Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;
Είναι 14 82,35%
Δεν είναι 3 17,65%
Ψήφισαν: 17. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-07, 14:05
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Παράθεση:
Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες δυτών πλέον. Οι δύτες αναψυχής (sport / recreational divers) και αυτοί που ασχολούνται με την τεχνική κατάδυση (technical divers). Πρόκειται για δύο διαφορετικές και απόλυτα διακριτές κατηγορίες.
Με αφορμή το σχόλιο του φίλου GKAM (βλ. ολόκληρο το ποστ εδώ) και τα συνεχώς αναφερόμενα termini δύτης αναψυχής και τεχνικός δύτης, μοιάζει να λειτουργεί ad hoc η εντύπωση-βεβαιότητα ότι ο τεχνικός δύτης δεν κάνει αυτό που κάνει για λόγους αναψυχής. Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί καταδύεται εκεί που καταδύεται και μήπως τελικά αμείβετε κρυφά από κάποιον; Βέβαια ο Γιώργος αναφέρει σε παρένθεση τον όρο sport diver (έτσι τον ξέρω κι΄ εγώ στα Γερμανικά που είναι Sporttaucher) εν αντιθέσει με τον όρο technical diver (στα Γερμανικά Tecknikaltaucher ή απλώς Tecki ). Και οι δύο προαναφερόμενοι είναι ερασιτέχνες οι οποίοι ασχολούνται ψυχαγωγικά με την κατάδυση. Τώρα η διαφορά με τον επαγγελματία είναι ότι αυτός ο τελευταίος αμείβετε ενώ οι δυο πρώτοι πληρώνουν για να κάνουν αυτό που τους αρέσει. Μπορεί και ισχύει σίγουρα ότι πολλοί τεχνικοί δύτες καταδύονται πολύ βαθύτερα από τους επαγγελματίες, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την βασική τους διαφορά η οποία είναι ο χρηματισμός. Παρεμπιπτόντως τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερους δύτες, μέλη καταδυτικών φόρουμ, βλέπω οι οποίοι παρά το ότι δεν χρηματίζονται φέρουν τον τίτλο επαγγελματίες. Δεν μπορώ να το καταλάβω; Μήπως αυτό δίνει μεγαλύτερο βάρος στο ιντερνετικό προφίλ τους; Μήπως το image του στα 3 μέτρα καταδυόμενου επαγγελματία που καθαρίζει στρυδώνα στα ύφαλα των καραβιών, προσθέτει κάτι κάνοντας βαρύτερη την ιντερνετική τους επιχειρηματολογία; Δεν ξέρω τι να πω, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Εγώ λοιπόν όντας δύτης μη χρηματιζόμενος (άρα ερασιτέχνης, τουτέστιν μη επαγγελματίας) ο οποίος έχει πρόβλημα με την καταδυτική τερμινολογία των φόρουμ κοινοποιώ την απορία μου. Επειδή για μένα και οι δυο δύτες, αν και οι χώροι λειτουργίας και δράσης τους είναι διαφορετικοί, κάνουν αυτό που κάνουν για λόγους αναψυχής θεώρησα καλό να θέσω μια ψηφοφορία για να δούμε στατιστικά τι πιστεύουν τα μέλη του φόρουμ. Ποια δηλαδή είναι η διαφορά των δυο ειδών δυτών σε σχέση με την ψυχαγωγική δραστηριότητα που ασκούν, πέρα βέβαια από την πιστοποίηση και τον βαθμό επιχειρησιακής δυσκολίας που τους χωρίζει. Ελπίζω στην πορεία της συζήτησης, αν προκύψει, να βρούμε έναν ορισμό για τα δυο είδη ψυχαγωγούμενων δυτών. Εγώ από την μεριά μου προτείνω τους αντίστοιχους όρους, σπορ δύτης (sport diver) και τεχνικός δύτης (technical diver). Πιστεύω ότι είναι γενικά αδικία για τον τεχνικό δύτη να του αφαιρεθεί ο τίτλος δύτης αναψυχής, μετά από τόσα σχολεία και τόσες μη χρηματιζόμενες καταδύσεις που έχει κάνει. Χώρια τα τόσα χρήματα που έχει πληρώσει για εξοπλισμούς και βιβλία μόνο και μόνο για να καλυτερεύσει το επίπεδο του. Σας ακούω......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 28-06-07 στις 14:13.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-07, 14:26
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Στην διεθνή ορολογία χρησιμοποιείται ο όρος recreational diver που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά σαν δύτης αναψυχής. Ο τρόπος που έχει καταλήξει να χρησιμοποιείται ο όρος δύτης αναψυχής είναι "αδόκιμα ίσως" για να περιγράψει τον δύτη εκείνο που διενεργεί είδος κατάδυσης όπου:
  1. Δεν ξεπερνάει την ώρα 0 (δεν υπάρχει φανταστική οροφή στάσεης αποσυμπίεσης)
  2. Δεν γίνεται σε χώρους όπου η κατακόρυφη πρόσβαση προς την επιφάνεια παρεμποδίζεται από φυσική οροφή.
  3. Δεν γίνεται χρήση δύο ή περισσοτέρων αερίων ανεπνευστικών μιγμάτων
  4. Δεν γίνεται χρήση εξοπλισμού διαφορετικού από την κλασσική αναπνευστική συσκευή ανοικτού κυκλώματος
  5. Δεν ξεπαερνά το βάθος των 40 μέτρων.
Ο όρος technical diver επομένως είναι οτιδήποτε δεν εμπίπτει στις πιό πάνω κατηγορίες.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο τεχνικός δύτης δεν μπορεί να στερείται το δικαίωμα να ονομάζεται δύτης αναψυχής. Υπάρχει και δύτης που κατεβαίνει στα 70 μέτρα για προσωπική ικανοποίηση ήτοι αναψυχή.

