Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-12-08, 08:37
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Άντε και το καταλαβαίνω να θέλεις να εκτονώσεις την οργή σου. Αν και η βία μάλλον δεν δίνει καμία λύση ούτε γυρνάει πίσω χαμένες ζωές.
Γιατί όμως σπάνε καταστήματα, περίπτερα κτλ. και δεν πάνε να σπάσουν τη βουλή ή τα σπίτια "επιφανών" πολιτικών που τα αρπάζουν εδώ και χρόνια; Ή έστω βρε παιδί μου το γραφείο της Μητρόπολης και της μονής Βατοπαιδίου. Θα τους δικαιολογούσα πλήρως. Ποιος όπλισε το χέρι του πιστολέρο αν όχι η πολιτική μας ηγεσία;
Μήπως όμως τελικά οι τύποι με τις κουκούλες είναι το ίδιο και το αυτό με τους καουμπόυδες της ΕΛΑΣ; Απλά τυφλή βία για τη βία για να δείξουμε ποιος κάνει κουμάντο και την Κυριακή στο γήπεδο για ένα επόμενο επεισόδιο; Για εμάς που τα βλέπουμε στην τηλεόραση είναι στατιστική, φιλοσοφία, μπουρδολογία, πόλεμος, εξέγερση κ.α.
Γι αυτόν που υφίσταται τις συνέπειες όμως και από αύριο θα πρέπει να πληρώνει τους φόρους που πλήρωνε να καλύπτει τις υποχρεώσεις που είχε και πριν τι είναι; Μάλλον καταστοφή.
Γιατί άντε 5-10 μεγάλες εταιρίες που είναι ασφαλισμένες οι οποίες θα δώσουν και μερικές "άδειες" άνευ αποδοχών στην καλύτερη τους υπαλλήλους τους (όποιος πιστεύει το αντίθετο μάλλον ζει στην Ελβετία). Οι υπόλοιποι όμως που θα κληθούν να πληρώσουν τα σπασμένα από την τσέπη τους. Καλά να λένε για παράπλευρα θύματα αλλά μόνο αν γίνεις το θύμα θα καταλάβεις τι σημαίνει. Γιατί την επόμενη ημέρα ούτε οι "αντιεξουσιαστές" ούτε το κράτος θα βγάλουν από την τσέπη τους να πληρώσουν τα σπασμένα.
Και όσο για το παιδί που χάθηκε έτσι άδικα ελαφρύ να είναι το χώμα που το σκεπάζει.

Άσχετο αλλά αυτούς τους γαμ.....ς τους τραγόπαπες γιατί δεν τους πυροβολάει κανένας; Ούτε καν η 17 Νοέμβρη δεν τους ακούμπησε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-12-08, 09:32
john.ramp john.ramp is offline
 
Εγγραφή: 08-12-2008
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Καλημερα, που λεει ο λογος, εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις σας αλλα δεν ειχα νιωσει καποια ιδιαιτερη αναγκη να παρω μερος σε καποια απο αυτες μεχρι χθες που διαβασα την συγκεκριμενη και κυριως αυτα που εγρaφε ο Fin. Βεβαια μεχρι να κανω εγγραφη και να ενεργοποιηθει,η συζητηση προχωρησε και καποιοι (physalia,νεοκλης,big-blue) με καλυψαν αρκετα παρολα αυτα:
1 και στον πολεμο δεν ειναι λογικο τα θυματα να ειναι ανηλικοι παρολο που συμβαινει παντα
2 και ατυχημα να ηταν(που δεν ηταν) καποιος το προκαλεσε και καποιοι αλλοι δεν το προεβλεψαν και δεν το εμποδισαν να συμβει και πρεπει να τιμωρηθουν
3 και "απλη" δολοφονια να ηταν και βεβαια ειναι πολιτικο θεμα και ευθυνονται αυτοι που ειχαν βαλει και διατηρουσαν εναν ψυχοπαθη σε αυτη την θεση
4 μηπως ομως τελικα ο δολοφονος ηταν απλα ενα κατασκευασμα οπως λεει ο γιωργος ή εστω απλα ειχε ολο το περιθωριο να δρα ως σεριφης στην αγρια δυση επειδη του ειχαν δωσει το δικαιωμα;

