Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-09, 18:52
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Βουτιά στην Νότια Αφρική σε κλουβί

Προς τα τελη Ιουλιου ελπιζω οτι θα κλεισω να παω Νοτιο Αφρικη.Εχειπαει κανεις?Και αν ναι με ποιους βουτηξε γιατι θελω να δω τον λευκο μικρουλη απο κοντα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-09, 19:07
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: βουτια στην Νοτια Αφρικη σε κλουβι

δεν έχω πάει και δεν θα πήγαινα ποτέ. Έχω γνωστό που το έχει κάνει γιατί είχε μεγάλο πάθος με τους λευκούς (τόσο μεγάλο που φορούσε και δόντι τους μενταγιόν -δεν τα πολυκαταλαβαίνω τα πάθη αυτά...)

Γνώμη μου είναι ότι, αν το καλοσκεφτείς, πρόκειται μάλλον για διεστραμμένο τουρισμό. Αν πας, να προσέχεις. Συνήθως τους ταΐζουν για να έρθουν. Αυτό που παίρνεις τελικά εσύ, είναι η πιο επιθετική, η πιο ακραία εικόνα τους. Δεν είναι απαραίτητο να τους γνωρίσει κάποιος έτσι.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-09, 19:20
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: βουτια στην Νοτια Αφρικη σε κλουβι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω πάει και δεν θα πήγαινα ποτέ. Έχω γνωστό που το έχει κάνει γιατί είχε μεγάλο πάθος με τους λευκούς (τόσο μεγάλο που φορούσε και δόντι τους μενταγιόν -δεν τα πολυκαταλαβαίνω τα πάθη αυτά...)

Γνώμη μου είναι ότι, αν το καλοσκεφτείς, πρόκειται μάλλον για διεστραμμένο τουρισμό. Αν πας, να προσέχεις. Συνήθως τους ταΐζουν για να έρθουν. Αυτό που παίρνεις τελικά εσύ, είναι η πιο επιθετική, η πιο ακραία εικόνα τους. Δεν είναι απαραίτητο να τους γνωρίσει κάποιος έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-09, 00:05
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Βουτιά στην Νότια Αφρική σε κλουβί

Να σας πω την αλήθεια... ούτε εγώ θα το έκανα! Αν και 'Tiburon' (= καρχαρίας στα Ισπανικά)... μου αρκεί να βλέπω τους λευκούς στην τηλεόραση! Είναι υπεραρκετό! Μέχρι στιγμής καλοί είναι και οι blacktip, οι whitetip και οι grey reef skarks που βλέπουμε στην Ερυθρά. Έναν άκακο φαλαινοκαρχαρία και έναν σφυροκέφαλο και θα είμαι ολοκληρωμένος από καρχαρίες!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-09, 07:56
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Βουτιά στην Νότια Αφρική σε κλουβί

Στο θεμα του τα'ι'σματος για προσελκυση , προκλησης επιθετικοτητας , δοντια και ντεμεκ ηρωισμους , συμφωνω απολυτα με την Μαρια .
Υπαρχουν ομως τρεις τουλαχιστον παροχοι στην Νοτια Αφρικη , την Τανζανια και καπου αλλου , που σε βουταν με λευκους χωρις τα'ι'σματα (ξερουν που συχναζουν τα ... παιδια ) και χωρις κλουβι . Αυτο μου φαινεται πιο ισορροπημενο απο το κλουβι . Πρωτα απο ολα , δεν αντεχω να μπω σε κλουβι , μουρλαινομαι μονο με την ιδεα και αφηνιαζω (φυλακη δεν εχω παει , αλλα στον στρατο ημουν στα υπογεια και φρικαρα) . Δευτερον , βουτας , συνηθως χωρις εξοπλισμο αυτονομης αφου προηγηθει λεπτομερης ενημερωση σε θεματα συμπεριφορας (δικης σου και των ζωων ) , τροποι αντιδρασης (βαλε μπρος το τουρμπο και εξαφανισου πατωντας το κοκκινο κουμπι , ψεκαζοντας τα ..σωψυχα σου γυρω σου ) κλπ . Εχω καταλαβει οτι αυτος ειναι ο τροπος που επιλεγω να δω τετοια ζωα και οχι αναστατωνοντας τους με τροφη και μετα να κρυφτω σε κλουβι στο οποιο πολλες φορες επιτιθενται . Δεν ειναι μαγκια , δεν ειναι ηρωισμος , ειναι σαν να δειχνεις το πα'ι'δακι στο λιονταρι ενα μετρο απο το κλουβι του στον ζωολογικο κηπο , ή σαν να πετας καραμελες στο ματι του ρινοκερου πισω και πανω απο τον πανισχυρο τοιχο που σας χωριζει . Η προσεγγιση που θα επεδιωκα ειναι πολυ ηρεμη , σιγουρα ενεχει κινδυνους , αλλα γινεται σε κλιμα ηρεμιας . Θελω να το κανω (και θα το κανω στην πρωτη ευκαιρια :χρονος-χρημα ) , αλλα δεν θα με κανει πιο μαγκα , ή πιο αντρα αυτο . Θα μου επιτρεψει να προσεγγισω ενα υπεροχο ζωο . Η ανθρωπινη ματαιοδοξια μας κανει να πιστευουμε οτι εχουμε το δικαιωμα να κανουμε ο,τι θελουμε και αυτο καποια στιγμη θα πληρωσουμε πολυ ακριβα ....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-09, 11:43
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Απάντηση: Βουτιά στην Νότια Αφρική σε κλουβί