Ο διαχωρισμός που γίνεται σε επαγγελματική κατάδυση και ψυχαγωγική κατάδυση έχει το κριτήριο της αμοιβής. Υπάρχουν πάλι αρκετά διαφορετικά είδη επαγγελματικής κατάδυσης: Είναι το καθάρισμα των υφάλων και η συντήρηση εξέδρων, είναι το commercial diving που γίνεται για ανέλκυση, εργασίες σε πετρελαιοπηγές, διδασκαλία της κατάδυσης, καθαρισμό πισίνας κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-07, 14:37
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Είναι πλέον "επαγγελματίας" στο να ξοδεύει χρήματα σε εξοπλισμούς και γεμίσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-07, 14:37
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Συμφωνώ, ο τεχνικός δύτης είναι δύτης αναψυχής αν βουτάει για αναψυχή, αλλά μπορεί να είναι και επαγγελματίας αν βουτάει για δουλειά ( εκπαίδευση ή υποβρύχιες εργασίες) με τεχνικό set up, σε καμμιά περίπτωση πιστεύω δεν είναι recreational...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-07, 15:37
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Δεν νομιζω να εχουν αμφισβητηθεί απο τους "δύτες αναψυχής" οι λόγοι που κάνουν κάποιοι κατάδυση με τεχνικό εξοπλισμό (μεσα στους όποιους ειναι και η "αναψυχη" τους). Κάνουν κατι πιο εξειδικευμένο και για αυτό το λόγο νομίζω λέγονται "τεχνικοί δύτες". Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο για αλλαγή της ορολογίας.

Ασε που μερικά χρόνια μετά -αν οι "δύτες αναψυχής" λέγονται τελικα "sport divers"- θα γυρίσουν οι tecnical divers να πουν οτι ειναι και αυτοι sport... κτλ κτλ
αυτα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zin : 28-06-07 στις 16:16.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-07, 15:58
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Όπως είπε ο Σώτος πολύ σωστά:

Τυπικά δεν είναι δύτης αναψυχής (recreational diver)

Φυσικά και μπορεί να βουτάει κάποιος στα 100 μετρα επειδή "έτσι του αρέσει" δηλ για αναψυχή.

Όπως βέβαια μπορεί κάποιος να είναι δύτης "αναψυχής" και να βουτάει γιατί πρέπει, να είναι δηλ επαγγελματίας (εκπαιδευτής, καθαριστής κτλ). Τώρα βέβαια αν η δουλειά του, του προσφέρει και αναψυχή ακόμα καλλίτερα.

Θα είναι ίσως σκόπιμο να αλλάξει αυτή η ορολογία μια που είναι αρκετά παραπλανητική (μάλλον λίγο παλιά είναι μια που πριν απο 10 χρόνια ποιος πίστευε ότι θα κατεβαίνε ο κόσμος στα 200μ για πλάκα).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-07, 08:36
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
... Δεν ξεπερνάει την ώρα 0 (δεν υπάρχει φανταστική οροφή στάσεης αποσυμπίεσης)
  1. Δεν γίνεται σε χώρους όπου η κατακόρυφη πρόσβαση προς την επιφάνεια παρεμποδίζεται από φυσική οροφή.
  2. Δεν γίνεται χρήση δύο ή περισσοτέρων αερίων ανεπνευστικών μιγμάτων
  3. Δεν γίνεται χρήση εξοπλισμού διαφορετικού από την κλασσική αναπνευστική συσκευή ανοικτού κυκλώματος
  4. Δεν ξεπαερνά το βάθος των 40 μέτρων.
Ο όρος technical diver επομένως είναι οτιδήποτε δεν εμπίπτει στις πιό πάνω κατηγορίες.