emmy το ασυλο ειναι για ολους γιατι την φορα που θα μπουκαρουν οι μπατσοι (οχι οι αστυνομικοι, αυτοι ειναι κυριοι ευγενεστατοι και κανουν σωστα τη δουλεια τους) μεσα σε καποια σχολη μην περιμενεις να σου ζητησουν το πασο και στο κατω κατω η σχολη δεν ανηκει μονο στους φοιτητες της, ουτε στο πολυτεχνειο καποτε ηταν μεσα μονο πολιτικοι μηχανικοι

τελικα ποιοι ειναι περισοτερο ενοχοι:
1 αυτοι που κυβερνουν, κυβερνουσαν ή προσπαθουν να κυβερνησουν?
2 αυτοι που αντιδρουν (κατα τη γνωμη μου με λαθος τροπο) καταστρεφοντας αυτα που αλλοι με κοπο δημιουργησαν?
3 εγω που δεν κανω τιποτα και που ακομα δεν εχω βρει τι πρεπει να κανω
4 ή ολοι αυτοι που οσο εξοργισμενοι και αν ειναι στο τελος παντα δινουν την ψηφο εμπιστοσυνης στους ιδιους καραγκιοζηδες για μια ζωη

παντως εαν περιμενουμε απο τους πιτσιρηκαδες να ειναι υπευθυνοι των πραξεων τους τους χρωσταμε το δικαιωμα να ψηφιζουν και να εκλεγονται και ισως ειναι η μονη μας ελπιδα

Α καλως ηρθα και καλως σας βρηκα! και ελπιζω απο εδω και περα οταν ξαναγραψω να εχει σχεση μονο με βουτιες και θαλασσα

Γιαννης Ραμπακακης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-12-08, 10:47
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
....

Ταξικη παλη ειναι ενοια επιστημονικη μεν (δογμα ισως τωρα πια) αλλα δεν στηριζεται λογικα.
Οι ανθρωποι γενιουνται με βαρος, υψος, χρωμα, φυλετικη προελευση (επομενως και θρησκ πεποιθησεις) αλλα οχι ταξη. Ειναι μια επικτητη ιδιοτητα και γιαυτο δεν μπορει να αποτελεσει χαρακτηριστικο που οδηγει σε πολεμικη συραξη. Ετσι οι φτωχοι οταν γινονται πλουσιοι οπως και οι διεκδικητες εξουσιας οταν παιρνουν εξουσια αντιγραφουν την συμπεριφορα που μισουσαν (ειτε ατομικο ειτε πληθυσμιακο επιπεδο). Η ανθρωπινη οπως και ολες οι κοινωνιες ζωων αλλαζουν μοντελο οταν ξεπερνουν συγκεκριμενα ορια. Στη περιπτωση των "ανεπτυγμενων" δηλαδη των κοινωνιων που υπερισχυσαν σε βαρος των γυρω τους κοινωνιων με τη δυναμη των οπλων (σε τετοια ανηκουμε εστω και αν δεν μας αρεσει) η υπερισχυση της αξιας του ατομου και η συσωρευση πλουτου οδηγησε τελικα σε καταπιεση της ψυχολογιας των ατομων (ας προσεχαν).
Το indymedia και αντιστοιχα φαινομενα "οργανωσης" αντιεξουστιακης παλης ειναι virtual reality που βολευει την NSA και τις ομοειδεις υπηρεσιες να ξεχωριζουν τα καλα παιδια (πχ indymedia) απο τα κακα παιδια (πχ al kaida). Αν υπηρχε θεμα απειλης απο συγκεκριμενες ομαδες θα ακυρωνοταν σε δευτερολεπτα οχι μονο τα domain names αλλα θα γινοταν και μπουζουριασματα τυπου Guantanamo.
Με το υπαρχον internet οι λιγοι μπορουν να κατεβαζουν διδιμους πυργους ενω οι πολλοι απλα να αυτοφακελωνονται.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Αν οταν καποιος εχει μεσα του ξεκαθαρισει οτι εχει προταση για καλυτερο κοσμο θα επρεπε να ξεκινησει οχι απο την μαχη αλλα απο το πιο δυσκολο σημειο, τον ευατο του (βλ ιησους, βουδας κλπ)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Μήπως γιατί έμοιαζες στον Leonard Nimoy ;
που τετοια τυχη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia
Δεν μπορείς για κανένα λόγο να σκοτώνεις ένα παιδί γαμώτο.
Λιγο ρατσιστικο
Δεν μπορείς για κανένα λόγο να σκοτώνεις έναν ανθρωπο (χωρις γαμώτο) θα πω απο την πλευρα μου.
Σωστο αλλα πολυ συναισθηματικο! Φοβαμαι ομως οτι και ο ενστολος απο υπερβολικο συναισθηματισμο αρχισε τις κουμπουριες! Αν κρινω απο την συνεχεια το βλεπω πολυ δυσκολο να πηρε σχετικη εντολη απο ανωτερους.

