Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-09, 14:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

Ακούσατε κάτι γι'αυτό; Είναι αλήθεια; Γνωρίζετε οτιδήποτε περισσότερο;

http://thirazein.blogspot.com/2009/0...post_6021.html


Πολύ περίεργη είδηση που κυκλοφορεί μόνο από bloggers στην ίδια και απαράλλαχτη κάθε φορά copy-paste έκδοση.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-09, 21:36
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

μμμ λιγο δυσκολο??? αλλα στην εποχη μας μην αποκλειουμε τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-09, 11:32
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

Όπου ακούς πολλούς ξιφίες κράτα και μικρό καμάκι!

Σε αυτές τις κοινωνίες το κουκούλωμα κάποιου ατυχήματος το πληρώνει συνήθως η χλωρίδα και η πανίδα.

Αυτά χωρίς να έχω ακούσει κάτι σχετικό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-09, 12:14
elinoplop elinoplop is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 92
Απάντηση: Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά παραθέτω ένα απόσπασμα από τον οδηγό του Helmut Debelius, Mediterranean and Atlantic Fish Guide...

Λέει λοιπόν ότι το 1967, το Βαθυσκάφος Alvin χτυπήθηκε από έναν ξιφία 89 κιλά, στο βάθος των 610 μέτρων, αναγκάζοντάς το να αναδυθεί, ανεβάζοντας το ψάρι και το 76 εκ. ρύγχος του, στην επιφάνεια...
δεν διευκρινιζει εάν ο ξιφίας έζησε ή όχι.
__________________
www.medi-sea.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-09-09, 12:18
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακούσατε κάτι γι'αυτό; Είναι αλήθεια; Γνωρίζετε οτιδήποτε περισσότερο;

http://thirazein.blogspot.com/2009/0...post_6021.html


Πολύ περίεργη είδηση που κυκλοφορεί μόνο από bloggers στην ίδια και απαράλλαχτη κάθε φορά copy-paste έκδοση.....
δυστυχώς χθές έγινε και έιδηση σε δελτία της tv των 8μμ

Δεν υπάρχει ανακοίνωση στα συμβάντα του ΥΕΝ http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=26226

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ppetross21 : 07-09-09 στις 12:35.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-09, 15:17
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

Κινδύνεψε η ζωή της από επίθεση ξιφία

Δευτέρα, 7 Σεπτεμβρίου 2009, 12:45

Ένα απίστευτο περιστατικό συνέβη στην παραλία Καμάρι της Σαντορίνης, όταν μια 32χρονη δέχθηκε επίθεση από ξιφία την ώρα που κολυμπούσε σε μικρή απόσταση από την ακτή.

Η γυναίκα δεν αντιλήφθηκε κάτι, παρά μόνο όταν βγήκε από τη θάλασσα και είδε ότι αιμορραγούσε. Αμέσως μεταφέρθηκε από λουόμενους στο Κέντρο Υγείας του νησιού και από εκεί εσπευσμένα στην Αθήνα και στο νοσοκομείο «Γεώργιος Γεννηματάς», όπου εξακολουθεί να νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας.

Η 32χρονη στάθηκε τυχερή μέσα στην ατυχία της, καθώς όπως είπε στη zougla.gr ο διευθυντής της ΜΕΘ του «Γ. Γεννηματάς», κ. Ανδρέας Καραμπίνης: «Τρύπησε διάφορα όργανα, αλλά δεν ακούμπησε μεγάλα αγγεία, όπως την αορτή ή την κάτω κήλη, γιατί τότε θα ήταν σίγουρος θάνατος».

Οι εξετάσεις έδειξαν πως ένα κομματάκι έχει σφηνωθεί στον 2ο οσφυϊκό σπόνδυλο. «Πρόκειται για βιολογικό υλικό, που προέρχεται από ρύγχος ψαριού. Είναι πολύ σπάνια περίπτωση και δεν έχουν αναφερθεί παρόμοια περιστατικά στην Ελλάδα, παρά μόνο στην Αμερική. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι η γυναίκα κολυμπούσε σε βάθος μόλις δύο μέτρων» είπε ο κ. Καραμπίνης.