ΠΟιοι ειναι λοιπον αυτοι οι παροχοι μπορεις να μου προτεινεις καποιους?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-09, 22:01
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Βουτιά στην Νότια Αφρική σε κλουβί

λιγα ζωα αποπνεουν τη δυναμη που αποπνεουν οι καρχαριες....

φτανει να κοιταξεις τα ματια τους για να νιωσεις περιεργα!!!

περιεργα οχι γιατι το ζωο θα σε κανει να τρομαξεις, αλλα γιατι θα εχεις μπροστα σου μια φυσικη μηχανη που αντεξε σχεδον απαραλλαχτη το περασμα των χιλιετηριδων....και οχι τυχαια!

ο καρχαριας ως ανωτατος θηρευτης ειναι ο κορυφαιος ρυθμιστης του θαλασσιου οικοσυστηματος,

οι λαοι της θαλασσας τον εχουν θεοποιησει γιατι γνωριζουν αυτο τον απολυτως κρισιμο ρυθμιστικο ρολο του και προτιμουν να στεκονται μπροστα του με δεος αντι του τρομου....

τα διαφορετικα ειδη καρχαρια ειναι δεκαδες, με το καθε ενα να εχει θαυμαστες ιδιαιτεροτητες....


ο διασημοτερος εξ αυτων λευκος δεν ειναι μια ψυχρη μηχανη του κιμα, -οπως θελει η βιομηχανια θεαματος να παρουσιασει-, ειναι ενα ακομα θαυμα της φυσης, που πολυ θα ηθελα να δω να γενναει, να ζευγαρωνει, να κοιμαται, να κηνυγαει (αυτο το τελευταιο θα ηθελα να το δω μεσα απο υποβρυχιο !!!)...

φιλε sid τα κλουβια ειναι για τα καναρινια (τα οποια στεναχωριεμαι πολυ που τα χουν εκει μεσα!!!)...
ο δυτης τι δουλεια εχει να κανει το καναρινι?




@Τιburon εχει κι αλλους απιστευτους που θα ενθουσιαζοσουν να συναντησεις...
guitar shark, leopard, threser, longie manus, nurse, silver, bull για να ονομασω καποιους που δεν ειναι και τοσο δυσκολο να δει κανεις....
ασε τη λιστα σου ανοιχτη....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-09, 10:27
Το avatar του χρήστη DiVeBuDDy
DiVeBuDDy DiVeBuDDy is offline
 
Εγγραφή: 03-06-2007
Περιοχή: Κίσαμος, Χανιά, Κρήτη
Μηνύματα: 57
Απάντηση: Βουτιά στην Νότια Αφρική σε κλουβί

πριν λίγες μερες παρακολούθησα το παρακάτω:

http://www.theunderwaterchannel.tv/clipinfo/3000385

__________________
στης Γραμπούσας τα νερά...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-09, 21:06
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: βουτια στην Νοτια Αφρικη σε κλουβι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω πάει και δεν θα πήγαινα ποτέ. Έχω γνωστό που το έχει κάνει γιατί είχε μεγάλο πάθος με τους λευκούς (τόσο μεγάλο που φορούσε και δόντι τους μενταγιόν -δεν τα πολυκαταλαβαίνω τα πάθη αυτά...)