Η σταση των περισοτερων ελληνων οπως βλεπω ειναι καταστροφικα συναισθηματικη μπαινοβγαινοντας απο τη θεση του κουκυλοφορου στη θεση του κατεστραμενου εμπορουπαληλου.
Αν η γενια των 40-60 ειχε σοβαροτερη εμπειρια απο επαναστασεις σαλονιου (οπως και οι αμερικανικη νεολαια) ισως να στεκοταν πιο υπευθυνα στα παιδια της.
Ομως δεν κανει καλο στα παιδια να τα μεγαλωνεις στο "στρουμφοχωριο" οταν ξερεις οτι αφου μεγαλωσουν θα καταλαβουν οτι θα ζησουν στη ζουγκλα και θα αντιγραψουν τα αλλα θηρια (ειδικα αν δεν τα μυησεις στη μυστικη τεχνη του καλου).

Υπαρχει εμφυτα σαν ανθρωποι μια αναγκη να συμπνευσουμε, να συμφωνησουμε, να μπουμε στην αγελη για προστασια. Αυτο ειναι ενταξει οσο δεν σταματαει την δικη μας λογικη.
Δεν θα αντεχα καμια ταμπελα. Δεν κανω καμια αναφορα για να στηριξω τα επιχειρηματα μου, ισως ειμαι ο μοναδικος με αυτα και δεν με συνηγορει κανενας και τιποτα. Δεν νιωθω οτι χρειαζομαι συνηγορο. Η λογικη ειναι συντριπτικα κοινη.
Υπενθυμιζω οτι δεν ειναι απαραιτητο να διαλεξουμε πλευρα, εμεις μπορουμε απο μονοι μας να ειμαστε πλευρα οχι μεσα απο λογια και θεωρια απο επιλογες της καθημερινοτητας μας.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-08, 11:37
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Χαιρετώ κι εγώ
Κατ΄αρχήν χαίρομαι πολύ για το επίπεδο της συζήτησης εδώ. Το τι έχω διαβάσει κατά τόπους από ανθρώπους που μέχρι πρότινος θεωρούσα "σοβαρούς" δεν περιγράφεται.

