Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-13, 20:58
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Pony Bottle

Καλησπέρα.
Για φέτος το καλοκαίρι σχεδιάζω να ξεκινήσω μόνος μου καταδύσεις με ένα μικρό φουσκωτό που έχω. Εννοώ με ζευγάρι αλλά χωρίς τη συνοδεία εκπαιδευτή λόγω κόστους. Έχω πτυχίο rescue και αρκετές βουτιές στο ενεργητικό μου...
Ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής θέμα.
Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα για εφεδρικό σε περίπτωση που πάνε όλα στραβά.
Αρχικά σκέφτηκα το spare air αλλά στην πορεία κατέληξα ότι προτιμώ κάτι πιο ολοκληρωμένο, σταθερό και με διάρκεια.
Έχω ήδη ένα ρυθμιστή Cressi που μου περισσεύει και θα ήθελα να προσαρμόσω ένα μικρό μανόμετρο πάνω στο πρώτο στάδιο για να έχω ένδειξη πίεσης. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο και αν ναι που βρίσκω μανόμετρο χωρίς καλώδιο;
Τι φιάλη πρέπει να επιλέξω; Την κλασσική 3L 232 ή 300 bar.
Έχω βρει και 1L και 0,85L αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν για ανάδυση από -35 και στάση ασφαλείας;
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη, συμβουλή ή ιδέα μπορείτε να μου δώσετε σαν πιο έμπειροι στο θέμα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παναγιώτης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-13, 22:05
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Pony Bottle

Δεν υπάρχει καλύτερο spare air ( ή καλύτερα εφεδρική πηγή αέρα ) ….από τον buddy !
(…εκτός αν εννοείς extend air όπου πλέον μιλάμε για μία tricky και risky κατάσταση. )

Υπολογίστε σωστά το αέριο επιστροφής ( rock bottom ) , τηρήστε το πλάνο σας και τις διαδικασίες buddy diving , κάντε και καμία προπόνηση σε rescue καταστάσεις και θα είστε μια χαρά και χωρίς spare air.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-13, 22:19
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Απάντηση: Pony Bottle

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dmanetakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει καλύτερο spare air ( ή καλύτερα εφεδρική πηγή αέρα ) ….από τον buddy !
(…εκτός αν εννοείς extend air όπου πλέον μιλάμε για μία tricky και risky κατάσταση. )

Υπολογίστε σωστά το αέριο επιστροφής ( rock bottom ) , τηρήστε το πλάνο σας και τις διαδικασίες buddy diving , κάντε και καμία προπόνηση σε rescue καταστάσεις και θα είστε μια χαρά και χωρίς spare air.

Αυτά τηρούνται πάντα ευλαβικά και σε καμιά βουτιά μου μέχρι στιγμής δεν έχω φτάσει σε χρόνο μηδέν.
Απλά θεωρώ ότι καλό θα είναι να υπάρχει και κάτι παραπάνω αν κάτι δεν πάει καλά μια βουτιά... Εκτός από το ανθρώπινο λάθος, υπάρχει πάντοτε ο αστάθμητος παράγοντας και η αστοχία υλικού!
Εξάλλου οι βουτιές γίνονται σε νησί και ο θάλαμος είναι μακριά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-13, 22:34
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Pony Bottle

αφου εχεις και σκαφος παρε μια 10αρα και αφηνε τη να κρεμεται απο την αγκυρα! Δεν ξερω βεβαια εαν ειναι και οτι καλύτερο αλλα δεν θα μεινεις απο αερα ετσι και χρειαστει να κανετε και καποια αποσυμπιεση!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-13, 23:39
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Pony Bottle

όπως τα είπε ο dmanetakis !!

To Spare Air είναι ένα πολύ ωραίο gadget για τους Ναυαγοσώστες.......
Στην Αυτόνομη κατάδυση μπορεί να γίνει έως και επικίνδυνο, λόγο του εσφαλμένου αισθήματος ασφάλειας που προσφέρει.
0.42 χ200bar = 84lit .... σε κατάσταση σχετικού στρές (τότε δλδ που θα το χρειαστείς) το SAC σου στην καλύτερη περίπτωση θα έχει ανέβει στα 40λιτ/min αυτό στα 10μ μας δίνει 1min, ενώ στα 30μ ( ένα μέσο πιθανό βάθος προβλήματος σε κατάδυση αναψυχής) λιγότερο από 30".....
If you don't need it, leave it......... μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει........

Το καλύτερο Spare Air είναι ο Buddy σου, και με ένα σωστό προγραμματισμό σε ελάχιστο απαιτούμενο αέριο (δλδ στην ποσότητα αερίου που μπορεί να χρειαστεί για να ανέβουν δυο άτομα απο το βαθύτερο σημείο με κανονικό ρυθμό ανόδου και κάνοντας όλες τις απαιτούμενες στάσεις) θα απολαμβάνετε τις βουτιές σας χωρίς κανένα άγχος.
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-13, 07:26
Antonelos Antonelos is offline
 