Γνώμη μου είναι ότι, αν το καλοσκεφτείς, πρόκειται μάλλον για διεστραμμένο τουρισμό. Αν πας, να προσέχεις. Συνήθως τους ταΐζουν για να έρθουν. Αυτό που παίρνεις τελικά εσύ, είναι η πιο επιθετική, η πιο ακραία εικόνα τους. Δεν είναι απαραίτητο να τους γνωρίσει κάποιος έτσι.
έχει στηθεί ολόκληρη βιομηχανία παντού με παρακλάδια όπως:
βιομηχανία σούπας "το φτερό του καρχαρία και οι άγγελοι του Τσάρλυ"
βιομηχανία εξαγωγής της οδοντοστοιχίας "το ωραίο σκρίνιο"
βιομηχανία λεύκανσης , γυαλίσματος δοντιών "ο ωραίος λαιμός"
βιομηχανία ταρίχευσης ολόσωμου καρχαρία ή μέρη αυτού "ο ωραίος wallpaperτοίχος"
βιομηχανία τσάντας , πορτοφολιού , λουριού , καθισμάτων κλπ κλπ

ξεφύγαμε από το θέμα,

εγώ του λέω να πάει , είναι μια εκπληκτική εμπειρία και διάβασα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι όλα τα καταδυτικά εκεί (δεν πήγα , διάβασα , θα πάω!!)
έχεις κάποιες ευαισθησίες και εκεί αν και ψιλοκρύβονται στο βωμό του χρήματος. Θα συναντήσει όμως τρελά ρεύματα , κρύα νερά , κακή ορατότητα , αλλά τι είναι ο πόνος μπρός στα κάλη , θα μας φέρει μ@μ@τες φώτο και εμπειρίες από τον "μεγάλο"
Η καλύτερη περίπτωση φυσικά θα ήταν να τον συναντήσεις στη Αυστραλία
στο great barrier reef και να σας χωρίζει ένα δίχτυ -όλα τα λεφτά- να είναι ήρεμος και εσύ να το νοιώσεις με κάποια σχετική ελευθερία.
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-06-09, 12:15
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: βουτια στην Νοτια Αφρικη σε κλουβι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ του λέω να πάει , είναι μια εκπληκτική εμπειρία και διάβασα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι όλα τα καταδυτικά εκεί (δεν πήγα , διάβασα , θα πάω!!)
έχεις κάποιες ευαισθησίες και εκεί αν και ψιλοκρύβονται στο βωμό του χρήματος. Θα συναντήσει όμως τρελά ρεύματα , κρύα νερά , κακή ορατότητα , αλλά τι είναι ο πόνος μπρός στα κάλη , θα μας φέρει μ@μ@τες φώτο και εμπειρίες από τον "μεγάλο"
Η καλύτερη περίπτωση φυσικά θα ήταν να τον συναντήσεις στη Αυστραλία
στο great barrier reef και να σας χωρίζει ένα δίχτυ -όλα τα λεφτά- να είναι ήρεμος και εσύ να το νοιώσεις με κάποια σχετική ελευθερία.
ποτε δεν λέω όχι σε κάποιον που κάνει ό,τι κάνει συνειδητά!

sid, με αυτά που άκουσες, πήρες νομίζω μια ιδέα πάνω κάτω για την κατάσταση.... Κάνε λοιπόν τις επιλογές σου και ... καλή διασκέδαση!


(Θα ήθελα κι εγώ να μάθω από τον Μιχάλη ποιοι είναι αυτοί οι σωστοί πάροχοι της Ν. Αφρικής - αν και απουσιάζει σε επαγγελματικό ταξίδι κι ίσως η απάντηση αργήσει...)
(Και το βιντεο που παρέθεσε ο Στάθης είναι σίγουρα ενδιαφέρον)
(Και πάλι δεν θα πήγαινα πάντως! )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.