...
Προφανώς οι παραπάνω περιορισμοί ορίζουν εάν ένας "δύτης αναψυχής" χρειάζεται ή δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει πρακτικές και μέσα τεχνικής κατάδυσης. Έτσι κι αλλιώς όμως, εφόσον μιλάμε για κάποιον δύτη ο οποίος καταδύεται μόνον για τη χαρά της κατάδυσης μιλάμε για δύτη αναψυχής.
Έτσι λοιπόν θεωρώ, ότι η κύρια διάκριση πρέπει να γίνεται με βάση τον σκόπό και όχι τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η κατάδυση. Εξάλλου δε η επαγγελματική κατάδυση -υποθέτω δεν είμαι ειδικός- δεν είναι απαραίτητο να γίνεται αποκλειστικά με πρακτικές τεχνικής κατάδυσης.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-07, 10:59
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Έχω τελικά πρόβλημα με την τερμινολογία. Αφ΄ ενός δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να υιοθετήσουμε έναν όρο του οποίου η μετάφραση στην γλώσσα μας (lost in translation) δεν είναι λειτουργική, αφ΄ ετέρου το τερμινολογικό παράδειγμα άλλων γλωσσών δείχνει ότι υπάρχουν κι΄ άλλες δυνατότητες καθορισμού της ιδιότητας του recreational diver. Θεωρώ τον όρο τουλάχιστον απαρχαιωμένο και προσωπικά με ενοχλεί μια και ο ενθουσιασμός μου για την κατάδυση πηγάζει ακριβώς από το γεγονός ότι για μένα είναι αναψυχή, ότι είδους κατάδυση και να είναι αυτή. Στην ουσία, όπως το βλέπω εγώ, υπάρχουν δυο μεγάλες ενότητες και πάρα πολλές υποενότητες δυτών. Οι δυο μεγάλες ενότητες είναι οι ερασιτέχνες και οι επαγγελματίες. Εντάξει τα στεγανά ανάμεσα στις δυο αυτές κατηγορίες είναι μεταβλητά και για παράδειγμα αναφέρω τους ερασιτέχνες που ψαρεύουν παράνομα με ψαροντούφεκο και πουλούν τα ψάρια στις ταβέρνες, αλλά ας κρατήσω την μπάλα χαμηλά. Η διαφορά που χαρακτηρίζει τις δυο αυτές ενότητες είναι ότι οι μεν αμείβονται για τις βουτιές τους ενώ οι άλλοι το κάνουν μόνο για την ευχαρίστηση της κατάδυσης. Για να γίνεις και να χαρακτηριστείς επαγγελματίας δύτης υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις τις οποίες καθορίζει το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας. Σαν παράδειγμα αναφέρω εδώ τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την „άδεια δύτη άνευ εξετάσεων“:

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ
Η άδεια χορηγείται σε οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο (Έλληνες υπηκόους και λοιπών χωρών ΕΕ).
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ :
Αίτηση από τον ενδιαφερόμενο με περιεχόμενο : «Υποβάλλω τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και παρακαλώ να μου χορηγήσετε άδεια Δύτη».
Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ (Αναζητείται Υπηρεσιακά).
Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 (αντί του Αντιγράφου Ποινικού Μητρώου γενικής χρήσης). Το περιεχόμενοo της υπεύθυνης δήλωσης έχει ως εξής: «…..ότι δεν έχω καταδικαστεί για καμία αξιόποινη πράξη ή για πράξη που έχει σχέση με την άσκηση της επαγγελματικής μου ιδιότητας» ή σε αντίθετη περίπτωση «….έχω καταδικαστεί για τις εξής αξιόποινες πράξεις………».
Πιστοποιητικό Εισαγγελίας Φυγόποινου Φυγόδικου.
Επικυρωμένο Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας (ηλικία από 21-55 ετών).
Δύο (02) πρόσφατες φωτογραφίες ταυτότητας.
Βεβαίωση υγείας από Υγειονομείο οικείας Νομαρχίας με την οποία βεβαιώνεται η υγεία και ικανότητα του για την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος.
Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο πτυχίου Υποβρυχίων καταστροφών ΜΥΚ ή σχολής δυτών του ΠΝ ή βεβαίωση της ΜΥΑ/ΛΣ.
Τριπλότυπο τρία (03) EURO υπέρ ΜΤΝ (εκδίδεται από την Υπηρεσία).
Τριπλότυπο τρία (03) EURO υπέρ ΕΚΟΕΜΝ (εκδίδεται από την Υπηρεσία).
Τετραπλότυπο 2,93 EURO υπέρ ΛΑ (εκδίδεται από την Υπηρεσία)