Εγγραφή: 20-10-2009
Περιοχή: Αθήνα Αττικής
Μηνύματα: 43
Απάντηση: Pony Bottle

Καλημερα Παναγιωτη.
Απαντωντας στην ερωτηση σου,θα επελεγα σιγουρα αλουμινιου 10αρα.
Επανω σου.
Παραλληλα,θα καλυψεις ενα μελλοντικο σου ισως πλανο για συγκεκριμενες βουτιες.
Τα μικρομπουκαλια,οπως σωστα προειπαν,ειναι ακρως επικινδυνα
κατα την γνωμη μου.
Καρφιτσα μανομετρο,θα βρεις σε ολα σχεδον τα καταδυτικα.
Καλυτερα,κανονικο μανομετρο.
Αν ψαξεις ή ρωτησεις τον εκπαιδευτη σου,θα σου υποδειξει σωστα με ποιο τροπο "στηνεται" μια αλουμινιου στο πλαι και επανω σου.
Εχει μια διαφορα στην τιμη το σεταρισμα αυτο,αλλα αυτο θα επελεγα προσωπικα,
θα εισαι ανετος και χαλαρος να απολαυσεις την βουτια σου.
Καλες βουτιες.
__________________
SEA SAFE ***
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-13, 08:46
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Pony Bottle

Ένα 3λιτρο πονι στα 230 με ένα 28αρι μίγμα σε βγάζει άνετα από τα 35 και με στάση ασφαλείας.
Οτιδήποτε άλλο το θεωρό υπερβολή.
Φώτο που βλέπω με 2πλο μπουκαλους και 11αρια αλουμινίου από το (1 λιμανάκι) είναι για γέλια.
Υγ εκτός αν πρόκειται για εκπαιδευτικές βουτιές.
Το 3 λίτρο είναι μια χαρά και καλύπτει άνετα (αταξίες) δικές σου η του ζευγαριού σου.



__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-13, 08:54
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Pony Bottle

Παράθεση:
Καλησπέρα.
Για φέτος το καλοκαίρι σχεδιάζω να ξεκινήσω μόνος μου καταδύσεις με ένα μικρό φουσκωτό που έχω. Εννοώ με ζευγάρι αλλά χωρίς τη συνοδεία εκπαιδευτή λόγω κόστους. Έχω και αρκετές βουτιές στο ενεργητικό μου...
Παράθεση:
Αυτά τηρούνται πάντα ευλαβικά και σε καμιά βουτιά μου μέχρι στιγμής δεν έχω φτάσει σε χρόνο μηδέν.
Απλά θεωρώ ότι καλό θα είναι να υπάρχει και κάτι παραπάνω αν κάτι δεν πάει καλά μια βουτιά... Εκτός από το ανθρώπινο λάθος, υπάρχει πάντοτε ο αστάθμητος παράγοντας και η αστοχία υλικού!
Έχεις πτυχίο rescue και αρκετές βουτιές στο ενεργητικό σου, όπως γράφεις πιο πάνω!

Τι ενοείς με αυτό?
"Αυτά τηρούνται πάντα ευλαβικά και σε καμιά βουτιά μου μέχρι στιγμής δεν έχω φτάσει σε χρόνο μηδέν."

__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-13, 08:56
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Pony Bottle

Συμφωνοντας με τους προλαλησαντες , να προσθεσω οτι για πολα χρονια , αλλα ακομα και σημερα υπαρχουν καποιοι οι οποιοι προσαρμοζουν μια 3λιτρη επανω στην 15 ή 18λιτρη με ξεχωριστο συστημα ρυθμιστη (Α' + Β' σταδιο) + μανομετρο (σκετο χωρις τιποτα αλλο οπως πυξιδες βαθυμετρα φυλαχτα , iphone κλπ ) .
Αυτο συνηθως δεν το χρησιμοποιουν και το κρατουν για περιπτωση αναγκης , εκτος απο καποιες φορες που πινουν τον αερα του για να το ξαναγεμισουν , ουτωσωστε να εχουν παντοτε καλη ποιοτητα αερα .

Το Spare Air αστο καλυτερα , για ναυαγοσωστες , ψαροντουφεκαδες που νομιζουν οτι η λογικη-πονηρια τους υπερισχυει των νομων της φυσης , φιγουρατζηδες και θυματα του marketing , για να εισαι ασφαλης . Δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα η παγκοσμια καταδυτικη κοινοτητα το απορριπτει για τετοια χρηση στην πλειοψηφια της .

Στελλιο , αυτο για το ADVANCED ηταν πρωινες παραισθησεις , πολυ σωστα το επισημανες και το εσβησα !!!!
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 18-06-13 στις 09:14.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-13, 09:02
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Pony Bottle

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνοντας με τους προλαλησαντες , να προσθεσω οτι για πολα χρονια , αλλα ακομα και σημερα υπαρχουν καποιοι οι οποιοι προσαρμοζουν μια 3λιτρη επανω στην 15 ή 18λιτρη με ξεχωριστο συστημα ρυθμιστη (Α' + Β' σταδιο) + μανομετρο (σκετο χωρις τιποτα αλλο οπως πυξιδες βαθυμετρα φυλαχτα , iphone κλπ ) .
Αυτο συνηθως δεν το χρησιμοποιουν και το κρατουν για περιπτωση αναγκης , εκτος απο καποιες φορες που πινουν τον αερα του για να το ξαναγεμισουν , ουτωσωστε να εχουν παντοτε καλη ποιοτητα αερα .
Θα σου προτεινα να παρεις και το Advanced ή ισοδυναμο και μετα να ξεκινησεις τις εξορμησεις , χωρις ομως αυτο να ειναι απολυτα απαραιτητο (απλα σου διευρυνει τις δυνατοτητες στις επιλογες σου ) .
Το Spare Air αστο καλυτερα , για ναυαγοσωστες , ψαροντουφεκαδες που νομιζουν οτι η λογικη-πονηρια τους υπερισχυει των νομων της φυσης , φιγουρατζηδες και θυματα του marketing , για να εισαι ασφαλης . Δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα η παγκοσμια καταδυτικη κοινοτητα το απορριπτει για τετοια χρηση στην πλειοψηφια της .
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.