Η μικρή μου γνώμη. Τα γεγονότα αυτά ΔΕΝ είναι το αποτέλεσμα της δολοφονίας του 15χρονου. Αυτό ήταν μόνο μια συσπειρωτική αφορμή. O Γιώργος το έγραψε πολύ ωραία. Η ιστορία δεν ξεκίνησε σήμερα με τη δολοφονία ενός νέου.
Παράθεση:
τη σκανδαλη δεν την πατησε ο 37χρονος πατερας, την πατησε ενα ολοκληρο συστημα το οποιο με περισσεια απληστια ξεζουμιζει οτιδηποτε, ειτε αυτο ειναι φυσικοι ποροι, ειτε ειναι ανθρωπινη αξιοπρεπεια, με μονο στοχο το κερδος. Ετσι ωστε να εχουμε τις λιμουζινες κ τα διαμαντια και τις βιλες πανω στις σταχτες...
Μιλάνε για "αναρχικούς" για "γνωστούς-αγνώστους" για "100-200 άτομα", αναρωτιούνται "που είναι η αστυνομία". Δεν ξέρω πόσοι από εσάς κατεβήκατε στο κέντρο αυτές τις μέρες.
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να κάθομαι σπίτι μου. Παρ' ότι άρρωστος, ήμουν εκεί και το Σάββατο το βράδυ, και την Κύριακη και χτες. Κι ας ήταν να φάω ξύλο, κι ας ήταν να μου σπάσουν τα χέρια, κι ας ήταν να με πνίξουν στα χημικά. Κι ας μην μ' ένοιαζε να πετάξω πέτρες ή να σπάσω τζαμαρίες.

Ήμουν εκεί το Σάββατο μόλις είχε μαθευτεί το γεγονός της δολοφονίας να δω τους ΜΑΤατζήδες να χασκογελάνε καθώς άνθρωποι (40-50-60χρονών) τους φώναζαν κλαίγοντας ΝΤΡΟΠΗ.

Ήμουν εκεί την Κυριακή να δώ με τα ίδια μου τα μάτια και όχι αυτά του κάθε τσογλανιού Ευαγγελάτου και Πρετεντέρη ΠΟΙΟΙ ήταν αυτοί που κατέβεναν στους δρόμους. Τουλάχιστον όση ώρα μπορούσα να έχω ανοιχτά τα μάτια μου και δεν υποχωρούσα αλληλοβασταζόμενος στα τυφλά.

Ήμουν εκεί χτες το βράδυ να δω για ποιους 100-200 γνωστούς-αγνώστους μιλάνε. Και δεν ήταν ούτε 100 ούτε 200. Ούτε αναρχικοί ήταν, ούτε γνωστοί-άγνωστοι. Ήταν πολλές, πολλές, πολλές χιλιάδες παιδιών, νέων, μεγαλύτερων. [Δεν συνηθίζω να κάθομαι σε ένα μπλοκ. Μ' αρέσει να γυρνάω παντού]. Όλων αυτών που τους λένε ότι "έτσι είναι τα πράγματα και πρέπει να φας σκατά για να κερδίσεις μια θέση στην ανεργία ή έστω στο μισθό του 700άρικου" ενώ βλέπουν ρουσόπουλους, βουλγαράκηδες, βουλευτές και υπουργούς να μοιράζουν δίπλα από την πισίνα τους δισεκατομμύρια, δάση και παραλίες στα τσιμπούρια, στους νονούς και στους μαυραγορίτες.

Οι εικόνες που είδα και περπάτησα χτες ήταν πράγματι πρωτόγνωρες. Δεν έμοιαζαν με τις πορείες του '98-'99. Δεν έμοιαζαν με τις μιλιταριστικές πορείες στο G8 της Χαλκιδικής. Δεν έμοιαζαν με τα πολυτεχνεία. Ήταν κάτι πολύ πολύ διαφορετικό που δυστυχώς κανένα κανάλι, καμία TV, κανένας δημοσιογράφος δεν πρόκειται να μεταφέρει. Γι' αυτούς μονάχα "που ειναι η αστυνομία" και οι "100-200 αλήτες κουκουλοφόροι" υπάρχουν. Όποιος ήταν εκεί όμως δεν αναρωτιόταν. Ζούσε το που ήταν η αστυνομία, το πόσος ήταν ο κόσμος. Το κακό που βρήκε τους μικρομεσαίους μαγαζάτορες.