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή του αναγνώστη στο „Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο πτυχίου Υποβρυχίων καταστροφών ΜΥΚ ή σχολής δυτών του ΠΝ ή βεβαίωση της ΜΥΑ/ΛΣ.“. Δηλαδή αν έχεις περάσει από τα ΜΥΚ δεν χρειάζεσαι εξετάσεις για να γίνεις επαγγελματίας δύτης. Λες και για να καθαρίζεις στρυδώνα στα ύφαλα των πλοίων πρέπει να είσαι πιστοποιημένος υποβρύχιος καταστροφέας. Πολύ τεστοστερόνη μυρίζει η υπόθεση.
Για τον ερασιτέχνη δύτη που θα ήθελε να γίνει επαγγελματίας υπάρχει επίσης πρόβλεψη η οποία σύμφωνα με το ΥΕΝ του παρέχει την άδεια του „μαθητευόμενου δύτη“. Με το status αυτό μπορεί να δουλέψει δίπλα σε κάποιον επαγγελματία ή ο επαγγελματίας να είναι φίλος και να του χαρίσει την πιστοποίηση. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που γεμίσαμε με τόσους επαγγελματίες δύτες στα φόρουμ οι οποίοι βιοπορούν όχι από την κατάδυση αλλά από κάποιο άλλο επάγγελμα. Παραθέτω τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά για την „άδεια μαθητευόμενου δύτη“:

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ
Η άδεια χορηγείται σε οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο (Έλληνα υπήκοο ή υπήκοο κράτους μέλους ΕΕ).
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ :
Αίτηση από τον ενδιαφερόμενο με περιεχόμενο : «Υποβάλλω τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και παρακαλώ να μου χορηγήσετε άδεια μαθητευόμενου Δύτη».
Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ (Αναζητείται Υπηρεσιακά).
Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 (αντί του Αντιγράφου Ποινικού Μητρώου γενικής χρήσης). Το περιεχόμενo της υπεύθυνης δήλωσης έχει ως εξής: «…..ότι δεν έχω καταδικαστεί για καμία αξιόποινη πράξη ή για πράξη που έχει σχέση με την άσκηση της επαγγελματικής μου ιδιότητας» ή σε αντίθετη περίπτωση «….έχω καταδικαστεί για τις εξής αξιόποινες πράξεις………».
Πιστοποιητικό Εισαγγελίας Φυγόποινου Φυγόδικου.
Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας (ηλικία από 18 έως 55 ετών).
Τρείς (03) πρόσφατες φωτογραφίες ταυτότητας.
Βεβαίωση υγείας από Υγειονομείο οικείας Νομαρχίας με την οποία βεβαιώνεται η υγεία και ικανότητα του για την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος.
Επικυρωμένο Φωτοαντίγραφο πτυχίο αυτοδύτη ή δύτη που έχει εκδοθεί από ΓΓΑ, ΕΟΥΔΑΑΤΚ, σχολή δυτών Καλύμνου ή άλλους αναγνωρισμένους από το ΥΕΝ Ελληνικούς ή αλλοδαπούς φορείς και κέντρα εκμάθησης υποβρύχιας κολύμβησης.
Τριπλότυπο τρία (03) EURO υπέρ ΜΤΝ (εκδίδεται από την Υπηρεσία).
Τριπλότυπο τρία (03) EURO υπέρ ΕΚΟΕΜΝ (εκδίδεται από την Υπηρεσία).
Τετραπλότυπο Λιμενικής Αστυνομίας 2,93 EURO (εκδίδεται από την Υπηρεσία).

Προσέξτε αυτό „σχολή δυτών Καλύμνου“. Τι έγινε παιδιά; Υποβιβάστηκε η σχολή Καλύμνου στο ίδιο επίπεδο με την PADI;
Περισσότερες πληροφορίες για το τι κάνει έναν δύτη επαγγελματία θα βρείτε εδώ.

