Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 06-07-07, 23:33
DIMITRIOU GEORGE DIMITRIOU GEORGE is offline
Αποκλεισμένος χρήστης (διπλοεγγραφή)
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωτο, κοιτα λιγο το σετ κατω στα συνημμενα. (Γιωργο δεν σε ρωταω, ξερω τι θα μου πεις, αλλα αν θες πες)
Ποτε δεν μπορεσα στη ζωη μου να φτασω τα ρουμπινετα πισω και να τα κλεισω.
Σε καθε περιπτωση, και μεσα το πολυ σε 5 δευτερα μπορω να βγαλω τον εξοπλισμο να τον φερω μπροστα και με το σεταρισμα που εχω εκει να διευθετησω το προβλημα.
Το υπολοιπο του αερα που θα μεινει στη μια μπουκαλα, μπορεις να το παρεις αλλαζοντας υποβρυχιως ρυθμιστη και λαστιχακι απο μια εξοδο προς την προβληματικη την καταλληλη στιγμη (αν το χρειαστεις. Και αυτο το λεω γιατι συνηθως ενα λαστιχο θα σπασει στην αρχη της καταδυσης οταν οι πιεσεις ειναι μεγαλες, οποτε δεν συνεχιζεις και την καταδυση. Θα το χρησιμοποιησεις ομως σιγουρα εαν σου κατσει μετα απο κρουση και στα ενδιαμεσα).
Παντως με το μανιφολντ, εαν δεν διατηρησεις τρομερη ψυχραιμια μεσα σε αυτον το χαλασμο (σοκ απο το θορυβο και το εξαφνο, χαμος απο τις φυσαλιδες, αν δεν φορας κουκουλα, μεχρι ρηξη τυμπανου μπορεις να παθεις, μεχρι και μετατοπιση αντιθετα της φορας του αερα) που θα δημιουργησει ενα ενδεχομενο σπασιμο τετοιου λαστιχου, και καπου αστοχησεις, μπορει να χασεις και ολον τον αερα σου.
Αν προσεξεις το σετ, υπαρχη λυση για ολες τις ενδεχομενες καταστασεις.
Κοιτα λιγο και τους ιμαντες απο το καινουργιο τζακετ (ειδες κουστουμια ο σακατης???).
Εβαλα μεγαλους και ετσι περναω ολες τις φιαλες. Και τις 10/ρες μου, και τις 12/ρες μου και τις 15/αρες και μονες.
Ακουω.

Μαρια ο καλυτερος τροπος να δενεις μπουκαλες ειναι τα ανοξειδωτα τσερκια.
Αν ομως νοικιαζεις, κοιτα εκει ενα καλο τροπο με ιμαντινα τσερκια.
Στη φωτο το σχεδιασα προχειρα για να το δεις.
Φοβερη πατεντα (οχι δικια μου, παλια) και δουλευει πολυ καλα.
Αν δεις και σου χρειαστει βαλε φωνη. Η κατασκευη της ειναι ζητημα 10 λεπτων.
Καλησπέρα.

Ευχαριστώ που μου θέτεις το ερώτημα.

Θαμπορούσες όμως πριν απαντήσω να μου εξηγήσεις τι ενοείς βγάλω σε 5.....

Το έχω υπογραμμίσει

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-07-07, 23:48
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων

