Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-09, 00:43
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Αφιέρωμα στην Μακρόνησο

Τον τελευταίο χρόνο επισκέφτομαι συχνά την Μακρόνησο. Κάθε φορά το βλέμα μου κολάει σε αυτό το επιβλητικό το νησί με την ιστορία που το περιβάλει. Προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω το κάθε τι πάνω του, το κάθε κτίσμα το κάθε ίχνος.

Μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να κάτσω σοβαρά να βρω στοιχεία για να μάθω ακριβώς αυτό το νησί γύρω από το οποίο καταδύομαι τόσο συχνα αλλά ξέρω σχετικά λίγα για την ιστορία του.

Εδώ και λίγες εβδομάδες έχει ο ΣΚΑΙ αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη. Όταν επιστρέψαμε από την Γυάρο (παντού πια αυτή η Γυάρος) το βράδυ προβλήθηκε το 3ο επεισόδιο που περιλάμβανε την εξορία και τον βασανισμό του στην Μακρόνησο.

Θα ήθελα (αν είχα το δικαίωμα) να το αφιερώσω με όλη μου την αγάπη, σε όλους τους συνδύτες που με συντρόφευσαν και με συντροφεύουν στις βουτιές δίπλα από το νησί εξορίας και μαρτυρίου χιλιάδων συνανθρώπων μας.

Επειδή είμαστε και σε επικίνδυνες εποχές αφήστε με να ευχηθώ να μην ξαναζήσει κανείς και για κανένα λόγο τέτοιες στιγμές, σε όποιον Θεό κι αν πιστεύει, όποιο πολιτικό χώρο κι αν ανήκει, ότι χρώμα και να χει το δέρμα του και ότι γλώσσα κι αν μιλάει.

Θα προσπαθήσω με μεγαλύτερη συνέπεια να βρω υλικό για την Μακρόνησο μια και είναι -πιστεύω- υποχρέωση του αυτοδύτη να ενημερώνεται για τον τόπο που βουτάει. Κάθε βοήθεια δεκτή
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-07-09, 18:49
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Αφιέρωμα στην Μακρόνησο

Νεοκλή πολύ μου άρεσε η ιδέα σου για ένα ιστορικό αφιέρωμα στη Μακρόνησο, που είναι τόσο κοντά μας αλλά κουβαλά τρομερές και φοβερά πονεμένες ανθρώπινες ιστορίες από τα σκληρά (και άδικα) χρόνια των εξοριών του εμφυλίου πολέμου.

Ανέφερα στη πεθερά μου το θέμα και της ζήτησα την άδεια αν θα ήθελες κάποια στιγμή να την επισκεφτείς για μια αναμνησιακή συνέντευξη εκείνων των χρόνων. Στη διάθεσή σου.

Χθες μου έφερε ένα "ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΟΝ ΔΕΛΤΑΡΙΟΝ" με ένα μήνυμα της 7ης Ιουνίου 1949 που της είχε γράψει ο καλός της (νιόπαντροι τότε) Απόστολος. Τα δελτάρια ήταν ανοικτά και έτσι λογοκρίνονταν πριν επιτραπεί η αποστολή τους. Τη συγκεκριμένη περίοδο τους απειλούσαν με εκτελέσεις και τούτο το λιτό και με υπονοούμενα σημείωμα ήταν κάτι σαν αποχαιρετιστήριο...



Σημ.: και οι δυο τους "έκαναν στη Μακρόνησο", εκείνη αφέθηκε ελεύθερη νωρίτερα για λόγους υγείας.



Αυτά και άλλα πολλά είναι ντοκουμέντα που πρέπει πού και πού να τα γνωρίζουμε και να μη τα ξεχνάμε.

Ελπίζω να τα καταφέρεις σιγά-σιγά να συγκροτήσεις μια σύντομη ιστορία της Μακρονήσου που να συνδύαζε τα εντός και εκτός βυθού ενδιαφέροντα θέματα της.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-09, 22:09
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αφιέρωμα στην Μακρόνησο

"ΥΓ. Στην αρχή έστω δύσκολα σιγά-σιγά όμως πρέπει χαρούμενα να ζήσεις. Είναι η μοναδική μου μεγάλη επιθυμία".

Ασύγκριτη η ποίηση του έρωτα.
Ευχαριστούμε Βύρωνα που τη μοιράστηκες μαζί μας...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-08-09, 15:09
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Αφιέρωμα στην Μακρόνησο

Βύρωνα είμαι συγκλονισμένος!

Θα ήθελα πολύ να της μιλήσω. Από Σεπτέμβρη, να είμαστε καλά θα χαρώ πολύ να την γνωρίσω, αν βέβαια θέλει και μπορεί και η ίδια.

Τι λες;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-08-09, 11:45
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Αφιέρωμα στην Μακρόνησο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα (αν είχα το δικαίωμα) να το αφιερώσω με όλη μου την αγάπη, σε όλους τους συνδύτες που με συντρόφευσαν και με συντροφεύουν στις βουτιές δίπλα από το νησί εξορίας και μαρτυρίου χιλιάδων συνανθρώπων μας.
Επειδή είμαστε και σε επικίνδυνες εποχές αφήστε με να ευχηθώ να μην ξαναζήσει κανείς και για κανένα λόγο τέτοιες στιγμές, σε όποιον Θεό κι αν πιστεύει, όποιο πολιτικό χώρο κι αν ανήκει, ότι χρώμα και να χει το δέρμα του και ότι γλώσσα κι αν μιλάει.
Πρόσφατα είχα την τύχη και τη χαρά να βουτήξω στη Μακρόνησο με το Planetblue και τον Τhoc ,
την ιστορία που κουβαλάει αυτό το νησί αλλά και τους χιλιάδες Ελλήνων που πέρασαν απο εκει , είναι υποχρέωση μας να τα τιμούμε θυμίζοντας στους νεώτερους αυτοδύτες και μη ,ένα απο τα μελανότερα κομμάτια της σύγχρονης Ελληνικής ιστορίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-09, 13:58
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Αφιέρωμα στην Μακρόνησο

__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-09, 17:10
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Αφιέρωμα στην Μακρόνησο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Βύρωνα είμαι συγκλονισμένος!

Θα ήθελα πολύ να της μιλήσω. Από Σεπτέμβρη, να είμαστε καλά θα χαρώ πολύ να την γνωρίσω, αν βέβαια θέλει και μπορεί και η ίδια.

Τι λες;
Όποτε θέλεις στη διάθεση σου (μαζί με πεθερούλα)
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:45.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.