Αυτά ισχύουν για τους επαγγελματίες λοιπόν, με ένα παράθυρο ανοιχτό για τους ερασιτέχνες που θέλουν να γίνουν επαγγελματίες μέσω του ρόλου „μαθητευόμενος δύτης“, οι οποίοι χρειάζονται ένα „Επικυρωμένο Φωτοαντίγραφο πτυχίο αυτοδύτη ή δύτη που έχει εκδοθεί από ΓΓΑ, ΕΟΥΔΑΑΤΚ, σχολή δυτών Καλύμνου ή άλλους αναγνωρισμένους από το ΥΕΝ Ελληνικούς ή αλλοδαπούς φορείς και κέντρα εκμάθησης υποβρύχιας κολύμβησης.“ δηλ. ερασιτεχνικό πτυχίο αυτοδύτη. Οι ερασιτέχνες τώρα, που όπως λέει ο Γιάννης (grandbleau) είναι εραστές της τέχνης, πληρώνουν για να πιστοποιηθούν, πληρώνουν για την παραπέρα εκπαίδευση τους, πληρώνουν για 3.000.000 ειδικότητες photo diver, advanced diver, rescue diver, akumbakulatambaula diver και βρίσκονται συνεχώς στον ρόλο „με το χέρι στην τσέπη diver“. Οι ερασιτέχνες ή δύτες αναψυχής για να διακρίνονται από τους επαγγελματίες, χωρίζονται σύμφωνα με την κυριαρχούσα τερμινολογία στους δύτες αναψυχής και στους τεχνικούς. Ε λοιπόν αυτή την διαφορά δεν την δέχομαι. Είμαι δύτης αναψυχής με τεχνική εκπαίδευση. Πληρώνω για τις καταδύσεις μου, πληρώνω για τον εξοπλισμό μου, πληρώνω για την εκπαίδευση μου, πληρώνω γιατί αυτό ακριβώς που κάνω το κάνω για λόγους αναψυχής και για τίποτε άλλο. Είναι το πάθος μου, το κόλλημα μου, η λόξα μου. Όπως θέλετε πέστε το, πάντως το κάνω για αναψυχή και δεν θέλω να με μπερδεύουν με τον επαγγελματία ο οποίος αυτό που κάνει το κάνει για να ζήσει από την αμοιβή του. Δεν θέλω ρε παιδί μου να υπάρξει το ενδεχόμενο να με περάσουν για ΜΥΚ λόγω της παραπαίουσας ορολογίας για την τεχνική κατάδυση. Είμαι ένας δύτης που καταδύεται για ψυχαγωγία με ειδικές τεχνικές στα βαθιά. Όπως και να το κάνουμε αυτό που πράττω είναι ψυχαγωγική δραστηριότητα κι΄ ας καταδύομαι σε περιοχές και βάθη που οι ΜΥΚ ούτε στο όνειρο τους δεν έχουν δει. Για να τελειώσω προτείνω δίπλα στον ορισμό „Τεχνικός Δύτης“, ο οποίος μπορεί να παραμείνει ως έχει, μερικούς ακόμα ορισμούς που μπορούν ίσως να αντικαταστήσουν τον αδόκιμο όρο “Δύτης Αναψυχής“.

Δύτης περιορισμένης εμβέλειας
Μη τεχνικός δύτης
Δύτης απλών εφαρμογών κατάδυσης
Δύτης περιορισμένης κλίμακας
Δύτης περιορισμένων εφαρμογών κατάδυσης
Δύτης ώρας μηδέν και ανοιχτού περιβάλλοντος
Σπορ Δύτης (το οποίο θεωρώ και καλύτερο λόγω διεθνούς ορολογίας. Δηλαδή οι Γερμανοί είναι καλύτεροι που χρησιμοποιούν μόνο αυτόν τον όρο; )
.................................................. .........................

Αν θέλετε συνεχίστε την λίστα εσείς, εγώ πάντως είμαι δύτης αναψυχής και „θέλω να το ακούω“ !!! Αυτά. Συζήτηση να γίνεται δηλαδή.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 29-06-07 στις 14:25.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-07, 14:19
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Παράθεση:
με το χέρι στην τσέπη diver

Πάααααρα πολυ καλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-07, 14:58
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

το θεμα ειναι τι ειναι recreational diving και τι οχι.

Προσωπικα ειμαι ενας επαγγελματιας του recreational diving.

Ο τεχνικος δυτης κανει αναψυχη σε κατι αλλο απο το recreational diving.
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.