Ε ναι λοιπόν. ΠΟΙΟ είναι αυτό το κακό τελικά; Οι αγανακτισμένοι νέοι; Και ναι σε έναν "πόλεμο" [όπως γράφτηκε] υπάρχουν θύματα απώλειες κλπ. Αλλά είναι εκατέρωθεν one and the same; Όλα πια κουλ-ουάχατ; Όλα ένα είναι;

Δεν χαίρομαι για τις καταστροφές. Ούτε τις υποστηρίζω. Αλλά δεν μπορώ να τις καταδικάσω. Να τις φάνε στη μούρη όλοι αυτοί που πίστευαν πως μπορούνε να γαμάνε τον κόσμο επ' άπειρον. Έτσι χωρίς συνέπειες. Όλους αυτούς που πιστεύουν ότι με ένα X-Factor και 5-6 τσίγκινα αστέρια μπορούμε να συνεχίσουμε τη life-style ζωή μας. Να τα φάνε αυτοί που ξελιγώνονται να μάθουν ποιος ξεφτίλας πήδηξε τον κώλο ποιου τσόκαρου. Να τα φάνε αυτοί που που εμμέσως ή αμέσως μοιράζουν την περιουσία του λαού μας και ξεφτιλίζουν την κοινωνία μας, τη φύση μας, τον ιδρώτα μας.

Μακάρι όσοι πραγματικά επλήγησαν να στρέφονταν ενάντια αυτού που πραγματικά προκάλεσε τις ζημιές τους. Και δεν ήταν το χέρι του x-y-z νέου. Αλλά ξέρω πως για ακόμα μια φορά θα φροντίσει η TV. Όπως φροντίζει τόσα χρόνια...

Τουλάχιστον για πρώτη φορά μου δημιουργήθηκε η απορία:
"Λες; Λες έτσι να μυρίζει τελικά;"
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-12-08, 11:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Τον τελευταίο -ειδικά- καιρό έπιανα συχνά τον εαυτό μου να σκέφτεται
"ΜΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΗ ΚΑΜΗΛΑ;;"
Κοιτούσα γύρω μου την απληστία και την ατιμωρησία -α, όχι μόνο στην κυβέρνηση, παντού όπου υπάρχουν θέσεις εξουσίας, παντού- και πάθαινα παράκρουση, συγχυζόταν το είναι μου "ΡΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΜΗΛΕΣ;"
Κάτι τους έχει πιάσει τον τελευταίο καιρό, έχουν λυσσάξει. Κάτι γίνεται, μυρίζονται το τέλος αλλά δεν κόπτεται κανείς να φύγει με το κεφάλι ψηλά, όοοοοοχιιιιι, άλλες είναι οι αξίες, χορτάτοι να πάνε κι ό,τι να'ναι.
Έχει βγει η Ελλάδα στο πλιάτσικο ρε τόσο καιρό κι εμείς ΓΚΛΟΥΠ την ΚΑΜΗΛΑ, με ζέση.



Καταπίνω κάτι καμηλάρες ΝΑ με το συμπαθειο κάθε μέρα, στη δουλειά μου, στις δημόσιες υπηρεσίες, στις εφορίες, στα μαγαζιά, στα σούπερ μάρκετ, στα βενζινάδικα

Συνεχίζω βέβαια σαν να μην τρέχει τίποτα, αλλά ρε παιδιά, κακά τα ψέμματα, υπάρχει αγανάχτηση....
Για όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας, για τον τρόπο που μας εμπαίζουν λες και απευθύνονται σε ΠΑΝΤΕΛΩΣ ηλίθιους, λες και δεν τρέχει και τίποτα ακόμα κι αν τους πάρουμε χαμπάρι, λες και το δίκαιο αφορά μόνο την πλέμπα και όχι ΑΥΤΟΥΣ.

Αγανάχτηση και οργή.
Αυτό βλέπουμε αυτές τις μέρες στους δρόμους
Και όχι μόνο για το 15χρονο
Αγανάκτηση και οργή

Και δε με νοιάζει πώς την δείχνουν την αγανάκτηση, με νοιάζει που το κάνουν. Γιατί εγώ δεν τόλμησα τόσο καιρό να κάνω τίποτα, μόνο σκεφτόμουν συγχυσμένη και αναλογιζόμουν που διάολο πήγαν οι αξίες (μάλλον κάποιος τις έβαλε γέμιση στην καμήλα).
Και στο μεταξύ έχει γδαρθεί ο λαιμός μου και πονάει από την καμηλοποσία, κι όλη την ώρα βήχω και παίρνω ντεπονάκια και καραμέλες με μέντα.