Σωτο, κοιτα λιγο το σετ κατω στα συνημμενα. (Γιωργο δεν σε ρωταω, ξερω τι θα μου πεις, αλλα αν θες πες)
Ποτε δεν μπορεσα στη ζωη μου να φτασω τα ρουμπινετα πισω και να τα κλεισω.
Σε καθε περιπτωση, και μεσα το πολυ σε 5 δευτερα μπορω να βγαλω τον εξοπλισμο να τον φερω μπροστα και με το σεταρισμα που εχω εκει να διευθετησω το προβλημα.
Το υπολοιπο του αερα που θα μεινει στη μια μπουκαλα, μπορεις να το παρεις αλλαζοντας υποβρυχιως ρυθμιστη και λαστιχακι απο μια εξοδο προς την προβληματικη την καταλληλη στιγμη (αν το χρειαστεις. Και αυτο το λεω γιατι συνηθως ενα λαστιχο θα σπασει στην αρχη της καταδυσης οταν οι πιεσεις ειναι μεγαλες, οποτε δεν συνεχιζεις και την καταδυση. Θα το χρησιμοποιησεις ομως σιγουρα εαν σου κατσει μετα απο κρουση και στα ενδιαμεσα).
Παντως με το μανιφολντ, εαν δεν διατηρησεις τρομερη ψυχραιμια μεσα σε αυτον το χαλασμο (σοκ απο το θορυβο και το εξαφνο, χαμος απο τις φυσαλιδες, αν δεν φορας κουκουλα, μεχρι ρηξη τυμπανου μπορεις να παθεις, μεχρι και μετατοπιση αντιθετα της φορας του αερα) που θα δημιουργησει ενα ενδεχομενο σπασιμο τετοιου λαστιχου, και καπου αστοχησεις, μπορει να χασεις και ολον τον αερα σου.
Αν προσεξεις το σετ, υπαρχη λυση για ολες τις ενδεχομενες καταστασεις.
Κοιτα λιγο και τους ιμαντες απο το καινουργιο τζακετ (ειδες κουστουμια ο σακατης???).
Εβαλα μεγαλους και ετσι περναω ολες τις φιαλες. Και τις 10/ρες μου, και τις 12/ρες μου και τις 15/αρες και μονες.
Ακουω.

Μαρια ο καλυτερος τροπος να δενεις μπουκαλες ειναι τα ανοξειδωτα τσερκια.
Αν ομως νοικιαζεις, κοιτα εκει ενα καλο τροπο με ιμαντινα τσερκια.
Στη φωτο το σχεδιασα προχειρα για να το δεις.
Φοβερη πατεντα (οχι δικια μου, παλια) και δουλευει πολυ καλα.
Αν δεις και σου χρειαστει βαλε φωνη. Η κατασκευη της ειναι ζητημα 10 λεπτων.
Θωμά πάμε με τις φωτό μία - μία.

Φωτό 1 που δείχνει την διάταξη σε προφίλ. Οι υφασμάτινοι ιμάντες πρόσδεσης των φιαλών ενώσο χρησιμοποιείς άξονες, θα μπορουσαν να αφαιρεθούν χωρίς να έχεις καμία απολύτως επίπτωση στη σταθερότητα του σετ. Βγαίνουν πολύ εύκολα με ένα τράβηγμα.

Φωτό 2 με την κατασκευή γέφυρα που κρατά τις δύο φιάλες από το λαιμό, θα μπορούσε επίσης να αφαιρεθεί χωρίς επιπτώσεις στη σταθερότητα του σετ εφόσον χρησιμοποιείς δύο τσέρκια. Το έχεις δοκιμάσει? Υποθέτω όμως ότι η μεταφορά έξω από το νερό γίνεται κρατώντας το σετ από αυτή τη γέφυρα και έτσι αποφεύγεται η λανθασμένη άσκηση πίεσης στο manifold - οπότε είναι και καλό. Η βαλβίδα τύπου Υ με δύο εξόδους είναι παραπανίσια. Θα προτιμούσα μια με μονή έξοδο.

Φωτό 3. Άψογο για την διευκόλυνση της μεταφοράς.

Φωτό 4. Θωμά πολλά μαρκούτσια σημαίνουν και περισσότερα failure points καθώς και περισσότερες πιθανότητες λάθους, παγίδευσης σε στενές διεισδύσεις. Θα προτιμούσα απλό inlfator στο ρυθμιστή σε αυτή τη διάταξη. δύο δεύτερα στάδια (ένα σε κάθε φιάλη νουμένου ότι και οι δύο βαλβίδες θα είναι μονής εξόδου). Η δρομολόγηση των μαρκουτσιών θα μπορούσε επίσης να είναι κάπως διαφορετική, για καλύτερη λειτουργικότητα και μείωση της πιθανότητας λάθους. Αυξάνει επίσης και την ταχύτητα αντίδρασης στην περίπτωση απώλειας αέρα. Για παράδειγμα το μανόμετρο της δεξιάς να έρχεται κάτω από την δεξιά μασχάλη και της αριστερής κάτω από την αριστερή μασχάλη. Τα δύο βαθύμετρα είναι σωστή επιλογή αλλά θα μπορούσες να τα φοράς στο χέρι. Επίσης σκέψου και την πιθανότητα αστοχίας του ρυθμιστή πλευστότητας. Δεν έχεις δηλαδή εναλλακτική πηγή μέθοδο πλευστότητας (αλλά μπορείς αν είσαι σε ρηχή κατάδυση προκειμένου να κινδυνέψει η ζωή σου να αφήσεις καποια βάρη). Μικροαλλαγές δηλαδή.

