Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-07-07, 23:15
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων

Οι ανησυχίες μου λοιπόν, είναι δύο:
- Τι θα γίνει όταν οι νέοι techdivers ξεμυτίσουν και αρχίσουν να καταδύονται σε βάθη ή συνθήκες που είναι πέρα από την εμπειρία ή τις δυνατότητές τους.


Αυτό που γίνεται πάντα στην σε αυτή τη ζωή:

* Κάποιοι τυχεροί θα την γλιτώσουν και θα βάλουν μυαλό
* Κάποιοι ανεγκέφαλοι θα πάνε στον πάτο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
- Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί η ημιμάθεια και ή παραπληροφόρηση που προκαλούν σύγχυση στους αυτοδύτες αναψυχής.


Είναι σαν να με ρωτάς πως θα βάλουμε μυαλό στους "μάγκες" που κάνουν κόντρες στα Λιμανάκια.

Κάποιοι πρέπει να την πατήσουν για να βάλουν μυαλό, κάποιοι άλλοι θα είναι πιο τυχεροί και θα ακούσουν κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα και όταν κάνουν αυτή τη φοβερή βουτιά στα 100μ θα ξέρουν πραγματικά τι κάνουν.

Εγώ πάντως προσπαθώ να βοηθάω και να εξηγώ στους ταρζάν που κάθε τρεις και λίγο κουτουλάνε πάνω μου πόσο μεγάλη ******* είναι να κατεβαίνεις στα 50μ μονομπούκαλο.

Κάποιοι απο αυτούς με ακούσανε και δεν το ξανακάνανε κάποιους όμως θα τους δούμε στα δελτία ειδήσεων.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας τις αντιδράσεις του Γιώργου Δελβερούδη, στην αρχή παραξενεύτηκα και μέσα μου διαφώνησα. Στη συνέχεια όμως συνειδητοποίησα ότι έχει αρκετό δίκιο σε αυτό που κάνει. Στην ουσία, προστατεύει με τον τρόπο του, τους απλούς δύτες αναψυχής επιβάλλοντας το δικό του DIR. Πρακτικά, τους αποτρέπει από πειραματισμούς και τους θυμίζει να μην παρεκκλίνουν από αυτά που έχουν διδαχθεί. (Φυσικά βασική προϋπόθεση είναι να έχουν εκπαιδευτεί σωστά και να καταδύονται εντός των ορίων αναψυχής.)


Έχω κάνει 3 σχολεία μέχρι τώρα (ow, aow, rescue) και τα 3 με διαφορετικούς εκπαιδευτές. επίσης έχει τύχει (κύριως λόγω συμπτώσεων) να γνωρίσω και να δώ πως κάνουν σχολεία άλλοι τόσοι. Ο Γίωργος είναι από τους λίγους εκπαιδευτές που έχω γνωρίσει και στο σχολείο του δεν βλέπει πελάτες. Ειλικρινά εγώ χαίρομαι να υπάρχουν τέτοιοι εκπαιδευτές.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες δυτών πλέον. Οι δύτες αναψυχής (sport / recreational divers) και αυτοί που ασχολούνται με την τεχνική κατάδυση (technical divers). Πρόκειται για δύο διαφορετικές και απόλυτα διακριτές κατηγορίες.


Διαφορετικές και διακριτές δεν θα το έλεγα. Π.χ ένας ψαγμένος και έμπειρος όπως είπες παραπάνω ΑΟW που ακολουθεί την φιλοσοφία DIR δεν είναι κάτι ενδιάμεσο?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικό τους χαρακτηριστικό δεν είναι τα wings ή τα long hoses αλλά η *διαφορετική νοοτροπία*. Πρέπει, και οφείλουμε να κρατήσουμε τις κατηγορίες ξεχωριστά. Οι τρόποι εκπαίδευσης, κατάδυσης και ο τρόπος σκέψης ενός δύτη αναψυχής είναι και πρέπει να είναι διαφορετικός από αυτόν ενός technical diver. (OK, ίσως πρέπει να κάνει και λίγα safety stops παραπάνω ).

