Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-08-09, 22:44
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Kοράλλι όνειρο!

Το ανακάλυψε ο Κώστας Μηλιώνης (που την ψάχνει πολύ τελευταία και μπράβο του) στον βυθό της Παναγοπούλας Αχαίας (κοντά στο Λαμπίρι) σε βάθος 38-40μ . Διαστάσεις 1 + ύψος και ένα μέτρο διάμετρος. Όποιος ιθαγενής Αχαιός ή εκδρομέας ενδιαφέρεται να το γνωρίσει από κοντά να στείλει pm γιατί θέλω και εγώ να το δώ μέσα στο Σαββατοκύριακο...






Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-08-09, 23:18
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Kοράλι όνειρο!

Γιώργο φαίνεται πανέμορφο

Έχουμε τόσο όμορφα κοράλια στη Μεσόγειο?
Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο...

Σημείωσε στίγμα και να το προσέχετε,
ειδικά οι φωτογράφοι που πλησιάζουν κοντά,
γιατί φαντάζομαι ότι θα είναι εύθραυστο και θα κάνει
χρόνια να ξαναμεγαλώσει.

Περιμένουμε με ανυπομονησία κι άλλες φωτογραφίες
Μπορεί να μας διαφωτίσει κανένας γνώστης για το είδος?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-09, 08:45
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Kοράλι όνειρο!

Εχουμε Φοιβο αλλα ειναι βαθια
Οντως ειναι πανεμορφο με τους πολυποδες ολους ανοιγμενους - νομιζω οτι του αξιζει μια καλυτερη φωτο με αρκετο φως απο εμπειρο φωτογραφο.
Να την απολαυσουμε ολοι....
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-09, 08:58
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Kοράλι όνειρο!

Γιώργο ευχαριστώ άλλη μία φορά γιά το upload (κάποια μέρα θα μου το μάθεις ) .Φοίβο όντως είναι αρκετά εύθραυστο και παρατηρόντας το γύρο γύρο του είδα μικρά σπασμένα κλαράκια στήν βάση του προφανώς από κάποιο χταπόδι η απο κάποιο ψάρι.
Οσο γιά την τοποθεσία του στίγμα είναι και ο Γιώργος ενήμερος οπότε pm us.
Πραγματικά όταν τό είδα ένιωσα τέτοιο δέος από την ομορφιά του πού δέν μπορούσα να τό πιστέψω..
Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να βρώ τρόπο γιά την προστασία του,ειλικρινά φοβάμαι την στιγμή πού δεν θα το ξαναδώ δεν θέλω καν να το φανταστώ.
Αν καποιος η καποια από τούς ειδικούς τό αναγνωρίσουν ας μας πούν τι είναι, χρόνος ανάπτυξης,και κίνδυνοι πού διατρέχει ισως έτσι βρούμε και την λύση γιά την προστασία του (όσο μπορούμε καί όσο μας βοηθήσουν οί αρμόδιοι) περιμένουμε λοιπόν από ολους και όλες προτάσεις γιά την προστασία του . σε όλους σας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-09, 09:54
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Kοράλι όνειρο!

Κώστα πανέμορφο!
Στην αρχή μου φάνηκε απλό, μοιάζει από απόσταση σαν μια Leptogorgia sarmentosa που άλλωστε γνωρίζω ότι υπάρχουν στην περιοχή....

Αλλά οι πολύποδές του (μπράβο και για τη σκέψη να τραβήξεις κοντινή Κώστα )
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν να φωνάζουν ότι εδώ έχουμε εξακοράλλιο κι ουχί οκτωκοράλλιο (γοργονία)

Θα το ψάξω λιγάκι ακόμα κι όταν έχω κάτι νεότερο θα επανέλθω!


(Τρελά ποστ αυτές τις μέρες, κι εγώ που ανησυχούσα ότι θα πάτε όλοι διακοπές και θα μείνω μόνη μου εδώ μέσα!! )

(Δεν μπορείς να προστατέψεις ένα κοράλλι , μόνο μια περιοχή......)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-09, 11:27
bourboulithras bourboulithras is offline
 
Εγγραφή: 15-07-2009
Περιοχή: Athens Αθήνα
Μηνύματα: 27
Απάντηση: Kοράλι όνειρο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
...νομιζω οτι του αξιζει μια καλυτερη φωτο με αρκετο φως απο εμπειρο φωτογραφο...
Μελιστάλαχτος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-09, 18:45
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Kοράλλι όνειρο!

Ρε, 'συ αλλο εννοουσα - εσυ το επιασες απο την κακη του πλευρα.
Δεν ηθελα να μειωσω σε καμμια περιπτωση τον φιλο μου τον συνονοματο σαν αρχαριο φωτογραφο (δεν ξερω αν ειναι η οχι).
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-09, 20:28
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Kοράλλι όνειρο!

Λοιπόν, όσο πιο πολύ το ψάχνω, τόσο περισσότερο τείνω να καταλήξω σε κάποιο σκληρακτίνιο του γένους Dendrophyllia, ίσως το Dendrophyllia ramea, που δεν έχω ξαναδεί ποτέ στα νερά μας και είμαι βαθύτατα συγκινημένη με τη γνωριμία!
Καλά, ας μην προτρέχουμε βέβαια, στο μεταξύ το έχω στείλει για τσεκάρισμα σε ειδικότερο -αλλά μάλλον λείπει διακοπές οπότε ας κανουμε μια υπομονή (σε μένα το λέω)...