Φωτό 5. Πολύ καλή ιδιοκατασκευή. Δεν φαίνεται πολύ καλά αν χρησιμοποιείς άξονες εδώ. Χρησιμοποιείς? Αν μπορείς μ' αρέσει πάρα πολύ η ιδέα σου για ανεξάρτητες διπλές. Υπάρχει και αυτό το σύστημα που θέλει όμως άλλούς δύο ιμάντες (συνολικά 4) με πλαστικά διαχωριστικά μπλοκ:

separation crimping blocks.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-07-07, 00:19
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Σωτο, δεν την εχω τη γεφυρα για σταθεροτητα, για το κουβαλημα.
Πως αλλιως θα τις κουβαλησω???
Εντάξει ρε φίλε μην πυροβολείς

Στο έχω γράψει, δεν στο έχω?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτό 2 Υποθέτω όμως ότι η μεταφορά έξω από το νερό γίνεται κρατώντας το σετ από αυτή τη γέφυρα και έτσι αποφεύγεται η λανθασμένη άσκηση πίεσης στο manifold - οπότε είναι και καλό.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μανομετρα τα θελω παντα απο την μια μερια και τα δυο.
Τωρα στο θεμα του ογκου, θα καταργησω την μια κονσολα (την οποια πηρα μαζι με το ρυμιστη χτες και θα βαλω ενα μικρο και απλο μανομετρο.
Περί ορέξεως ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω επισης να αγορασω ενα σωληνα χαμηλης 2 μετρων (ο φιλος ο Καρελας εχει ενα τριμετρο, φοβερο).
Και βλεπω και αυτα που μου λες και εδω ειμαστε.
Σωτο, εγω δεν ειμαι dir/ας, αλλα Ινδιανος dir/ας.
Εχει μεγαλη διαφορα ετσι!!!
Το χρειάζεσαι DIR πράγματι το 2με... DIR τρο? Και αυτή η μανία ρε DIR παιδί μου κάθε 10 λέ... DIR... ξεις να πεταγεται και ένα DIR στη μέση... ΤΙ σημαίνουν DIR όλ' αυτά? Επιδημία λόγχ DIR ξυγκαααααα??
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-07-07, 00:26
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Για το σύστημα στη 5η φωτό δεν μου το διευκρίνησες. Μπαινουν άξονες?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-07-07, 00:50
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιταξε καλα, κατω απο τα δυο ποστ σου.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-07-07, 06:56
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξερω. Αλλα.
Υπαρχει καποιο προβλημα αν εχω τις φιαλες εκει περασμενες με ιμαντες.
Οι ιμαντες δενουν και τις θηκες για βαρη πισω.
Τα βάρη πίσω τι τα χρειάζεσαι; Έχω το ίδιο BCD και δε μου χρειάστηκαν ποτέ. Αφού έχει θήκες μπροστά.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg zeagle ranger.jpg (67,4 KB, 26 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-07-07, 01:53
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Και τα δυο αναλογα με τη περιπτωση. Πρεπει νομιζω οταν καθοριζουμε τακτικες για καταδυση να εχουμε ξεκαθαρη τη διαφορα μεταξυ του κανονικου και εφεδρικου εξοπλισμου και να υπολογιζουμε τις παραμετρους ισοτιμα. Οι λυση των ανεξαρτητων φιαλων, εχοντας τα μειονεκτηματα που εχει, δεν θα μπορουσε να επιβιωσει στα οικονομικα αδηφαγα τεχνικα εκπαιδευτικα προγραμματα. Οι καταδυσεις, οσον αφορα τις απαιτησεις υλικου, μπορουν