Η 32χρονη υποβλήθηκε σε επέμβαση, όπου της έγινε συρραφή στο συκώτι και στη χοληδόχο κύστη. Η πορεία της υγείας της κρίνεται ικανοποιητική, κι έτσι είναι πολύ πιθανό σήμερα να εξέλθει από τη ΜΕΘ.
πηγη: zougla.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-09, 17:28
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

Παιδιά επίσης πρέπει να αναφέρουμε πως υπάρχουν και κάποιες αναφορές από ψαράδες που μιλούν για ζώα σε κατάσταση αμόκ που επιτίθενται σε ότι βρουν μπροστά τους. Δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι αυτό οφείλετε σε παράσιτα. Πάντως σίγουρα υπάρχουν ξίφη από ξιφίες που έχουν μείνει πάνω σε καρίνες από καΐκια. Τα σπάνε στην προσπάθεια τους να ξεκολλήσουν από το ξύλο.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-09-09, 18:49
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

Αν θυμάμαι καλά και ο Αλαίν Μπομπάρντ στον ''εθελοντή ναυαγό'' μόνο για σκάσιμο του φουσκωτού από το ρύγχος ξιφία φοβόταν νομίζω και κάποιο τέτοιο σκηνικό πρέπει να έζησε...δε θυμάμαι καλά θα πρέπει να το ξαναδιαβάσω.
Πάντως -άσχετα- το συνιστώ το βιβλίο, είναι υπέροχο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-09, 11:15
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

απ' το έθνος http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...&pubid=5874864

Παράθεση:
«Τελικά όλα είναι πιθανά»... Η 31χρονη Αγγελική Πουλοπούλου, που κινδύνευσε να χάσει τη ζωή της την περασμένη Πέμπτη στη Σαντορίνη, όταν την κάρφωσε μέσα στη θάλασσα -όπως δείχνουν όλα τα στοιχεία- ένας... ξιφίας, προσπαθεί ακόμη να ξεπεράσει το ισχυρό σοκ.

Νοσηλεύεται στο νοσοκομείο «Γ. Γεννηματάς», ύστερα από ένα πολύ δύσκολο χειρουργείο και τρεις ημέρες στην εντατική. «Από τη μια λέω γιατί να τύχει σε μένα. Ακούγοντας, όμως, τους γιατρούς, νιώθω τυχερή. Αν με είχε χτυπήσει λίγο παραδίπλα, στην αορτή, δεν θα έφτανα ούτε μέχρι το Κέντρο Υγείας».
«Δεν θέλω να το σκέφτομαι. Το διώχνω από το μυαλό μου. Θέλω να συνεχίσω τη ζωή μου σαν να μην έγινε», λέει στο «Εθνος» η 31χρονη μακιγιέζ που κατάγεται από τη Μεσσηνία και ζει στην Αθήνα