Μπράβο σε εκείνους που ήταν εκεί. Δεν έχω καμιά ιδεολογικοφιλοσοφική δικαιολογία για την απουσία μου, αλλά δε θα διστάσω κιόλας να πω
Μπράβο σε αυτούς που ήταν εκεί και που τους έδειξαν ότι δεν είναι όλοι καραγκιοζάκια να καταπίνουν καμήλα-καραμέλα, υπάρχουν κι εκείνοι που είναι ακόμα ξύπνιοι.
Και πρέπει να τους φοβούνται. Πρέπει να φοβούνται κάτι κι αυτοί πια, Κάτι να φοβούνται κι αυτοί πια, γιατί πράγματι δεν υπάρχει η άλλη ζωή, αλλά θα το βρουν εύκολα και σε αυτήν εδώ αν συνεχίσουν έτσι.



Στη θέση σας δε θα συνδύαζα έτσι αβίαστα αυτούς που τα σπάνε με αυτούς που επαναστατούν.
Προσοχή στις κατασκευασμένες εικόνες-ΚΑΜΗΛΑΡΕΣ που έχετε μάθει να καταπίνετε.

@psyche -γράφαμε ταυτόχρονα.
Μπράβο που ήσουν εκεί
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 09-12-08 στις 12:03.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-12-08, 11:57
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταξικη παλη ειναι ενοια επιστημονικη μεν (δογμα ισως τωρα πια) αλλα δεν στηριζεται λογικα.
Οι ανθρωποι γενιουνται με βαρος, υψος, χρωμα, φυλετικη προελευση (επομενως και θρησκ πεποιθησεις) αλλα οχι ταξη. Ειναι μια επικτητη ιδιοτητα και γιαυτο δεν μπορει να αποτελεσει χαρακτηριστικο που οδηγει σε πολεμικη συραξη.
Εγώ γενήθηκα 3-4 κιλά και τώρα είμαι 70. Αύριο;
Γεννήθηκα κάτι εκατοστά, τώρα είμαι 1.70 (νταξ όχι πολλά περισσότερα από τότε )
Καλά η σύνδεση φυλετικής προέλευσης και θρησκευτικής πεποίθησης... δλδ έλεος.
Και ναι γεννιέσαι μέσα σε μιά τάξη. Σε άλλη το παιδί του άνεργου οικοδόμου, σε άλλη το παιδί του Βαρδινογιάννη. Υπάρχει και μια μικρή μ\πιθανότητα να αλλάξεις (όπως βάρος, ύψος, θρήσκευμα, εθνικότητα)