Το μόνο που πρέπει να κάνουμε (doing it right) είναι να κρατήσουμε χωριστά τις καταδύσεις αναψυχής από το technical diving. Σε δεύτερη φάση, να διασφαλίσουμε ότι οι επίδοξοι tech divers «μπαίνουν στον χορό» με την κατάλληλη νοοτροπία, την απαιτούμενη φυσική κατάσταση, τον σωστό εξοπλισμό και επαρκή εκπαίδευση.
/GKAM
Συμφωνώ μαζί σου απολύτως. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην σωστή νοοτροπία. Πότε όμως να προλάβει να αναπτύξει σωστή νοοτροπία ο OW ή ο Advance Nitrox όταν όλο κι όλο το σχολείο είναι 3 διωρες θεωρίες και 3 βουτιές στην θάλασσα;
Πως να έχει κάποιος σωστή συμπεριφορά και νοοτροπία όταν προσπερνάμε και συγκαλύπτουμε με περίτεχνο τρόπο όλη τη φυσική και ιατρική γνώση που θα έπρεπε να έχει κάθε δύτης τελειώνοντας ένα σχολείο?
Και τέλος γιατί ένας δύτης να μην ξεπεράσει τα όρια του όταν του λές οτι θα πας μέχρι τα 18μ χωρίς να του εξηγείς τι θα συμβεί από εκεί και κάτω?

Θα μπορούσα να αναφέρω τέτοια ερωτήματα για πολλές σελίδες. Είναι κυρίως ερωτήματα που έχω απαντήσει από την εμπειρία μου μέχρι τώρα αλλά κυρίως είναι ερωτήματα που τα ακούω συχνά-πυκνά από νέους συν-δύτες.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-07-07, 00:05
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμφωνώ μαζί σου απολύτως. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην σωστή νοοτροπία. Πότε όμως να προλάβει να αναπτύξει σωστή νοοτροπία ο OW ή ο Advance Nitrox όταν όλο κι όλο το σχολείο είναι 3 διωρες θεωρίες και 3 βουτιές στην θάλασσα;
Πως να έχει κάποιος σωστή συμπεριφορά και νοοτροπία όταν προσπερνάμε και συγκαλύπτουμε με περίτεχνο τρόπο όλη τη φυσική και ιατρική γνώση που θα έπρεπε να έχει κάθε δύτης τελειώνοντας ένα σχολείο?
Και τέλος γιατί ένας δύτης να μην ξεπεράσει τα όρια του όταν του λές οτι θα πας μέχρι τα 18μ χωρίς να του εξηγείς τι θα συμβεί από εκεί και κάτω?
Οι παρατηρήσεις του GKAM και οι δικές σου είναι κάτι που συμμερίζομαι και που με απασχολεί επίσης. Σωστά τα λέτε...

Νομίζω πως για να αναπτύξεις σε κάποιον την επιθυμητή νοοτροπία που μεταφράζεται σε ασφαλέστερη κατάδυση είναι να εφαρμόσεις το leading by example. Να είσαι δηλαδή ένα ζωντανό υπόδειγμα. Αυτό έχει ιδιαίτερη βαρύτητα αν είσαι ένας από εκείνους τους χαρισματικούς τύπους που δημιουργούν τάσεις και που οι άλλοι θέλουν να τους μοιάσουν. Ιδιαίτερο βάρος πέφτει επίσης στην πλάτη των εκπαιδευτών και ειδικότερα του εκπαιδευτή που κάνει το πρώτο σχολείο γιατί εκεί μπαίνουν οι σωστές βάσεις μιας σωστής νοοτροπίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 07-07-07 στις 00:23.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-07, 17:54
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι παρατηρήσεις του GKAM και οι δικές σου είναι κάτι που συμμερίζομαι και που με απασχολεί επίσης. Σωστά τα λέτε...