Πάντως στο βιβλίο του (Les scléractiniaires de la Médterranée et de l' Atlantique nord-oriental) ο Zibrowius το αναφέρει σε βάθη μεταξύ 40-60μ αλλά δεν μας δίνει πληροφορίες για τον τύπο βυθού στον οποίο απαντά.

Κώστα, αν θες, πες μας κι εσύ αν ταιριάζει η φωτό του λινκ αλλά και δυο λόγια για τον βυθό όπου το βρήκες... θα βοηθήσει πολύ.


Ευχαριστώ και πάλι Κώστα και Γιώργο, ορίστε γιατί λατρεύω αυτό το φόρουμ!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-08-09, 08:59
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Kοράλι όνειρο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουμε Φοιβο αλλα ειναι βαθια
Οντως ειναι πανεμορφο με τους πολυποδες ολους ανοιγμενους - νομιζω οτι του αξιζει μια καλυτερη φωτο με αρκετο φως απο εμπειρο φωτογραφο.
Να την απολαυσουμε ολοι....

Ευχαριστώ γιά τά κάλα σάς λόγια Κυριε Ανδρεάδη αλλά δέν θά σάς εξηγήσω τά αυτονόητα.......!!!!


Μαράκι, κοιτώντας τήν φωτογραφία από τό Dendrophyllia ramea, σίγουρα μοιάζει αλλά δέν είναι το ίδιο τουλάχιστον έτσι νομίζω,η βάση στο κέντρο από τούς πολύποδές του έχει διαφορά στό χρώμα τό μέν είναι πορτοκαλί το δε (δικό μας) είναι λευκό,ακόμα καί το χρώμα από τούς πολύποδές του ήταν ολόλευκο.

Βάθος από -37m εώς -41m

Τύπος βυθού αμμόδεις μέ ψιλό χαλικάκι καί γύρο από το (κοράλλι όνειρο) σέ μία ακτίνα περίπου 50m δέν υπήρχε απολύτος τίποτα ήτανε μόνο του στην μέση τού πουθενά.

Οτι κάνω, το κάνω καθαρά ερασιτεχνικά,μακάρι να είχα, καί τον χρόνο καί τόν κατάλληλο εξοπλισμό γιά να τραβήξω πιό επαγγελματικές φοτωγραφίες η μακάρι σέ κάθε μου ψάξιμο να είχα δίπλα μου και εναν επαγγελματία φοτωγράφο γιά την απίθανη περίπτωση που βρώ κάτι βλέπε Tethys fimbria σε παλαιότερο post....!!!!

Απλά όταν βρίσκω κάτι πού στα μάτια μου τουλάχιστον φαίνεται πανέμορφο καί υποθέτω οτι είναι αρκετά σπάνιο καί δύσκολο γιά να το ξαναδούμε,απλά θέλω να το μοιραστώ μαζί σας,αυτός αλλωστε είναι καί ενας από τούς λόγους ύπαρξης τού foroum μας καί όχι τουλάχιστον γιά τό συγκεκριμένο post να κρίνουμε τήν ποιότητα της φοτωγραφίας πού δέν νομίζω οτι είναι καί τόσοοοο χάλιααα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-08-09, 09:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Kοράλι όνειρο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Μαράκι, κοιτώντας τήν φωτογραφία από τό Dendrophyllia ramea, σίγουρα μοιάζει αλλά δέν είναι το ίδιο τουλάχιστον έτσι νομίζω,η βάση στο κέντρο από τούς πολύποδές του έχει διαφορά στό χρώμα τό μέν είναι πορτοκαλί το δε (δικό μας) είναι λευκό,ακόμα καί το χρώμα από τούς πολύποδές του ήταν ολόλευκο
Μη σε νοιάζει τόσο πολύ το χρώμα, αυτό μπορεί να ποικίλλει (άσε που είναι και θέμα εξωτερικού φωτός ή "πειράγματος" της φωτογραφίας), και στη δική σου άλλωστε φωτό (αυτή που παρέθεσα) διακρίνεται μια ελαφρά πορτοκαλί απόχρωση στο κέντρο του πολύποδα... κι αν δεν σε έπεισα ακόμα, δες μια άλλη φωτό από το ίδιο ισπανικό σάιτ. Μοιάζει ακόμα και με τον τύπο βυθού που περιγράφεις, όσο για τα βάθη, εσύ στα 38, αυτοί στα 42.....

Οκ, ειλικρινά δεν μπορώ να είμαι απολύτως σίγουρη για το είδος, το επόμενο όμως Dendrophyllia που απαντά στα νερά μας ειναι το D. cornigera -μικρότερο σε μέγεθος, κατακίτρινο, πολύ βαθύβιο και γενικά ...όχι αυτό.

Όπως είπα, περιμένουμε και άλλη απάντηση εκτός φόρουμ και φυσικά ευπρόσδεκτες και όποιες φτάσουν εντός!


Κώστα έχεις βρει κάτι που για μένα είναι πραγματικός θησαυρός. Με τέτοια μάλιστα μεγέθη που περιγράφεις, το κοράλλι αυτό είναι τουλάχιστον μια βουτιά από μόνο του.

Αν όντως πρόκειται για το είδος που σου είπα, αναφέρεται πράγματι ως ιδιαίτερα εύθραυστο, ακριβώς όπως το επισήμανες κι εσύ.

Φορτώθηκες χαρά αλλά και χρέος.....

Δύσκολα τα πράγματα, αλλά ίσως σκεφτούμε κάτι καλό. Στο μεταξύ, διακινήστε το στίγμα με φειδώ, ξέρετε εσείς.

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.