Το πρωτοφανές για τα ελληνικά δεδομένα και πολύ σπάνιο παγκοσμίως περιστατικό συνέβη στην παραλία «Καμάρι», όπου η 31χρονη πήγε να κάνει μια βουτιά μετά τη δουλειά της.
Τις τελευταίες δύο εβδομάδες εργαζόταν σε ξενοδοχείο στο Ημεροβίγλι. «Ηταν απόγευμα, γύρω στις 16.30», περιγράφει στο «Εθνος». «Κολυμπούσα αμέριμνη κι όταν άρχισα να βγαίνω προς την παραλία, λίγο πριν πατώσω, ξαφνικά κάτι με κάρφωσε κάτω από τα πλευρά. Ηταν τελείως απρόσμενο. Αρχικά νόμιζα πως ήταν σίδερο κι ενστικτωδώς το έπιασα και το τράβηξα. Τότε κατάλαβα πως δεν ήταν ψαροτούφεκο, επειδή ήταν λείο και μαλακό και νομίζω πως είχε δοντάκια μπροστά. Κατάλαβα πως πρέπει να ήταν ψάρι». Είναι γενναία κοπέλα, λένε οι γιατροί.
Ενστικτο
Η ίδια τώρα σημειώνει πως «είμαι λίγο φοβιτσιάρα και δεν περίμενα να αντιδράσω έτσι. Ηταν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Αμέσως το τράβηξα από μέσα μου με δύναμη, έπιασα την πληγή για να μη χάνω αίμα, άρχισα να φωνάζω βοήθεια, κολύμπησα λίγο και πάτησα στον βυθό. Μετά με τράβηξαν έξω».
Περισσότερο πανικοβλήθηκε όταν βγήκε στην παραλία και είδε το αίμα να τρέχει στα πόδια της. «Τα λεπτά που πέρασαν μέχρι να έρθουν οι ναυαγοσώστες τής φάνηκαν», λέει «αιωνιότητα. Ελεγα δεν θέλω να πεθάνω». Από τον οξύ πόνο και το σοκ παραλίγο να χάσει τις αισθήσεις της.
Η ίδια δεν είδε το ψάρι. Από ό,τι άκουσε όμως, όταν της έδιναν τις πρώτες βοήθειες, «ήταν μια κοπέλα δίπλα μου με μάσκα που βούτηξε και είδε τον ξιφία».
Οι γιατροί πάντως στο «Γ. Γεννηματάς» δεν έχουν αμφιβολία. «Στη σπονδυλική της στήλη έχει καρφωμένο ένα κομματάκι που δεν είναι ούτε πλαστικό ούτε σιδερένιο, αλλά είναι βιολογικό υλικό και έχει την ίδια σύσταση με τη μύτη του ξιφία, που είναι χόνδρος», διευκρινίζει ο διευθυντής της ΜΕΘ του «Γ. Γεννηματάς», Ανδρέας Καραμπίνης. Το κομματάκι είναι ακόμη μέσα στην κοπέλα, ενώ οι γιατροί προβληματίζονται αν πρέπει να αφαιρεθεί.
«Επικοινωνήσαμε με ορθοπεδικούς στο εξωτερικό, σε ειδικά κέντρα σπονδυλικής στήλης και μας είπαν πως δεν υπάρχει εμπειρία από αντίστοιχα περιστατικά», προσθέτει ο κ. Καραμπίνης. Πριν καρφωθεί στη σπονδυλική στήλη, το ρύγχος του ψαριού διαπέρασε το συκώτι και άλλα όργανα.
Για το απίστευτο περιστατικό το Λιμεναρχείο Θήρας διενεργεί προανάκριση. Αυτό που ακούγεται πάντως στη Σαντορίνη είναι πως κάποιος ψαροτουφεκάς ( προσπάθησε να κυνηγήσει τον μικρό ξιφία, με αποτέλεσμα το ψάρι να πέσει πάνω στην κοπέλα.
Οπως περιγράφει ο εργοδότης της, Γιάννης Ρενιέρης, «το τραύμα ήταν μικρό και κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τη ζημιά. Τελευταία στιγμή έγινε υπέρηχος και διαπιστώθηκε η εσωτερική αιμορραγία».
Μετά το δύσκολο χειρουργείο η Αγγελική αναρρώνει. Ποτέ δεν είχε πάθει κάτι, ούτε ένα ράμμα, ούτε ένα σπάσιμο. Η μητέρα της Κατερίνα δεν μπορεί ακόμη να το πιστέψει.