Νομίζω πως για να αναπτύξεις σε κάποιον την επιθυμητή νοοτροπία που μεταφράζεται σε ασφαλέστερη κατάδυση είναι να εφαρμόσεις το leading by example. Να είσαι δηλαδή ένα ζωντανό υπόδειγμα. Αυτό έχει ιδιαίτερη βαρύτητα αν είσαι ένας από εκείνους τους χαρισματικούς τύπους που δημιουργούν τάσεις και που οι άλλοι θέλουν να τους μοιάσουν. Ιδιαίτερο βάρος πέφτει επίσης στην πλάτη των εκπαιδευτών και ειδικότερα του εκπαιδευτή που κάνει το πρώτο σχολείο γιατί εκεί μπαίνουν οι σωστές βάσεις μιας σωστής νοοτροπίας.
Αντί λοιπόν να προσέχουμε και τα σχολεία να γίνονται με ευλάβεια φτιάχνουμε ένα group από 10 άτομα τους δίνουμε και το βιβλίο να διαβάσουν ΚΙ ΑΝ έχουν απορίες να μας ρωτήσουν, τους ρίχνουμε και στο νερό μπαμ-μπαμ να κάνουν 3 ασκήσεις και είσαι έτοιμος. Είτε αυτό είναι OW είτε είναι, Trimix, είτε Rebreather.

Έχουμε που έχουμε στο αίμα μας οι Έλληνες την αρπακολατζίδικη/φιγουρατζίδικη νοοτροπία άμα δεν σε στριμώξει και λίγο ο εκπαιδευτής... πήγαινε μια Κυριακή πρώι στο 2ο Λιμανάκι να δείς τι δύτες βγαίνουν!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-07-07, 18:29
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντί λοιπόν να προσέχουμε και τα σχολεία να γίνονται με ευλάβεια φτιάχνουμε ένα group από 10 άτομα τους δίνουμε και το βιβλίο να διαβάσουν ΚΙ ΑΝ έχουν απορίες να μας ρωτήσουν, τους ρίχνουμε και στο νερό μπαμ-μπαμ να κάνουν 3 ασκήσεις και είσαι έτοιμος. Είτε αυτό είναι OW είτε είναι, Trimix, είτε Rebreather.

Έχουμε που έχουμε στο αίμα μας οι Έλληνες την αρπακολατζίδικη/φιγουρατζίδικη νοοτροπία άμα δεν σε στριμώξει και λίγο ο εκπαιδευτής... πήγαινε μια Κυριακή πρώι στο 2ο Λιμανάκι να δείς τι δύτες βγαίνουν!!!!
Έτερον εκάτερον φίλε Akef.

