Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-07-07, 14:10
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

Ο αδελφός μου που βουτάει χρόνια στη Σαντορίνη, ελεύθερο-ψαροντούφεκο (το μαύρο πρόβατο της οικογενείας το ξέρω ), μου λέει ότι φέτος είναι μια αρκετά καλή χρονιά και υπάρχουν (ακόμη) πολλά ψάρια….. οπότε ίσως έχει και μια περιοδικότητα το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-07, 15:37
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

οταν λεω δεν εχει ψαρια το εννοω,

το οτι ειδε ο γιαννης ενα κοπαδι λουτσους (που ερχονται και φευγουν στους υφαλους) ειναι συγκυριακο..

ειναι στεναχωρο να βλεπεις ενα βιοτοπο, τοσο ομορφο ως τοπιο, ρημαγμενο, , οπως ειναι η σαντορινη....

το να δεις ενα ροφο εδω , ενα κοπαδι καλογριες εκει και 4 χταποδια , για μενα ειναι ερημια....ειδικα αν το συγκρινω με το τι εχω δει στη σαντορινη οταν ειχε προστατευθει περιοχη στην Παλαια Καμμενη ( για το τουριστικο υποβρυχιο τοτε) ή αν το συγκρινω ( οκ οκ ειναι ανομοια το ξερω) με οποιοδηποτε τροπικο υφαλο.

το να ακουω οτι καναμε γαμω τις βουτιες γιατι ειδαμε ενα γυμνοβραγχιο ειναι δυστυχια, εμενα μου προκαλει ενα πικρο χαμογελο ( χαμογελο γιατι χαιρομαι που ειδα εστω και αυτο)

και για να μην παρεξηγηθω να εξηγηθω....θα πρπει ολοι να συνηδητοποιησουμε οτι οι ελληνικες θαλασσες θα μπορουσαν να ειναι πολυ διαφορετικες, θα μπορουσαν να σφυζουν απο ζωη, να βουτας και να χορταινεις καταδυση και φυση....αλλα εδω καιμε την παρνηθα για διαμερισματα....τι να λεμε τωρα

Η ελλαδα δεν ειναι σοβαρη χωρα, ειναι μια ιδιαιτεροτητα που δυστυχως δεν εχει γιατρεια, δεν εχει γιατρεια για τα χρονια που θα ζησουμε εμεις τουλαχιστον.

εδω δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε οι ιδιοι οι δυτες μεταξυ μας...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-07-07, 15:44
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρπει ολοι να συνηδητοποιησουμε οτι οι ελληνικες θαλασσες θα μπορουσαν να ειναι πολυ διαφορετικες, θα μπορουσαν να σφυζουν απο ζωη, να βουτας και να χορταινεις καταδυση και φυση....

Πάσο, υπό αυτή τη σκοπιά, μάλλον καμιά τοποθεσία στην Ελλάδα δεν έχει ψάρια.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-08, 17:37
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

H 1η μου βουτια στην Σαντορινη ηταν το περασμενο καλοκαιρι (2007) στις 13 Ιουλίου με το καταδυτικο του Παυλου, Santorini Dive Center (http://www.divecenter.gr/). Βρηκα την τοποθεσία της καταδυτικης βασης παρα πολυ γραφικη, διστυχως ειχε καιρο και οι επιλογες οσων αφορα στη τοποθεσια ηταν περιορισμενες. Νέα Καμμενη λοιπον στο ναυαγιο Santa Maria. Δεν ειχε καλη διαυγεια ο βυθος και δεν ευχαριστηθικα τη βουτια μιας και ειχα συνεχως νερα μεσα στη μασκα μου απο δικη μου απροσεξια (κωλοψαρο η ιδια βλεπετε... ). Την 2η βουτια την εκανα λιγες μέρες αργοτερα παλι στο Santorini dive center, ο καιρος ειχε φτιαξει και προορισμος αυτη τη φορα η Παλια Καμμενη. Με τη μασκα μου ολα καλα αυτη τη φορα και ομολογω πως ηταν η πιο ομορφη βουτια μου! Ημουν τυχερη μιας και τη συγκεκριμένη μερα ημουν στην ομαδα η πιο εμπειρη( )οποτε καταδυθηκαμε 2 ατομα μονοι μας στην απιθανη υποβρυχια καλντερα... Δεν υπαρχει ποιο ωραιο πραγμα απο μια private καταδυση με καποιον εμπειρο! Ο βυθος ηταν καταπληκτικος και φωτεινος, αιωρούμασταν στον υποβρυχιο γρεμο ολογυρα απο την Παλια Καμμενη και ενιωθα ενα απεραντο δεος βλεποντας την αποτομη κοψια του βραχου και το βαθος που αυξανόταν άπλιστα απο κατω μας. Τελεια διαυγεια, μικροοργανισμοι, σφουγγαρια και λιγα ψαρια. Η καλύτερη βουτια μου μεχρι τωρα (μη γελατε!) ξερω οτι εχω να δω ακομα τοσα πολλα!
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.