να χαρακτηριστουν οριακες μονο με οικονομικους ορους. Δηλαδη αν δεν εχω αλλο εξοπλισμο απο rec scuba και μια 15αρα δε παω στα 50 με ασφαλεια, απλα παω για 2 λεπτα για να επιβεβαιωσω οτι μια φορα δυσκολα θα με σκοτωσει. Οταν θελησω να πηγαινω στα 50 the right way με ασφαλεια (υλικοτεχνικα) απλα επενδυω τριπλασια. Μαλιστα (δυστυχως για αυτους που το βλεπουν "αθλητικα") ενας πολυ "πακετο" νεος δυτης με κοινο νου μπορει ανετα να συμετεχει σε "θρυλικα" project αν ειναι υγιης ψυχικα και σωματικα χωρις να τον ακολουθει 20ετη εμπειρια (ειναι ακριβουλι σπορ το ατιμο).
Το isolation manifold δεν μπορει να μην υπερεχει σε επιλογες bailout απο τις ανεξαρτητες ομως δεν ειναι η ασφαλεια ο μονος λογος που χρησιμοποιουνται ακομα οι ανεξαρτητες. Μαλιστα δεν ειναι καν παντα η οικονομια. Οι ανεξαρτητες σα λυση για την ακριβεια δεν εντασονται στις πρακτικες βαθειας καταδυσης (μισω πια τον ορο τεχνικη) αλλα στην λογικη εφεδρειας της βαθειας ζωνης ψυχαγωγιας 30-50m. Οπως σωστα εχει αναφερθει ειναι ανωμαλια να εισαι με μονομπουκαλο στα 50. Αρχικα λοιπον, παιρνεις ενα 3 bailout pony και ανακαλυπτεις οτι εχεις χασει εντελως την ευελιξια της μονης φιαλης στη χρηση των αποθεματων σου. Εσυ σερνεις τη 15 σε καταδυσεις των 20m, ενω το καημενο το bailout μενει γεματο με τον ιδιο αερα για 3-4 χρονια. Τι προκυπτει; Οι ανεξαρτητες φιαλες 10l ειναι το setup του ευελικτου rec δυτη max 50m που στις περισοτερες βουτιες σουλατσαρει με την οικογενεια στα 20-25. Καποιες εταιρειες πλεον το καταλαβαν πριν απο τους οργανισμους οτι ο δυτης θελει ευκολια στο κουβαλημα και διαχειριση του αποθεματος του και σχεδιαζουν περιφερειακα για ανεξαρτητες ασχετα αν λειπουν απο τα manual.
Η παραμονη βαθυτερα ομως ειναι εντελως αλλη υποθεση, δεν καλυπτεται απο bailout η ακριβα gadget αλλα προυποθετει ετσι κι αλλιως αλλη υποδομη εκτος του προσωπικου μας εξοπλισμου οσο ακριβος και να ειναι αυτος. Εγω θεωρω για παραδειγμα στρουθοκαμηλισμο για ενα παροχο τεχνικης καταδυσης (δε ξερω και αν υπαρχει τετοιος ακομα) να μου οργανωσει καταδυση βαθυτερη των 50 (αφου με εκπαιδευσει και με εφοδιασει) χωρις να διαθετει καν θαλαμο μεταφορας στο σκαφος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 10-07-07 στις 02:01.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-07-07, 07:32
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ανεξαρτητες φιαλες 10l ειναι το setup του ευελικτου rec δυτη max 50m που στις περισοτερες βουτιες σουλατσαρει με την οικογενεια στα 20-25.
Πάλι θα πρέπει να κατέβει και να ανέβει γρήγορα καθώς η παραμονή σε βάθη 40 - 50m χρειάζεται και κάποιο εμπλουτισμένο μίγμα στη συνέχεια για την αποσυμπίεση. Ένα 20λεπτο στα 40-50m συνεπάγεται 40 - 50min αποσυμπίεση και υπό προυποθέσεις παραπάνω. Όχι ότι δεν μπορεί να την κάνει με αέρα αλλά είναι σαφώς καλύτερα πχ με ΕΑΝ50 η ΕΑΝ80. Οπότε σταματάει το rec και αρχίζει το teck, (για σένα βαθειά κατάδυση ).