Αντιλαμβάνομαι την αγανάκτηση που μπορεί να προκαλεί η αρπακολατζίδικη νοοτροπία. Συμμερίζομαι όπως έχω ξαναγράψει πιό πάνω τον προβληματισμό σου, αυτό που λέω είναι ότι η γυναίκα του καίσαρα δεν πρέπει να φαίνεται μόνο τίμια αλλά και να είναι. Δεν μπορεί ένας δάσκαλος να πράττει διαφορετικά από εκείνα που διδάσκει. Οι νοοτροπίες από εκεί ξεκινούν από την συμπεριφορά των προτύπων μας είτε είμαστε νήπια και έχουμε σαν πρότυπο τον γονιό είτε είμαστε νέοι δύτες και έχουμε σαν πρότυπο τον εκπαιδευτή μας. Έχω αρκετή εμπειρία στο χώρο και διαπιστώνω ότι οι μαθητές τείνουν να γίνουν ένα κόπι του δασκάλου τους ή του προτύπου τους. Αυτό λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-07-07, 11:03
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ανησυχίες μου λοιπόν, είναι δύο:
- Τι θα γίνει όταν οι νέοι techdivers ξεμυτίσουν και αρχίσουν να καταδύονται σε βάθη ή συνθήκες που είναι πέρα από την εμπειρία ή τις δυνατότητές τους.
Γιώργο, θεωρητικά έχουμε όντως ένα ανησυχητικό φαινόμενο. Στην πράξη όμως, τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά. Εντάξει, πολλοί δύτες ξεκινάνε πιο εξειδικευμένη εκπαίδευση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τη βλέπουν και "άρχοντες της Αβύσσου". Από τη δική μου εμπειρία και τις γνωριμίες στο χώρο, δε βλέπω κανέναν που να πηγαίνει γυρεύοντας να φάει το κεφάλι του.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα εντοπίζεται στην σωστή νοοτροπία. Πότε όμως να προλάβει να αναπτύξει σωστή νοοτροπία ο OW ή ο Advance Nitrox όταν όλο κι όλο το σχολείο είναι 3 διωρες θεωρίες και 3 βουτιές στην θάλασσα;
akef έχω τελειώσει κι εγώ πρόσφατα ένα AN με τις στοιχειώδεις ώρες θεωρίας και πρακτικής όμως δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου -ούτε και μ'άφησε ποτέ κανείς να πιστέψω- ότι οι βαθειές καταδύσεις και οι καταδύσεις αποσυμπίεσης είναι πλέον η σπεσιαλιτέ μου. Ο καθένας γνωρίζει καλά τις ιδιαιτερότητες και τα κενά του και φροντίζει να τα δουλέψει σταδιακά συν τω χρόνω.

Με λίγα λόγια, πιστεύω πολύ στο "Ο φόβος φυλάει τα έρμα" και δε νομίζω ότι τα καταδυτικά ατυχήματα πρόκειται όντως να αυξηθούν.
Ακόμα και στα πλαίσια των καταδύσεων αναψυχής (μπάτε-σκύλοι-αλέστε), βλέποντας τον κόσμο που κατά καιρους τελειώνει τα πρώτα αστέρια με μηδαμινή εξοικείωση με το υδάτινο στοιχείο, έχω κι εγώ πολλές φορές καταπιεί την ελεεινή σκέψη "Ε, ρε κοσμάκης που θα πνιγεί στο μέλλον" και φυσικά (και ευτυχώς) έχω αποδειχτεί απολύτως λάθος.

Εν ολίγοις, μην υποτιμάτε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, δουλεύει εξαιρετικά καλά για όλους μας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
- Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί η ημιμάθεια και ή παραπληροφόρηση που προκαλούν σύγχυση στους αυτοδύτες αναψυχής.
Αφήνοντας απλά τη γνώση να ρέει.....Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι άνθρωποι που ξεκινάνε να την ψάχνουν με την τεχνική κατάδυση γίνονται απλά πολύ πιο επιφυλακτικοί καθώς οι νεοεισερχόμενες γνώσεις τούς αποκαλύπτουν διαρκώς πόσα πραγματικά ΔΕΝ ξέρουν. Αυτό και μόνο είναι το κλειδί. Η πληθώρα της πληροφορίας σε αναγκάζει να αναπτύξεις ΚΡΙΤΙΚΗ αντίληψη εκεί που προηγουμένως μηρύκαζες την μασημένη γνώση του προσωπικού σου γκουρού....

Όσο κι αν ψάξω δε βρίσκω πουθενά το λόγο να με προστατεύουν από την ...περίσσια γνώση. Πάει καιρός που έχω αναλάβει την ευθύνη του εαυτού μου σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μου και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι χρειάζομαι κάποιον για να με προφυλάξει από τον κακό μου εαυτό ...
Δεν είμαστε πιτσιρίκια, είμαστε ενήλικοι άνθρωποι και όσο κι αν -ίσως- δεν μας φαίνεται, έχουμε ήδη γνωριστεί καλά με το βεληνεκές μας....

