Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-10, 21:56
Psaras Psaras is offline
 
Εγγραφή: 10-11-2009
Μηνύματα: 3
Υ/β εξοπλισμός Φωτογραφίας

Είμαι καινούριος στον τομέα της κατάδυσης και σκέφτηκα οτί θα μου άρεσε πολύ να είμαι σε θέση στο μέλλον να βλέπω φωτογραφικό υλικό από τα "μαθητικά" μου χρόνια στην αυτόνομη κατάδυση.
Ωστόσο δεν έχω την παραμικρή ιδέα του hardware που χρειάζεται για κάτι τέτοιο. Έκανα μια εκτεταμένη αναζήτηση στο forum και ιδιαίτερα σε αυτό το sub-forum αλλά ότι έβρισκα (περί housing,flash etc) με μπέρδευαν περισσότερο.

Θα ήθελα λοιπον την βοήθειά σας,εάν έχει κάποιος τον χρόνο να εξηγήσει 2-3 πραγματάκια.

ΥΓ. Θα ήταν ωραίο αν υπήρχε ένας sticky οδηγός που να αναλύει αυτό το θέμα και να βοηθήσει και άλλους μελλοντικούς πρωτάτιδες με παρόμοιες απορείες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-10, 23:09
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Υ/β εξοπλισμός Φωτογραφίας

καλωσήρθες στον υποβρύχιο κόσμο...
καταλαβαίνω πολύ καλά την επιθυμία σου να αποκτήσεις μια φωτογραφική μηχανή από τις πρώτες σου κιόλας υποβρύχιες πεδιλιές!!
αρκεί να σου πω πως πρώτα απέκτησα φωτογραφική και housing και μετά bcd και ρυθμιστή..

στάθηκα τυχερή, συμβουλέυτηκα τους κατάλληλους ανθρώπους και έκανα νομίζω μια καλή επιλογή αγοράζοντας την Canon G9 και το housing που δίνει η εταιρεία. Ειναι μια μηχανή που έχει δυνατότητα για manual ρυθμίσεις και μπορείς να παιξεις και να μάθεις για πολύ καιρό μεχρι να την "βαρεθείς" - αν συμβεί ποτέ αυτό!

μέσα στο φόρουμ υπάρχουν πολλές πληροφορίες για φωτογραφικές μηχανές, φλας, housing... ect ect

είναι κάτι συγκεκριμένο που σου λείπει για να συμπληρώσεις το "παζλ"???
είναι καλή η ιδέα σου για εναν "sticky οδηγό" όπως λες..
θα μπορούσες να μας πεις λιγο πιο λεπτομερώς πως τον φαντάζεσαι?

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-10, 19:27
Το avatar του χρήστη savakntr
savakntr savakntr is offline
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Μηνύματα: 13
Απάντηση: Υ/β εξοπλισμός Φωτογραφίας

Μπορείς να κοιτάξεις εδώ : http://www.uwphotographyguide.com/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-10, 21:51
Psaras Psaras is offline
 
Εγγραφή: 10-11-2009
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Υ/β εξοπλισμός Φωτογραφίας

Το φανταζόμαι ως εξης:

α)Διαφορές μεταξύ αδιάβροχων φωτογραφικών για μεγάλα βάθη και κανονικών + housing,καθώς και προτάσεις αυτών (μάρκες,μοντέλα)

β)Πληροφορίες για το τί χρειάζεται να κοιτάξει κάποιος όταν επιλέγει μια φωτογραφική π.χ. Pixels

γ)Extra εξοπλισμός που χρειάζεται π.χ. φωτισμό (flash),φίλτρα,τα είδη των φίλτρων κτλπ (δεν ξέρω κάτι άλλο αλλά υποψιάζομαι ότι θα υπάρχουν) καθώς και μία ανάλυση αυτών

δ)Links για το από πού μπορεί κάποιος να τα αγοράσει αυτά

ε)Δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο προς το παρών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι κάτι συγκεκριμένο που σου λείπει για να συμπληρώσεις το "παζλ"???
όλα


Υποψιάζομαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να τα γράψει κάποιος,γι'αυτό προτείνω αν βρίσκετε την πρόταση αυτή ενδιαφέρουσα να ασχοληθούν πάνω από ένα άτομα για όλα αυτά γράφοντας ο καθένας από ένα κομμάτι π.χ. αυτό που έχει μεγαλύτερη εμπιρεία

savakntr,πολύ ενδιαφέρον το site που παρέθεσες,ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-10, 18:41
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Υ/β εξοπλισμός Φωτογραφίας

Πωπω, πολύ δουλειά!


Σωστή η πρότασή σου για συνοπτική και μαζεμένη παρουσίαση όλων αυτών (να τονίσω ότι κατα καιρούς έχουν επιμέρους αναλυθεί σε διάφορες συζητήσεις εδωμέσα), αλλά ο όγκος της πληροφορίας είναι τόσο μεγάλος και χαοτικός που θα μπορούσε να αποτελέσει υλικό για βιβλίο ολόκληρο.

Φυσικά, τέτοια (αγγλόφωνα) βιβλία υπάρχουν πολλά διαθέσιμα, τα έχουμε εξάλλου ξαναπεί σε άλλη αντίστοιχη ερώτηση!

Προς το παρόν, εαν δεν έχεις το κουράγιο να διαβάσεις όλα τα σχετικά θέματα στο ΥποΦορουμ της Υ/Β Φωτογραφίας, θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τη δυνατότητα της Αναζήτησης που βρίσκεται αριστερά στην κεντρική σελίδα του Φόρουμ. Αν σε κάποιο θέμα δεν καλυφθείς, ρώτησε κάτι συγκεκριμένο!

Προτεραιότητα αυτή τη στιγμή στο Σύλλογο είναι η κατ' ιδίαν συζήτηση των φωτογραφικών θεμάτων με αντίστοιχα sessions στις συναντήσεις των μελών του στο στέκι του, καθώς και η διενέργεια οργανωμένου σεμιναρίου που θα περιλαμβάνει όλα όσα απασχολούν αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν ή και ασχολούνται με την υποβρύχια φωτογραφία.

Να θυμίσω πάντως ότι άλλο μέλος του forum και άλλο μέλος του Συλλόγου Τηθύς, ε!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.