Αλλά σίγουρα επίκτητα είναι ΟΛΑ αυτα. Και; Δεν γίνονται συρράξεις για επίκτητα χαρακτηριστικά; Από πότε;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπηρχε θεμα απειλης απο συγκεκριμενες ομαδες θα ακυρωνοταν σε δευτερολεπτα οχι μονο τα domain names αλλα θα γινοταν και μπουζουριασματα τυπου Guantanamo.
Έχουν γίνει αυτά. Και στην Ελλάδα και αλλού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το υπαρχον internet οι λιγοι μπορουν να κατεβαζουν διδιμους πυργους ενω οι πολλοι απλα να αυτοφακελωνονται.
Ακριβώς. Εγώ λέω ότι η μόνη λύση είναι να αυτοφακελωθούμε ΟΛΟΙ. Να τους πάρουν μετά τους φακέλλους και να τους βάλουν στον κώλο τους. Γιατί τελικά το μόνο που μετράει είναι οι αριθμοί. Την ανωνυμία την θέλουν αυτοί. Έναν ανώνυμο τον μπουζουριάζεις και δεν συμβαίνει και τπτ.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οταν καποιος εχει μεσα του ξεκαθαρισει οτι εχει προταση για καλυτερο κοσμο θα επρεπε να ξεκινησει οχι απο την μαχη αλλα απο το πιο δυσκολο σημειο, τον ευατο του (βλ ιησους, βουδας κλπ)
Διαφωνώ. Ατομικές λύσεις για την πάρτη μας έχουμε όλοι. Κάτι που να εφαρμόζεται άψογα σε ένα μόνο άτομο είναι το ευκολότερο πράγμα του κόσμου.
Βάλτο κάτω να εφαρμοστεί σε 100. Σε 1000. Σε 10000. Σε μερικά εκατομμύρια. Εκεί φίλε μου είναι το ζουμί.
Την αποψάρα μας την έχουμε όλοι. Πόσοι την έχουμε βάλει κάτω ΜΕ μερικούς χιλιάδες ακόμα να δούμε τι γίνεται;
Στέκει; Τι γίνεται αν αρχίουν όλοι να κάνουν το ίδιο; Τι καταστάσεις δημιουργούνται; Τι παραγωγικές σχέσεις; Τι είδους εξουσία;
Πιστεύεις ότι μπορείς εύκολα να το εκτιμήσεις; Θυμήσου ότι από ένα σημείο και μετά μια μεγάλη ποσοτική αλλαγή γίνεται και ποιοτική αλλαγή. Βούδας, "Ιησούς", κλασσικά παραδείγματα αυτού.



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λογικη ειναι συντριπτικα κοινη.
Όχι φίλε μου. Η λογική δεν είναι καθόλου μα καθόλου κοινή.
Άλλη η λογική του Εφραίμ, άλλη του Βαρδινογιάννη, άλλη του υπαλλήλου, άλλη του ανέργου. Άλλα τα κριτήρια, άλλες οι βάσεις, άλλα τα συμπεράσματα.

Όλα είναι -στην καλύτερη περίπτωση- σωστά για τον καθένα. Είπαμε, λογική για την πάρτη μας έχουμε όλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-12-08, 12:15
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

[ένα ωραίο post από άλλο forum]

...κλείσαμε τις μεγαλύτερες παραγωγικές μονάδες μας : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...γαμάμε την αγροτική παραγωγή : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...ξεπουλήσαμε δρόμους, λιμάνια, αεροδρόμια : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...καταστρέψαμε ταμεία, ασφάλειες : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...οικονομική κρίση, απολύσεις, κλεισίματα εταιρειών : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...κάψαμε όλη μας τη χώρα και κάνανε οικόπεδα : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...οι υπουργοί και βουλευτές μας, φτιάχνουν βίλλες και στόλους αυτοκινήτων : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...μοιράζουμε τζάμπα δισεκατομμύρια σε παπάδες, νονούς και μαυραγορίτες : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...ξεφτυλίζουμε την παιδεία και εκπαίδευση : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV

Καθένας βλέπει ό,τι προτιμάει να βλέπει. Δεν θα τα δει αυτά ως βία, ως ανελευθερία, ως επί τούτου αποτέλεσμα μιας αντιδημοκρατικής πρακτικής. Όχι. Είναι απλώς το αποτέλεσμα κακοδιαχείρισης και λαμόγιων, που στο κάτω κάτω λιγάκι κακοδιαχειριστές και λαμόγια είμαστε όλοι.

Δεν είναι βία αυτά τα πράγματα. Δεν είναι στέρηση ελευθερίας, δεν είναι έλλειψη δημοκρατίας. Γι' αυτό ας ανάψουμε ένα κεράκι ήσυχα ήσυχα μην ενοχλήσουμε και πολύ. "Το νόμιμο είναι και ηθικό" και μάλλον εξυπακούεται ότι το "παράνομο είναι και ανήθικο".