Η γνώση πρέπει να ρέει, το τι θα την κάνει ο καθένας μας είναι απολύτως προσωπικό θέμα.
Και οι παπάδες προσπαθούν εδώ και αιώνες να μας προστατέψουν από την έξτρα (ανωφελή την αποκαλούν!!) γνώση για να σώσουν τις ψυχές μας. Τσακίζονται οι δύστυχοι να καίνε βιβλία, να αφορίζουν λογοτέχνες, να παραποιούν τις γραφές, να γκρεμίζουν ειδωλολατρικούς ναούς, να σκοτώνουν άπιστα σκυλιά.... Να πούμε ίσως ευχαριστώ;

Ας αφήσουμε επιτέλους τον άνθρωπο να ενηλικιωθεί..... Ακόμα και στην Ελλάδα των μαμμόθρεφτων 30αρηδων μπορεί να συμβεί. Φτάνει να χαλαρώσουν λίγο οι μαμάδες...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 26-04-08 στις 19:46.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-07-07, 09:14
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, θεωρητικά έχουμε όντως ένα ανησυχητικό φαινόμενο. Στην πράξη όμως, τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά. Εντάξει, πολλοί δύτες ξεκινάνε πιο εξειδικευμένη εκπαίδευση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τη βλέπουν και "άρχοντες της Αβύσσου". Από τη δική μου εμπειρία και τις γνωριμίες στο χώρο, δε βλέπω κανέναν που να πηγαίνει γυρεύοντας να φάει το κεφάλι του.



akef έχω τελειώσει κι εγώ πρόσφατα ένα AN με τις στοιχειώδεις ώρες θεωρίας και πρακτικής όμως δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου -ούτε και μ'άφησε ποτέ κανείς να πιστέψω- ότι οι βαθειές καταδύσεις και οι καταδύσεις αποσυμπίεσης είναι πλέον η σπεσιαλιτέ μου. Ο καθένας γνωρίζει καλά τις ιδιαιτερότητες και τα κενά του και φροντίζει να τα δουλέψει σταδιακά συν τω χρόνω.
Αυτή, λοιπόν, είναι η μια κατηγορία για την οποία δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε.
Ο GKAM όμως δεν νομίζω να αναφέρεται σε αυτή την κατηγορία δυτών αλλά σε αυτούς που τελείωσαν το AN και νομίζουν οτι θα βουτήξουν στον Βρετανικό!!!!

Παράθεση:
Με λίγα λόγια, πιστεύω πολύ στο "Ο φόβος φυλάει τα έρμα" και δε νομίζω ότι τα καταδυτικά ατυχήματα πρόκειται όντως να αυξηθούν.
Ακόμα και στα πλαίσια των καταδύσεων αναψυχής (μπάτε-σκύλοι-αλέστε), βλέποντας τον κόσμο που κατά καιρους τελειώνει τα πρώτα αστέρια με μηδαμινή εξοικείωση με το υδάτινο στοιχείο, έχω κι εγώ πολλές φορές καταπιεί την ελεεινή σκέψη "Ε, ρε κοσμάκης που θα πνιγεί στο μέλλον" και φυσικά (και ευτυχώς) έχω αποδειχτεί απολύτως λάθος.
Δεν χρειάζεται να πνιγεί, μπορεί να καταλήξει στον θαλάμο, ή απλά από καθαρή τύχη να μην πάθει τίποτα. Η τύχη όμως κάποτε στερεύει.

Παράθεση:

Εν ολίγοις, μην υποτιμάτε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, δουλεύει εξαιρετικά καλά για όλους μας.
Ναι .... για όλους .... τι να σου πω .... το βλέπουμε στους τύπους που πάνε στα 60+ με αέρα, στις εθνικές οδούς κάθε ΣΚ και στα στενά της Ομόνιας. Άσχετα που πλέον είναι "απλά νούμερα" και δεν δίνουμε σημασία.