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
....χωρις να διαθετει καν θαλαμο μεταφορας στο σκαφος.
Τι ακριβώς ενοείς:
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 11-07-07, 20:08
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ανεξαρτητες φιαλες 10l ειναι το setup του ευελικτου rec δυτη max 50m που στις περισοτερες βουτιες σουλατσαρει με την οικογενεια στα 20-25.

Πάλι θα πρέπει να κατέβει και να ανέβει γρήγορα καθώς η παραμονή σε βάθη 40 - 50m χρειάζεται και κάποιο εμπλουτισμένο μίγμα στη συνέχεια για την αποσυμπίεση. Ένα 20λεπτο στα 40-50m συνεπάγεται 40 - 50min αποσυμπίεση και υπό προυποθέσεις παραπάνω. Όχι ότι δεν μπορεί να την κάνει με αέρα αλλά είναι σαφώς καλύτερα πχ με ΕΑΝ50 η ΕΑΝ80. Οπότε σταματάει το rec και αρχίζει το teck, (για σένα βαθειά κατάδυση ).


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
....χωρις να διαθετει καν θαλαμο μεταφορας στο σκαφος.

Τι ακριβώς ενοείς:
Υπαρχει ενα λογικο χασμα μεταξυ του "σαφως καλυτερα" και του "οποτε" δηλαδη παραειναι ευνοητη η αναγωγη αυτη προς το ΕΑΝ50. Δεν μπορω να καταλαβω ποσο ευελικτο ειναι για rec δυτη να εχει μαζι του στη μεση του πουθενα υοδομη για ΕΑΝ50. Χανουμε το νοημα της ευελιξιας στο βωμο οχι της ασφαλειας αλλα του χρισματος του technical diver. Προσωπικα βρισκω πολυ πρακτικοτερο (δε θεωρω tek) ενα 100ρι Ο 10l να κρεμεται στη μπαρα των 5μ και να με καλυψει προαιρετικα στη τελευταια σταση.
Θαλαμο μεταφορας (οντως παραληψη) εννοω τα mini deco chamber που χρειαζονται για τη μεταφορα περιστατικου οταν δεν ειναι διαθεσιμο ελικοπτερο παντος καιρου.
Οι διαδικασιες ασφαλειας πρεπει να συμμετεχουν ισοτιμα σε μια καταδυση οχι αναλογα με το βαθος η χρονο οπως απλουστευουν πολλοι αλλα αναλογα με ολες τις συνθηκες της καταδυσης.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-07-07, 07:37
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει ενα λογικο χασμα μεταξυ του "σαφως καλυτερα" και του "οποτε" δηλαδη παραειναι ευνοητη η αναγωγη αυτη προς το ΕΑΝ50. Δεν μπορω να καταλαβω ποσο ευελικτο ειναι για rec δυτη να εχει μαζι του στη μεση του πουθενα υοδομη για ΕΑΝ50. Χανουμε το νοημα της ευελιξιας στο βωμο οχι της ασφαλειας αλλα του χρισματος του technical diver. Προσωπικα βρισκω πολυ πρακτικοτερο (δε θεωρω tek) ενα 100ρι Ο 10l να κρεμεται στη μπαρα των 5μ και να με καλυψει προαιρετικα στη τελευταια σταση.
Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται ιδαίτερη υποδομή για να κουβαλάς μαζί σου μια 6lt μπουκάλα με οποιδήποτε ΕΑΝx. Εδώ κουβαλάς διπλές (περί τα 30 κιλά), η 6αρα θα σε βαρύνει;
Όσο για τους ορισμούς που χρησιμοποίησα (tek, rec etc) μην τους παίρνεις και τόσο σοβαρά. Για να διαχωρίσω μια κατάσταση τους χρησιμοποίησα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.