρέ τουλάχιστον τα τρώει τα ψάρια"?
Ξέρεις τι είχε γράψει ο 'Οργουελ?
"Σε μια εποχή παγκόσμιου ψεύδους, το να λες την αλήθεια είναι μια πράξη επαναστατική"

Αν θες να καλυτερεύσεις άμεσα τη ζωή σου, τότε μία είναι η πρόταση: Γίνε μετανάστης.
Αν όμως αποφασίσουμε να μείνουμε στη χώρα, τουλάχιστον ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους κι ας κρίνουμε με τα κριτήρια της πολιτείας που θα θέλαμε να έχουμε, όχι να μένουμε στις πρακτικές σαπίλας που μας έχουν συνηθίσει να αποδεχόμαστε.
Αλλιώς ας μπούμε στην τρύπα μας να πεθάνουμε από τώρα, ευχαριστώντας που μας επιτρέπουν ακόμη να έχουμε ένα πιάτο φαϊ.


ΥΓ: Αν θες μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση διάβασε και το παρακάτω, μπορεί να σου φανεί ενδιαφέρον:
H δική σας πρόταση ποια είναι, κύριε;
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 05-08-14 στις 03:58.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-08-14, 11:34
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Μακρη-Καμμενος ψαροντουφεκο με μπουκαλες

Δράση φίλε Φοίβο δράση, όπως έχω ξανά προτείνει παλιά.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.