Παράθεση:
Αφήνοντας απλά τη γνώση να ρέει.....Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι άνθρωποι που ξεκινάνε να την ψάχνουν με την τεχνική κατάδυση γίνονται απλά πολύ πιο επιφυλακτικοί καθώς οι νεοεισερχόμενες γνώσεις τούς αποκαλύπτουν διαρκώς πόσα πραγματικά ΔΕΝ ξέρουν. Αυτό και μόνο είναι το κλειδί. Η πληθώρα της πληροφορίας σε αναγκάζει να αναπτύξεις ΚΡΙΤΙΚΗ αντίληψη εκεί που προηγουμένως μηρύκαζες την μασημένη γνώση του προσωπικού σου γκουρού....
Ξαναδιάβασε το post του GKAM

Παράθεση:

Όσο κι αν ψάξω δε βρίσκω πουθενά το λόγο να με προστατεύουν από την ...περίσσια γνώση. Πάει καιρός που έχω αναλάβει την ευθύνη του εαυτού μου σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μου και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι χρειάζομαι κάποιον για να με προφυλάξει από τον κακό μου εαυτό ...
Δεν είμαστε πιτσιρίκια, είμαστε ενήλικοι άνθρωποι και όσο κι αν -ίσως- δεν μας φαίνεται, έχουμε ήδη γνωριστεί καλά με το βεληνεκές μας....

Η γνώση πρέπει να ρέει, το τι θα την κάνει ο καθένας μας είναι απολύτως προσωπικό θέμα.
Και οι παπάδες προσπαθούν εδώ και αιώνες να μας προστατέψουν από την έξτρα (ανωφελή την αποκαλούν!!) γνώση για να σώσουν τις ψυχές μας. Τσακίζονται οι δύστυχοι να καίνε βιβλία, να αφορίζουν λογοτέχνες, να παραποιούν τις γραφές, να γκρεμίζουν ειδωλολατρικούς ναούς, να σκοτώνουν άπιστα σκυλιά.... Να πούμε ίσως ευχαριστώ;

Ας αφήσουμε επιτέλους τον άνθρωπο να ενηλικιωθεί..... Ακόμα και στην Ελλάδα των μαμόθρευτων 30αρηδων μπορεί να συμβεί. Φτάνει να χαλαρώσουν λίγο οι μαμάδες...
Η γνώση υπάρχει διάσπαρτη παντού. Αρκεί να έχεις την υπομονή να την βρείς αλλά και να την αφομοιώσεις. Κανένας δεν μπορεί να την κρύψει ειδικά στις μέρες μας που το internet είναι full. Προφανώς όμως μην περιμένεις κανένας να στην δώσει τυλιγμένη στο κουτάκι σαν δώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-07-07, 09:31
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρώτησε ρε παιδιά ο Γιάννης (Yiannis) ο κοντοπατριώτης να μάθει τι είναι το dir και εισέπραξε…. link.

Άκουσε να δεις Γιάννη, έπεσες σε μια δύσκολη κατάσταση (κακιά ώρα που λένε)
Kαι για να καταλάβεις θα σου εξηγήσω πως είναι τα πράματα.
Και αφού σου εξηγήσω θα σου πω μετά τι να κανείς.
.................................................. .............................
.................................................. ...............................
.................................................. .........................

Γιάννη!!!
Σ έφτιαξα ε???


.



Απιστευτος !!
Οτι πρεπει για Δευτερα πρωι στο γραφειο !!!
Να εισαι παντα καλα !!!

__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-07-07, 09:33
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν πολύ πιο κατάλληλοι άνθρωποι να απαντήσουν, αλλά θα προσπαθήσω και εγώ και οι υπόλοιποι προσθέστε/διορθώστε...

Η φιλοσοφία DIR αφορά μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα κατάδυση στους τομείς του εξοπλισμού/της εκπαίδευσης και των τεχνικών. .................................................. ...................
..........................................
.................................................. ......
.................................................. ...........