«Μου φαίνεται σαν ψέμα», μας λέει. «Η Αγγελική είχε πάντα φοβία με τη θάλασσα, αλλά φέτος το καλοκαίρι είχε καταφέρει να την ξεπεράσει».
«Τώρα φοβάμαι ξανά. Δεν ξέρω αν θα ξαναμπώ στη θάλασσα. Ισως σε κάποια αμμουδιά που θα βλέπω τι γίνεται μέσα», σημειώνει χαρακτηριστικά. Προσπαθεί να διώξει, μας λέει, από το μυαλό της το περιστατικό και θέλει να κάνει όσα είχε σχεδιάσει για τον φετινό χειμώνα. Να βρει, δηλαδή, δουλειά ως μακιγιέζ, που έχει σπουδάσει, και να ταξιδέψει. «Και να φανταστείτε πως μου άρεσε πολύ η γεύση του ξιφία. Αλλά νομίζω πως δεν θα ξαναφάω πια»...
ΜΕ ΡΥΓΧΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70 ΕΚ.
Ο ξιφίας είναι είδος πελαγικό, που δεν πλησιάζει σχεδόν ποτέ στα ρηχά και, όπως λένε οι ειδικοί, δεν επιτίθεται στον άνθρωπο. Οι εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις αφορούν κυρίως ψάρια που είναι σε άμυνα. Είναι είδος μεταναστευτικό και διανύει μεγάλες αποστάσεις, κινούμενο κυρίως μεταξύ ανατολικού Ατλαντικού και Μεσογείου.
Στα νερά της Κύπρου και στο Αιγαίο έρχεται να αναπαραχθεί. Το ρύγχος του, που μπορεί να φθάσει ή και να ξεπεράσει τα 70 εκατοστά, είναι χόνδρος με πολύ λεπτή οστέινη επικάλυψη. Χρησιμεύει ως πλευστικό όργανο, για να μειώσει την αντίσταση στο σώμα του και σαν όπλο για το κυνήγι. Δεν το χρησιμοποιεί ως καμάκι, αλλά για να χτυπήσει κοπάδια ψαριών.
Τρώει κυρίως καλαμάρια, τα οποία σπαθίζει με το ρύγχος του. Ζει στον αφρό, αν και κατεβαίνει ενίοτε στον βυθό για να τραφεί. Είναι μεγάλο και δυνατό ψάρι, έχει ελαφρά κόκαλα και κινείται με μεγάλες ταχύτητες, που μπορεί να φθάσουν και τα 80 χλμ. την ώρα. Φθάνει σε βάρος τα 200 κιλά και μπορεί να ξεπεράσει σε μήκος τα δύο μέτρα, αν και οι περισσότεροι ξιφίες στις ελληνικές θάλασσες δεν ξεπερνούν το ενάμισι μέτρο. Δεν κοπαδιάζει ιδιαίτερα.
3 ΟΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ
Το περιστατικό έχει τεράστια επιστημονική σημασία λένε οι γιατροί, καθώς είναι εξαιρετικά σπάνιο. Ανατρέχοντας τη διεθνή βιβλιογραφία, οι γιατροί του «Γ. Γεννηματάς» έχουν βρει μόνο τρία αντίστοιχα περιστατικά με ξιφία: ένα στη Μαλαισία, όπου ο τραυματίας, που είχε χτυπηθεί στο κεφάλι, κατέληξε, και άλλα δύο στο Μαϊάμι, σε θώρακα και κοιλιά. Σε ολόκληρη τη Μεσόγειο δεν έχει καταγραφεί ποτέ τέτοια επίθεση και μάλιστα σε τόσο ρηχά νερά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-09, 12:09
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τραυματισμός από Ξιφία στη Σαντορίνη??!

Εντάξει, μιλάμε για απιθανότητα που σου προκαλεί ίλιγγο.....

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Big-Blue

Αν πάντως είχα καταδυτικό κεντρο θα πρόσφερα δωρεάν εκπαίδευση στην κοπέλα.
Τέτοιο σοκ μόνο με ομοιοπαθητική μπορεί να ξεπεραστεί.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:55.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.