Και βέβαια, δεν έχουμε φάει ξύλο ποτέ μόνο και μόνο γι' αυτά που φωνάζαμε. Αυτά μόνο στους αλήτες κουκουλοφόρους συμβαίνουν.
Δεν μας έχουν σπάσει τα χέρια επειδή ήταν σηκωμένα στη μέση του δρόμου. Αυτά μόνο στους αλήτες κουκουλοφόρους συμβαίνουν.
Δεν μας έχουν ποτίσει χημικά κάθε είδους (ούτε αυτά είναι βία, ασχέτως αν απαγορεύονται να χρησιμοποιηθούν ακόμα και σε πόλεμο) για να τους αδειάσουμε τη γωνιά. Αυτά μόνο στους αλήτες κουκουλοφόρους συμβαίνουν.
Δεν μας έχει σκάσει στα πόδια και στα χέρια "non lethal" βομβίδα κρότου/λάμψης/CS να δούμε πόσο non-lethal είναι. Αυτά μόνο στους αλήτες κουκουλοφόρους συμβαίνουν.
Δεν έχουμε δει ποιους συλλαμβάνουν, εκεί με την καρωτίδα στο δρόμο κάτω από τη μπότα, οπότε δεν έχουμε κόλλημα να εξαγριωθούμε που τελικά τους αφήνουν.Αυτά μόνο στους αλήτες κουκουλοφόρους συμβαίνουν.
Δεν έχουμε νιώσει τη φάτσα του ασφαλίτη να "καταγράφει" το πρόσωπό μας και να μας περιμένει καρτερικά μετά το τέλος της πορείας. Αυτά μόνο στους αλήτες κουκουλοφόρους συμβαίνουν.
Δεν έχουμε "συνδιαλαγεί" με ΜΑΤ να δούμε "τι εστί βερύκοκο". Αυτά μόνο στους αλήτες κουκουλοφόρους συμβαίνουν.
Δεν έχουμε τρέξει να κρυφτούμε υπό τις ιαχές των δημοκρατικών οργάνων τάξης. Αυτά μόνο στους αλήτες κουκουλοφόρους συμβαίνουν.
Δεν έχουμε προσπαθήσει να βάλουμε τις απόψεις μας μαζί με αυτές άλλων χιλιάδων να δούμε τελικά τι μπορεί να γίνει. Αυτά τα κάνουν μόνο οι καθοδηγούμενοι και τα κομματικά αρνιά.

Κατά τα άλλα, τα γνωστά. Όσο δεν έχουμε κάνει τίποτα και για κανέναν -πολλώ δε μάλλον ΜΕ κανέναν-, και απλώς απολαμβάνουμε το αναφαίρετο δικαίωμα της ιδιωτικής μας περιουσίας, δεν μας έχει κάνει κανείς τίποτα. Στο κάτω κάτω, δημοκρατία έχουμε και ψηφίζουμε για το μέλλον μας, και για τις απόψεις μας υπάρχουν και τα fora. Προπαντός ήσυχα και τακτικά μην πολυενοχλούμε κι όλας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-12-08, 13:11
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ. ΡΕΦΟΡΜΙΣΜΟΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ. ΠΑΡΕΤΙΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΙΣΗΣ ΣΗΜΕΡΑ.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-12-08, 13:23
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
...κλείσαμε τις μεγαλύτερες παραγωγικές μονάδες μας : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...γαμάμε την αγροτική παραγωγή : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
...ξεπουλήσαμε δρόμους, λιμάνια, αεροδρόμια : κακοδιαχείριση και λαμογιές είπε η TV
Να μη λέμε και ότι μας κατεβαίνει επειδή κάπου το ακούσαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-12-08, 13:40
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μη λέμε και ότι μας κατεβαίνει επειδή κάπου το ακούσαμε.

Καλό είναι όταν γράφουμε "λες μαλακίες" να γράψουμε και το γιατί. Εκτός κι αν βαράς το κεφάλι στον τοίχο μπας και σου κατέβη τπτ.

Δηλαδή κατ' εσέ δεν ακούγεται κατά κόρον η διακαιολογία της κακοδιαχείρισης και της λαμογιάς ως προβλήματα που τελικά κατέστησαν αναπόφευκτα αυτά τα γεγονότα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.