Γιάννη ελπίζω να βοήθησα
Πολυ


....ευχαριστω Θανο.....
Μπολικο πραγμα για διαβασμα σημερα........
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-07-07, 10:13
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

@akef
Η γνώση δεν υπήρχε πάντα διασπαρτη παντού.... Πόσα χρόνια υπάρχει η τεχνικη κατάδυση στην Ελλάδα;; Πόσα χρόνια υπάρχουν ελληνικά καταδυτικά φόρουμ;

Η γνώση στην Ελλάδα έχει μόλις αρχίσει να ξεμυτίζει...
Ημερίδες, παρουσιάσεις, ομιλίες σχετικές με καταδύσεις και πάνω απ΄όλα άνθρωποι που έχουν και θέλουν να μοιραστούν μαζί μας 5 πράγματα..... τα θυμομαστε πάντα αυτά;; Δε νομίζω....

Στα 60+++ ο κόσμος πήγαινε ανέκαθεν. (Εδώ και πολλά χρόνια, γίνονται πολύ περισσότερες βαθειές καταδύσεις στην Ελλάδα από αυτές που πιθανόν γνωρίζουμε). Αυτό που έχει αλλάξει τώρα είναι ότι αν κάποιος θέλει, έχει τον τρόπο να πάει βαθειά με πολύ περισσότερη ασφάλεια... θετικό μου φαίνεται...
Τι να πω... Φαντάζομαι ότι σε 5-6 χρονάκια, θα είμαστε ακόμα εδώ για να διαπιστώσουμε την όποια εξέλιξη των πραγμάτων ιδίοις όμμασι.

(Παρεμπιπτόντως akef, τόσα χρόνια τώρα και ούτε το όνομά σου δεν ξέρω ... Αν δεν βαριέσαι πολύ, πέρνα λίγο από εδώ να μας πεις δυο λόγια)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-07-07, 10:32
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
@akef
Στα 60+++ ο κόσμος πήγαινε ανέκαθεν. (Εδώ και πολλά χρόνια, γίνονται πολύ περισσότερες βαθειές καταδύσεις στην Ελλάδα από αυτές που πιθανόν γνωρίζουμε). Αυτό που έχει αλλάξει τώρα είναι ότι αν κάποιος θέλει, έχει τον τρόπο να πάει βαθειά με πολύ περισσότερη ασφάλεια... θετικό μου φαίνεται...
Τι να πω... Φαντάζομαι ότι σε 5-6 χρονάκια, θα είμαστε ακόμα εδώ για να διαπιστώσουμε την όποια εξέλιξη των πραγμάτων ιδίοις όμμασι.
Μόλις το 2005 ήρθαν οι μπουκάλες αλουμινίου στην Ελλάδα!!! Μέχρι τότε όλοι σιδερένιες για stage, γιατί κανείς ίσως δεν τους είχε πει για τις αλουμινίου.

Είναι σίγουρο ότι τα τελευταία χρόνια, το Internet, έχει μπει δυναμικά στον χώρο των καταδύσεων. Οι πληροφορίες που ανταλλάσσονται είναι ΠΑΡΑ πολλές, και κάποιος θέλει ολόκληρες μέρες να τις διαβάσει όλες. Επίσης μπορεί κάποιος να καταλάβει τις διαφορετικές νοοτροπίες/ συνήθειες των λαών.

Δεν ζούμε στον σκοταδισμό του παρελθόντος που βλέπαμε του εκπαιδευτές σαν θεούς επειδή δεν είχαμε μέτρο σύγκρισης. Προσωπικά γνωρίζω άτομο, που έχουν πολλές περισσότερες γνώσεις από super duper εκπαιδευτές.

Γιώργο (GKAM) νομίζω ότι είμαστε σε πολύ καλύτερο επίπεδο σε σχέση με το παρελθόν, απλώς τώρα γίνονται ταρζανιές απο περισσότερους, γιατί περισσότεροι είναι και οι δύτες που βουτάνε. Όπως όμως είπε και η Μαρία, είναι πολλοί που βουτάνε βαθειά και με ασφάλεια
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.